چیلر امروزه کاربرد فراوانی جهت سرمایش منازل مسکونی، تهویه مطبوع تجاری و اداری دارد. از چیلرها معمولا برای خنک کردن ماشین آلات صنعتی و محصولات مختلف استفاده می‌شود. اگر تمایل دارید که به عنوان یک مهندس و یا یک فردی ساکن در برج و یا به عنوان یک مغازه دار در پاساژ، با عملکرد چیلر، انواع چیلر و قیمت انواع چیلر و کاربرد آن‌ها آشنا شوید با این مقاله از سردخانه برادران حقیقی همراه باشید.  

جهت خرید چیلر و مشاوره برای انتخاب بهترین چیلر و آگهی از قیمت‌ها کافی‌ست با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چیلر چیست؟

چیلر به انگلیسی( chiller )، گفته می‌شود و در واقع همانطور که در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود به زبان فارسی ورود کرده است. نحوه کار چیلر در واقع به این‌گونه است که، از طریق سیکل تبرید تراکمی یا جذبی (سردسازی) ، گرمایی که در آب موجود است را دفع و آن را به آب سرد تبدیل می‌کند. نهایتا نیز با استفاده از این آب سرد برای خنک سازی منازل، پاساژها و فرایندهای صنعتی استفاده می‌شود.

چیلر چیست

تمامی ساختمان ها نیاز به سیستم تهویه مطبوع دارند. سیستم‌های تهویه مطبوع یکی از مهم ترین تجهیزات ساختمان ها می باشند، فرض کنید در یک ساختمان تمامی مصالح ساختمانی به روز دنیا استفاده شده باشد و از نظر زیبایی نیز زیباترین ساختمان دنیا لقب بگیرد، اما سیستم تهویه مطبوع مناسب طراحی و اجرا نشده باشد؛ آنگاه به‌دلیل نبود هوای مطبوع زندگی کردن در آن ساختمان  امکان پذیر نمی‌باشد. تصور کنید شما در زیباترین ساختمان دنیا باشید ولی در تابستان احساس گرما بکنید، با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که طراحی، انتخاب و نصب مناسب تربن سیستم تهویه مطبوع در ساختمان امری ضروری و حیاتی می‌باشد.
چیلرها به دلیل قابلیت تولید آب خنک در نرخ جریان بالا، و ظرفیت برودتی بالا به عنوان سیستم های تهویه مطبوع مرکزی نامیده می شوند. چیلرها تولید آب خنک می‌کنند و این آب خنک با گردش در هواسازها و فن کوئل ها و ایجاد هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.
تمامی ساختمان‌ها، گرمای زیادی تولید می‌کنند که این گرما به منظور ایجاد هوای مطبوع برای افراد داخل و کارکرد درست ماشین‌های بخش صنعتی باید به وسیله سیستم تهویه مطبوع مناسب از ساختمان خارج شود. این گرما می تواند به وسیله خورشید ، نفرات داخل ساختمان ، تجهیزات الکتریکی و…. تولید شود.
 

طراحی چیلر | ساخت چیلر

طراحی و ساخت چیلر یک کار تخصصی‌هست که گروه صنایع برودتی برادران حسینی، با استفاده از نیروهای مجرب و متناسب با شرایط شما آن را طراحی می‌نمایند. مواردی که در طراحی چیلر و ساخت مورد توجه است، عبارتند از:

کاربرد چیلر

کاربرد چیلر همانطور که گفتیم وظیفه اصلی چیلر، تامین سرمایش آب، برای خنک نگه داشتن هوای ساختمان و یا مصرف صنعتی می باشد. به طور کلی چیلر ها را برای دو نوع کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرند:

در واقع با استفاده از چیلر می‌توان تمامی فعالیت‌هایی که نیاز به خنک کردن دارند مثل ماشین آلات کارخانه جات و موارد تولیدی و صنعتی استفاده کرد. چیلرهای صنعتی، می‌توانند در مقیاس زیادی تبادل حرارت میان سیالات را انجام دهند. این دستگاه‌ها یک سیستم خنک‌کننده قابل حمل هستند به همین دلیل از آن‌ها به طور گسترده در کارخانه‌ها استفاده می‌شود. به عبارت دیگر چیلرهای صنعتی نقش یک سیستم تبرید را ایفا می‌کنند. بیشترین کاربرد چیلرها در صنعت خنک کردن دستگاه‌های تولیدی است. به این نکته توجه داشته باشید که چیلرهای صنعتی چیزی را خنک نمی‌کنند بلکه گرمای موجود را از بین می‌برند که در البته در نهایت باعث خنک شدن محیط می‌شود. در کاربرد صنعتی ، آب سرد و یا هر سیال سرد دیگر را می توان توسط این سرما ساز تامین کرد. چیلر صنعتی اکثراً جهت خنک ­کردن تولیدات و ماشین ­آلات در بازه وسیع صنعتی به ­کار می­ رود. کاربرد عمده این تجهیزات سرمایشی در صنایع پلاستیک و تزریق و قالبگیری دمشی، فلزکاری و برش با روغن ، ریخته ­گری ، پردازش شیمیایی ، تولید مواد غذایی و آشامیدنی ، تولید سیمان ، ماشین­ کاری ، تجهیزات جوشکاری ، تجهیزات نیروگاهی ، هوای فشرده ، دستگاه ­های لیزر و MRI می ­باشد.

در واقع برای خنک سازی منازل و یا مکان‌هایی مثل پاساژها، با استفاده از تهویه مطبوع آب سردی که چیلر تولید میکند به قسمت فن کویل‌ها یا هواسازها انتقال داده می‌شود تا جریان هوای سرد صورت گیرد. دستگاه چیلر به ­عنوان زیر مجموعه سیستم تهویه مطبوع به­ حساب می آید. در سیستم تهویه مطبوع ساختمان ها معمولاً آب سرد تولید شده در تجهیزات تامین کننده سرما به درون مبدل حرارتی یا کویل هواساز وارد شده، تا هوای جریانی بر روی کویل را خنک کند. هوای خنک شده به صورت مستقیم یا توسط کانال به فضای مورد نظر که نیاز به سرمایش دارد منتقل می شود. سپس آب سرد یا همان سیال مبرد که طی فرآیند مذکور در کویل ها گرم شده است، مجدداً در سیستم گردش می­ یابد تا طی سیکل تبرید خنک شده و مجددا وارد چرخه می شود. در هواساز ها، گرمای نهان و محسوس از هوا به آب در گردش منتقل می­ شود. بنابراین، بدین صورت هوا و رطوبت اتاق کنترل می­ شود. چیلر تهویه مطبوع در تناژ مختلف تبرید جهت تامین سرمایش بکار گرفته می شوند. دمای آب سرد خروجی این تجهیزات تامین کننده سرمایش متناسب با نیاز و کاربرد آن مابین ۱٫۵ تا ۷ درجه سلیسیوس متغیر می­ باشد.

طرز کار چیلر

چیلرها با به کارگیری یک سیکل جذبی یا ترکیبی، سرمایش انجام می دهند. در واقع سیال مبرد طی عبور از سیکل ترکیبی، ابتدا فشرده شده سپس با عبور از کندانسور تا حدودی گرما از دست می دهد و بعد از عبور از شیر فشار شکن دمای آن بیشتر شده و به صورت بخار در می آید.  در سیکل جذبی نیز شبیه سیکل ترکیبی ابتدا مبرد تبخیر می شود و با عبور از کندانسور و شیر فشار شکن دمی آن افت پیدا می کند این بخار مبرد وظیفه سرمایش آب فن کویل را دارد و پس از آن دوباره به سیکل بر می گردد و قرآیند سرمایش تکرار می شود.

تبرید جیست؟

سرمایش یا تبرید محیط، کاهش دما یا تعدیل نمودن آن است. به عبارتی دیگر، تبرید یعنی کاهش دمای محیط با استفاده از انتقال گرما از یک محیط ( ماده ) به محیط ( ماده ) دیگر که دمایش بالاتر است.

چیلرها از نظر شکل خنک شدن ماده مبرد به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

  1. چیلر آب خنک (Water Cooling Tower  )

این نوع از چیلر، مولد سرمایی‌ست که به عنوان تهویه مطبوع تابستانی، برای سرمایش تجهیزات صنعتی و فرآیندی استفاده می‌شود.
در واقع با تولید آب سرد، سرمایش لازم برای دستگاه‌های صنعتی، هواسازها، فن کوئل‌ها را ایجاد می‌نماید.

  1. چیلر هوا خنک ( Air Cooled Chiller )

چیلر های هوا خنک از فن ( Fan ) به صورت مستقیم بهره می برند. در واقع در این مدل، تولید سرمایش از طریق سیکل تراکمی (تبخیری) می‌باشد.

  1. تبخیری

انواع چیلر

انواع چیلر دسته بندی چیلرها بر اساس چگونگی سرد کردن آب و سیکل کاری آنها به دو دسته تقسیم می‌شود.

نحوه کار چیلر تراکمی

نحوه کار چیلرهای تراکمی با چیلرهای جذبی متفاوت است؛ به‌نحوی که در چیلر تراکمی گازها توسط یک کمپرسور فشرده می‌شوند و سپس گاز متراکم شده وارد کندانسور می‌شود تا بر اثر کاهش دما به مایع تبدیل شود. سپس این مایع از داخل شیر انبساط وارد اواپراتور می‌شود. در اواپراتور فشار کمتر است به همین دلیل مایع به سرعت تبخیر می‌شود. فرآیند تبخیر به گرما احتیاج دارد و این گرما از محیط تأمین می‌شود؛ بنابراین زمانی که تبخیر صورت می‌گیرد محیط خنک‌تر می‌شود. جالب است بدانید که گاز حاصل از فرآیند تبخیر نیز دوباره به کمپرسور منتقل می‌شود.

بخش های اصلی چیلرهای تراکمی به ترتیب زیر است. این بخش ها در دستگاه کوچک تا دستگاه های بزرگ صنعتی یکسان هستند :

نحوه کار چیلر جذبی

چیلرهای جذبی قدری متفاوت‌ترند. در چیلرهای جذبی، از یک ماده جذب‌کننده به همراه ژنراتور استفاده می‌شود. ژنراتور نقش کمپرسور را در چیلر تراکمی بر عهده می‌گیرد. لیتیوم برماید یکی از رایج‌ترین خنک‌کننده‌های چیلرهای تراکمی است. در این سیستم بخار آب به وسیله لیتیوم برماید جذب می‌شود سپس بخار آب در کندانسور به حالت مایع تبدیل شده و خنک‌کننده یا لیتیوم برماید دوباره به بخار تبدیل می‌شود. تمام این فرآیندها باعث جذب گرما از محیط اطراف می‌شوند که در نتیجه آن هوای محیط بر اساس فعالیت چیلر خنک خواهد شد.

مقایسه چیلر جذبی و چیلر تراکمی

در سیستم های سرمایش با ظرفیت­ برابر، چیلر تراکمی در مقایسه با جذبی فضای کمتری را اشغال می­ کند. مصرف آب سیستم تراکمی هوا خنک نسبت به سیستم جذبی کمتر است. برای استفاده از چیلر تراکمی در مناطق مختلف محدودیتی دیده نمی ­شود حتی در مناطق گرم و مرطوب ، اما در چیلرجذبی امکان استفاده بهینه ( ظرفیت ­های زیاد ) در مناطق گرم و مرطوب وجود ندارد. اثرات زیست محیطی تجهیزات تراکمی نسبت به تجهیزات جذبی کمتر است. ظرفیت برج خنک کن در سیستم مجهز به سرمایش تراکمی به مراتب کمتر از سیستم جذبی می باشد.

نحوه انتخاب چیلر

در انتخاب چیلر مناسب باید پارامترهایی زیر را مد نظر داشت:

مزاياي چيلر

بزرگ‌ترین مزیت چیلرها صرفه‌جویی در مصرف برق است. این دستگاه‌ها برق کمی مصرف می‌کنند به همین دلیل از آن‌ها برای خنک‌سازی محیط‌های بزرگ استفاده می‌شود.

همچنین چیلرهای جذبی به جای مصرف برق از گازوئیل یا گاز طبیعی و گرمای محیط به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و میزان مصرف برق این نوع چیلرها به مراتب بسیار کم است.

چیلرها هزینه نگهداری بسیار پایینی دارند و می‌توان از توان الکتریکی که آزاد می‌کنند برای روشنایی استفاده کرد.

نکته دیگری که چیلرها را نسبت به دستگاه‌های مشابه متمایز می‌کند امکان استفاده از آن‌ها در زمستان است. شما می‌توانید از برخی چیلرهای جذبی به عنوان هیتر استفاده کنید. در واقع چیلرها می‌توانند آب گرم مورد نیاز برای دستگاه‌های گرمایشی را فراهم کنند. با این حال از چیلرها معمولاً به عنوان سیستم سرمایشی ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود. برخلاف سایر سیستم های سرمایشی که سر و صدای زیادی تولید می‌کنند، چیلرها چنین عیبی ندارند.

اجزای اصلی چیلر | اجزای تشکیل دهنده‌ی چیلر | اجزا چیلر

طرز کار چیلر

وظیفه اواپراتور خنک‌سازی آب در سیستم چیلر است. در واقع اواپراتورها مبدل‌هایی هستند که آب خنک مورد نیاز برای هواساز یا فن کوئل را فراهم می‌کنند. در داخل این دستگاه لوله‌هایی مسی وجود دارد که آب خارج شده از فن کوئل در داخل آن‌ها در جریان است. این آب همان مایعی است که باعث جذب حرارت محیط و خنک شدن هوا می‌شود.

در بخش خروجی ژنراتور بخاری جمع می‌شود که این بخار به داخل کندانسور منتقل خواهد شد. این بخار در کندانسور خنک و به مایع تبدیل می‌شود. در داخل کندانسورها نیز تعداد زیادی لوله مسی وجود دارد که در داخل آن‌ها آب خنک در جزیان است.

وظیفه جداسازی آب از لیتیم برماید بر عهده ژنراتور است. این فرآیند یک فرآیند بسیار دشوار و پیچیده است به نحوی که غلظت لیتیم برماید به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کند. دیگ بخار، دیگ آب گرم یا شعله مستقیم تأمین‌کننده انرژی مورد نیاز برای ژنراتور است.

می‌توان گفت که تنها بخش مکانیکی چیلرها پمپ‌ها هستند. دو نوع پمپ در داخل چیلرها وجود دارد که یکی از آن‌ها برای به جریان انداختن مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد و پمپ دیگر وظیفه به حرکت در آوردن محلول‌های رقیق و غلیظ در چیلر را بر عهده دارد.  

تفاوت چیلر با کولر

ممکن است برای شما نیز این سؤال به وجود آمده باشد که تفاوت کولر آبی و کولر چیلر چیست؟  مطمئناً همه شما کولرهای آبی را بر روی پشت‌بام منازل مسکونی مشاهده کرده‌اید و می‌دانید که از آن برای خنک کردن هوا در تابستان استفاده می‌شود؛ اما چیلرها یک تفاوت اساسی با کولرهای آبی دارد. چیلرها در واقع سیستم سرمایشی مرکزی هستند که اکثراً در ساختمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نحوه کارکرد چیلر با کولر آبی متفاوت است. در چیلر از یک سیال در مدار بسته استفاده می‌شود تا بر اساس فرآیند تبرید این سیال خنک شود و حرارت محیط کاهش پیدا کند. همچنین مبدل‌های حرارتی، سرما را به صورت کنترل شده به محیط منتقل می‌کنند.

ظرفیت چیلر

قبل از محاسبه چیلر باید اطلاعاتی را داشته باشیم این اطلاعات شامل :

 محاسبه ظرفیت چیلر

برای محاسبه ظرفیت چیلر ابتدا مساحت هر زون دارای تهویه را بدست آورده و سپس با استفاده از فرمو ل زیر بارسرمایشی بر حسب ظرفیت درج شده در کاتالوگ ،چیلر را انتخاب می نماییم. نحوه محاسبه ظرفیت چیلر A×۱۰٫۷×E = بار سرمایشی (BTU) A = مساحت برحسب فوت مربع E = بارسرمایشی به ازای هر فوت مربع که از جدول ضمیمه بدست می آید A×۱۰٫۷×E/20 = ظرفیت هوادهی سرمایشی(cfm)   تن تبرید×۳٫۵۱۶=  کیلووات سرمایشی   تن تبرید ×۲۰۰۰= بی تی یو  

قیمت چیلر | قیمت انواع چیلر

قیمت چیلرهای صنعتی نسبتاً زیاد است، با این حال بهتر است بدانید که نوع:

 جزو مهم‌ترین عواملی هستند که در تعیین قیمت چیلرها تأثیرگذارند. همچنین برندهای خارجی گران‌تر از برندهای داخلی هستند در حالی که در سال‌های اخیر کیفیت چیلرهای داخلی باکیفیت چیلرهای خارجی قابل رقابت است. برای آگهی از قیمت‌های روز چیلر کافی‌ست همین الان تماس بگیرید.

خرید چیلر | فروش چیلر

صنایع برودتی برادران حقیقی یکی از طراحان و فروشندگان سیسیتم های برودت صنعتی و تهویه مطبوع در ایران است. در واقع با توان به تجربه مهندسین خبره خود، همواره در تلاش هستیم تا بهترین دستگاه‌های گرمایی و سرمایشی از جمله فروش چیلر را برای شما عزیزان به ارمغان بیاوریم. جهت خرید چیلر با واحد فروش ما در ارتباط باشید. کارشناسان مجموعه با توجه به نوع و خواسته شما بهترین مدل چیلر را خدمت شما معرفی می‌نمایند.

شماره مشاوره رایگان جهت راهنمای خرید چیلر متناسب با مکان وکاربرد آن جهت مشاوره و راهنمای خرید چیلر متناسب با کاربرد شما تنها کافی‌ست با شماره 09159171605 تماس بگیرید. کارشناسان خبره برادران حقیقی بهترین پیشنهاد ها را به شما خواهند داد.