سردخانه چیست؟

سردخانه به انگلیسی (Refrigerator)، مجموعه ساختمان و تأسیساتی است که در آن، شرایط لازم برای نگهداری محصولات کشاورزی، مواد غذایی و دیگر مواد یا کالاهای فاسدشدنی از نظر دما، رطوبت نسبی و … به طور مصنوعی تأمین می‌شود.

سردخانه زیر صفر و سرد خانه بالای صفر می‌تواند دارای سالن‌های یک مداره (یکی از دو حالت بالای صفر یا زیر صفر) و دو مداره (هر دو حالت بالای صفر و زیر صفر) باشد که با توجه به نیاز با مبردهای آمونیاک و فریون و کاربری زیر صفر و بالای صفر و یا دومنظوره بصورت ثابت و متحرک طراحی و ساخته می شوند. همچنین یکی از انواع این سرد خانه ها، سردخانه جسد می باشد 
تمامی خدمات ساخت سردخانه و اجرای آن توسط تیم صنایع برودتی برادران حقیقی انجام و صورت می‌گیرد. جهت مشاوره کافی‌ست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سردخانه

سردخانه؛ تاریخچه

اگر بخواهیم تاریخچه سردخانه‌ ها را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت که در زمان‌های قدیم برای این که افراد بتوانند از مواد غذایی خود نگهداری کنند به دنبال سرما بودند؛ یعنی گاهی اوقات مواد غذایی را دفن می‌کردند و یا در سردابه‌هایی که داشتند آن‌ها را انبار می‌کردند.
 باگذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، دستگاه‌های سرمایشی ساخته شد که افراد می‌توانستند به این منظور از آن‌ها استفاده کنند. با گذر بیشتر زمان، دستگاه‌های تبریدی ساخته شدند و پیشرفت‌ها و تغییراتی در این زمینه به وجود آمد.

پیشرفت علم و تکتولوژی باعث شد تا در نهایت یخچال‌های صنعتی و خانگی شکل بگیرند؛ و افراد می‌توانستند خیلی راحت نیاز خود را در این زمینه تأمین کنند.
 اگر بخواهیم در یک تقسیم بندی خیلی ساده سرد خانه‌ها را دسته بندی کنیم می‌توان به انواع، سرد خانه صنعتی، سردخانه فروشگاهی، سرد خانه تجاری و سرد خانه خانگی (فریزرها و یخچال‌ها) اشاره کرد.
 وظیفه اصلی سرد خانه‌ها را می‌توان مانع از خراب شدن و یا فاسد شدن کالاها، همراه با حفظ کیفیت آن‌ها در طولانی مدت دانست. 

ساخت سردخانه - احداث سردخانه - نصب سردخانه

ساخت-سردخانه

بازار جهانی سردخانه صنعتی، طی چند سال گذشته رشد منظم و مداومی را پشت سر گذاشته است. به‌طوریکه حتی با اختلال و مشکلاتی که ویروس COVID-19 در باقی صنایع ایجاد کرده است، صنعت ساخت سردخانه به رشد خود همچنان ادامه داده است.
سرد خانه‌ها دارای تجهیزاتی هستند که در ادامه به‌صورت مختصر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ساخت سردخانه؛ کمپرسور سردخانه

کمپرسور سردخانه مهم‌ترین بخش یک سردخانه و اساسی‌ترین قسمت آن است. وظیفه اصلی کمپرسور را می‌توان فشرده‌کردن گازها که مورد استفاده قرار می‌گیرند، دانست. هنگام فشرده سازی کردن گازها توسط کمپرسور، در حقیقت دمای گاز تا حدودی باید افزایش پیدا کند. کمپرسورهای پر استفاده شامل دو نوع اسکرو و اسکرال است.

 از کمپرسور سردخانه می‌توان به عنوان مهم‌ترین و اساسی‌ترین جزو یک سرد خانه نام برد که برای فشرده سازی گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 در زمان فرایند فشرده‌سازی گازها، دمای گاز‌ها نیز تا حدودی افزایش پیدا می‌کند. برای سردسازی های صنعتی از دو نوع مختلف کمپرسور استفاده می‌شود که این دو مورد شامل کمپرسور اسکرال و کمپرسور اسکرو می‌شود. در کمپرسور اسکرال می‌توان حجم بیشتری از گاز‌ها را فشرده کرد.

کمپرسور-سردخانه

کمپرسور اسکرال این فرایند را به وسیله‌ی دو مارپیچ حلزونی ثابت و دوار انجام می‌دهد؛ به این صورت که ابتدا بخار سرد به داخل مارپیچ ثابت وارد شده و سپس در ادامه ما بین دو مارپیچ فشرده شده و در آخر از وسط مارپیچ ثابت خارج می‌شود.
در کمپرسور اسکرو فرایند فشرده سازی گاز‌ها توسط حرکت دادن هوا یا گاز به وسیله رتور‌های داخل سیلندر انجام می‌شود؛ رتور‌ها پیچ‌‌های چندراهه هستند که در داخل یکدیگر در چرخش هستند  و با این عمل هوا را رو به جلو حرکت می‌دهند که به این صورت باعث ورود مستمر گاز به داخل کمپرسور می‌شوند.

 • ساخت سردخانه؛ اواپراتور سردخانه

اواپراتور-سردخانه

در یک توضیح ساده می‌توان گفت که وظیفه اواپراتور یا همان دمنده این است که تحت عنوان خنک کننده در درون اتاقک‌هایی که در سرد خانه وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد. در سردخانه صنعتی با سیستم سردسازی مواجه هستیم.

سیستم سردسازی متشکل شده از ۴ بخش اصلی شامل یونیت کندانسور و یونیت اپراتور است که از کمپرسور و شیر انجماد تشکیل شده‌اند. و این بخش وظیفه سردسازی محیط را بر عهده دارد. کمپرسور و یونیت کندانسور در بیرون فضای سرد خانه بر روی مکان مشخص شده تعبیه می‌شود و بین اجزای آن گاز فریون به جریان در می‌آید تا بدین وسیله شاهد سرد شدن محیط سرد خانه باشیم.

اما این هوای سرد وارد شده به محیط گلخانه باید در جریان باشد تا بتواند تاثیری بر کاهش دما داشته باشد. وظیفه‌ی به جریان افتادن هوای سرد به عهده اواپراتور سردخانه یا دمنده است؛ اواپراتور به عنوان خنک کننده محیط سرد خانه استفاده می‌شوند. اواپراتورها دمای سرد به دست آمده از کندانسور و شیر انبساط را وارد محیط بسته شبکه‌ای خود کرده و سپس این سرما به وسیله دمنده‌ها درون اتاق پخش می‌شود.

 • ساخت سردخانه؛ کندانسور سردخانه

کندانسور-سردخانه

برای این‌که بتوان حالت مبرد گازی را به مبرد مایع تغییر داد، باید از کندانسور استفاده کرد. کندانسور سرد خانه نیز یکی دیگر از تجهیزات لازم و ضروری سرد خانه صنعتی است که برای تغییر حالت مبرد گازی به حالت مبرد مایع از آن استفاده می‌شود.
 کندانسور سرد خانه مجموعه کاملی از چیلر سرد خانه است  که برای عمل تغییر حالت مبرد مایع به مبرد گاز بین کمپرسور و شیر انبساط چیلر قرار می‌گیرد. 
به‌طور کلی کندانسور سرد خانه، مبدل حرارتی است و به وسیله‌ی خنک کردن مبرد توسط آب یا هوا سبب تغییر حالت مبرد از حالت گاز به حالت مایع می‌شود تا بدین وسیله سیکل تبرید تراکمی ادامه یابد.

 کندانسور به گونه‌ای مکمل فعالیت کمپرسور است که به همین دلیل نمی‌توان این دو محصول را مجزا از هم مورد استفاده قرار داد. همانطور که گفته شد در هنگام فعالیت کمپرسور که برای فشرده سازی گاز‌ها انجام می‌شود، با افزایش دمای گاز روبه‌رو هستیم به همین دلیل برای کاهش دمای این گاز‌ها نیازمند دستگاه مخصوصی هستیم و کندانسور به همین دلیل می‌تواند انتخاب مناسبی برای کاهش دمای گاز‌ها باشد.

 • ساخت سردخانه؛ شیر انبساط

شیر-انبساط-سردخانه

یکی از 4 قسمت اصلی در سیستم سرد خانه شیر انبساط است، این شیر به عنوان یک شیر اتوماتیک در مسیر حرکت مبرد قبل از اواپراتور نصب می شود. این شیر باعث افت فشار و در نهایت تبخیر مبرد می شود همچنین گاز مبرد را به درون اواپراتور اسپری می کند و باعث تولید سرما می شود.

وظیفه شیر انبساط در سیکل تبرید چیست؟

شیر انبساط به سه دسته اصلی لوله موئین، انبساط ترمواستاتیک و شیر انبساط الکترنیکی تقسیم می شود که هر کدام با توجه به کاربرد و ظرفیت سرد خانه و چیلر مورد استفاده قرار می گیرند. در حالت کلی وظیفه اصلی شیر انبساط، کنترل و تنظیم میزان دبی مبرد ورودی و خارج شده از اواپراتور می باشد.

سردخانه‌ صنعتی - سردخانه صنعتی چیست

 

سردخانه-صنعتی

اگر بخواهیم در یک تعریف ساده توضیحی را در خصوص سردخانه های صنعتی ارائه دهیم، می‌توان گفت این سرد خانه‌ها محلی هستند که تولید سرما کرده و از سرمای تولید شده آن‌ها برای نگهداری کردن از موادی که فسادپذیر هستند استفاده می‌شود.
منظور ما از مواد فسادپذیر موادی مانند: محصولات کشاورزی، مواد غذایی، محصولات دارویی، محصولات پروتئینی و غیره است. شاید برای شما هم این سؤال به وجود آید که آیا صرفاً برای محصولات نام برده می‌توان از این سرد خانه‌ها استفاده کرد؟

باید به این نکته اشاره کنیم که نه تنها برای محصولات نام برده بلکه برای صنایع نظامی و شیمیایی نیز می‌توان از این اتاقک‌های سرما ساز استفاده کرد. سردخانه‌های صنعتی دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و می‌توان آن‌ها را به گونه‌های متفاوت طراحی کرد؛ به عبارت دیگر این سرد خانه‌ها می‌توانند به‌صورت ثابت یا قابل حمل طراحی شده و مورد استفاده قرار بگیرند.

  

سردخانه صنعتی؛ کاربرد سردخانه های صنعتی ونیمه صنعتی

سردخانه - کاربردهای بیمارستانی​

صنایع مرتبط محصولات کشاورزی وباغداری

افزایش عمر و حفظ کیفیت محصولات کشاورزی وباغی

سردخانه - صنایع شیمیائی

صنایع شیمیائی

نگهداری مواد اولیه فرار و کاهش نرخ تبخیر و تصعید مواد شیمیائی

سردخانه - صنایع شیمیائی

صنایع داروئی

نگهداری مواد اولیه (حفظ کیفیت) ، نگهداری داروهای خاص (دردمای کنترل شده)

سردخانه - صنایع پرورش ونگهداری وگل شاخه بریده​

صنایع پرورش ونگهداری وگل شاخه بریده

نگهداری و تیمارگل های شاخه بریده (افزایش طول عمر) ، نگهداری بذرگیاهان

سردخانه - صنایع فرآوری محصولات پروتئینی​

صنایع فرآوری محصولات پروتئینی

تولید سوسیس وکالباس

سردخانه - تولید سوسیس وکالباس​

تولید سوسیس وکالباس

فرآوری آبزیان و نگهداری

سردخانه - صنایع لبنی​

صنایع لبنی

فرآوری ماست و پنیر

سردخانه - بیمارستانی

کاربردهای بیمارستانی

نگهداری اجساد، نگهداری زباله و ضایعات عفونی

سردخانه‌ میوه - سرد خانه مواد غذایی - احداث سردخانه محصولات کشاورزی

سردخانه-میوه

اگر بخواهیم مواد غذایی را متناسب با سردخانه‌ای که باید در آن نگهداری شوند بررسی کنیم می‌توان گفت:

 • برای نگهداری کردن از گوشت و مرغ، دمای مورد نیاز منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که شما می‌خواهید از مواد پروتئینی نگهداری کنید معمولاً به این دما نیاز دارید. به سرد خانه‌هایی که می‌توان، مواد پروتئینی، گوشت یا مرغ را در آن نگهداری کرد “سردخانه زیر صفر” می‌گویند.
 • برای نگهداری کردن از میوه جات یا سبزیجات، ما به سرد خانه‌ میوه، بالای صفر نیاز داریم.
 • گاهی اوقات برای نگهداری کردن از مواد غذایی ما به تونل انجماد نیاز داریم. برای تعریف تونل انجماد می‌توان گفت که گاهی اوقات ما برای نگهداری کردن بعضی از مواد به دمای بین منفی ۱۸ درجه تا منفی ۴۰ درجه نیاز داریم؛ که در این شرایط باید از تونل انجماد استفاده کرد و مواد غذایی ما با سرعت زیادی منجمد می‌شوند.
 • برای نگهداری کردن از بستنی‌ها ما به سرد خانه‌هایی احتیاج داریم که دمای آن‌ها منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد باشد. این دمای انتخاب شده به این دلیل است که ما می‌خواهیم زمانی که بستنی را در سرد خانه می‌گذاریم طعم، کیفیت و مزه آن تغییر نکند؛ اگر گرم‌تر از این دما را در نظر بگیریم امکان دارد موارد نام برده بنا به دلایلی تغییر کندن؛ به همین علت این دما می‌تواند دمای مناسبی برای نگهداری کردن از بستنی‌ها باشد.
 • یکی از موادی که برای نگهداری کردن از آن، ما به سردخانه احتیاج داریم “لبنیات” است. محصولاتی مانند کره، ماست، پنیر، خامه، شیر و غیره نیاز به سردخانه‌های بالای صفر دارند؛ زیرا اگر از سرد خانه زیر صفر استفاده کنیم این محصولات خراب خواهند شد. با توجه به اینکه این محصولات نیاز به دمای خاصی دارند و در غیر این صورت امکان دارد خراب و فاسد شوند؛ به همین علت انتخاب کردن فضای مناسب برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

قیمت سردخانه میوه 

برای اطلاع از قیمت سردخانه میوه با کارشناسان ما در صنایع حقیقی تماس بگیرید. 

 

سردخانه‌ دارویی - سردخانه بیمارستانی

سردخانه-دارویی

برای نگهداری کردن از داروهای پزشکی یا حتی برخی از دستگاه‌هایی که در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند ما به سردخانه‌ها نیاز داریم. این سرد خانه‌ها باید از لحاظ دما بین ۲ الی 8 درجه سانتی‌گراد باشند.
 گاهی اوقات برخی از واکسن‌ها وجود دارند که برای نگهداری کردن آن‌ها ما به دمای بین صفر الی 8 درجه سانتی‌گراد نیاز داریم یا گاهی اوقات بعضی از داروها هستند که برای نگهداری از آن‌ها ما به دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نیاز داریم.
 یکی از مواردی که معمولاً در سردخانه دارویی باید از آن نگهداری شود، خون است. برای نگهداری کردن آن دمای مناسب منفی 5 درجه سانتی‌گراد تا 1 درجه سانتی‌گراد است. متناسب با چیزی که باید در این سرد خانه‌ها نگهداری شود امکان دارد دما تغییر داده شود.

سردخانه‌ جسد - سردخانه میت

 

سردخانه-جسد

سرد خانه جسد (Cold morgue) بیمارستانی یکی از مدل های سرد خانه است که برای نگهداری و حتی حمل اجساد تا زمان تدفین و با هدف جلوگیری از گزند تغییرات بیوشیمیایی طراحی و تولید می شود. سرد خانه های جسد انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم

ویژگی های سردخانه جسد چیست ؟

سرد خانه های جسد از ورق های گالوانیزه ضد زنگ و یا استیل تولید می شوند و مانند بقیه وسایل برودتی شامل تجهیزات سرمایشی مثل : اواپراتور، موتور سرماساز، کندانسور و گازهای سرمایشی است. اما از سرد خانه جسد فقط برای نگهداری طولانی و یا کوتاه مدت جسد استفاده می کنند.

انواع سردخانه جسد

 1. سرد خانه جسد سالنی و کشویی ؛ سرد خانه های طولانی مدت
 2. سرد خانه کانکسی ؛ سرد خانه های موقت

سردخانه ها به سه قسمت عمده تقسیم می شوند

1

کوتاه مدت یا موقت

2

بلند مدت

3

سردخانه های انجماد

در مدل های کوتاه مدت و بلند مدت دمای بالاتر از نقطه انجمادش سرد و نگهداری می شود ولی در سرد خانه های انجماد، محصول منجمد در دماهای بین ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتیگراد نگهداری می شود.

نگهداری کوتاه مدت یا موقت معمولا با وارد نمودن تدریجی محصول و تعویض سریع آن همراه است و بر اساس نوع محصول، زمان نگهداری از یکی دو روز تا یک هفته یا بیشتر تغییر می کند ولی به ندرت از ۱۵ روز تجاوز می نماید.

نگهداری بلند مدت در انبارهای نگهداری تجاری (سردخانه های عمومی) انجام می شود. در این مورد نیز زمان نگهداری محصول به نوع و شرایط ورودی محصول بستگی دارد. زمان نگهداری محصول در این سرد خانه ها از هفت تا ده روز برای بعضی محصولات حساس نظیر گوجه فرنگی، تا شش یا هشت ماه برای محصولات مقاوم نظیر پیاز و یا بعضی گوشتهای دودی تغییر می کند.

در صورتی که مواد غذایی فاسد شدنی برای مدت طولانی نگهداری می شوند بایستی منجمد گردند و در سردخانه انجماد قرار داده شوند. برای نگهداری طولانی مدت چنین محصولاتی بایستی از روشهای دیگری استفاده نمود.

1

کوتاه مدت یا موقت

2

بلند مدت

3

سردخانه های انجماد

انواع سردخانه‌

برای نگهداری مواد غذایی و کالاهای فاسد شدنی انواع مختلف سرد خانه با مشخصات فنی متفاوت وجود دارد که در چند گروه عمده طبقه بندی می شوند:

سردخانه بالای صفر

برخی از مواد غذایی هستند که برای نگهداری کردن آن‌ها ما به دمای بالاتر و بیشتر از دمای انجماد نیاز داریم؛ در این صورت باید از سردخانه‌هایی که بالای صفر هستند استفاده کنیم. اگر بخواهیم دمای معمول این سرد خانه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت که دمای معمول چنین سرد خانه‌هایی بین صفر تا ۴ درجه است. موادی که معمولاً برای نگهداری به چنین دمایی احتیاج دارند شامل: لبنیات، میوه، سبزیجات، ماست، شیر، گوشت تازه و غیره است.

سردخانه زیرصفر

نام دیگر سرد خانه‌های زیر صفر “یخچال‌های انجماد” است که برای نگهداری کردن مواد در آن‌ها، ما به دمایی بین منفی ۱۲ تا منفی ۲۳ درجه نیاز داریم. این مواد می‌توانند شامل ماهی یخ زده، گوشت‌های یخ زده، صیفی‌جاتی که یخ زده هستند، مرغ‌های یخ زده، سبزیجات یخ زده و غیره باشند.در این سرد خانه ها فرآورده های دامی، ماهی و کلا مواد غذایی که احتیاج به نگهداری طولانی به صورت یخ زده را دارند نگهداری می شوند.

سردخانه‌های کوتاه مدت

در معرفی انواع سردخانه‌ها می‌توان به سرد خانه‌های کوتاه مدت اشاره کرد. منظور از سردخانه‌های کوتاه مدت، سرد خانه‌هایی هستند که موادی که در آن‌ها نگهداری می‌شوند به دلیل ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند تنها چند روز در این سرد خانه‌ها بمانند؛ و باید سریعاً از این سرد خانه‌ها خارج شده و محصولات جدیدی جای آن‌ها را بگیرند. مدت زمانی که معمولاً چنین محصولاتی می‌توانند در این سرد خانه‌ها باقی بمانند ماکزیمم ۱۵ روز است.

سردخانه‌های عمومی

یکی از عمومی‌ترین و رایج‌ترین سرد خانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد “سردخانه‌های عمومی” هستند. از سرد خانه عمومی می‌توان برای نگهداری کردن از میوه‌ها، مواد غذایی یا سبزیجات در یک بازه زمانی طولانی استفاده کرد. سردخانه عمومی معمولاً سودآوری زیادی دارد. گاهی اوقات زمین داران یا کشاورزان بنا به شرایط و دلایلی مجبور می‌شوند که زودتر از فصل برداشت، محصولات خود را برداشت کنند؛ در این شرایط آن‌ها مجبور می‌شوند که تا فصل موردنظر صبر کنند.

 در این شرایط آن‌ها می‌توانند برای نگهداری کردن از محصولات خود از سرد خانه‌های عمومی کمک بگیرند. زمانی که کشاورزان یا زمین داران مجبور می‌شوند محصولات خود را به سرد خانه‌های عمومی بسپارند در حقیقت از کیفیت سبزیجات، محصولات غذایی و میوه‌های آن‌ها خیلی کم نمی‌شود.

سردخانه‌های ذخیره‌ای

در تقسیم بندی انواع سرد خانه‌ها ما سردخانه‌های ذخیره‌ای را داریم. سرد خانه‌های ذخیره‌ای بنا به شرایط و ویژگی‌هایی که دارند معمولاً نزدیک به محل تولید یا محل مصرف ساخته می‌شوند. با توجه به ویژگی‌هایی که سرد خانه‌های ذخیره‌ای دارند معمولاً تعداد دفعات وارد یا خارج شدن سالیانه کالاها به آنجا کم است. افراد می‌توانند با توجه به شرایط و ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای یک مدت زمانی، کالاهای خود در آنجا نگهداری کنند.

سردخانه دو مداره

ترکیبی از دو نوع سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر بوده و بسته به کالایی که باید در آن نگهداری شود، درجه آن تنظیم می گردد و اصولا به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند. یکی به صورت واحدی وابسته به صنایع در کارخانجات تولیدی که صرفا مواد مشخص و یکسانی را در آنها نگهداری می نمایند و دوم واحدی وابسته به صنایع در کارخانجات تولیدی که صرفا مواد مشخص و یکسانی مستقل که بسته به موارد نیاز و مواد خوراکی که به آنها سپرده می شود برنامه خود را تنظیم می نمایند.

سردخانه‌های پرتابل یا متحرک

علاوه بر تمام دستگاه های تبرید که به آن اشاره شده است، تعدادی از دستگاه های تبرید در طرح های مختلف و برای نگهداری محصولات متفاوت و کاربردهای خاص ساخته می شود که جهت حمل و نقل گوشت، مرغ، شیر، بستنی، صندوق های گل فروشی و سردخانه های بیمارستانی و غیره می باشد.

قیمت سردخانه | موارد موثر بر قیمت تمام شده ساخت سردخانه | شرایط احداث سردخانه

1

ابعاد

طبیعتا هر چقدر بزرگ تر باشد، هزینه ساخت نیز افزایش می‌یابد.

2

دمای نگهداری

بالای صفر یا زیر صفر

3

برق سه فاز یا تک فاز

هزینه ساخت سردخانه با برق تک فاز بیشتر است. بعلاوه اینکه ساخت سرد خانه‌های بزرگ با برق تک فاز ممکن نیست

4

موتور سردخانه یا همان کمپرسور سرد خانه

موتور سرد خانه dwm کوپلند یا موتور سردخانه‌ای بیتزر

5

برند کندانسور و اواپراتور

نیک، نوین، صابکول، آرشه، بوران و یا تبادل کار

6

ساندویچ پانل

نبوغ سرمایش یا ماموت

7

تابلو برق

هیوندایی، هیمل یا اشنایدر الکتریک

8

سایز و نوع درب سردخانه

9

شیرآلات و تجهیزات کنترلی

دانفوس یا کستل

10

دقت و کیفیت نصب

هزینه ساخت سردخانه – محاسبه قیمت سردخانه – هزینه احداث سردخانه

بعد از آن‌که هدف خود را شناسایی کردید و دانستید برای شما چه نوع سرد خانه‌ای از موارد گفته شده زیر مناسب است، می توان هزینه ساخت سرد خانه را برآورد کرد. هزینه ساخت سرد خانه متناسب با تناژ متفاوت خواهد بود. مقیاس خود را می‌توانید به کارشناسان فروش ما اعلام نمایید تا با توجه به تناژ انتخابی شما محاسبه قیمت سردخانه انجام شود.

هزینه ساخت سردخانه 1000 تنی
هزینه ساخت سردخانه3000 تنی
هزینه ساخت سردخانه 200 تنی
هزینه ساخت سردخانه 20 تنی
هزینه ساخت سردخانه 20 تنی
هزینه ساخت سردخانه 100 تنی
هزینه ساخت سردخانه 10000 تنی
جهت برآورد هزینه احداث سرد خانه هر نوع از موارد بالا یا هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی، با کارشناسان فروش برادران حقیقی در تماس باشید. جهت ساخت سردخانه و برآورد هزینه به شما مشاوره رایگان داده می‌شود.
  

از آنجایی که تاسیس سرد خانه مجهز نیاز به هزینه زیادی دارد، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی که باید در هنگام تاسیس در نظر داشته باشید، هزینه ساخت سردخانه خواهد بود.

بهترین راهکار برای ساخت سرد خانه آن است که از تسهیلات بانکی استفاده نمایید. شاید لازم باشد در همین ابتدا عنوان شود که احداث سردخانه به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت به حساب ‌می‌آید و فرد پس از ساخت می‌تواند سود بسیار زیادی داشته باشد.
در حال حاضر وام برای احداث و راه‌ اندازی یک سرد خانه توسط بانک کشاورزی پرداخت می‌شود. اولین مورد برای دریافت این وام نوشتن یک طرح توجیهی مناسب برای دریافت خواهد بود.

 پس از تایید طرح نوشته شده توسط شما، اداره جهاد کشاورزی استانی که شما از آنجا اقدام به دریافت وام کرده‌اید، برای انجام مراحل جواز ساخت به محل مورد نظر شما برای نظارت می‌آیند. پس از تایید محل، معرفی نامه‌ای برای دریافت وام به شما ارائه می‌شود. به همراه داشتن این معرفی نامه می‌تواند روند دریافت وام را به طور قابل توجه‌ای افزایش دهد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در این رابطه می‌توانید با همکاران ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید. لازم به توضیح است که یک طرح توجهی می‌تواند شما را به مرحله دریافت وام برساند و تایید شود که علاوه بر هزینه ساخت به سود پس از ساخت به صورت دقیق و مفصل اشاره کند و تضمین کننده ایجاد اشتغال باشد. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که هزینه ساخت سردخانه به آن وابسته است.

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که باید در هنگام تاسیس و ساخت سردخانه به آن توجه کنید، خرید زمین است.
 به دلیل گران بودن هزینه خرید زمین، بخش بزرگی از هزینه شما احتمالا برای خرید این بخش هزینه خواهد شد. توجه داشته باشید که زمین مورد استفاده باید قابلیت اجرای موارد مورد نظر شما را داشته باشد.
 به عنوان مثال شما برای به اجرا گذاشتن نیاز به محوطه سازی دارید، منظور از محوطه سازی آن است که شما تمام موارد از قبیل خاکبرداری، هموار کردن زمین و همچنین ایجاد خیابان کشی و فضای سبز به درستی انجام شود.

پس از انجام مرحله محوطه سازی نوبت به احداث سوله می‌رسد. در این مرحله باید تمام تجهیزات مورد نیاز ساخت سوله از قبیل مصالح، آهن‌ آلات و غیره خریداری شود. اولین موردی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، نقشه و طرح سوله است. پس از خرید نوبت به اجرای سازه می‌رسد. کف سازی را باید در مرحله اول به درستی انجام داد.

در این سوله باید مواردی همچون، سالن تولید، انباره‌های نگهداری موارد، بخش‌های اداری، سرویس بهداشی، آزمایشگاه، قسمت تاسیسات و ساختمان سرایداری به درستی طراحی و ساخته شوند.
 عدم هماهنگی در هر یک از بخش‌های نام برده شده در ساخت باعث ایجاد هزینه چندین باره بر کل سیستم خواهد شد؛ پس در این مرحله نیاز است به درستی از نیازمندی‌ها و همچنین موارد مورد نیاز آگاهی کامل داشته باشید.

لازم به توضیح است که قسمت تاسیسات از مواردی همچون قسمت برق رسانی که خود شامل تابلو برق‌ها، کابل کشی‌ها، ترانس و غیره تشکیل شده است. بخش دیگر در تاسیسات قسمت آب رسانی است که خود شامل لوله کشی‌ها و شیرآلات مورد نیاز می‌شود.

دیگر بخش مورد نیاز که تاثیر زیادی در هزینه ساخت سردخانه دارد، خطوط تلفن و موارد حفاظتی ساختمان است که خود شامل وسایل پیشگیری از آتش، دوربین‌های کنترل تردد، دوربین‌های نظارتی و غیره می‌شود. علاوه بر موارد نام برده شده در قسمت تاسیسات مواردی همچون سیستم تهویه مطبوع، جایگاه‌های ذخیره آب و انرژی  و غیره تاثیر بسیاری در هزینه ساخت سردخانه دارد.

یکی از مهم‌ترین بخش‌های که باید در طرح توجهی نوشته شده به صورت مفصل در رابطه با آن توضیح داده شود، تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز خواهد بود. این وسایل از قرار زیر خواهند بود:

 • کندانسور
 • اینترکولر
 • مخزن‌های روغن گیر
 • شیرآلات کندانسور
 • روغن و گاز آمونیاک
 • درهای اصلی سردخانه
 • نوار نقاله مورد استفاده
 • ترموسیفون‌ها
 • اوپراتورها
 • کمپروسرها و برخی دیگر لوازم باید به صورت کامل به همراه قیمت در طرح توجیهی نوشته شود.
قیمت ساخت سردخانه

دیگر قسمتی که باید در هنگام نوشتن طرح توجیهی به آن توجه ویژه‌ای داشت وسایل مورد نیاز برای حمل و نقل مواد قابل نگهداری خواهد بود. عموما برای حمل و نقل محصولات کشاورزی به تجهیزاتی از قبیل ماشین حمل محصولات نظیر کامیونت، وانت و لیفتراک نیاز خواهید داشت.
لازم به توضیح است که این تجهیزات می‌تواند بسته به نوع کاربرد شما متفاوت باشد و استفاده از این وسایل نام برده شده برای نگهداری محصولات کشاوری توجیه پذیر خواهد بود

از دیگر مواردی که تاثیر زیادی در هزینه ساخت سردخانه دارد، نیروی انسانی مورد نیاز خواهد بود. عموما در یک سوله بزرگ به عواملی همچون نگهبان، افراد کارشناس فنی، کارشناسان فروش، کارشناسان بهداشت، فرد سرایدار، راننده تجهیزات و وسایل حمل و نقل، افراد برای واحد حسابداری، کارگران و غیره نیاز خواهید داشت.

ریز شدن در تک تک موارد به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر دید بهتر از اداره این مکان، از هزینه ساخت سردخانه به خوبی آگاهی داشته باشید؛ پس تا می‌توانید در موارد به کوچک‌ترین بخش هم اشاره نمایید. پس از این مرحله نوبت به تشریح کردن طرح برای سرمایه گذاران می‌رسد.

هزینه ساخت سردخانه کوچک

عموما ساخت این محل کوچک مانند هزینه ساخت سردخانه در متراژ بزرگ خواهد بود با این تفاوت که نیاز به زمین وسیع و تجهیزات قوی نخواهید داشت تجهیزات مورد استفاده در اندازه کوچک از قرار زیر خواهد بود.
 بدنه با عایق کاری مناسب، موتور آلات، قفسه بندی، بدنه و کف سازی. عمده هزینه‌های محل ایجاد سرمایش برای نگهداری مواد غذایی در حجم کم موارد بالا خواهد بود.

 

استفاده از آیس بانک صنعتی یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه ساخت سردخانه است. آیس بانک صنعتی برای ذخیره انرژی سرمایی در ساعات اوج مصرف غیر فعال مورد استفاده قرار می گیرد.

در این سیستم، هدف تولید و ذخیره یخ در ساعات غیر پیک مصرف برق و استفاده از آن در زمان اوج مصرف برق در واحدهای گوناگون (عمدتاً صنایع لبنیات) می باشد. آیس بانک ها در سیستم هایی که ساعت کارکرد کمپرسور به صورت شیفتی است مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم آیس بانک با تولید و ذخیره یخ مقدار زیادی انرژی برودتی را در خود ذخیره میکند تا در ساعات مورد نیاز، برودت لازم را برای سیستم تامین نماید. سیستم آیس بانک را میتوان بصورت گزینه ای قابل اعتماد و نسبتا ارزان قیمت در اکثر سیستمهای برودتی، صنعتی و تهویه مطبوع جهت ذخیره انرژی استفاده نمود.

 

برای نگهداری مواد غذایی و محصولاتی از این دست ما نیازمند استفاده از سرد خانه‌ها هستیم. نگهداری از مواد غذایی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که تمامی تولیدکنندگان باید به آن توجه زیادی داشته باشند. بسیاری از میوه‌ها و مواد غذایی بعد از برداشت باید در مکانی مناسبی نگهداری شوند تا در فصولی که دیگر تولید این محصولات به حداقل خود می‌رسد بتوانیم از محصولات نگهداری شده در سردخانه‌ها استفاده کنیم. 

سردخانه صنعتی نمونه‌ای از سرد خانه‌ها است که امروز با توجه به افزایش جمعیت و تولید محصولات، بیش از پیش به اینگونه از سرد خانه‌ ها نیاز داریم. در ادامه برای توضیح بیشتر و آگاه کردن شما توضیحات تکمیلی در مورد سرد خانه‌ صنعتی خواهیم داد.

اقتصادی-بودن-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

سردخانه در صنعت چه میزان اهمیت دارد؟

یکی از معیار‌های سنجش رشد فناوری هر کشور تعداد واحدهای صنعتی انجماد مواد غذایی و سیستم‌های حمل و نقل سردخانه دار است. از سال ۱۹۳۰ استفاده از انواع فریون‌ها رواج یافت و به طور گسترده در تولید بسیاری از سیستم‌های خانگی و تجاری از این نوع گاز استفاده شد. در سال ۱۹۸۵ مساله حفظ لایه ازن به میان آمد و از همین رو استفاده از سیستم‌های قدیمی و غیر استاندارد ممنوع شد.

همین موضوع سبب اختراع مبرد‌های جدید HFC شده ولی این مبرد‌ها با اینکه تاثیری در تخریب لایه ازن ندارند اما از طرف دیگر در افزایش گرمای گلخانه تاثیر بالایی از خود نشان می‌دهند. و به علت تاثیر زیاد آن در گرم شدن زمین نیز استفاده از مبرد HFC نیز ممنوع اعلام شد. و از آن زمان همواره از مبرد‌های طبیعی و مصنوعی بهره گرفته می‌شود و مجدد شاهد بازگشت مبرد های طبیعی به مانند آمونیاک هستیم.

دلیل احداث سردخانه‌های صنعتی چیست؟

سردخانه صنعتی

این محصولات برای جلوگیری از فاسد شدن محصولات تولید و وارد بازار شده‌اند. از سردخانه‌ صنعتی برای نگهداری محصولات در دما و رطوبت از پیش تعیین شده، استفاده می‌شود. باید به رطوبت و دمای محصولاتی که به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند توجه بسیار زیادی داشته باشیم و برای تامین رطوبت و دما مناسب ما نیازمند سردخانه‌ها هستیم و از بهترین نوع سردخانه‌ها برای نگهداری محصولات می‌توانیم به سرد خانه صنعتی اشاره کنیم. در ادامه به انواع مختلف اینگونه از سرد خانه‌ها اشاره می‌کنیم.

انواع سردخانه های صنعتی

به طور کلی سردخانه‌های صنعتی به دو نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند؛ زیر صفر و بالای صفر. که در هر دو نوع آن‌ها قابل ساخت و اجرا است و به راحتی می‌توان از آن‌ها در سالن‌های تک مداره یا حتی سالن‌های دو مداره بهره گرفت. در ادامه توضیحات تکمیلی در مورد سردخانه زیر صفر یا سردخانه بالای صفر خواهیم داد.

سردخانه بالای صفر کوتاه مدت

بسیاری از محصولات بعد از برداشت باید در مدت زمان کوتاهی در سرد خانه نگهداری شوند. برای این منظور نیازمند دمایی بالاتر از دمای انجماد محصول هستیم و سردخانه بالای صفر می‌توان بهترین گزینه انتخابی پیش رو باشد. به سردخانه‌های بالای صفر سردخانه کوتاه مدت نیز می‌گویند که دمای آن‌ها معمولا بین ۱ درجه تا ۴ درجه سانتی گراد خواهد بود.

در سردخانه‌های کوتاه مدت محصولات به تدریج وارد سرد خانه می‌شوند که همانطور که گفته شد در دمای بالای صفر نگهداری می‌شود. محصولات در این سردخانه‌ها، پس از چند روز خارج می‌شوند و مدت ماندگاری آن‌ها در محیط هیچگاه نباید طولانی مدت شود. در سردخانه‌های کوتاه مدت نباید مقداری زیادی محصول قرار بگیرند و بهتر است که پس از خروج محصولات، محصولات جدید‌ وارد سرد خانه شوند. مدت نگهداری مواد داخل سردخانه زیر صفر نباید بیشتر از ۱۵ روز باشد.

سردخانه بالای صفر بلند مدت

علاوه بر سردخانه‌های کوتاه مدت، دارای سرد خانه‌های بلند مدت نیز هستیم که از آن‌ها برای نگهداری برخی دیگر از محصولات از قبیل سبزیجات، میوه، صیفی‌جات، مواد لبنی، گیاهان و سایر محصولات از این دست استفاده می‌شود. بیشترین استفاده سرد خانه‌های بلند مدت برای انبار‌های تجاری است که به عنوان سردخانه‌های عمومی نامیده می‌شوند. در این سردخانه‌ها باید از قوانین خاصی برای نگهداری از سرد‌ خانه‌ها آگاه باشیم تا از پوسیدگی و خرابی محصولات جلوگیری کنیم.

سردخانه بالای صفر آمونیاکی

این تجهیزات عموما برای نگهداری محصولات با تناژ بالای ۲۵۰۰ تن طراحی و ساخته می‌شوند. از آنجایی که گاز آمونیاک برای انسان و همچنین تمام موجودات زنده خطر آفرین‌‌اند و احتمال خفگی برای افراد را به وجود خواهد آورد.

به همین منظور نیاز است طراحی و ساخت این نوع از مکان‌ها توسط شرکتی انجام شود که به درستی از قوانین و شیوه‌های رایج ساخت در دنیا باخبر است. شرکت صنایع برودتی برداران حقیقی آماده هر گونه همکاری برای ساخت و طراحی با شما است. از مزایای ساخت می‌توان به داشتن موتور خانه مرکزی و همچنین عمر طولانی و عدم اصطکاک بالا اشاره کرد. در ادامه به بررسی هزینه ساخت سردخانه نوع کوچک اشاره خواهیم کرد.

سردخانه زیر صفر برای جلوگیری فاسد شدن محصولات

سردخانه‌های زیر صفر همانطور که از اسمش پیداست برای انجماد خوراکی‌های مختلف استفاده می شود  و از اینگونه سرد خانه‌ها به عنوان سرد خانه‌های انجماد نیز یاد می‌شود. سرد خانه‌های انجماد نمونه دیگری از سردخانه صنعتی است که از آن برای نگهداری محصولات بین دمای منفی ۱۲ درجه تا منفی ۲۳ درجه استفاده می‌شود. برای جلوگیری از فاسد شدن خوراکی‌های مختلفی از سرد خانه‌های زیر صفر استفاده می‌شود که این محصولات عبارت‌انداز: گوشت، مرغ، ماهی، سبزیجات و صیفی‌جات. در سردخانه‌های انجماد ما نیازمند قوانین خاص و اصولی هستیم که بتوانیم به وسیله‌ی این قوانین از خرابی و فاسد شدن محصولات جلوگیری کنیم.

سردخانه صنعتی

سردخانه‌های دو مداره

در قسمت قبل در مورد سردخانه‌های زیر صفر و بالای صفر صحبت کردیم اما جالب است بدانید که سرد خانه‌های دو مداره قابلیت عملکردی مشابه با دو سرد خانه بالای صفر و زیر صفر را دارا هستند و می‌توانید بر حسب نیاز از هر کدام از آن‌ها بهره بگیریم. در سردخانه دو مداره برای تغییر حالت دمای محیط از زیر صفر به بالای صفر و به طور بالعکس باید به نکات و موارد بهداشتی توجه شود.

در ابتدا باید محیط به طور کامل از مواد و محصولات تخلیه شود و درادامه برای تمیز کردن و پاک کردن آلودگی‌ها از مواد ضد عفونی کننده نانو استفاده کنیم.

تمامی این مراحل بدین جهت صورت می‌گیرد که محیط از هر گونه آلودگی پاک شود و بوی نامطبوع محیط بر روی کیفیت محصولات جدید اثرگذار نباشد. اما باید بدانید که بهتر است از سرد خانه‌ها به صورت مجزا استفاده کنیم که این امر هزینه های زیادی در پی دارد و به همین دلیل اکثر تولید کنندگان برای احداث سردخانه صنعتی استفاده از سرد خانه دو مداره را ترجیح می‌دهند. 

 

سردخانه مجموعه ساختمان و تأسیساتی است که در آن، شرایط لازم برای نگهداری محصولات کشاورزی، مواد غذایی و دیگر مواد یا کالاهای فاسدشدنی از نظر دما، رطوبت نسبی و … به طور مصنوعی تأمین می‌شود.

سردخانه بالای صفر،​سردخانه زیر صفر​،سردخانه دو مداره ،​سردخانه‌های پرتابل یا متحرک​

صنایع شیمیائی​ ،صنایع مرتبط محصولات کشاورزی وباغداری​ ،صنایع داروئی،​ صنایع پرورش ونگهداری وگل شاخه بریده ،​صنایع فرآوری محصولات پروتئینی​ ،تولید سوسیس وکالباس ،​صنایع لبنی​ ،کاربردهای بیمارستانی​

 شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی آماده همکاری با شما در تمام زمینه‌ها از طرح توجیهی تا ساخت و پیاده سازی را همراه خواهد بود. کلفی‌ست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید