شماره تماس

051-38762118-19

آشنایی با سردخانه بالای صفر درجه + قیمت ساخت سردخانه بالای صفر درجه

نگهداری-از-تجهیزات-سردخانه-بالای-صفر

نگهداری میوه وسبزیجات بعنوان عاملی مهم از دیرباز مورد توجه بشر بوده است. میوه وسبزی پس از تولید و برداشت از مزارع و باغات باید به طریق مناسب برای زمان کمبود، نگهداری ویا فراوری گردد در غیر اینصورت دچار فساد و ضایعات خواهد شد. در اینجاست که استفاده از سردخانه‌ها اهمیت خودشان را نشان می‌دهند.

جهت خرید و محاسبه برآورد قیمت سردخانه بالای صفر درجه، کافی‌ست با کارشناسان فروش واحد صنایع برودتی حقیقی تماس بگیرید و در این خصوص مشاوره رایگان جهت خرید نیز داشته باشید.

 

 

از نگهداری میوه وسبزی چندین هدف عمده برای انسان تامین می گردد اولا با نگهداری آنها می توان کمبود شان را در زمانی که امکان تولید آنها نیست مرتفع ساخت.
ثانیا با نگهداری آنها برای زمانهای خاص میتوان به تعدیل قیمت ها کمک نموده به طوریکه می توان از کاهش بیش از حد قیمت در زمان برداشت جلوگیری بعمل آورد که این به نفع بخش کشاورزی وکشاورزان زحمت کش می باشد.

همچنین از افزایش بی رویه قیمت آنهادر زمان کمبود جلوگیری نمود که این مورد اخیر نیز به نفع مصرف کنندگان می باشد. یکی از مهمترین روشهای نگهداری میوه و سبزی به منظور اهداف فوق استفاده از سردخانه های بالای صفر می باشد.

سردخانه بالای صفر

اصول استفاده از سردخانه بالای صفر درجه چیست؟​

اصول استفاده از سردخانه های بالای صفر بر این اساس است که پایین آمدن دمای محصول در زمان نگهداری موجب می شود که فساد میکروبی ، شیمیایی وفیزیکی محصول کند و یا متوقف شود.

دماهای پایین با جلوگیری یا توقف رشد میکرو ارگانیسم های فاسد کننده موجب جلوگیری از فساد میکروبی می گردند که دربین میکروارگانیسم های مختلف میکروارگانیسم های سرما دوست قابل اهمیت ومسئله ساز می باشند که معمولا مناسب ترین دما جهت رشد آنها زیر ۱۰ درجه سانتیگراد می باشد.

دراین روش نگهداری جهت جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های سرما دوست ممکن است از روشهای تکمیلی نظیر استفاده از انواع ترکیبات ضد قارچ ویا ضد باکتری ویا از پرتوهای فرا بنفش استفاده شود. ترکیبات شیمیایی ممکن است به صورت محلول ویا همراه با عمل واکس زدن مورد استفاده قرار می گیرد ولی استفاده از پرتو فرا بنفش به صورت لامپ های مخصوص در داخل سردخانه ها ارجحیت بیشتری دارد.

نگهداری-از-تجهیزات-سردخانه-بالای-صفر

چگونه از تجهیزات سردخانه بالای صفر نگهداری می کنید؟

 1. اتوماسیون را بپذیرید.
 2. محدوده های دما را حفظ کنید.
 3. اتلاف حرارت را به حداقل برسانید.
 4. از تجهیزات مناسب استفاده کنید. 
 5. از ایمنی کارکنان اطمینان حاصل کنید.
 6. مدیریت تقاضای انرژی 
 7. یک برنامه اضطراری داشته باشید.

سردخانه بالای صفر | سردخانه های بالای صفر درجه​

-کاهش دما همچنین از فساد شیمیایی جلوگیری می نماید .به طور کلی سرعت واکنشهای شیمیایی مثل قهوه ای شدن آنزیمی ،تنفس ،رسیدن میوه و….
با افزایش دما تشدید می یابد.طبق یک نظریه علمی شدت واکنش های شیمیایی در ازاء افزایش هر ۱۰ درجه سانتیگراد تقریبا” دو برابر میشود. لذا با نگهداری میوه وسبزی در سرد خانه ها توسط کاهش دما از شدت تنفس وفعل وانفعالات شیمیایی جلوگیری بعمل می آید.

قابل ذکراست که باکاهش دمای محصولاتی نظیر میوه وسبزی در سردخانه های بالای صفر از فساد فیزیکی این محصولات هم کاسته می شود،
چون که کاهش دما سرعت تبخیر آب را پایین می آورد وبا این روش از پژمردگی محصول که نوع فساد فیزیکی محسوب می شود جلوگیری می شود ولی ذکر این نکته نباید فراموش گردد؛

که در جریان حمل ونقل بسته بندی و چیدن این محصولات در سردخانه باید نهایت دقت بعمل آید تامحصولاتی که به لحاظ فیزیکی حساس هستند دچار صدمات مکانیکی ویا ضایعات دیگر فیزیکی نگردد.

دمای-بالای-صفر-در-سردخانه-بالای-صفر

 دمای بالای صفر یعنی چه؟ 

 برای نگه‌داری برخی از محصولات خاص، جهت حفظ کیفیت آن‌ها نیاز به داشتن محیطی مساعد است که موجب یخ‌زدگی آنها نیز نشود. در واقع به این گونه محیط‌ها سردخانه بالای صفر درجه می‌گویند.

معمولا برای نگه‌داری انواع میوه، کنسرو و سبزیجات از سردخانه بالای صفر استفاده می‌کنند. دمای سردخانه‌های بالای صفر درجه یک چیزی ما بین 5- تا 15+ درجه می‌باشد.
توجه کنید که سردخانه زیر صفر جهت نگه‌داری انواع محصولات و موادی است که در شرایط انجماد باید نگه داری شوند ولی سردخانه بالای صفر درجه جهت حفظ کیفیت محصول و جلوگیری از یخ زدگی می‌باشد.

دمای سردخانه بالای صفری کلد روم در داروسازی‌ها چقدر می‌باشد؟

دما در سردخانه های بالای صفر و در کلد روم‌ های داروسازی، دما بین 2 تا 8 درجه سانتیگراد است.

آیا امکان سنجش و کنترل رطوبت در سردخانه بالای صفری وجود دارد؟

بله، امکان کنترل رطوبت با استفاده از سنسورها و کنترلرهای مخصوص در سردخانه ها وجود دارد.

عملیات لازم قبل از سردخانه گذاری میوه ها و سبزیجات چه می باشد؟​

قبل ازاینکه میوه وسبزی در سردخانه بالای صفر انبار شوند بایستی به شرح زیر روی آنها انجام داد: سرد کردن مقدماتی، درجه بندی، التیام دادن، واکسینگ. که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

عملیات-لازم-قبل-از-سردخانه-گذاری

الف )سرد کردن مقدماتی :​

منظور از سرد کردن مقدماتی در سردخانه ها پایین آوردن دمای محصول قبل از انبار کردن است.معمولا” درسردخانه بالای صفر راهرویی مابین سالن های سرد احداث می شود.

که آنها به منظور سردکردن اولیه وانجام سایر مراحل مقدماتی سردخانه گزاری مثل سورتینگ واکسینگ بسته بندی و… استفاده می شود.
دراین قسمت کاهش دما تا حدود ۵ درجه سانتیگراد برای میوه های مناطق معتدل وتا حدود ۱۰ درجه سانتیگراد برای میوه های نیمه گرمسیری وگرمسیری که به سرمازدگی حساس هستند انجام می شود.

ب) درجه بندی :

سورت ودرجه بندی به عنوان یک عملیات ضروری بایستی برروی میوهاوسبزیجات انباری قبل از سردخانه گذاری انجام شود.بطورکلی بایستی میوه هایی برای انبار کردن انتخاب شوند که کاملا” سالم ودارای کیفیت عالی وقابلیت نگه‌دارندگی بالایی داشته باشند.

ج) التیام دادن :

درمورد برخی محصولات نظیر سیب زمینی وپیاز ومرکبات درصورت صدمه دیدن ویا بریده شدن سطح آن درزمان برداشت یاحمل می توان درشرایط مناسب وبا مواد مناسب آنهارا ترمیم والتیام داد. در غیراین صورت دراثر نگهداری درسردخانه عوامل فساد ازآن محل شروع به رشد کرده واین فساد به سایر محصولات همجوار هم سرایت می کند.

د) واکسینگ :

واکس زدن فیزیکی نیز یکی ازعملیاتی است که قبل ازنگهداری بعضی از میوه هاوسبزیها درسردخانه ممکن است برروی آنها انجام شود.
به همین منظور سطوح خارجی محصول راتوسط لایه نازکی ازیک واکس خاص (مثل برخی ازروغنهای مخصوص اینکار) می پوشانند که این امر اولا” دربهبود وضعیت ظاهری محصول موثر بوده.

ثانیا” ازتبخیر آب وپژمرده شدن محصول جوگیری می کند وثالثا” راهی است برای استفاده از مواد ضد قارچ به همراه واکس جهت کمک ونگهداری برخی ازمحصولات درسردخانه.
طریقه استفاده ازواکس بدین صورت است که آن راتوسط یک امولسیون کننده به صورت امولسیون درآب درآورده ویا ممکن است دریک حلال حل نموده وسپس محصول را از داخل آن عبور داده و یا ممکن است امولوسیون به صورت کف برروی میوه ویا سبزی زده می شود.

بعد از عمل واکس زدن جهت یکنواخت شدن واکس محصول وبراق شدن آن محصول برس زده می شود که برای این کار ضمن عبور محصول ازروی نوار نقاله قبل ازبستهبندی به صورت مکانیکی برس زده می شود.

سپس محصول توسط یک جریان هوای خشک ،خشک گردیده ورطوبت اضافه شده در سطح ازبین می رود.
نکته قابل ذکر این است که در برخی موارد وبرای برخی از محصولات جهت جلوگیری از رشد قارچها در سردخانه ممکن است قبل از انبارکردن میوه ها سطوح آن با مواد ضدقارچ ضدعفونی گرددکه همانطور فوقا”ذکرشد ممکن است این مواد همراه با واکس برروی سطح محصول زده شود.

و) بسته بندی:

آخرین عمل جهت نگهداری میوه ها وسبزیجات در سردخانه بالای صفر می باشد که به طرق مناسب ومختلف وبراساس شرایط هرمحصول ومدت زمان نگهداری ونوع عرضه و… این عمل انجام میشود.
به هرصورت بسته بندی محصول یک ضرورت است ولی بایستی به طریقی انجام شود که هوای سرد به آسانی درداخل محصول نفوذ کند.

شرایط و ضوابط فنی نگهداری میوه ها و سبزیها در احداث سردخانه محصولات کشاورزی

با توجه به اینکه میوه ها وسبزی ها دارای سلول های زنده هستند لذا این سلول ها حتی دردماهای پایین به حیات خود ادامه داده ولذا دارای اعمال متابولیکی که مهمترین انها تنفس می باشد(گرچه بسیار اندک هم باشد) تنفس موجب مصرف مواد داخل سبزی شده لذا تولید گرما می کند.

گرمای ایجاد شده براثر تنفس موجب بالا بردن دمای انبار (سردخانه) شده که در این صورت می بایست این گرما توسط دستگاههای سرد کننده مکانیکی از طریق هوا جذب شود که طراحی وتدارک تجهیزات لازم به همین منظور در سرد خانه ها قابل اهمیت می باشد.

شرایط نگهداری میوه ها وسبزیها در سردخانه های شامل کنترل دمای سردخانه،کنترل رطوبت نسبی تهویه هوا وجلوگیری از رشد قارچها می باشد که همه این موارد بایستی بر اساس جدول توسط مدیر فنی کنترل ونظارت وبازرسی دوره ای انجام گیرد.

نکات مهم برای ساخت سردخانه بالای صفر

ذکر وتوجه به نکات ذیل در خصوص نگهداری میوه وسبزی در سردخانه بالای صفر خالی از لطف نبوده ورعایت آنها علاوه بر اینکه به محصول درزمان طولانی تر کمک نموده ومانع فساد وضایعات در محصولات سردخانه می گردد:

۱) ازانبار نمودن دو نوع محصول در یک اتاق جلوگیری گردد مگر دو محصول دقیقا” دارای یک شرایط نگهداری باشند که این موضوع بایستی با نظارت دقیق مدیر فنی و برنامه ریزی خاص صورت گیرد.

۲) کنترل بر وضعیت چیدن بسته ها،به طوریکه فاصله کافی (حدود ۵۰ سانتیمتر)نسبت به دیوار های جانبی وکمی بیشتر نسبت به سقف در نظر گرفته شود
۳) در داخل اتاقکهای سرد یک راهرو در وسط محصولات چیده شده منظور لحاظ گردد.

۴) کنترل وآزمایشات لازم ومستمر بروی کیفیت محصول درطول نگهداری انجام پذیرد.
۵) نکات ومواد بهداشتی ونظافت کامل در پایان دوره در انبارها انجام گیرد.

تجهیزات سردخانه بالای صفر

 • کمپرسور

کمپرسورهای سردخانه بالای صفر دارای قاب جمع و جور هستند، و کاربردهای وسیعی دارند. کمپرسور مبرد از کندانسور کارآمد استفاده می کند و تأثیر انتقال حرارت را به کندانسور می دهد. آنها از سطح پیشرفته ای از فناوری و تجهیزات برای تولید استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که کیفیت ساخت قابل اعتماد است و شیرهای برقی و جعبه کنترل الکتریکی مطابق با نیاز است.

 

 • کندانسور 

سرعت کندانسور هوا خنک کم است و حجم هوای زیاد و راندمان دمنده بالایی دارد. کندانسورهای هوا خنک صدای کمی دارند و به نرمی کار می کنند. و از کلید مستقل استفاده می کنند، ایمن و راحت هستند. این کندانسورها از لوله بدون درز با طول عمر بالا استفاده می کنند و به راحتی خورده نمی شوند. قاب بیرونی سیم پیچ توسط صفحه فولادی با کیفیت بالا تولید می شود که دارای استحکام بالایی است، همچمین در برابر خوردگی مقاوم است و به راحتی مونتاژ می شود.

تجهیزات-سردخانه-بالای-صفر

 • پرده باد سرد

در بالای در نصب شده است، دمای پایین تری را دمیده تا هوا را در داخل و خارج از اتاق تقسیم کند و از طریق آن از هدر رفتن هوای سرد جلوگیری شود. به دلیل طراحی زیبا، نرم، قابلیت اطمینان و قیمت بهتر مورد علاقه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

 

 • جعبه کنترل الکترونیکی

جعبه های کنترل الکترونیکی را می توان در سطح مایع، وزن و دما برای چندین جسم اندازه گیری کرد. این جعبه ها دارای عملکرد زنگ ترانسفید همراه با ایمنی بالا هستند دارای سوکت خارجی 380 ولت یا 220 ولت با وظیفه یک جعبه الکترونیکی توزیع کوچک هستند.

 

 • درب سردخانه

استفاده از مواد مرغوب برای درب سردخانه و چارچوب کلی ساختار بسته، فوم پلی یورتان سفت و سخت، بررسی خارجی و داخلی درب سردخانه که مطابق با نیاز و انتخاب مشتری است مانند فولاد رنگ شده یا آلومینیوم یا پانل گالوانیزه و غیره.

ویژگی های درهای سردخانه بالای صفر: ساختار منطقی، جذب رطوبت، عاری از زنگ زدگی، وزن سبک، خواص عایق خوب، زیبایی شناسی یک درب یخ زده ایده آل.

سردخانه بالای صفر درجه آمونیاکی (NH3)

برای سردخانه‌هایی که با متراژ و فضایی بالا جهت نگه‌داری و انبار کردن محصولات با تناژهای بالای ۲۵۰۰ تن
احداث می‌گردد و گاز آمونیاک (NH3) برای موجود زنده یا انسان مضر بوده و احتمال خفگی دارد.

به همین منظور با احتیاط کامل و نیروهای کارآمد و تخصصی راهبری و اپراتوری می گردد و اجرا و محاسبات مخصوص به خود را دارد که این شرکت توانایی کامل محاسبه، طراحی و اجرا را دارد.

سردخانه بالای صفر درجه فریون (Freon)

برای تمامی محصولات می توان از سیستم فریون استفاده نموده و راهبری ساده و راحتی دارد و در زمان خرابی به راحتی رفع عیب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست