سردخانه

طراحی و ساخت انواع سردخانه

کی از روش‌های قدیمی  و پایه که برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از سرما موجود در سرد خانه است. می‌توان اختراع این دستگاه را یکی از ده اختراع برتر قرن در هزاره دوم میلادی در نظر گرفت. اولین شیوه سرمایش عملی را می‌توان سرما با آمونیاک در نظر گرفت. اما امروزه انواع روش‌های مختلفی برای ایجاد تبرید در دنیا وجود دارد. در ادامه این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت به بررسی و اهمیت این موضوع خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

سردخانه

چرا سردخانه‌ها اهمیت دارند

جالب است بدانید یکی از شاخصه‌های سنجش میزان رشد فن آوری در یک کشور به تعداد واحدهای صنعتی بر می‌گردد که برای انجماد مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از استفاده از آمونیاک برای ایجاد سرما انواع روش‌های مختلف برای ایجاد سرما به وجود آمد؛ از جمله این روش‌ها می‌توان به روش فریون برای ایجاد سرما اشاره کرد. از این سیستم به صورت گسترده در خانه‌ها برای ایجاد مکانی برای سرما مورد نیاز برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شده است. پس از نگرانی‌ها در رابطه با تخریب لایه ازون توسط روش‌های ایجاد شده، قراردادی به نام وین به اجرا گذاشته شده که باعث توجه بیشتر به لایه ازون و همچنین روش ساخت سردخانه‌ها و ایجاد سرما به وجود آمد. پس از این قرارداد بود که روش hfc به عنوان روشی جایگزین مورد استفاده قرار گرفت. این روش اثرات تخریبی روی لایه ازون نداشت ولی همچنان باعث گرمای گلخانه‌ای داشت.

این روش هم به دلیل تصویت قرارداد عدم  استفاده از روش‌ها برای کاهش گرمای گلخانه‌ای ممنوع اعلام شد. هر چند در حال حاضر در برخی از کشورها از روش‌هایی مانند cfc و hcfc برای پروژه‌های بزرگ صنعتی برای ایجاد سرما استفاده می‌شود. این در حالی است که این روش‌ها علاوه بر اثر تخریبی بر لایه ازون پتانسیل بالایی در گرمای گلخانه‌ای دارد.

اولین دستگاه سرمایش جهان

یکی از روش‌های که باعث ایجاد اولین دستگاه سرمایش جهان گردید، سیکل تبرید بود که در سال ۱۸۰۰ بسیار رایج شد. استفاده از این روش ۳۴ سال ادامه داشت. جالب است بدانید اولین دستگاه ساخته شده  در کارخانه‌های آبجو سازی مورد استفاده قرار گرفت. اولین بار از آمونیاک در سال ۱۸۵۰ برای ایجاد سرما در فرانسه مورد استفاده قرار گرفت. آمریکا از این روش برای ایجاد دستگاه یخ ساز مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت. اولین دستگاه سردخانه در سال ۱۸۷۲ اختراع شد و از سال ۱۹۰۰ از این ماشین‌ها برای صنایع یخ سازی و سردخانه‌ها برای مواد غذایی و شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن از سال ۱۹۲۰ در ساخت پاتیناژ و در سال ۱۹۳۰ از این دستگاه برای تهیه مطبوع مورد استفاده قرار گرفت.

سردخانه

سردخانه چیست

محلی که از آن برای خنک نگه داشتن مواد غذایی استفاده می‌شود را سردخانه گفته می‌شود. در توضیح بهتر می‌توان این دستگاه را ساختمان و تاسیساتی در نظر گرفت که باعث افزایش میزان ماندگاری و همچنین کیفیت مواد غذایی می‌شود. یکی از مهم‌ترین وظیفه‌های این دستگاه را می‌توان جلوگیری از ایجاد فساد در کالاها و موادی که در آن وجود دارد دانست. لازم به توضیح است که کاربرد این دستگاه تنها برای نگهداری مواد غذایی و کشاوری خلاصه نمی‌شود و می‌توان از این دستگاه در انواع صنعت‌ها مانند نظامی و نگهداری مواد شیمایی استفاده کرد؛ به صورت کلی می‌‌توان گفت از این دستگاه استفاده‌های گوناگون و متنوعی می‌شود.  این دستگاه‌ها را می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد.

 اولین نوع از سردخانه‌ها همان دستگاه‌های سرمایش خانگی بود که ما آن‌ها را با نام یخچال می‌شنایم؛ عموما استفاده از این دستگاه‌ها برای افزایش میزان ماندگاری و کیفیت مواد غذایی مورد استفاده در منزل است. یخچال‌ها خود در انواع مختلفی تولید می‌شوند که می‌توان بر اساس ظرفیت مورد استفاده و همچنین نیاز مدل و ظرفیت مد نظر خود را انتخاب کرد. نوع دوم این دستگاه‌ها را می‌توان همان یخچال‌های مورد استفاده در سوپر مارکت‌ها دانست. در سوپر مارکت‌ها از این  یخچال‌ها عموما برای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی استفاده می‌شود. نوع سوم این دستگاه‌ها را می‌توان سردخانه‌های تجاری در نظر گرفت. این دستگاه‌ها عموما توسط رستوران‌های بزرگ و همچنین هتل، دانشگاه‌ها و پادگان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان طور که مشخص است از این دستگاه‌های تجاری نیز برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع چهارم این دستگاه‌ها را می‌توان دستگاه‌های سرمایش صنعتی در نظر گرفت. از این دستگاه‌ها عموما در کارخانجات عظیم صنعتی استفاده‌های گوناگونی می‌شود.

اصلی‌ترین قسمت یک دستگاه سرمایشی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک دستگاه سرمایشی را می‌توان  کمپرسور، اواپراتور و کندانسور آن در نظر گرفت. دیگر قسمت اصلی یک دستگاه سرمایشی را می‌توان محفظه آن در نظر گرفت؛ چراکه اصلی‌ترین قسمت که باعث جلوگیری از هدر رفت سرما و همچنین محل نگهداری کالاهای مورد نظر است، همین محفظه است. نکته مهم در رابطه با دستگاه‌های سرمایش صنعتی و تجاری آن که معمولا در این دستگاه‌ها از ساندویچ پنل به جای محفظه استفاده می‌کنند؛ به این قسمت از این دستگاه اصطلاحا ساندویچ پنل گفته می‌شود.

تقسیم بندی بر اساس نوع عملکرد

علاوه بر دسته بندی ارائه شده در بالا روش‌ دیگری برای دسته بندی وجود دارد که به دسته بندی بر اساس نوع عملکرد موسوم است. در این نوع دسته بندی عموما دو دو دسته دستگاه وجود دارد، دستگاه‌های آمونیاکی و دستگاه‌های فریونی. این که شما چه نوع سردخانه‌ای را باید برای محل مورد نظر خود انتخاب کنید به عوامل زیادی مانند میزان سرما، میزان گنجایش و غیره مربوط خواهد بود.

نوع دیگر رایج دسته بندی‌ را می‌توان دسته بندی بر اساس میزان سرما در نظر گرفت. در این نوع دسته بندی عموما دو نوع دستگاه وجود دارد؛ سردخانه‌های زیر صفر و  بالای صفر.

کانکس-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

سردخانه زیر صفر

خود این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به توضیح در رابطه با هر کدام خواهیم پرداخت. اولین نوع از این دستگاه را می‌توان دستگاه‌های مورد استفاده برای میوه و لبنیات در نظر گرفت. دمای کاری این نوع از دستگاه‌های ایجاد سرما بین ۰ تا ۴ درجه سانتی‌گراد است. انواع دیگر این دستگاه‌ها را می‌توان با عنوان دستگاه سرمایش شیر، دوغ و ماست و همچنین دستگاه نگهدارنده گوشت تازه عنوان کرد. نوع دیگر سردخانه زیر صفر برای نگهداری گوشت مرغ یخ زده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دمای کاری این نوع از دستگا‌ها عموما پایین‌تر از صفر است و منفی هجده درجه سانتی‌گراد معمول‌ترین دما برای این نوع دستگاه‌ها است. تونل انجماد را هم می‌توان یکی از انواع این دستگاه‌ها در نظر گرفت. از این تونل‌ها عموما برای منجمد کردن مواد غذایی در سریع‌ترین زمان ممکن استفاده می‌شود. دمای مورد استفاده برای این دستگاه را می‌توان منفی چهل درجه سانتی‌گراد عنوان کرد. این تونل قابلیت انجماد مواد غذایی در سریع‌ترین زمان ممکن را دارد. 

دستگاه‌های ایجاد سرمایش برای تشکیل بستنی نوع دیگر از این دستگاه‌ها است. نکته مهم در رابطه با این دستگاه‌ها آن است که وابسته به میزان خامه و چربی مورد استفاده در بستنی ساختار این دستگاه می‌تواند متفاوت باشد. نکته مهم دیگر را رابطه با این دستگاه‌ها آن که معمولا برای ایجاد حالت نرمی در بستنی نیاز به دمای زیاد سرد نخواهد بود و با دمای پایین نیز شکل کلی بستنی به وجود خواهد آمد. به دلیل ساختار خاص بستی معمولا از کمپرسورهای دو مرحله‌ای برای این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دسته بندی بر اساس حجم و ابعاد

دیگر روش دسته بندی کردن این دستگاه‌ها را می‌توان بر اساس حجم و ابعاد در نظر گرفت. اتاقی، متحرک، کانکسی و صنعتی بزرگ از انواع این دسته بندی است. لازم به توضیح است که این نوع از دستگاه‌ها عموما برای موارد خاص و همچنین در فضای مناسب استفاده می‌شود. نوع کوچک یا همان اتاقی این دستگاه برای نگهداری مواد غذایی رستوران‌ها و همچنین مراکز توزیع  میوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه عموما یک پانل است که داخل آن تجهیزات سرمایشی به صورت مناسب نصب شده است. در نوع کانکسی این دستگاه از دیواره‌های اتاق  برای تقسیم کردن فضای داخلی کانکس استفاده می‌شود. در نوع بزرگ این دستگا‌ها که معمولا برای انبارهای ذخیره مواد غذایی در حجم بسیار زیاد و انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از مکان‌ها عموما بر اساس اتاق‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شود. عموما در این نوع دستگاه‌ها از روش‌های فریونی و یا آمونیاکی برای ساخت و طراحی استفاده می‌شود.

دسته بندی بر اساس کنترل اتمسفر

یکی دیگر از روش‌های دسته بندی رایج برای تقسیم کردن این دستگاه‌ها، تقسیم بندی بر اساس کنترل اتمسفر است. این نوع از دستگاه‌ها عموما برای نگهداری موادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به نگهداری طولانی مدت دارند. برای ساخت این نوع دستگاه‌ها عموما نیاز به شرایط خاص از نظر ترکیب هوای درون اتاق وجود دارد. همچنین باید به وسیله اتیلن میزان غلظت اکسیژن را کاهش داد.  نوع دیگر این دستگاه‌ها را می‌توان دستگاه‎های ایجاد سرمای  معمولی در نظر گرفت. کارکرد این دستگاه‌ها عموما به وسیله کنترل هوای معمولی و با تنظیم دما و میزان رطوبت کار می‌کنند. عموم استفاده از این دستگاه‌ها را می‌توان برای نگهداری مواد غذایی در نظر گرفت.

اقتصادی-بودن-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

سردخانه‌های بالای صفر

همان طور که از نام این دستگاه‌ها مشخص است میزان دمای کاری این دستگاه‌ها بالای صفر است؛ از این نوع دستگاه‌ها عموما در صنعت‌های کشاورزی برای نگهداری سبزیجات و میوه جات و همچنین صیفی جات در نظر گرفت. این نوع سردخانه خود به دو دسته کلی فریون کار و آمونیاک تقسیم بندی‌ می‌شوند.

۳- سردخانه دو مداره:

ترکیبی از دو نوع بالا بوده و بسته به کالایی که باید در آن نگهداری شود، درجه آن تنظیم می گردد و اصولا به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی به صورت واحدی وابسته به صنایع در کارخانجات تولیدی که صرفا مواد مشخص و یکسانی را در آنها نگهداری می نمایند و دوم مستقل که بسته به موارد نیاز و مواد خوراکی که به آنها سپرده می شود برنامه خود را تنظیم می نمایند.

بدین صورت که گاهی در اختیار شرکت گوشت یا زمانی در اختیار سازمان تعاون شهر و روستا و یا استفاده کنندگان دیگر قرار داده می شوند.

۴- سردخانه های پرتابل یا متحرک:

علاوه بر تمام دستگاه های تبرید که به آن اشاره شده است، تعدادی از دستگاه های تبرید در طرح های مختلف و برای نگهداری محصولات متفاوت و کاربردهای خاص ساخته می شود که جهت حمل و نقل گوشت، مرغ، شیر، بستنی، صندوق های گل فروشی و سردخانه های بیمارستانی و غیره می باشد.

سازنده سردخانه

شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی با سال ها تجربه در زمینه صنعت برودت ایران در حال حاضر بزرگترین سازنده سردخانه در ایران می باشد

امروزه از تبرید در سطح وسیعی جهت تهیه و نگهداری مواد غذایی ( گوشت ، مرغ و ماهی و … ) و انواع میوه جات و صیفی جات استفاده می شود .

برای این منظور ایجاد سردخانه با دماهای مختلف در شهرها و مجتمع های فروشگاهی و رستورانی بزرگ اجتناب ناپذیر گردیده است .

تجهیزات مورد نیاز در احداث سردخانه

عایق بندی حرارتی سردخانه از مهم ترین نکات در نحوه طراحی و احداث اتاق های سردخانه کوچک یا بزرگ می باشد. پلی یورتان، فوم، پلی استایرن، چوب، پشم و شیشه و … موادی هستند که با توجه به نوع سردخانه برای ساخت اتاق سرد مورد استفاده قرار می گیرند. درب سردخانه با توجه به اینکه سردخانه از نوع دمای زیر صفر یا بالا صفر است در دو مدل کشویی و لولایی با ابعاد مختلف انتخاب می شود.

ساخت-سردخانه-صنایع برودتی برادران حقیقی

قطعات مکانیکی به کار رفته در ساخت یک سردخانه

قطعات مکانیکی یک سردخانه با توجه به ابعاد، ظرفیت، نوع محصولات و شرایط محیطی انتخاب می شود. ما در گروه صنایع برودتی برادران حقیقی قادریم تمامی تجهیزات مکانیکی که در ساخت یک سردخانه مورد نیاز است، از برند های معتبری مانند بیتزر، کوپلند، دانفوس و … را با کیفیت مناسب تهیه کند. این قطعات شامل موارد زیر است:

کمپرسور

انتخاب یک کمپرسور مناسب با توجه به ظرفیت سردخانه و دمای اواپراتور و کندانسور انجام می شود. علاوه بر انتخاب کمپرسور، گاز مبرد در سیکل هم باید تعیین شود. برای تعیین یک کمپرسور که مهم ترین تجهیز به کار رفته در سردخانه است حتما از مشاوره های تخصصی کارشناسان ما استفاده کنید.

کندانسور

ما پیشنهاد می کنیم برای انتخاب یک کندانسور مناسب، ظرفیت دفع حرارت، دمای کندانسور، نوع مبرد و اختلاف دمای کندانسور و محیط را حتما در نظر بگیرید.

اواپراتور

برای انتخاب اواپراتور سردخانه باید نوع مبرد، بار برودتی مورد نیاز، دمای اواپراتور و اختلاف دما برای انتقال حرارت بین هوا و اواپراتور درجهت درست را در نظر گرفت.

تجهیزات خط مایع

این تجهیزات در واقع شامل شیر انبساط، شیر برقی، سایت گلاس، فیلتر درایر و چک ولو است که شرکت
صنایع برودتی برادران حقیقی تمامی آن ها را از برند های معتبر در اختیار دارد.

خط مکش و خط تخلیه

این تجهیزات شامل فیلتر روغن، اویل سپراتور، مافلر، بال ولو، پرشر سوئیچ و … می باشد که ما با استفاده از تیم اجرایی با سابقه ی خود می توانیم این قطعات را در محل مورد نظر نصب کنیم.

ساخت-سردخانه-صنایع برودتی برادران حقیقی

قطعات الکتریکی به کار رفته در ساخت یک سردخانه


اجزا و قطعات الکتریکی سردخانه شامل تابلو برق، کابل ها، لامپ ها و تجهیزات کنترلی می باشد. تابلو برق وظیفه ی ایجاد ثبات، کنترل شرایط دمایی و بررسی تجهیزات را بر عهده دارد که به طور کلی از ترموستات، تایمر، نشانگر ها و هشدار ها، فیوز و کلید ها، کنترل آلات، بدنه و کلید حرارتی ساخته شده است. کنترل آلات تابلو برق باید شامل کنترل فاز، کنترل فشار بالا و فشار پایین و کنترل pump down باشد.

کانکس سردخانه ای

این نوع کانکس ها در دو نوع ثابت و متحرک ساخته می شود که نوع ثابت بیشتر در رستوران ها ،کارخانه جات و هتل ها برای نگهداری مواد اولیه غذایی کارایی دارد ولی نوع قابل حمل بسته به اندازه، قابل حمل با کامیون ، کامیونت، وانت و… می باشد.

در تولید این کانکس عایق بودن یکی از مهمترین فاکتور ها می باشد به همین دلیل در بدنه این کانکس ها از صفحه های ساندویچ پانل استفاده می شود . اسکلت این کانکس ها مانند مابقی کانکس ها است با این تفاوت که در کانکس های سردخانه ای از عایق تزریقی پلی اوریتان به ضخامت ۱۰ سانتیمتر استفاده می شود تا از هدر رفتن سرما جلوگیری شود.

قیمت این کانکس ها نسبت به اندازه، جنس دیواره و سقف و همچنین تجهیزات محاسبه می گردد. درب های استفاده شده در این کانکس ها کاملآ عایق بوده و در آنها از لاستیک های درزگیر استفاده شده است.

کانکس-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

مزایای کانکس سردخانه

 • امکان ساخت کانکس با هر اندازه بسته به نیاز مشتری
 • عایق بسیار خوب گرما و سرما
 • بالا بودن عمر مفید این کانکس نسبت به سایر کانکس های معمول (با توجه به اهمیت جلوگیری از اتلاف سرما در این نوع کانکس ها)
 • تسریع در مراحل طراحی و ساخت و نصب این کانکس
 • مقاوم در برابر شرایط جوی نظیرآفتاب، باد، باران و…
 • مقاوم در مکانهای مرطوب چه از نظر نوع بدنه و چه عایق بودن
 • قابلیت جابه جایی آسان
کانکس-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

کاربرد های کانکس سردخانه

 • کانکس سردخانه میوه
 • کانکس سردخانه لبنیات
 • کانکس سردخانه گوشت
 • کانکس سردخانه دارو
 • کانکس سردخانه مواد غذایی

عایق سردخانه

سردخانه ها به دلیل اختلاف دمایی که با محیط بیرون دارند نیازمند عایق کاری هستند تا از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آید. نوع عایق سردخانه و نحوه اجرای آن تأثیر بسیار زیادی در عملکرد سردخانه، میزان مصرف انرژی سردخانه و عمر تجهیزات سردخانه دارند.

بنابراین انتخاب یک گزینه مناسب برای عایق سردخانه امری بسیار مهم می باشد. عایق سردخانه انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

مقایسه ضخامت عایق ها

کیفیت هر عایق حرارتی با نسبت دادن یک ضریب انتقال حرارت به آن سنجیده می شود. هر چقدر این ضریب انتقال حرارت کمتر باشد آن عایق به مراتب بهتر خواهد بود. شکل زیر نشان می دهد که اگر بخواهیم برای یک سردخانه هر کدام از عایق های پلی یورتان، پلی استایرن منبسط شده با گرافیت، پلی استایرن منبسط شده، پلی استایرن اکسترود شده و پشم معدنی را استفاده کنیم، به چه ضخامتی از آن عایق نیاز خواهیم داشت. البته انتخاب عایق سردخانه به عوامل متعددی وابسته است و ضخامت و نوع عایق باید توسط کارشناس با توجه به دمای سردخانه، دمای محیط، محل ساخت سردخانه و غیره تعیین گردد. 

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

انواع عایق سردخانه

از مواد مختلفی جهت عایقکاری سردخانه ها می توان استفاده کرد. در گذشته از پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی استفاده می شده است. با گذر زمان و پا به عرصه گذاشتن مواد پلیمری و پیشرفت تکنولوژی عموماً از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS) و پلی یورتان (PU) به عنوان عایق سردخانه استفاده می شود. عایق های پلی استایرن بیشتر به شکل بلوک و در چگالی های مختلف تولید می شوند و جهت عایقکاری کف سردخانه مناسب هستند. عایق پلی یورتان به شکل ساندویچ پانل به طور گسترده ای تولید می شوند و معمولاً جهت عایقکاری دیوارها و سقف سردخانه از آنها استفاده می کنند.

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

آموزش ساخت سردخانه و تجهیزات لازم برای ساخت

سردخانه که از آن‌ها برای نگهداری مواد غذایی و میوه‌جات استفاده می‌شود، به طور کلی امروزه کاربرد فراوانی دارند. یکی از دغدغه‌های بشر در طول زمان، نگهداری این مواد غذایی برای مدت زمان طولانی بوده است؛ از این‌رو با ساخت و تاسیس یک سردخانه می‌توانیم در صورت امکان فراورده‌های گوشتی، مواد غذاییی، میوه‌جات و … را برای مدتی بدون افت کیفیت اولیه نگهداری کرد. تجهیزات لازم برای ساخت یک سردخانه عموما مواردی چون:

هستند که در ساخت انواع مختلف سردخانه، این تجهیزات می‌توانند متفاوت باشند. بهتر است قبل از اقدام به ساخت سردخانه، لیستی از قطعات و تجهیزات لازم و هزینه‌های آن برآورد شود و سپس بعد از استعلام قیمت‌ها در بازار و مقایسه‌ی آن‌ها، اقدام به خرید کرد. ابتدا با یک‌دیگر آموزش ساخت سردخانه و مراحل آن را بررسی می‌کنیم و سپس کاربرد هر یک از تجهیزات ذکر شده در بالا را توضیح می‌دهیم.

۱٫  اولین مرحله از ساخت سردخانه؛ نصب کابین

اولین مرحله عملی برای ساخت یک سردخانه، نصب کابین است. بسته به کاربردی که سردخانه مورد نظر دارد و همچنین ابعاد و اندازه این کابین، نصب آن‌ها ممکن است از چند روز تا چند ماه به طول بیانجامد. اگر قصد داشته باشید یک سردخانه بزرگ تاسیس کنید احتمالا برای جابه‌جایی و نصب این کابین‌ها به کمک یک تیم متخصص و تجهیزات مخصوص مانند لیفتراک و جرثقیل نیاز خواهید داشت. اما برای ساخت سردخانه‌های کوچک معمولا چند نفر نیرو هم می‌توانند کابین را نصب کنند.

۲٫ مرحله دوم؛ نصب دیواره‌ها

در این مرحله از آموزش ساخت سردخانه حواستان باشد که پنل دیواره‌ها باید دقیقا عمودی نصب شوند و از آنجایی که با چشم نمی‌توان تشخیص داد بهتر است از یک تراز یا متر لیزری استفاده کنید. مانند مورد قبل، در پروژه‌های کوچک و ساخت سردخانه‌های کوچک، اگر کمی این دیواره‌ها کج نصب شده باشند خیلی مشخص نمی‌شود. اما در پروژه‌های بزرگ‌تر، عمودی بودن و تراز بودن این دیواره‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به همین‌خاطر حتما به کمک یک تیم متخصص نیاز خواهید داشت.

۳٫  مرحله سوم؛ نصب سقف

یکی از مشکل‌ترین مراحل ساخت سردخانه، نصب سقف آن است. اگر در فکر ساخت یک سردخانه کوچک باشید و ارتفاع کابین‌ها کم باشد؛ به عنوان مثال کابین‌ها ارتفاعی زیر ۳ متر داشته باشند، نصب این سقف‌ها چندان کار مشکلی نیست. اما برای سقف نصب کابین‌هایی که ارتفاعی حدود ۶ متر دارند، به تنهایی نمی‌توانید این کار را انجام دهید و به تجهیزاتی مانند لیفتراک نیاز دارید تا پنل‌ها را بر روی دیواره‌ها قرار دهد.

۴٫  مرحله چهارم ساخت سردخانه؛ کف سردخانه

از نصب پنل‌های دیواره و سقف که بگذریم، به کف سردخانه می‌رسیم. برای ساخت کف سردخانه‌ها معمولا از ساندویچ پنل و یا یونولیت استفاده می‌شود. در برخی از پروژه‌ها بر روی این کف، کاشی‌کاری و یا سنگ‌کاری می‎‌کنند. این اقدام به پروژه علاوه بر استحکام، زیبایی مضاعفی نیز می‌افزاید. فراموش نکنید که مهم‌ترین ویژگی که در ساخت یک سردخانه باید رعایت شود، ایزوله بودن آن است. به همین‌خاطر کاشی‌کاری و یا سنگ‌کاری کف سردخانه می‌تواند این عایق‌کاری و ایزوله بودن را به سطح استانداردی برساند. هر چند ممکن است با این عمل فرایند ساخت سردخانه شما کمی زمان‌بر تر شود.

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

روشی ارزان‌تر برای عایق کردن کف سردخانه

در قسمت قبل از مزایای ایزوله کردن سردخانه با سنگ و کاشی برای کف آن گفتیم. اما ممکن است این اقدام برآورد نهایی هزینه‌های ساخت سردخانه را کمی بیشتر کند؛ به همین‌خاطر یکی‌دیگر از راه‌های اقتصادی و مقرون به صرفه‌ای که می‌توانید از آن برای عایق کردن کف سردخانه کمک بگیرید،استفاده از ورق‌های آلومینیومی است. البته فراموش نکنید که تنها مزیت این روش، اقتصادی بودن آن است؛ چرا که هر چقدر هم ورقه‌ها با دقت در کنار یک‌دیگر نصب و چسب‌کاری شوند باز هم امکان درز وجود دارد برای همین ممکن است عایق‌بندی مناسبی نداشته باشیم. یکی‌دیگر از روش‌هایی که می‌توان از آن برای ایزوله کردن کف سردخانه بهره گرفت، استفاده از کف اپوکسی است. این روش نسبت به ورق‌های آلومینیومی، عایق‌بندی بهتر و نمای زیباتری دارد.

۵٫     مرحله پنجم؛ نصب در‌های سردخانه

یکی‌دیگر از مراحل آموزش ساخت سردخانه، نصب درهای آن است که جزو حساس‌ترین مراحل ساخت به شمار می‌رود. حواستان باشد که اگر درها درست در جای خود نصب نشوند و یا به‌طور دقیق تراز نشوند ممکن است به‌طور کامل بسته نشده و همواره درزی زیر در وجود داشته باشد.

نکته‌ی دیگری که در ساخت در سردخانه باید به آن دقت شود، استحکام و جنس بدنه این درها است؛ چرا که این درها روزانه بارها باز و بسته می‌شوند و برای این عمل، نیروی زیادی به آن‌ها وارد می‌شود. از طرفی، عایق‌کاری و درزهای دور درها نیز بسار مهم است؛ نباید جایی برای ورود هوا به سردخانه و یا خروج هوای سردخانه و به هم خوردن دمای داخل سردخانه وجود داشته باشد.

۶٫     مرحله آخر آموزش ساخت سردخانه؛ چسب‌کاری و عایق‌کاری

اکثر افراد فکر می‌کنند بعد از نصب درهای سردخانه، کار ساخت آن به اتمام رسیده است و عایق‌کاری سردخانه را جزو یکی از مهم‌ترین مراحل اجرایی ساخت نمی‌دانند؛ در حالی که این مرحله نهایی پایان‌دهنده به کار و بسیار مهم است. اگر شما تمام مراحل را به خوبی و بادقت اجرا کرده باشید، اما عایق‌کاری و چسب‌کاری را فراموش کنید عملا در نگهداری مواد در سردخانه با مشکل مواجه می‌شوید. تصور کنید درزها به خوبی عایق نشده‌اند و دمای سردخانه دائم در حال تغییر است؛ در این‌صورت زمانی که موتور شروع به کار می‌کند، چون دمای سردخانه به دمای مطلوبی که مدنظر است نمی‌رسد، به کمپرسور و دیگر تجهیزات داخلی سردخانه فشار زیادی وارد شده و از عمر آن‌ها کم می‌کند.

تجهیزات داخلی برای ساخت سردخانه

بعد از آموزش ساخت سردخانه و به اتمام رسیدن ساخت بدنه اصلی آن، گام بعدی برای در اختیار داشتن یک سردخانه استاندارد، تامین تجهیزات مورد نیاز است. همان‌طور که در ابتدای مطلب ذکر کردیم، بعد از نصب کابین و پنل‌های دیواره و سقف، به تجهیزاتی چون: کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، تابلو برق و … نیاز است. در ادامه با کاربرد و کارایی هر یک از این تجهیزات بیشتر آشنا می‌شویم.

۱٫     تابلو برق

یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین تجهیزات برای ساخت هر سردخانه‌ای، تابلو برق است. این ابزار در واقع وظیفه تامین و کنترل برق تمام بخش‌های سردخانه را بر عهده دارد. تابلو برق از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که عبارتنداز:

 • الکترو موتور اصلی
 • الکترو پمپ روغن
 • الکتروفن
 • الکترو پمپ آب
 • فن‌های اواپراتور

تابلو برق‌ها متناسب با ظرفیت سردخانه و کاربردی که دارند، طراحی و ساخته می‌شوند. در ساخت تابلو برق قطعات به کار رفته به دو بخش قدرت و فرمان تقسیم می‌شود؛ تجهیزات به کار رفته در بخش قدرت این وسیله شامل: کنتاکتورهای یمتال، فیوز اصلی و … می‌باشد و قطعات به کار رفنه در بخش کنترل شامل: ترموستات، کنترل فاز، کنترل بار و … است.

۲٫     اواپراتور و کندانسور

یکی‌دیگر از مراحل آموزش ساخت سردخانه و تجهیزات لازم، کندانسور است که وظیفه آن این است که گاز گرم شده ناشی از فعالیت کمپرسور را خنک کند که در ادامه با وظیفه این قطعه آشنا می‌شوید. کندانسورها به سه نوع کندانسور هوایی، آبی و تبخیری تقسیم می‌شوند. اواپراتورها نیز دارای دو نوع کویلی پره دار و کویلی بدون پره هستند که از طریق تبدیل مایع مبرد به گاز، محیط اطراف را سرد می‌کند. در استفاده ازاین تجهیزات توجه داشته باشید که بار سرمایشی سردخانه و مواد درون آن باید با بار سرمایشی اواپراتور برابر باشد.

۳٫     کمپرسور

یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در ساخت سردخانه به کار می‌رود، کمپرسور است. این قطعه وظیفه متراکم کردن گاز را بر عهده دارد؛ در واقع با این عمل، فشار و دمای گاز را افزایش می‌دهد و شامل قطعاتی چون الکترو موتور، اویل کولر برای خنک کردن روغن، اویل سپراتور، پمپ روغن و … است. کمپرسورها انواع گوناگونی دارند که از برندهای مختلفی از جمله: کمپرسور اسکرال و پیستونی، اسکرو و پیستونی بیتزر، اسکرال و منیروپ دانفوس در بازار موجود هستند.

۴٫     چراغ روشنایی

در آموزش ساخت سردخانه، یکی‌دیگر از تجهیزات مورد نیاز برای تامین روشنایی سردخانه، لامپ‌ها هستند. دقت شود برای روشنایی باید از لامپ‌هایی استفاده کنیم که در برابر دمای پایین سردخانه و رطوبت آن، مقاومت و استحکام کافی را داشته باشند. از آنجایی که این تکنولوژی می‌تواند هزینه ساخت سردخانه را بیشتر کند، معمولا از قاب و محافظ برای لامپ‌های معمولی به جای لامپ‌های پیشرفته استفاده می‌کنند.

برای تامین روشنایی کابین‌ها، مرسوم‌ترین روش استفاده از چراغ‌های تونلی است. همچنین یکی‌دیگر از تجهیزات لازم، کلید است که برای خاموش و روشن کردن چراغ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی پروژه‌ها، به جای نصب کلید از میکروسوئیچ استفاده می‌کنند؛ در این‌صورت با بازو بسته شدن در سردخانه، چراغ‌ها نیز به طور خودکار خاموش و روشن می‌شوند.


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *