شماره تماس

051-38762118-19

نگهداری موز در سردخانه موز چگونه باید باشد؟

نگهداری-موز-در-سردخانه-موز

به‌طورکلی موز از جمله میوه‌هایی است که اکثر مردم آن را دوست دارند. این میوه به دلیل داشتن کربوهیدرات دارای خاصیت فراوانی است. به دلیل استقبال مردم از موز، سردخانه‌های متعددی برای نگه‌داری آن و دیگر میوه‌ها به وجود آمده است. سردخانه موز در اکثر استان‌های کشور دیده می‌شود. به‌منظور استفاده از موز در تمامی فصول باید سردخانه‌ها دارای استاندارد خاصی باشند و خود موز نیز تحت شرایط خاصی نگه‌داری شود. در ادامه به ذکر این نکات می‌پردازیم.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با شرایط نگهداری موز و ساخت سردخانه موز بیشتر آشنا کنیم؛ پس با صنایع برودتی برادران حقیقی همراه باشید. جهت خرید و استعلام قیمت سردخانه موز همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

تجهیزات سردخانه موز

به‌طورکلی برای نگه‌داری مواد غذایی و خوراکی دو نوع سردخانه وجود دارد. سردخانه‌های زیر صفر و سردخانه‌های بالای صفر از انواع سردخانه‌ها به‌حساب می‌آید. برای نگه‌داری میوه‌های مختلف مانند موز از سردخانه‌های بالای صفر استفاده می‌شود. با استفاده از این سردخانه‌ها می‌توان موز را تا مدت طولانی نگه داشت تا بتوان از آن در فصول مختلف سال استفاده کرد.

مشخصات سردخانه موز

سردخانه‌های بالای صفر به لحاظ تجهیزات همانند سردخانه‌های زیر صفر هستند اما در برخی از تجهیزات به لحاظ کارکرد با یکدیگر تفاوت دارند. از مشخصات سردخانه‌های موز می‌توان گفت که باید این سردخانه‌ها دارای کمپرسور، شیرآلات، کندانسور و کنترلر باشند.

دمای سردخانه موز

هر میوه در سردخانه میوه در یک دمای مناسب باید نگه‌داری شود. بدون قرارگیری در دمای ایده‌آل تنها روند خراب‌شدن آن‌ها سریع‌تر می‌شود. بدین ترتیب در صورت عدم رعایت این مسئله ضررهای اقتصادی هنگفتی بر افراد متحمل می‌شود. دررابطه‌با موزها نیز این امر صدق می‌کند.

 

میوه

دمای نگهداری

رطوبت نسبی

مدت زمان

موز

12 الی 15درجه سانتیگراد

85 تا 90 درصد

6 الی 7 هفته

 

معمولاً دمای مناسب برای نگه‌داری موز در سردخانه دمایی بین 12 الی 15 درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته شده است. رطوبت مناسب نیز باید بین 85 تا 90 درصد باشد. با رعایت این موارد در بهترین شرایط می‌توانید موزها را به مدت 6 الی 7 هفته در سردخانه‌ها نگه دارید. البته اگر موز رسیده باشد می‌توانید حداکثر تا 8 روز آن را نگه دارید. بیشتر از این مقدار می‌تواند به موز آسیب بزند.

طراحی سردخانه موز

یک نکته بسیار مهمی که در طراحی سردخانه‌های موز باید رعایت شود این است که به‌هیچ‌عنوان نباید حرارت و دمای خارج از سردخانه به داخل آن منتقل شود. از همین رو بر اساس نوع آب‌وهوای محیطی که می‌خواهد سردخانه احداث شود باید اندازه ضخامت و عایق‌بندی سردخانه به شکل استانداردی طراحی شود.

نکته حائز اهمیت بعدی این است که چه میزان از مواد غذایی مانند موز را می‌خواهید در سردخانه ذخیره کنید. اگر حجم ذخیره شده 2000 تن یا کمتر است باید سردخانه از نوع فریونی باشد. در صورت ذخیره‌سازی بیشتر از 2000 تن نیاز به سردخانه‌های از نوع آمونیاکی است. تفاوت بارز این دو نوع سردخانه در مایع مبرد مصرفی در سیکل است.

نکات مهم برای نگهداری موز در سردخانه موز

نکات-مهم-نگهداری-موز-در-سردخانه-موز

برخی از نکات وجود دارند که با رعایت آن‌ها می‌توانید موزها را با کیفیت مناسب و مدت‌زمان طولانی‌تری در سردخانه‌ها نگه دارید. این موارد به شرح زیر است.

  • بهتر است موزها را هنگامی که رنگ آن‌ها سبز است شروع به چیدن در سردخانه کنید. با انجام این کار می‌توانید علاوه بر حفظ کیفیت موز، مدت‌زمان طولانی‌تری این میوه را در سردخانه‌ها نگه دارید.
  • گازهای متعددی در سردخانه موز می‌تواند به بافت موز آسیب بزند. به طور مثال گازکربنیک از جمله گازهای آسیب‌زننده است. به‌منظور جلوگیری از آسیب به موز بهتر است هوای سردخانه موز(banana cold storage) دو بار در روز تا 40 درصد تعویض شود. بدین ترتیب می‌توانید از آسیب به موز جلوگیری کنید.
  • پس از چیدن موزها، هر چه سریع‌تر دما را در حالت 12 درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا بافت موزها به دمای ایجاد شده خو بگیرند و آسیب نبینند.
  • توصیه می‌کنیم موزها را از سایر میوه‌ها جدا کنید. این امر می‌تواند از آسیب‌های احتمالی به موز جلوگیری کند.
  • تلاش کنید تا موزها را از هرگونه نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.
  • به‌هیچ‌عنوان موز را در داخل پلاستیک نگذارید. به دلیل بخار ایجاد شده در کیسه امکان فاسد شدن و آسیب به موزها بسیار بالا می‌رود.
  • هنگام چینش موز در سردخانه ساقه آن را جدا کنید و آن را شست‌وشو دهید.
  • موزها را در دسته‌های 5 عددی در کارتن‌های مقوایی بچینید.
  • هنگام چینش دسته‌های موز آن‌ها را با لایه‌های جداکننده از یکدیگر جدا کنید و داخل کارتن‌های مقوایی قرار دهید.

موز سردخانه ای

اساسا به دلیل اینکه بتوانیم از میوه های مختلف مانند موز در تمامی فصول سال استفاده کنیم ، نیاز داریم تا آن ها را درسردخانه ها ذخیره کنیم . موز سردخانه ای باید تحت شرایط بسیار مناسبی نگه داری شود. در غیر این صورت آسیب های وارد شده به موز می تواند حتی بیشتر از نگه داری آن ها در حالت طبیعی باشد.

به طور مثال اگر موزها را در دمای کمتر از دمای موردنیاز آن‌ها نگه‌داری کنید علائمی همچون سیاه شدن پوست موز، پوسیدگی و بدطعم شدن در آن‌ها به وجود می‌آید. همچنین آسیب‌هایی که ناشی از سرما در یخچال به وجود می‌آید می‌تواند به‌مراتب بسیار بدتر از سرمای باغ‌ها باشد.

سردخانه پخش موز در شهر های مختلف

سردخانه موز در شهرهای ایران

امروزه سردخانه‌های مختلفی در سطح کشورمان وجود دارد که ذخیره‌سازی و نگهداری موز را انجام می‌دهند. در واقع همان‌طور که پیش‌ازاین نیز گفتیم این سردخانه‌ها باید بالای صفر درجه سانتی‌گراد باشند. همچنین موارد دیگری مانند میزان ذخیره میوه نیز در ساخت سردخانه پخش موز تأثیرگذار است.

1. سردخانه موز چابهار

استان سیستان و بلوچستان بیشترین موز کشور را تولید می‌کند. چابهار به‌عنوان یکی از شهرهای این استان است که به‌عنوان قطب تولید موز شناخته می‌شود. از همین رو در سراسر این شهر چندین سردخانه موز وجود دارد. در واقع موزهای تولید شده از سوی این شهر بهترین کیفیت را در کشور ما دارد.

2. سردخانه موز تبریز

در شهر تبریز اگرچه موز تولید نمی‌شود اما سردخانه‌های مناسبی وجود دارد تا مصرف این میوه را برای شهروندان این شهر تأمین کند. به دلیل سرد بودن هوای شهر تبریز امکان تولید موز در این شهر و به‌طورکلی در استان آذربایجان شرقی وجود ندارد. در این سردخانه‌ها علاوه بر موزهای داخل کشور، از موزهای وارداتی کشورهای دیگر مانند هند نیز نگه‌داری می‌شود.

3. سردخانه موز قم

استان قم علی‌رغم مساحت کوچک خود دارای سردخانه‌های متعددی است که برای نگه‌داری موز و سایر میوه‌ها مناسب است. این سردخانه‌ها قابلیت ذخیره‌سازی گسترده‌ای دارند که باتوجه‌به میزان بار خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. سردخانه قائم یکی از سردخانه‌های موجود در این شهر است.

4. سردخانه موز کرج

کرج نیز با وجود کوچک بودن دارای سردخانه‌های متعددی است. در شهرهای مختلف کرج شاهد سردخانه‌های مختلفی هستیم. به طور مثال می‌توان به سردخانه مهرشهر، سردخانه فرخ در شهرک فهمیده، سردخانه سبز صنعت در محمد شهر، دمرچی در رامجین و سردخانه نگین در ماهدشت کرج اشاره کرد.

قیمت سردخانه موز

سردخانه موز باید از نوع سردخانه‌های بالای صفر باشد. این سردخانه‌ها باید از عایق‌بندی مناسبی برخوردار باشد تا هیچ‌گونه حرارتی خارج از سردخانه به داخل آن راه نیابد. به‌منظور نگه‌داری موز باید آن را در دمای 12 الی 15 درجه نگه‌داری کرد. موارد مختلفی مانند دسته‌بندی 5 عددی موز، جداکردن ساقه آن‌ها و … می‌تواند از فاسد شدن موزها جلوگیری کند. در شهرهای مختلف کشور مانند چابهار، تبریز، قم، کرج و… سردخانه‌هایی تعبیه شده تا مردم بتوانند در تمامی فصول از موز استفاده کنند.

اگر شما جزو توزیع‌کنندگان موز هستید و می‌‍ خواهید در فصول مختلف موز را، به فروش برسانید تا سود بیشتری نیز کسب کنید، نیاز به سردخانه میوه و نگهداری موز در انبار دارید در این خصوص با همکاران ما در صنایع برودتی برادران حقیقی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست