هزینه ساخت سردخانه

مروزه سردخانه‌ها نقش بسیار مهمی در نگهداری از مواد غذایی و همچنین دیگر مواد دارند. استفاده از این مکان‌ها باعث شده است که مواد غذایی علاوه بر میزان ماندگاری بالا از کیفیت بالایی برای مدت زمان بالایی برخوردار باشد. در ادامه این مقاله از وب سایت به بررسی نقش سردخانه و همچنین هزینه ساخت سردخانه خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

در هزینه ساخت سردخانه چه مواردی دخیل است

برای آگاهی یافتن از هزینه ساخت سردخانه موارد زیادی را باید در نظر داشت؛ از زمین مورد نیاز گرفته تا تجهیزات مورد استفاده در این محل، در ادامه این مقاله به توضیح یک به یک موارد تاثیر گذار در هزینه ساخت اشاره خواهیم کرد. لازم به توضیح است که در مرحله اول شما باید هدف از ساخت سردخانه را برای خود به درستی مشخص نمایید.

دریافت وام بانکی جهت احداث سردخانه

از آنجایی که تاسیس یک سردخانه مجهز نیاز به هزینه زیادی دارد، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی که باید در هنگام تاسیس در نظر داشته باشید، هزینه ساخت خواهد بود. بهترین راهکار برای ساخت آن است که از تسهیلات بانکی استفاده نمایید. شاید لازم باشد در همین ابتدای مقاله عنوان شود که احداث سردخانه به نوعی سرمایه گذاری بلند مدت به حساب ‌می‌آید و فرد پس از ساخت می‌تواند سود بسیار زیادی داشته باشد. در حال حاضر وام برای احداث و راه‌ اندازی یک سردخانه توسط بانک کشاورزی پرداخت می‌شود. اولین مورد برای دریافت این وام نوشتن یک طرح توجیهی مناسب برای دریافت خواهد بود.

 پس از تایید طرح نوشته شده توسط شما، اداره جهاد کشاورزی استانی که شما از آنجا اقدام به دریافت وام کرده‌اید، برای انجام مراحل جواز ساخت به محل مورد نظر شما برای نظارت می‌آیند. پس از تایید محل، معرفی نامه‌ای برای دریافت وام به شما ارائه می‌شود. به همراه داشتن این معرفی نامه می‌تواند روند دریافت وام را به طور قابل توجه‌ای افزایش دهد.

در صورت داشتن هرگونه سوال در این رابطه می‌توانید با همکاران ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید. لازم به توضیح است که یک طرح توجهی می‌تواند شما را به مرحله دریافت وام برساند و تایید شود که علاوه بر هزینه ساخت به سود پس از ساخت به صورت دقیق و مفصل اشاره کند و تضمین کننده ایجاد اشتغال باشد. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که هزینه ساخت سردخانه به آن وابسته است.

زمین مورد استفاده

یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که باید در هنگام تاسیس و ساخت به آن توجه کنید، خرید زمین است. به دلیل گران بودن هزینه خرید زمین، بخش بزرگی از هزینه شما احتمالا برای خرید این بخش هزینه خواهد شد. توجه داشته باشید که زمین مورد استفاده باید قابلیت اجرای موارد مورد نظر شما را داشته باشد، به عنوان مثال شما برای به اجرا گذاشتن نیاز به محوطه سازی دارید، منظور از محوطه سازی آن است که شما تمام موارد از قبیل خاکبرداری، هموار کردن زمین و همچنین ایجاد خیابان کشی و فضای سبز به درستی انجام شود.

ساخت سوله مورد نظر

پس از انجام مرحله محوطه سازی نوبت به احداث سوله می‌رسد در این مرحله باید تمام تجهیزات مورد نیاز ساخت سوله از قبیل مصالح، آهن‌ آلات و غیره خریداری شود. اولین موردی که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، نقشه و طرح سوله است. پس از خرید نوبت به اجرای سازه می‌رسد. کف سازی را باید در مرحله اول به درستی انجام داد.

در این سوله باید مواردی همچون، سالن تولید، انباره‌های نگهداری موارد، بخش‌های اداری، سرویس بهداشی، آزمایشگاه، قسمت تاسیسات و ساختمان سرایداری به درستی طراحی و ساخته شوند. عدم هماهنگی در هر یک از بخش‌های نام برده شده در ساخت باعث ایجاد هزینه چندین باره بر کل سیستم خواهد شد؛ پس در این مرحله نیاز است به درستی از نیازمندی‌ها و همچنین موارد مورد نیاز آگاهی کامل داشته باشید.

لازم به توضیح است که قسمت تاسیسات از مواردی همچون قسمت برق رسانی که خود شامل تابلو برق‌ها، کابل کشی‌ها، ترانس و غیره تشکیل شده است. بخش دیگر در تاسیسات قسمت آب رسانی است که خود شامل لوله کشی‌ها و شیرآلات مورد نیاز می‌شود.

دیگر بخش مورد نیاز که تاثیر زیادی در هزینه ساخت دارد، خطوط تلفن و موارد حفاظتی ساختمان است که خود شامل وسایل پیشگیری از آتش، دوربین‌های کنترل تردد، دوربین‌های نظارتی و غیره می‌شود. علاوه بر موارد نام برده شده در قسمت تاسیسات مواردی همچون سیستم تهویه مطبوع، جایگاه‌های ذخیره آب و انرژی  و غیره تاثیر بسیاری در هزینه ساخت سردخانه دارد.

تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز

یکی از مهم‌ترین بخش‌های که باید در طرح توجهی نوشته شده به صورت مفصل در رابطه با آن توضیح داده شود، تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی مورد نیاز خواهد بود. این وسایل از قرار زیر خواهند بود. کندانسور، اینترکولر، مخزن‌های روغن گیر، شیرآلات کندانسور، روغن و گاز آمونیاک، درهای اصلی سردخانه، نوار نقاله مورد استفاده، ترموسیفون‌ها، اوپراتورها، کمپروسرها و برخی دیگر لوازم باید به صورت کامل به همراه قیمت در طرح توجیهی نوشته شود.

وسایل مورد نیاز برای حمل و نقل

دیگر قسمتی که باید در هنگام نوشتن طرح توجیهی به آن توجه ویژه‌ای داشت وسایل مورد نیاز برای حمل و نقل مواد قابل نگهداری خواهد بود. عموما برای حمل و نقل محصولات کشاورزی به تجهیزاتی از قبیل ماشین حمل محصولات نظیر کامیونت، وانت و لیفتراک نیاز خواهید داشت. لازم به توضیح است که این تجهیزات می‌تواند بسته به نوع کاربرد شما متفاوت باشد و استفاده از این وسایل نام برده شده برای نگهداری محصولات کشاوری توجیه پذیر خواهد بود.

نیروی انسانی مورد نیاز در محل

از دیگر مواردی که تاثیر زیادی در هزینه ساخت این محل ایجاد سرمایش دارد، نیروی انسانی مورد نیاز خواهد بود. عموما در یک سوله بزرگ به عواملی همچون نگهبان، افراد کارشناس فنی، کارشناسان فروش، کارشناسان بهداشت، فرد سرایدار، راننده تجهیزات و وسایل حمل و نقل، افراد برای واحد حسابداری، کارگران و غیره نیاز خواهید داشت.

ریز شدن در تک تک موارد به شما کمک خواهد کرد که علاوه بر دید بهتر از اداره این مکان، از هزینه ساخت آن به خوبی آگاهی داشته باشید؛ پس تا می‌توانید در موارد به کوچک‌ترین بخش هم اشاره نمایید. پس از این مرحله نوبت به تشریح کردن طرح برای سرمایه گذاران می‌رسد.

طرح ساخت را به درستی برای سرمایه گذار تشریح نمایید

قبل از ارائه هر موضوع و صحبت کردن در رابطه با آن نیاز است که به تسلط خود به موضوع و ارائه آن اطمینان داشته باشید؛ چرا که ارزش هر چیزی به نحوه ارائه آن وابسته است. در این بخش شما باید در مرحله اول از هزینه‌های مورد نیاز برای ساخت توضیح دهید،

همچنین تا جای ممکن که از حوصله سرمایه گذار خارج نیست می‌توانید به تجهیزات و قیمت آن اشاره کنید. پس از صحبت کردن در رابطه با هزینه‌ها، به شیوه درآمدی و همچنین زمان به سود رسیدن اشاره نمایید. لازم به توضیح است که می‌توانید از مزایا و همچنین میزان اشتغال زایی سردخانه برای سرمایه گذاران توضیحاتی را ارائه دهید. شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی آماده همکاری با شما در تمام زمینه‌ها از طرح توجیهی تا ساخت و پیاده سازی خواهد بود. در ادامه به بررسی انواع مکان‌های ایجاد سرمایش خواهیم پرداخت.

سردخانه بالا صفر صنایع برودتی برادران حقیقی

از این محل‌ها عموما برای نگهداری محصولات کشاورزی از قبیل میوه‌جات، صیفی‌جات و سبزیجات استفاده می‌شود. این محل‌ها همچنان که از نامشان پیداست قابلیت نگه داشتن دما بالا صفر را دارند  و محصولاتی در آن نگهداری می‌شود که نیاز به این میزان دما را داشته باشند. در حالت کلی دو نوع سردخانه بالا صفر وجود دارد که این تقسیم بندی به وسیله نحوه کار ایجاد شده است. نوع گاز فریون کار و نوعی که با گاز آمونیاک کار می‌کنند این دو دسته هستند.

سردخانه

سردخانه بالای صفر آمونیاکی

این تجهیزات عموما برای نگهداری محصولات با تناژ بالای ۲۵۰۰ تن طراحی و ساخته می‌شوند. از آنجایی که گاز آمونیاک برای انسان و همچنین تمام موجودات زنده خطر آفرین‌‌اند و احتمال خفگی برای افراد را به وجود خواهد آورد.

به همین منظور نیاز است طراحی و ساخت این نوع از مکان‌ها توسط شرکتی انجام شود که به درستی از قوانین و شیوه‌های رایج ساخت در دنیا باخبر است. شرکت صنایع برودتی برداران حقیقی آماده هر گونه همکاری برای ساخت و طراحی با شما است. از مزایای ساخت می‌توان به داشتن موتور خانه مرکزی و همچنین عمر طولانی و عدم اصطکاک بالا اشاره کرد. در ادامه به بررسی هزینه ساخت نوع کوچک اشاره خواهیم کرد.

هزینه ساخت سردخانه کوچک

عموما ساخت این محل کوچک مانند هزینه ساخت در متراژ بزرگ خواهد بود با این تفاوت که نیاز به زمین وسیع و تجهیزات قوی نخواهید داشت تجهیزات مورد استفاده در اندازه کوچک از قرار زیر خواهد بود. بدنه با عایق کاری مناسب، موتور آلات، قفسه بندی، بدنه و کف سازی. عمده هزینه‌های محل ایجاد سرمایش برای نگهداری مواد غذایی در حجم کم موارد بالا خواهد بود.

آیس بانک صنعتی یا سیستم انرژی سرمایی ( Ice Bank ) چیست ؟

آیس بانک صنعتی برای ذخیره انرژی سرمایی در ساعات اوج مصرف غیر فعال مورد استفاده قرار می گیرد.

در این سیستم، هدف تولید و ذخیره یخ در ساعات غیر پیک مصرف برق و استفاده از آن در زمان اوج مصرف برق در واحدهای گوناگون (عمدتاً صنایع لبنیات) می باشد.

آیس بانک ها در سیستم هایی که ساعت کارکرد کمپرسور به صورت شیفتی است مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم آیس بانک با تولید و ذخیره یخ مقدار زیادی انرژی برودتی را در خود ذخیره میکند تا در ساعات مورد نیاز، برودت لازم را برای سیستم تامین نماید.

سیستم آیس بانک را میتوان بصورت گزینه ای قابل اعتماد و نسبتا ارزان قیمت در اکثر سیستمهای برودتی، صنعتی و تهویه مطبوع جهت ذخیره انرژی استفاده نمود.

مزایای استفاده از آیس بانک :

۱– کاهش سرمایه گذاری اولیه

۱-۱- در طراحی های سنتی، ظرفیت کمپرسور و کندانسور و… برای تامین پیک ظرفیت مورد نیاز طراحی میشود، درحالیکه زمانیکه از آیس بانک در طراحی سیستم بهره گرفته میشود، طراحی ظرفیت کمپرسور و کندانسور بر حسب ۵۰% تا ۶۰% میزان پیک ظرفیت مورد نیاز انجام میگردد زیرا سیستم قادر به فعالیت ۲۴ ساعته در طول شبانه روز، تولید و ذخیره برودت میباشد و لذا برودت مازاد مورد نیاز در طی روز جهت تامین پیک ظرفیت، از محل ذخیره شبانه قابل تامین میباشد در نتیجه در صورت استفاده از آیس بانک نیازی به کمپرسور و کندانسور بزرگ نیست و تجهیزات کوچکتر قادر به پاسخ گویی به نیاز ظرفیت خواهد بود.

۱-۲- در سیستمهایی که از آیس بانک استفاده میکنند از آنجا که سیستم توسط آب سرد خروجی آیس بانک (نزدیک صفر درجه) که دارای دمای کمتری نسبت به آب سرد خروجی مبدل های شل اند تیوپ و یا پلیت کولر میباشد.

تغذیه میگردد لذا اختلاف دمای موجود بین آب سرد و محیط مورد نظر سرمایش بیشتر شده و برای تامین یک میزان برودت خاص نیاز به تامین آب سرد کمتری میباشد در نتیجه پمپ و لوله کشی لازم دارای قطر و ظرفیت کمتری خواهند بود.

۱-۳- با توجه به دمای پایین تر آب سرد خروجی از آیس بانک نسبت به آب سرد خروجی از سیستمهای رایج دارای مبدل شل اند تیوب و یا پلیت کولر و در نتیجه افزایش اختلاف دما (Dt)، نیاز به کویل های بزرگ نیست و کویل سرمایشی کوچکتر و فن کوچکتر پاسخگوی نیاز خواهد بود.

۱-۴- استفاده از کمپرسور و کندانسور کوچکتر علاوه بر کاهش قطر لوله و شیر آلات، نیاز به سیم کشی، کنترل فی ما بین، تجهیزات الکترونیکی و تابلو برق کوچکتری دارد.

۱-۵- در صورتیکه برای تامین برق پشتیبان از ژنراتور استفاده شود، در سیستمهای دارای آیس بانک به علت استفاده از کمپرسور کوچکتر، برای تامین برق پشتیبان نیاز به ژنراتور کوچکتری خواهد بود.

۲– کاهش هزینه مصرف انرژی

۲-۱- از آنجا که در سیستمهای دارای آیس بانک، برودت در تمام طول شبانه روز تولید و ذخیره میشود، لذا در طی ساعات پیک مصرف برق، نیاز به مصرف زیاد جریان الکتریسیته نمیباشد و قسمت عمده ای از برودت مورد نیاز از محل ذخیره شبانه تامین میشود و لذا در صورت استفاده از کنتور برق زماندار که هزینه برق مصرفی در ساعات پیک مصرف را با تعرفه بسیار بیشتر از ساعت نیمه شب محاسبه میکند، هزینه برق مصرف شده کاهش چشمگیری میابد.

۲-۲- در سیستمهای دلرای آیس بانک انرژی الکتریکی کمتری مصرف میشود زیرا تجهیزات برودتی شامل کمپرسور، کندانسور و غیره دارای ظرفیت و اندازه کوچکتری میباشند.

۲-۳- ازآنجا که قسمت زیادی از برودت در شب تولید میشود که دمای محیط کمتر از روز میباشد، لذا بازده کمپرسور و کندانسور افزایش چشمگیری میابد ومصرف برق در مقابل برودت تولید شده کاهش میابد.

۲-۴- کمپرسور زمانی دارای بازده حداکثر است که ۱۰۰% زیر بار باشد و از آنجا که در سیستمهای دارای ایس بانک معمولا کمپرسور تحت ۱۰۰% بار کار میکند لذا بازده کمپرسور در سیستمهای دارای آیس بانک بیشتر بوده و مصرف برق کمتری در مقابل تولید برودت مورد نیاز خواهد داشت.

آیس-بانک-مزایای-آن-صنایع برودتی حقیقی

گفتنی است که در یک سیستم تهویه مطبوع سنتی (دارای شل اند تیوب یا پلیت کولر) به طور متوسط کمپرسور برای نزدیک به ۶ ماه از سال حداکثر به میزان ۳۰% ظرفیت زیر بار میباشد و در نتیجه بازده بسیار پایین تری را داراست.

۲-۵- کاهش ظرفیت پمپ و نیز فنهای مصرفی که قبلا شرح داده شد علاوه بر کاهش هزینه سرمایه گذاری اولیه پروژه سبب کاهش برق مصرفی نیز میگردد.

۳– افزایش قابلیت اطمینان سیستم

در سیستم های سنتی برای تامین ۱۰۰% پیک ظرفیت برودت لازم سالیانه معمولا از دو کمپرسور که هریک قادر به تامین ۵۰% بار برودتی مورد نیاز میباشند استفاده میکنند تا در صورت ایجاد خلل و خرابی در یک کمپرسور، کمپرسور دیگر قادر به تامین ۵۰% برودت لازم باشد.

اما در سیستمهای دارای آیس بانک چنانچه سیستم دارای دو کمپرسور باشد که هریک ۳۰% برودت مورد نیاز را تامین کنند و الباقی، معادل ۴۰% برودت لازم توسط آیس بانک تامین شود، در صورت ایجاد خلل در یک کمپرسور، سیستم قادر به تامین ۷۰% برودت لازم با استفاده از آیس بانک و یکی از دو کمپرسور میباشد.

بر اساس اطلاعات هواشناسی ASHREA برای یک سیستم روتین تهویه مطبوع، تامین ۷۰% پیک برودت نیاز سالیانه، سبب تامین نیاز برودتی مجموعه برای ۸۵% زمان در طول سال میگردد، لذا سیستم های دارای آیس بانک قابلیت اطمینان بسیار بیشتری دارند.

قابل ذکر است که در طراحی سیستمهای برودتی، میزان حداکثر برودت لازم (پیک مصرف سالیانه) جهت انتخاب ظرفیت تجهیزات ملاک طراحی و محاسبه قرار داده میشود و لذا تامین ۷۰% پیک مصرف سالیانه در بیشتر طول سال بطور کامل جوابگوی نیازهای برودتی سیستم میباشد.

۴– نیاز به نگهداری کمتر

در سیستمهای دارای آیس بانک نیاز به تعمیر و نگهداری کاهش میابد زیرا آیس بانک دارای قطعات متحرک و چرخنده بسیار کمتری نسبت به کمپرسور میباشد لذا استهلاک کمتری داشته و نیاز به تعمیر بسیار کمتری نسبت به کمپرسور دارد و در نتیجه با جایگزین کردن یکی از کمپرسورها توسط آیس بانک حجم زیادی از تعمیر و نگهداری لازم کاهش میابد.

۵– حفظ محیط زیست

۵-۱- تولید برق در ساعات شبانه روز به علت بازده بیشتر نیروگاهها در شب، بر اساس آمارهای موجود،دارای حدود ۳۰% آلودگی کمتر نسبت به تولید برق در ساعات روز میباشد. لذا مصرف برق شبانه که توسط سیستمهای دارای آیس بانک اتفاق می افتد آلودگی کمتری برای محیط زیست در پی دارد.

۵-۲- بنا به دلایل ذکر شده قبلی سیستمهای دارای آیس بانک نسبت به سیستمهای سنتی میزان برق کمتری مصرف میکنند لذا سبب کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از تولید برق میشوند.

۵-۳- با استفاده از آیس بانک در سیستمهای فریونی، به علت کوچکتر شدن سیستم برودتی و مصرف کمتر مبرد در مدار برودتی سبب کاهش آلودگی محیط زیست ناشی از نشت مبردهای فریونی مخرب لایه ازن (CFC ,HFC) میشود.

سیستم ذخیره یخ شامل یک یا چندین کویل است که در یک مخزن آب عایق بندی شده غوطه ور هستند.

در آیس بانکهای پیش ساخته، کویل به همراه مخزن از پیش ساخته و سایر متعلقات ارایه میگردد.

در بعضی از سیستمهای برودتی بزرگ ممکن است مخزن های بتونی یا فلزی در محل ساخته شوند و تنها نیاز به کویل اواپراتوری آیس بانک باشد.

آیس-بانک-صنایع برودتی حقیقی

انواع آیس بانک :

۱- آیس بانک پیش ساخته (بهمراه مخزن آب پیش ساخته و آجیتاتور)

۲-آیس بانک کویل

۳- آیس بانک سیلو (ماژولار)

در سیستم های سرمایشی صنعتی که از آیس بانک استفاده میکنند زمانیکه بار برودتی وجود ندارد و یا کمتر به برودت نیاز است (معمولا به هنگام شب) با تزریق مستقیم مبرد به داخل کویل انرژی برودتی به صورت یخ در اطراف لوله های کویل آیس بانک ذخیره میشود.

زمانی که یخ بضخامت مورد نظر رسید، حسگر فرمانی برای قطع جریان مبرد به سیستم برودتی ارسال میکند.

زمانیکه آب سرد برای سرمایش مورد نیاز باشد، پمپ سیرکولاسیون شروع به کار نموده و آب سرد را از مخزن آیس بانک به محل های مورد نیاز پمپ میکند.

آب برگشتی در داخل مخزن گردش نموده و پس از تماس مستقیم با یخ سرد میشود.

همزمان برای افزایش میزان انتقال حرارات بین آب و یخ، توسط دستگاه همزن (آجیتاتور) موجود در داخل مخزن آیس بانک جریان آب یکنواختی روی کویلها بوجود می آید.

مشخصات و امتیازات بانک های یخ این شرکت بشرح زیر میباشند :

– دمای آب سرد خروجی تا ۵ درجه سانتیگراد
– ثابت ماندن دمای آب در مدت زمان استفاده
– انتقال انرژی عالی بعلت تور بولان زیاد آب
– کار مطمئن بعلت نداشتن قطعات متحرک در سیستم
– حداقل فضای مورد نیاز برای نصب دستگاه
– حد اقل مقدار شارژگاز مبرد در سیستم
– کلیه قسمت های در تماس با آب از جنس فولاد ضد زنگ یا PVC میباشند و لذا عمر بسیار طولانی دارد .
– مجموعه بانک یخ بطور یکپارچه قابل حمل و نقل میباشد.
– با انواع مبردها و از جمله با مبرد آمونیاک یا فریون کار میکند.
– با سیستم تبرید بصورت گردش طبیعی مایع و یا با پمپ مبرد میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
– به علت کم حجم بودن و کوچک بودن ابعاد نسبت به بانک های یخ لوله ای میتواند در تاسیسات جدید ویا در توسعه تاسیسات موجود بکار برده شود.

جمع بندی

ما در این مقاله از وب سایت سعی کردیم اطلاعات لازم و کافی در رابطه با هزینه‌های جاری برای ساخت و راه‌ اندازی محل ایجاد نگهداری محصولات را برای شما تشریح نماییم. از وسایل و تجهیزاتی نام بردیم که برای راه اندازی به آن نیاز خواهید داشت. در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با این مورد می‌تواند با شماره‌های درج شده در قسمت تماس با ما ارتباط برقرار نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *