شماره تماس

051-38762118-19

خرید و قیمت انواع سردخانه + ارائه خدمات نصب و پشتیبانی سردخانه

ساخت-سردخانه

سردخانه به انگلیسی (cold storage)، ساختمان ها و تاسیساتی را که برای نگهداری انواع محصولات کشاورزی و غذایی و حتی مواد فاسد شدنی قابل استفاده است. سردخانه ها را می شود از نظر دما و رطوبت نسبی تنظیم کرد. به طور کلی سردخانه ها دو نوع هستند: 1- سردخانه زیر صفر 2- سردخانه بالای صفر

سردخانه زیر صفر و سرد خانه بالای صفر می‌تواند دارای سالن‌های یک مداره (یکی از دو حالت بالای صفر یا زیر صفر) و دو مداره (هر دو حالت بالای صفر و زیر صفر) باشد که با توجه به نیاز با مبردهای آمونیاک و فریون و کاربری زیر صفر و بالای صفر و یا دومنظوره بصورت ثابت و متحرک طراحی و ساخته می شوند. همچنین یکی از انواع این سرد خانه ها، سرد خانه جسد می باشد.

اگر تصمیم به خرید سردخانه دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که انواع مختلفی سردخانه با ویژگی‌های متفاوت وجود دارد. اینکه کدام یک از انواع سردخانه‌ها با نیازهای شما، مطابقت دارد، نیازمند شناخت انواع سردخانه و ویژگی‌های آن‌ها می‌باشد. در ادامه انواع سردخانه را معرفی خواهیم کرد.

در همین جا لازم به ذکر است که انواع سردخانه‌ها با بهترین متریال و کیفیت، توسط شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی، طراحی و تولید می‌شود؛ بنابراین اگر قصد خرید سردخانه دارید، تنها کافیست نیازهای خود را تعیین کرده و با کارشناسان ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند بهترین نوع سردخانه را مطابق با نیازها و بودجه خود خریداری نمایید.

آشنایی با شرایط ساخت و احداث انواع سردخانه

ساخت-سردخانه

بازار جهانی سرد خانه صنعتی، طی چند سال گذشته رشد منظم و مداومی را پشت سر گذاشته است. به‌طوریکه حتی با اختلال و مشکلاتی که ویروس COVID-19 در باقی صنایع ایجاد کرده است، صنعت ساخت سردخانه به رشد خود همچنان ادامه داده است.
سرد خانه‌ها دارای تجهیزاتی هستند که در ادامه به‌صورت مختصر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ساخت سردخانه؛ کمپرسور سردخانه

ساخت-سردخانه-کمپرسور-سردخانه

کمپرسور سرد خانه مهم‌ترین بخش یک سردخانه و اساسی‌ترین قسمت آن است. وظیفه اصلی کمپرسور را می‌توان فشرده‌کردن گازها که مورد استفاده قرار می‌گیرند، دانست. هنگام فشرده سازی کردن گازها توسط کمپرسور، در حقیقت دمای گاز تا حدودی باید افزایش پیدا کند. کمپرسورهای پر استفاده شامل دو نوع اسکرو و اسکرال است.

 از کمپرسور سرد خانه می‌توان به عنوان مهم‌ترین و اساسی‌ترین جزو یک سرد خانه نام برد که برای فشرده سازی گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 در زمان فرایند فشرده‌سازی گازها، دمای گاز‌ها نیز تا حدودی افزایش پیدا می‌کند. برای سردسازی های صنعتی از دو نوع مختلف کمپرسور استفاده می‌شود که این دو مورد شامل کمپرسور اسکرال و کمپرسور اسکرو می‌شود. در کمپرسور اسکرال می‌توان حجم بیشتری از گاز‌ها را فشرده کرد.

 • ساخت سردخانه؛ اواپراتور سردخانه

ساخت-سردخانه؛-اواپراتور-سردخانه

در یک توضیح ساده می‌توان گفت که وظیفه اواپراتور یا همان دمنده این است که تحت عنوان خنک کننده در درون اتاقک‌هایی که در سرد خانه وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد. در سردخانه صنعتی با سیستم سردسازی مواجه هستیم.

سیستم سردسازی متشکل شده از ۴ بخش اصلی شامل یونیت کندانسور و یونیت اپراتور است که از کمپرسور و شیر انجماد تشکیل شده‌اند. و این بخش وظیفه سردسازی محیط را بر عهده دارد. کمپرسور و یونیت کندانسور در بیرون فضای سرد خانه بر روی مکان مشخص شده تعبیه می‌شود و بین اجزای آن گاز فریون به جریان در می‌آید تا بدین وسیله شاهد سرد شدن محیط سرد خانه باشیم.

اما این هوای سرد وارد شده به محیط گلخانه باید در جریان باشد تا بتواند تاثیری بر کاهش دما داشته باشد. وظیفه‌ی به جریان افتادن هوای سرد به عهده اواپراتور سرد خانه یا دمنده است؛ اواپراتور به عنوان خنک کننده محیط سرد خانه استفاده می‌شوند. اواپراتورها دمای سرد به دست آمده از کندانسور و شیر انبساط را وارد محیط بسته شبکه‌ای خود کرده و سپس این سرما به وسیله دمنده‌ها درون اتاق پخش می‌شود.

 • ساخت سردخانه؛ کندانسور سردخانه

ساخت-سردخانه؛-اواپراتور-سردخانه

برای این‌که بتوان حالت مبرد گازی را به مبرد مایع تغییر داد، باید از کندانسور استفاده کرد. کندانسور سرد خانه نیز یکی دیگر از تجهیزات لازم و ضروری سرد خانه صنعتی است که برای تغییر حالت مبرد گازی به حالت مبرد مایع از آن استفاده می‌شود.

 کندانسور سرد خانه مجموعه کاملی از چیلر سرد خانه است که برای عمل تغییر حالت مبرد مایع به مبرد گاز بین کمپرسور و شیر انبساط چیلر قرار می‌گیرد. به‌طور کلی کندانسور سرد خانه، مبدل حرارتی است و به وسیله‌ی خنک کردن مبرد توسط آب یا هوا سبب تغییر حالت مبرد از حالت گاز به حالت مایع می‌شود تا بدین وسیله سیکل تبرید تراکمی ادامه یابد.

 • ساخت سردخانه؛ شیر انبساط

ساخت-سردخانه؛-شیر-انبساط-سردخانه

یکی از 4 قسمت اصلی در سیستم سرد خانه شیر انبساط است، این شیر به عنوان یک شیر اتوماتیک در مسیر حرکت مبرد قبل از اواپراتور نصب می شود. این شیر باعث افت فشار و در نهایت تبخیر مبرد می شود همچنین گاز مبرد را به درون اواپراتور اسپری می کند و باعث تولید سرما می شود.

سردخانه صنعتی چیست؟

سردخانه-صنعتی

اگر بخواهیم در یک تعریف ساده توضیحی را در خصوص سردخانه های صنعتی ارائه دهیم، می‌توان گفت این سرد خانه‌ها محلی هستند که تولید سرما کرده و از سرمای تولید شده آن‌ها برای نگهداری کردن از موادی که فسادپذیر هستند استفاده می‌شود.

 دلیل احداث سردخانه‌های صنعتی چیست؟

برای نگهداری مواد غذایی و محصولاتی از این دست ما نیازمند استفاده از سرد خانه‌ها هستیم. نگهداری از مواد غذایی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که تمامی تولیدکنندگان باید به آن توجه زیادی داشته باشند. بسیاری از میوه‌ها و مواد غذایی بعد از برداشت باید در مکانی مناسبی نگهداری شوند تا در فصولی که دیگر تولید این محصولات به حداقل خود می‌رسد بتوانیم از محصولات نگهداری شده در سرد خانه‌ها استفاده کنیم. 

جهت اطلاع از قیمت و ساخت سردخانه صنعتی با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید: 09159171605

سرد خانه صنعتی نمونه‌ای از سرد خانه‌ها است که امروز با توجه به افزایش جمعیت و تولید محصولات، بیش از پیش به اینگونه از سرد خانه‌ ها نیاز داریم. در ادامه برای توضیح بیشتر و آگاه کردن شما توضیحات تکمیلی در مورد سرد خانه‌ صنعتی خواهیم داد.

این محصولات برای جلوگیری از فاسد شدن محصولات تولید و وارد بازار شده‌اند. از سردخانه‌ صنعتی برای نگهداری محصولات در دما و رطوبت از پیش تعیین شده، استفاده می‌شود. باید به رطوبت و دمای محصولاتی که به صورت مصنوعی ساخته می‌شوند توجه بسیار زیادی داشته باشیم و برای تامین رطوبت و دما مناسب ما نیازمند سرد خانه‌ها هستیم و از بهترین نوع سرد خانه‌ها برای نگهداری محصولات می‌توانیم به سرد خانه صنعتی اشاره کنیم. در ادامه به انواع مختلف اینگونه از سرد خانه‌ها اشاره می‌کنیم.

معرفی انواع سردخانه‌های صنعتی

 به طور کلی سردخانه‌های صنعتی به دو نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند؛ زیر صفر و بالای صفر. که در هر دو نوع آن‌ها قابل ساخت و اجرا است و به راحتی می‌توان از آن‌ها در سالن‌های تک مداره یا حتی سردخانه های دو مداره بهره گرفت.

سردخانه بالای صفر​ 

برخی از مواد غذایی هستند که برای نگهداری کردن آن‌ها ما به دمای بالاتر و بیشتر از دمای انجماد نیاز داریم؛ در این صورت باید از سرد خانه‌هایی که بالای صفر هستند استفاده کنیم. اگر بخواهیم دمای معمول این سرد خانه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت که دمای معمول چنین سرد خانه‌هایی بین صفر تا ۴ درجه است. موادی که معمولاً برای نگهداری به چنین دمایی احتیاج دارند شامل: لبنیات، میوه، سبزیجات، ماست، شیر، گوشت تازه و غیره است.

سردخانه زیر صفر درجه

نام دیگر سرد خانه‌های زیر صفر “یخچال‌های انجماد” است که برای نگهداری کردن مواد در آن‌ها، ما به دمایی بین منفی ۱۲ تا منفی ۲۳ درجه نیاز داریم. این مواد می‌توانند شامل ماهی یخ زده، گوشت‌های یخ زده، صیفی‌جاتی که یخ زده هستند، مرغ‌های یخ زده، سبزیجات یخ زده و غیره باشند.در این سرد خانه ها فرآورده های دامی، ماهی و کلا مواد غذایی که احتیاج به نگهداری طولانی به صورت یخ زده را دارند نگهداری می شوند.

سردخانه‌های کوتاه مدت

در معرفی انواع سرد خانه‌ها می‌توان به سرد خانه‌های کوتاه مدت اشاره کرد. منظور از سرد خانه‌های کوتاه مدت، سرد خانه‌هایی هستند که موادی که در آن‌ها نگهداری می‌شوند به دلیل ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند تنها چند روز در این سرد خانه‌ها بمانند؛ و باید سریعاً از این سرد خانه‌ها خارج شده و محصولات جدیدی جای آن‌ها را بگیرند. مدت زمانی که معمولاً چنین محصولاتی می‌توانند در این سرد خانه‌ها باقی بمانند ماکزیمم ۱۵ روز است.

سردخانه‌های عمومی

یکی از عمومی‌ترین و رایج‌ترین سرد خانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد “سرد خانه‌های عمومی” هستند. از سرد خانه عمومی می‌توان برای نگهداری کردن از میوه‌ها، مواد غذایی یا سبزیجات در یک بازه زمانی طولانی استفاده کرد. سرد خانه عمومی معمولاً سودآوری زیادی دارد. گاهی اوقات زمین داران یا کشاورزان بنا به شرایط و دلایلی مجبور می‌شوند که زودتر از فصل برداشت، محصولات خود را برداشت کنند؛ در این شرایط آن‌ها مجبور می‌شوند که تا فصل موردنظر صبر کنند.

 در این شرایط آن‌ها می‌توانند برای نگهداری کردن از محصولات خود از سرد خانه‌های عمومی کمک بگیرند. زمانی که کشاورزان یا زمین داران مجبور می‌شوند محصولات خود را به سرد خانه‌های عمومی بسپارند در حقیقت از کیفیت سبزیجات، محصولات غذایی و میوه‌های آن‌ها خیلی کم نمی‌شود.

سردخانه‌های ذخیره‌ای​

در تقسیم بندی انواع سرد خانه‌ها ما سرد خانه‌های ذخیره‌ای را داریم. سرد خانه‌های ذخیره‌ای بنا به شرایط و ویژگی‌هایی که دارند معمولاً نزدیک به محل تولید یا محل مصرف ساخته می‌شوند. با توجه به ویژگی‌هایی که سرد خانه‌های ذخیره‌ای دارند معمولاً تعداد دفعات وارد یا خارج شدن سالیانه کالاها به آنجا کم است. افراد می‌توانند با توجه به شرایط و ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای یک مدت زمانی، کالاهای خود در آنجا نگهداری کنند.

سردخانه دو مداره​

ترکیبی از دو نوع سرد خانه زیر صفر و سرد خانه بالای صفر بوده و بسته به کالایی که باید در آن نگهداری شود، درجه آن تنظیم می گردد و اصولا به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند. یکی به صورت واحدی وابسته به صنایع در کارخانجات تولیدی که صرفا مواد مشخص و یکسانی را در آنها نگهداری می نمایند و دوم واحدی وابسته به صنایع در کارخانجات تولیدی که صرفا مواد مشخص و یکسانی مستقل که بسته به موارد نیاز و مواد خوراکی که به آنها سپرده می شود برنامه خود را تنظیم می نمایند.

سردخانه‌های پرتابل یا متحرک​

علاوه بر تمام دستگاه های تبرید که به آن اشاره شده است، تعدادی از دستگاه های تبرید در طرح های مختلف و برای نگهداری محصولات متفاوت و کاربردهای خاص ساخته می شود که جهت حمل و نقل گوشت، مرغ، شیر، بستنی، صندوق های گل فروشی و سرد خانه های بیمارستانی و غیره می باشد.

قیمت سردخانه | موارد موثر بر قیمت تمام شده ساخت سردخانه | شرایط احداث سردخانه​

در تعیین قیمت سرخانه عوامل مختلفی موثر هستند که در ادامه به بررسی برخی از این عوامل که در افزایش و یا کاهش قیمت انواع سردخانه و هزینه‌ساخت آن‌ها تاثیر دارند  می‌پردازیم.

قیمت سردخانه یکی از فاکتورهای مهمی است که هنگام خرید سردخانه باید در نظر داشت. البته شرکت‌های سازنده سردخانه نیز باید قبل از شروع طراحی و ساخت این تجهیزات، برنامه ریزی و برآورد هزینه‌ای داشته باشند تا از صرف هزینه‌های بیهوده جلوگیری شود و در نهایت بتوانند بهترین نوع سردخانه را با بهترین کیفیت و البته قیمت به مشتریان خود، ارائه کنند.

شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی با سال‌ها تجربه فعالیت در حوزه طراحی و تولید انواع سردخانه‌ها، قبل از آغاز به کار طراحی سردخانه، تمامی هزینه‌های مربوطه را بررسی و برآورد می‌کند و با در نظر گرفتن تمامی روش‌های کاهش هزینه‌ها به عنوان مثال استفاده از آیس بانک صنعتی، انواع سردخانه را با بالاترین کیفیت و کمترین قیمت، طراحی و تولید می‌کند.

از آنجایی که قیمت سردخانه به فاکتورهای مختلفی از جمله ابعاد، ظرفیت و نوع تجهیزات به کار رفته در آن بستگی دارد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق درباره قیمت سردخانه مورد نظر خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید. بدین منظور می‌توانید با شماره 09159171605 تماس بگیرید و یا اینکه پس از تکمیل فرم مربوط به “درخواست مشاوره” منتظر تماس از سوی کارشناسان ما باشید. لازم به ذکر است که تمامی مشاوره‌هایی که در جهت معرفی نوع مناسب سردخانه و همچنین برآورد قیمت آن به مشتریان ارائه می‌گردد، کاملا تخصصی و رایگان می‌باشد.

ابعاد سردخانه 

افزایش و یا کاهش ابعاد سردخانه باعث افزایش و یا کاهش میزان مواد و ابزارهای مصرفی در تولید آن خواهد شد، در نتیجه بدیهی است که سایز سردخانه را عامل مهمی در افزایش و کاهش قیمت سردخانه بدانیم.

دمای مورد نظر برای نگهداری 

با توجه به توضیحات درج شده در این مقاله، سردخانه صنعتی انواع مختلفی دارند و یکی از عوامل اصلی در این اختلاف، میزان دمایی است که هر مدل از سردخانه بسته به موادی نگهداری شده در آن تولید می‌کند. پس می‌توان گفت دمای سردخانه یکی دیگر از فاکتورهای تغییر قیمت در این ابزار کاربردی است.

تک فاز یا سه فاز بودن برق مصرفی سردخانه 

هزینه ساخت سرد خانه با برق تک فاز بیشتر است. بعلاوه اینکه ساخت سرد خانه‌های بزرگ با برق تک فاز ممکن نیست​.

موتور سردخانه یا همان کمپرسور

جنس، مدل و کشور سازنده موتور سردخانه بسته به میزان دمای مورد نیاز متغیر است. در نتیجه موتور را می‌توان بسته به عواملی که ذکر کردیم از دیگر فاکتورهای تغییر قیمت دانست.

4 مورد از اصلی ترین فاکتورهای تعیین قیمت را به شما توضیح دادیم. بدیهی است که عواملی مانند، جنس و سایز درب و کابین سردخانه، شیرآلات استفاده شده در آن، تابلو برق و قطعات داخل آن و همچنین شرکت سازنده را می‌توان از دیگر عوامل تغییر در قیمت سردخانه‌ها دانست.

نصب سردخانه‌ میوه

سردخانه-میوه

اگر بخواهیم مواد غذایی را متناسب با سرد خانه‌ای که باید در آن نگهداری شوند بررسی کنیم می‌توان گفت:

احداث سردخانه محصولات کشاورزی

برای نگهداری کردن از گوشت و مرغ، دمای مورد نیاز منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که شما می‌خواهید از مواد پروتئینی نگهداری کنید معمولاً به این دما نیاز دارید. به سرد خانه‌هایی که می‌توان، مواد پروتئینی، گوشت یا مرغ را در آن نگهداری کرد “سردخانه زیر صفر” می‌گویند. برای نگهداری کردن از میوه جات یا سبزیجات، ما به سرد خانه‌ میوه، بالای صفر نیاز داریم.

سردخانه مواد غذایی

گاهی اوقات برای نگهداری کردن از مواد غذایی ما به تونل انجماد نیاز داریم. برای تعریف تونل انجماد می‌توان گفت که گاهی اوقات ما برای نگهداری کردن بعضی از مواد به دمای بین منفی ۱۸ درجه تا منفی ۴۰ درجه نیاز داریم؛ که در این شرایط باید از تونل انجماد استفاده کرد و مواد غذایی ما با سرعت زیادی منجمد می‌شوند.

یکی از موادی که برای نگهداری کردن از آن، ما به سرد خانه احتیاج داریم “لبنیات” است. محصولاتی مانند کره، ماست، پنیر، خامه، شیر و غیره نیاز به سردخانه‌های بالای صفر دارند؛ زیرا اگر از سرد خانه زیر صفر استفاده کنیم این محصولات خراب خواهند شد. با توجه به اینکه این محصولات نیاز به دمای خاصی دارند و در غیر این صورت امکان دارد خراب و فاسد شوند؛ به همین علت انتخاب کردن فضای مناسب برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

محاسبه قیمت سردخانه و ساخت سردخانه میوه

برای اطلاع از قیمت سردخانه میوه و سردخانه اتاقهای سرد با کارشناسان ما در صنایع حقیقی تماس بگیرید. 

سردخانه‌ دارویی

سردخانه-دارویی

برای نگهداری کردن از داروهای پزشکی یا حتی برخی از دستگاه‌هایی که در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند ما به سردخانه‌ها نیاز داریم. این سرد خانه‌ها باید از لحاظ دما بین ۲ الی 8 درجه سانتی‌گراد باشند. گاهی اوقات برخی از واکسن‌ها وجود دارند که برای نگهداری کردن آن‌ها ما به دمای بین صفر الی 8 درجه سانتی‌گراد نیاز داریم یا گاهی اوقات بعضی از داروها هستند که برای نگهداری از آن‌ها ما به دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نیاز داریم.

سردخانه بیمارستان

 یکی از مواردی که معمولاً در سرد خانه بیمارستانی باید از آن نگهداری شود، خون است. برای نگهداری کردن آن دمای مناسب منفی 5 درجه سانتی‌گراد تا 1 درجه سانتی‌گراد است. متناسب با چیزی که باید در این سرد خانه‌ها نگهداری شود امکان دارد دما تغییر داده شود.

سردخانه-جسد

آشنایی با سردخانه جسد

سرد خانه جسد (Cold morgue) بیمارستانی یکی از مدل های سرد خانه است که برای نگهداری و حتی حمل اجساد تا زمان تدفین و با هدف جلوگیری از گزند تغییرات بیوشیمیایی طراحی و تولید می شود. سرد خانه های جسد انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم

ویژگی های سردخانه میت چیست ؟

سرد خانه های جسد از ورق های گالوانیزه ضد زنگ و یا استیل تولید می شوند و مانند بقیه وسایل برودتی شامل تجهیزات سرمایشی مثل : اواپراتور، موتور سرماساز، کندانسور و گازهای سرمایشی است. اما از سرد خانه جسد فقط برای نگهداری طولانی و یا کوتاه مدت جسد استفاده می کنند.

بررسی هزینه های احداث سردخانه

هزینه-ساخت-سردخانه؛وام-بانکی-برای-سردخانه

از آنجایی که تاسیس سرد خانه مجهز نیاز به هزینه زیادی دارد، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی که باید در هنگام تاسیس در نظر داشته باشید، هزینه ساخت سردخانه خواهد بود.

بهترین راهکار برای ساخت سرد خانه آن است که از تسهیلات بانکی استفاده نمایید. شاید لازم باشد در همین ابتدا عنوان شود که احداث سرد خانه به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت به حساب ‌می‌آید و فرد پس از ساخت می‌تواند سود بسیار زیادی داشته باشد.

هزینه ساخت سردخانه؛دریافت وام بانکی جهت احداث سردخانه

در حال حاضر وام برای احداث و راه‌ اندازی یک سرد خانه توسط بانک کشاورزی پرداخت می‌شود. اولین مورد برای دریافت این وام نوشتن یک طرح توجیهی مناسب برای دریافت خواهد بود.

 پس از تایید طرح نوشته شده توسط شما، اداره جهاد کشاورزی استانی که شما از آنجا اقدام به دریافت وام کرده‌اید، برای انجام مراحل جواز ساخت به محل مورد نظر شما برای نظارت می‌آیند. پس از تایید محل، معرفی نامه‌ای برای دریافت وام به شما ارائه می‌شود. به همراه داشتن این معرفی نامه می‌تواند روند دریافت وام را به طور قابل توجه‌ای افزایش دهد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در این رابطه می‌توانید با همکاران ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید. لازم به توضیح است که یک طرح توجهی می‌تواند شما را به مرحله دریافت وام برساند و تایید شود که علاوه بر هزینه ساخت به سود پس از ساخت به صورت دقیق و مفصل اشاره کند و تضمین کننده ایجاد اشتغال باشد. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که هزینه ساخت سرد خانه به آن وابسته است.

هزینه ساخت سردخانه؛زمین مورد استفاده

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که باید در هنگام تاسیس و ساخت سرد خانه به آن توجه کنید، خرید زمین است.

 به دلیل گران بودن هزینه خرید زمین، بخش بزرگی از هزینه شما احتمالا برای خرید این بخش هزینه خواهد شد. توجه داشته باشید که زمین مورد استفاده باید قابلیت اجرای موارد مورد نظر شما را داشته باشد.

 به عنوان مثال شما برای به اجرا گذاشتن نیاز به محوطه سازی دارید، منظور از محوطه سازی آن است که شما تمام موارد از قبیل خاکبرداری، هموار کردن زمین و همچنین ایجاد خیابان کشی و فضای سبز به درستی انجام شود.

هزینه ساخت سردخانه؛ساخت سوله

هزینه-ساخت-سردخانه؛-ساخت-سوله

پس از انجام مرحله محوطه سازی نوبت به احداث سوله می‌رسد. در این مرحله باید تمام تجهیزات مورد نیاز ساخت سوله از قبیل مصالح، آهن‌ آلات و غیره خریداری شود. اولین موردی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، نقشه و طرح سوله است. پس از خرید نوبت به اجرای سازه می‌رسد. کف سازی را باید در مرحله اول به درستی انجام داد.

در این سوله باید مواردی همچون، سالن تولید، انباره‌های نگهداری موارد، بخش‌های اداری، سرویس بهداشی، آزمایشگاه، قسمت تاسیسات و ساختمان سرایداری به درستی طراحی و ساخته شوند.

دیگر بخش مورد نیاز که تاثیر زیادی در هزینه ساخت سردخانه دارد، خطوط تلفن و موارد حفاظتی ساختمان است که خود شامل وسایل پیشگیری از آتش، دوربین‌های کنترل تردد، دوربین‌های نظارتی و غیره می‌شود. علاوه بر موارد نام برده شده در قسمت تاسیسات مواردی همچون سیستم تهویه مطبوع، جایگاه‌های ذخیره آب و انرژی  و غیره تاثیر بسیاری در هزینه ساخت سرد خانه دارد.

هزینه ساخت سردخانه؛تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز

یکی از مهم‌ترین بخش‌های که باید در طرح توجهی نوشته شده به صورت مفصل در رابطه با آن توضیح داده شود، تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز خواهد بود. این وسایل از قرار زیر خواهند بود:

 • کندانسور
 • اینترکولر
 • مخزن‌های روغن گیر
 • شیرآلات کندانسور
 • روغن و گاز آمونیاک
 • درهای اصلی سرد خانه
 • نوار نقاله مورد استفاده
 • ترموسیفون‌ها
 • اوپراتورها
 • کمپروسرها و برخی دیگر لوازم باید به صورت کامل به همراه قیمت در طرح توجیهی نوشته شود.

هزینه ساخت سردخانه؛وسایل مورد نیاز برای حمل و نقل

هزینه-ساخت-سردخانه؛-وسایل-مورد-نیاز-برای-حمل-و-نقل

دیگر قسمتی که باید در هنگام نوشتن طرح توجیهی به آن توجه ویژه‌ای داشت وسایل مورد نیاز برای حمل و نقل مواد قابل نگهداری خواهد بود. عموما برای حمل و نقل محصولات کشاورزی به تجهیزاتی از قبیل ماشین حمل محصولات نظیر کامیونت، وانت و لیفتراک نیاز خواهید داشت.
لازم به توضیح است که این تجهیزات می‌تواند بسته به نوع کاربرد شما متفاوت باشد و استفاده از این وسایل نام برده شده برای نگهداری محصولات کشاوری توجیه پذیر خواهد بود

هزینه ساخت سردخانه؛نیروی انسانی مورد نیاز در محل

از دیگر مواردی که تاثیر زیادی در هزینه ساخت سردخانه دارد، نیروی انسانی مورد نیاز خواهد بود. عموما در یک سوله بزرگ به عواملی همچون نگهبان، افراد کارشناس فنی، کارشناسان فروش، کارشناسان بهداشت، فرد سرایدار، راننده تجهیزات و وسایل حمل و نقل، افراد برای واحد حسابداری، کارگران و غیره نیاز خواهید داشت.

ریز شدن در تک تک موارد به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر دید بهتر از اداره این مکان، از هزینه ساخت سرد خانه به خوبی آگاهی داشته باشید؛ پس تا می‌توانید در موارد به کوچک‌ترین بخش هم اشاره نمایید. پس از این مرحله نوبت به تشریح کردن طرح برای سرمایه گذاران می‌رسد.

برررسی هزینه‌های ساخت سردخانه کوچک

 

هزینه-ساخت-سردخانه-کوچک

 

عموما ساخت این محل کوچک مانند هزینه ساخت سردخانه در متراژ بزرگ خواهد بود با این تفاوت که نیاز به زمین وسیع و تجهیزات قوی نخواهید داشت تجهیزات مورد استفاده در اندازه کوچک از قرار زیر خواهد بود.
 بدنه با عایق کاری مناسب، موتور آلات، قفسه بندی، بدنه و کف سازی. عمده هزینه‌های محل ایجاد سرمایش برای نگهداری مواد غذایی در حجم کم موارد بالا خواهد بود.

بهترین روش جهت کاهش هزینه ساخت سردخانه چیست؟

استفاده از آیس بانک صنعتی یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش هزینه ساخت سرد خانه است. آیس بانک صنعتی برای ذخیره انرژی سرمایی در ساعات اوج مصرف غیر فعال مورد استفاده قرار می گیرد.

در این سیستم، هدف تولید و ذخیره یخ در ساعات غیر پیک مصرف برق و استفاده از آن در زمان اوج مصرف برق در واحدهای گوناگون (عمدتاً صنایع لبنیات) می باشد. آیس بانک ها در سیستم هایی که ساعت کارکرد کمپرسور به صورت شیفتی است مورد استفاده قرار می گیرند.

 

هزینه ساخت سردخانه کوچک و بزرگ

بعد از آن‌که هدف خود را شناسایی کردید و دانستید برای شما چه نوع سرد خانه‌ای از موارد گفته شده زیر مناسب است، می توان هزینه ساخت سرد خانه را برآورد کرد. هزینه ساخت سرد خانه متناسب با تناژ متفاوت خواهد بود. مقیاس خود را می‌توانید به کارشناسان فروش ما اعلام نمایید تا با توجه به تناژ انتخابی شما محاسبه قیمت سردخانه انجام شود.

محاسبه قیمت سردخانه و خرید سردخانه

 جهت برآورد هزینه احداث سرد خانه هر نوع از موارد بالا یا هزینه احداث سردخانه محصولات کشاورزی و قیمت موتور سردخانه با کارشناسان فروش برادران حقیقی در تماس باشید. جهت ساخت سردخانه و برآورد هزینه به شما مشاوره رایگان داده می‌شود.

 • هزینه ساخت سردخانه 10000 تنی

 • هزینه ساخت سرد خانه 100 تنی
 • هزینه ساخت سرد خانه 20 تنی
 • هزینه ساخت سرد خانه 20 تنی
 • هزینه ساخت سرد خانه 200 تنی
 • هزینه ساخت سردخانه3000 تنی
 • هزینه ساخت سرد خانه 1000 تنی
 • فروش سردخانه 5000 تنی

 

چگونه یک سردخانه را عیب یابی کنیم؟

راه حل های ممکن برای تعمیرات سردخانه عبارتند از: ترموستات به درستی قرار ندارد و دمای متوسط اتاق را احساس نمی کند. ترموستات ها را در جریان هوای متوسط اتاق، معمولاً در جریان هوای برگشتی به کویل های اواپراتور نصب کنید. ترموستات ها را دور از دیوارهای گرم/سرد، درها، چراغ ها، هوای سرد خروجی از سیم پیچ ها یا محصول داغ قرار دهید.

بررسی مشکلات رایج در سردخانه ها

در نگهداری و تعمیر سردخانه مشکلات رایجی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. در برخی موارد، لوله برگشت کمپرسور تبرید ممکن است یخ بزند، بنابراین باید انبساط شیر، گاز و ظرفیت اپراتور را نسبت به محیط بررسی کنید.

 • یکی از مشکلات نگهداری از سردخانه ها و تعمیرات سردخانه : یخ زدگی کف اتاقک سردخانه است که تلفات زیادی را به دنبال دارد. برای این منظور باید کفپوش اتاقک کاملا مناسب باشد حتی می توان از آن به عنوان کفپوش استخر استفاده کرد. لازم به ذکر است که هر سردخانه ظرفیتی دارد و نباید بیش از مقدار تعریف شده محصول در آن قرار داد. حتماً ترموستات و سیم کشی سردخانه را چک کنید تا به صورت خودکار و منظم کار کند.
 • یکی از نکات مهم در تعمیرات سردخانه، شارژ گاز و تعویض روغن است که باید توسط متخصص انجام شود. یخ زدگی اواپراتور یا رادیاتور یکی از مشکلات عمده در نگهداری سردخانه است، به این معنی که اواپراتور سردخانه قادر به یخ زدایی نبوده است.  در سردخانه های زیر صفر، محصولات ممکن است یخ نزنند. برای رفع مشکل باید ترموستات را چک کنید و بررسی کنید که کمپرسور روشن است یا خیر، در ضمن باید ببینید که رادیاتور یخ زده نیست.

آیا سردخانه باید هواگیری شود؟

تهویه باید همچنان کار کند تا گردش هوای مورد نیاز سردخانه شما برای عملکرد صحیح فراهم شود. اما مطمئن شوید که راهی برای تنظیم دریچه بیرونی دارید تا بتوانید در موارد دمای شدید آن را تغییر دهید.

8 نکته برای بهبود کارایی سردخانه و تعمیرات سردخانه

نکات-نگهداری-و-تعمیرات-سردخانه

 

همانطور که می بینید، تعمیرات سردخانه به پارامترهای زیادی بستگی دارد، اما برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش خطا می توان مراحل زیر را انجام داد:

 1. وضعیت ساختمان خود را بررسی کنید.
 2. زباله ها را از فن و کندانسور خود پاک کنید.
 3. نشتی باید قبل از شارژ مجدد سیستم بررسی شود.
 4. هرگز از ابزار و تجهیزات آسیب دیده یا معیوب استفاده نکنید.
 5. درها را بررسی کنید که واشرهای خوبی که آب بندی می شوند وجود نداشته باشد.
 6. سقف و دیوارهای داخل را برای تغییر رنگ یا علائم کپک یا پوسیدگی بررسی کنید.
 7. کویل های اواپراتور را بررسی و تمیز کنید.
 8. تعداد باز و بسته شدن درب سردخانه باید به حداقل برسد.
 9. کف سردخانه باید همیشه تمیز و یخ زده نگه داشته شود.
 10. اتاق کمپرسور، تجهیزات تبرید و محیط اطراف کندانسور باید عاری از هرگونه آلودگی، زباله و گرد و غبار باشد.
 11. اگر یونیت های متراکم در بیرون قرار دارند، نباید در معرض نور خورشید قرار گیرند و باید در سایه نگهداری شوند.

معایب انبار سردخانه

اصلی ترین و شاید تنها ایراد مخازن سردخانه مناسب نبودن آن برای انواع محصولات است. در بخش مصالح ساختمانی، نمی توانید مواد فله (مخلوط های گچ، کف های خود تراز)، رنگ ها، حلال ها و سایر مایعات را ذخیره کنید.

تاسیسات برقی نقش مهمی در عملکرد کلی سیستم و ایمنی پرسنل ایفا می کند و به همین دلیل همیشه باید پس از راه اندازی و پس از هرگونه تغییر و تعمیرات سردخانه بررسی شود. برای این منظور موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • فیوز منبع تغذیه سالم باشد.
 • ولتاژ صحیح اعمال شده به سیستم
 • مقاومت سیم پیچ کمپرسور را بررسی کنید.
 • سیم کشی در تعمیرات سردخانه را بررسی کنید.

لازم به ذکر است که برای اندازه گیری جریان الکتریکی، ولتاژ، مقاومت سیم پیچ موتور و ظرفیت خازن به ابزارهای اندازه گیری مناسب نیاز است. به طور کلی، تمام وسایلی که برق از آنها عبور می کند باید به اندازه کافی ایمن باشند. بیشتر مشکلات در سیستم های برقی به دلیل استفاده از عایق معیوب و فرسوده در اثر حرارت، مواد شیمیایی و یا فرسودگی است، بنابراین توصیه می شود از عایق های مناسب و با کیفیت استفاده شود.

هزینه تعمیرات سردخانه

گروه صنایع برادران حقیقی طبق تجربه و بازدید های خود از سردخانه های گوناگون به این نتیجه رسیده ایم که بیشتر خرابی ها مربوط به تجهیزات سردخانه است. هزینه اضافی اصلی برای یک قطعه یدکی جدید است، به ویژه اگر کمپرسور گاز یا سردخانه بسیار قدیمی باشد.

شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی؛ بهترین سازنده سردخانه در ایران

شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی یکی از بهترین تولیدکنندگان سردخانه و تجهیزات برودتی در ایران محسوب می‌شود. این شرکت به عنوان شرکت سازنده سردخانه، از همان ابتدای فعالیت، تمامی محصولات و خدمات خود شامل مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سردخانه را مطابق با استانداردهای روز دنیا ارائه کرده است.

شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی اکنون به عنوان یکی از پیشتازان صنعت برودت و بهترین سازنده‌‌ سردخانه در کشور فعالیت می‌کند.

رضایتمندی مشتریان و اعتماد آنان به کیفیت محصولات از نتایج بارز فعالیت‌های این شرکت طراح و تولیدکننده سردخانه در این سال‌ها به شمار می ‌رود.

اگر به دنبال یک شرکت سازنده سردخانه هستید که توانایی تولید سفارشی براساس نیازهای شما را داشته باشد، جای درستی را انتخاب کرده‌اید. شرکت صنایع برودتی حقیقی با بهره گیری از متخصصین و مهندسین باتجربه و همچنین با در اختیار داشتن تجهیزات پیشرفته و تکنولوژی‌های روز دنیا، قادر به طراحی و ساخت انواع سازنده مطابق با نیاز مشتریان می‌باشد.

سوالات متداول کاربران در مورد احداث سردخانه

در ادامه به برخی از سوالات کاربران برای ساخت سرد خانه می پردازیم:

آیا می‌توان از سردخانه بالای صفری بعنوان سردخانه زیر صفری استفاده کرد؟

بطور کلی خیر، اما با تعویض سوزن اکسپنشن تا حدود -7 درجه سانتی‌گراد می‌توان دمای سرد خانه را کاهش داد.

دلیل یخ‌زدگی اواپراتور سردخانه چیست؟

در سردخانه بالای صفر، دلایلی زیادی مانند کمبود گاز، کثیف بودن کویل اواپراتور، کار نکردن فن‌ها (کندانسور و اواپراتور)، اخلال در عملکرد المنت دیفراست اواپراتور، عملکرد ناصحیح درها و باز بودن بالای درب سرد خانه، و در سرد خانه زیر صفر تمام دلایل ذکر شده به غیر از کمبود گاز از علل اصلی یخ‌زدگی می‌باشد.

آیا می شود از یک کمپرسور برای سردخانه بالای صفر و زیر صفر استفاده کرد؟

بله، با استفاده از دو اواپراتور به همراه دو شیر انبساط و رگولاتور این مورد امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست