شماره تماس

051-38762118-19

آشنایی با تکنیک‌های چیدمان مواد غذایی در سردخانه

آشنایی با نحوه چیدمان موادغذایی در سردخانه

تنها نگه داری از مواد غذایی در یخچال باعث بالا رفتن مدت زمان نگه داشت آن‌ها نمی‌شود. بلکه باید به تکنیک‌های چیدمان موادغذایی در سردخانه هم توجه کنید. به عنوان مثال فروشندگانی که خرید برنج دم سیاه مینودشت و خرید برنج فجر مینودشت را با تعداد کیسه‌های زیاد درنظردارند، باید نحوه چیدمان مناسبی را هم برای آن‌ها فراهم کنند تا با توجه به قیمت برنج ایرانی متضرر نشوند.

چیدمان موادغذایی در سردخانه

مواد غذایی در سردخانه‌ها معمولاً به صورت طبقه بندی شده در قفسه نگهداری می‌شوند. بنابراین رعایت اصولی برای ذخیره سازی آن‌ها در سردخانه به منظور جلوگیری از فاسد شدن و انتقال آلودگی به سایر مواد غذایی بسیار الزامی است.

چیدمان موادغذایی در سردخانه

بیشتر بخوانید» به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره سردخانه و همچنین مشاهده نمونه کارهای صنایع برودتی حقیقی به منظور خرید سردخانه روی لینک داده شده کلیک کنید.

اولین تکنیک چیدمان مواد غذایی در سردخانه؛ ارتفاع قفسه‌ها از زمین

ارتفاع قفسه‌ها از زمین باید به گونه ای طراحی شود که پایین‌ترین قفسه از زمین حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشد. به این دلیل که:

  • گردش هوا از زیر قفسه‌ها به خوبی انجام شود
  • مواد غذایی با سطح زمین تماس پیدا نکند
  • سرامیک‌های کف سردخانه را به راحتی بتوان تمیز کرد
  • فاصله مواد غذایی از شوینده‌های شیمیایی

دومین تکنیک چیدمان مواد غذایی در سردخانه؛ محل نگهداری گوشت

از نظر دمایی می‌توان سردخانه را به دو قسمت انتهایی با دمایی کمتر و بخش‌های جلوتر با دمایی بیشتر تقسیم بندی کرد. بنابراین بهتراست مواد پروتئینی مثل گوشت مرغ، ماهی و… را در قسمت انتهایی و در طبقه‌های پایینی قرارداد. به این دلیل که از ریختن مایعات مضر احتمالی برروی سایر مواد غذایی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید:» به منظور آشنایی با نحوه نگهداری از موز در سردخانه روی لینک داده شده کلیک کنید.

سومین تکنیک چیدمان مواد غذایی در سردخانه؛ نگهداری مواد غذایی حساس دور از فن

از دیگر اصولی که باید در نگهداری مواد غذایی به آن توجه داشته باشید، نگهداری لبنیات، محصولات کشاورزی مانند برنج و مواد غذایی آماده در نزدیکی فن‌های خنک کننده است. چون این بخش از سردخانه بیشترین گردش و پایین‌ترین دما را دارد.

سومین تکنیک چیدمان مواد غذایی در سردخانه؛ First in- First out

یکی از مهم‌ترین قوانینی که باید توسط پرسنل سردخانه رعایت شود، قانون First in-First out است. طبق این قانون باید مواد غذایی قدیمی‌تر را به قسمت‌های ابتدایی سردخانه بیاورید تا زودتر مصرف شود.

چهارمین تکنیک چیدمان مواد غذایی در سردخانه؛ ثبت تاریخ انقضا

برای اینکه بتوانید سردخانه را به درستی مدیریت و قانون First in-First out را به درستی رعایت کنید، بهتر است تاریخ تولید و انقضا مواد غذایی را با برچسب روی قفسه‌ها بزنید.

علاوه بر این کارکنان به راحتی می‌توانند مواد غذایی را پیدا کرده و باعث افزایش راندمان کاری آن‌ها می‌شود.

چیدمان مواد غذایی در سردخانه‌های بزرگ

در سردخانه‌های بزرگ مواد غذایی کمتر توسط نیروی انسانی جابه جا می‌شود ضمن اینکه باکس پالت‌ها هم جایگزین قفسه‌ها شده تا به راحتی با لیفتراک قابل حمل ونقل باشند.

گردش هوا در چیدمان مواد غذایی در سردخانه

چیدمان مواد غذایی در سردخانه‌های بزرگ با سردخانه‌های کوچک متفاوت بوده اما رعایت اصول و نکات برای هر دو الزامی است. به این صورت که:

  • بین دیواره سردخانه با پالت باکس‌ها باید حداقل 20 سانتی متر فاصله باشد
  • حداقل فاصله بین پالت باکس‌ها باید 10 سانتی متر در نظر گرفته شود
  • زمانی که پالت باکس‌ها را روی هم قرار می‌دهید باید حواستان باشد آخرین باکس با فن‌های سقف فاصله داشته باشد.

گردش هوا در چیدمان مواد غذایی در سردخانه

زمان چیدمان مواد غذایی درسردخانه زیر اپراتور را خالی بگذارید

سطح زیرین اپراتورهای داخل سالن باید خالی باشد. زیرا:

  • امکان ازبین بردن ضایعات ناشی از دیفراست و برفک
  • امکان تعمیر اپراتورها
  • امکان حرکت آسان لیفتراک

بیشتر بخوانید» آشنایی با تونل انجماد IQF و همچنین لیست خدمات صنایع حقیقی در ساخت این مدل از تونل انجماد را در صفحه مربوط به آن مشاهده کنید.

در چیدمان مواد غذایی، دسترسی برای کنترل کیفی را در نظر بگیرید

زمان چیدن پالت‌ها در کنار هم باید به این نکته توجه داشته باشید که پرسنل به راحتی بتوانند برای کنترل کیفی مثل تاریخ انقضا، حفظ ارزش غذایی، ماندگاری و… به مواد غذایی دسترسی داشته باشید. می‌توانید از دو روش استفاده کنید:

دسترسی کم: در این روش یک راهرو با عرض حداقل 70 سانتی متردر قسمت میانی سالن و راهرویی با عرض 50 سانتی متر در قسمت انتهایی آن در نظربگیرید.

توجه داشته باشید که نباید 6 ردیف پالت باکس در کنارهم چیده شود.

دسترسی زیاد: برای کالاهایی که نیازمند بازدید مکرر هستند باید ردیف‌هایی با یک راهرو به عرض 50 سانتی متر درنظر گرفته شود. علاوه براین فاصله بین هردو پالت هم باید 50 سانتی متر باشد.

خروج کالاها به ترتیب ورود درچیدمان سردخانه‌های بزرگ

قانونی که برای ورود و خروج مواد غذایی در سردخانه‌های کوچک رعایت می‌شود، باید در سردخانه‌های بزرگ هم اجرا شود. به این منظور باید راهرویی به عرض 220 سانتی متر در قسمت ابتدایی ورودی برای مانور لیفتراک در نظرگرفته شود.

بیشتر بخوانید:» از طریق صفحه آشنایی با سردخانه بالای صفر درجه، با این دسته از سردخانه و ویژگی‌های آن به طور کامل آشنا شده و با دید باز تری سردخانه مورد نیاز برای کسب وکار خود را انتخاب کنید.

کلام پایانی…

 به منظور افزایش کارآیی سیستم انبارداری و استفاده از سردخانه‌ها برای نگه داری مواد غذایی مختلف، تکنیک‌های چیدمان موادغذایی در سردخانه باید رعایت شوند. توجه به این موارد ضمن حفظ سلامت محصولات غذایی در هزینه‌های شما برای تامین مواد اولیه هم صرفه جویی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست