شماره تماس

051-38762118-19

سردخانه اراک و آشنایی با شرایط نگهداری مواد غذایی در آن

سردخانه اراک

شرایط نگهداری مواد غذایی مختلف باید چگونه باشد؟ چه نکاتی را باید برای حفظ کیفیت محصولاتی که در سردخانه اراک نگهداری می‌شوند، رعایت کرد؟ انواع زیادی سردخانه برای نگهداری مواد غذایی که دارای شرایط نگهداری متفاوتی هستند وجود دارد. این سردخانه‌ها از نظر دما و رطوبت هوای داخل سردخانه شرایط یکسانی ندارند. به عنوان مثال نگهداری سبزیجات و فرآورده‌های گوشتی در یک نوع سردخانه امکان‌پذیر نیست.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با شرایط نگهداری مواد غذایی مختلف در سردخانه اراک بیشتر آشنا کنیم؛ پس با صنایع برودتی برادران حقیقی همراه باشید. جهت خرید و استعلام قیمت سردخانه اراک همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

شرایط نگهداری انواع گوشت در سردخانه اراک

سرد خانه اراک

همان‌طور که می‌دانید برقراری شرایط استاندارد در سردخانه‌های گوشت و مواد پروتئینی باعث حفظ کیفیت و افزایش ماندگاری آن‌ها می‌شود. همچنین با توجه به میزان تولیدات کشتارگاه‌ها و مراکز پرورش ماهی باید از سردخانه‌های صنعتی در مقیاس بزرگ برای نگهداری این نوع محصولات استفاده کرد. مواد پروتئینی مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ، ماهی و سایر محصولات دریایی اگر در شرایط نامناسبی نگهداری شوند، به سرعت فاسد و غیرقابل استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال گوشت قرمز در ابتدای کشتار دمای بالایی دارد که این حرارت زیاد به دلیل فعالیت میکرو ارگانیزم‌های موجود در گوشت دام است به همین دلیل اگر گوشت برای مدتی در خارج از سردخانه نگهداری شود، بوی بسیار نامطبوعی می‌گیرد و فاسد می‌شود. گوشت مرغ و ماهی نیز همین شرایط را دارند بنابراین قبل از این که انواع مختلف گوشت را وارد سردخانه کنند، عملیات سردسازی را انجام می‌دهند. سردسازی اولیه از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر به درستی انجام نشود به بافت گوشت آسیب می‌رساند.

روش نگهداری گوشت قرمز در سردخانه

گوشت قرمز را به دو شکل سرد شده و منجمد شده نگهداری می‌کنند. قبل از منجمد کردن گوشت باید فرآیند سردسازی به صورت اصولی و سریع انجام شود به نحوی که دمای گوشت در بخش‌های استخوانی باید به کمتر از 20 درجه سانتی‌گراد برسد. اگر انجماد گوشت به آهستگی انجام شود، بافت آن دچار آسیب می‌شود و گوشت طعم و شکل بدی به خودش می‌گیرد.

به همین دلیل در بیست و چهار ساعته اولیه پس از کشتار دام، دمای گوشت را به میزان مشخصی پایین می‌آورند تا از سفت شدن عضلات جلوگیری کنند که به این مرحله سرد کردن مقدماتی گفته می‌شود. پس از اتمام مرحله سرد کردن مقدماتی که حدود 18 تا 24 ساعت طول می‌کشد، گوشت را شستشو می‌دهند و سطح آن را خشک می‌کنند؛ سپس گوشت را برای انجماد به سالن دیگری در سردخانه انتقال می‌دهند.

در این مرحله دمای گوشت باید به کمتر از دو درجه سانتی‌گراد برسد به همین دلیل 24 تا 72 ساعت گوشت را در سردخانه نگهداری می‌کنند. بهتر است بدانید که نگهداری گوشت در سردخانه فقط برای مدت زمان معینی امکان‌پذیر است زیرا باکتری‌هایی در سطح گوشت وجود دارند که می‌توانند در سرما نیز رشد کنند و باعث فاسد شدن آن شوند. علاوه بر سرما، رطوبت هوای سردخانه نیز نقش مهمی در نگهداری گوشت دارد.

اگر رطوبت سردخانه اراک پایین باشد یا گردش هوا به خوبی انجام نشود، گوشت وزن اولیه خود را از دست می‌دهد و به اصطلاح دچار سوختگی می‌شود. گوشتی که دچار سوختگی شده باشد، رنگی قهوه‌ای پیدا می‌کند و در هنگام پخت مزه بسیار بدی به غذا می‌دهد. مصرف این نوع گوشت در برخی موارد باعث مسمومیت غذایی نیز می‌شود.

شرایط نگهداری بستنی در سردخانه

برای نگهداری بستنی در سردخانه‌ها نیز باید شرایط خاصی فراهم شود تا شکل و بافت بستنی تا زمان رسیدن به دست مشتری دچار آسیب نشود. بستنی از خامه و چربی تولید می‌شود بنابراین برای آنکه حالت نرمی آن حفظ شود از سردخانه‌هایی برای نگهداری بستنی استفاده می‌کنند که دمای محیط آن‌ها به طور میانگین منفی هجده درجه سانتی‌گراد است. همچنین برای نگهداری بستنی باید از کمپرسورهای دو مرحله‌ای در سردخانه اراک استفاده شود.

سردخانه‌های بستنی به دو نوع متحرک و ثابت تقسیم می‌شوند. از سردخانه‌های ثابت برای نگهداری تولیدات کارخانه‌ها استفاده می‌کنند. این نوع سردخانه‌ها معمولاً در نزدیکی کارخانه‌های بستنی‌سازی راه‌اندازی می‌شوند و ظرفیت بالایی دارند در حالی که سردخانه‌های متحرک ظرفیت بسیار پایین‌تری دارند و وظیفه آن‌ها نگهداری بستنی در شرایط مناسب برای انتقال از محل کارخانه به فروشگاه‌های مختلف در سطح شهر است. سردخانه‌های متحرک را بر روی نیسان، تریلی و وانت نصب می‌کنند تا کار پخش بستنی به مراکز فروش را انجام دهند.

شرایط لازم برای نگهداری میوه در سردخانه اراک

تمام میوه‌هایی که توسط باغداران تولید می‌شوند را نمی‌توان در مدت کوتاهی به فروش رساند به همین دلیل برای جلوگیری از خراب شدن میوه‌ها، آن‌ها را در سردخانه‌های مخصوصی نگهداری می‌کنند. دما و میزان رطوبت سردخانه‌های نگهداری میوه به گونه‌ای تنظیم می‌شود که از فاسد شدن و از بین رفتن کیفیت میوه‌ها جلوگیری شود.

همچنین نگهداری میوه در سردخانه به تنظیم قیمت در بازار کمک می‌کند زیرا در بازه‌های زمانی مختلفی میوه‌ها به بازار عرضه می‌شوند؛ بنابراین قیمت میوه به صورت ناگهانی افزایش یا کاهش پیدا نمی‌کند. سردخانه‌هایی که برای نگهداری میوه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند باید دمایی کمتر از منفی 12 درجه سانتی‌گراد داشته باشند البته میزان دما و رطوبت هوای سردخانه اراک بستگی به نوع میوه‌ای که در آن نگهداری می‌شود نیز دارد زیرا شرایط نگهداری تمام میوه‌ها یکسان نیست.

به عنوان مثال بهترین دما برای نگهداری هلو صفر تا منفی نیم درجه سانتی‌گراد است. بهتر است بدانید که قبل از انتقال میوه‌ها به سردخانه باید مراحل مختلفی طی شود. این مراحل عبارت‌اند از:

  • سرد کردن مقدماتی میوه‌ها
  • جداسازی میوه‌هایی که قابلیت نگهداری در سردخانه را ندارند.
  • ترمیم میوه‌هایی که از نظر فیزیکی دچار آسیب شده‌اند.
  • واکس زدن میوه‌ها برای بهبود ظاهر آن‌ها
  • بسته‌بندی

پس از منتقل کردن میوه‌ها به سردخانه باید شرایط خاصی رعایت شود زیرا میوه‌ها دارای سلول‌های زنده‌ای هستند که می‌توانند در دمای پایین زنده بمانند. فعالیت‌های متابولیکی سلول‌ها در افزایش دمای هوای داخل سردخانه نقش مهمی دارد به همین دلیل باید از تجهیزات سرمایشی مخصوصی در سردخانه‌های نگهداری میوه استفاده کرد.

بسته‌بندی صحیح و چیدن آن‌ها در کنار یکدیگر نیز مهم است به عنوان مثال فاصله جعبه‌های میوه از دیواره سردخانه باید حداقل نیم متر باشد. این فاصله‌گذاری به گردش هوا در اطراف جعبه‌های میوه کمک می‌کند و باعث می‌شود تا هوا در تمام محیط سردخانه به شکل یکسانی گردش داشته باشد.

خرید سردخانه اراک – قیمت سردخانه اراک  

سردخانه‌ها باعث شده‌اند تا ما بتوانیم انواع مواد غذایی را برای مدت زمان بیشتری نگه‌داری کنیم. حمل و نقل مواد غذایی از شهری به شهر دیگر یا حتی صادرات آن‌ها به کشورهای دیگر بدون استفاده از سردخانه‌ها امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی در ارتقای تجهیزات مربوط به سردخانه‌ها نیز نقش مهمی داشته و امروزه می‌توان به راحتی در هر مکانی یک سردخانه کوچک راه‌ اندازی کرد.

هزینه ساخت سردخانه اراک با توجه به عوامل مختلفی مانند ابعاد، تجهیزات لازم و نوع استفاده از آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین سردخانه‌های بسیاری در سراسر کشور مانند سرد خانه اراک وجود دارد که باغداران، کشاورزان و… می‌توانند با اجاره کردن آن‌ها محصولات خود را در این سردخانه‌ها نگهداری کنند. جهت خرید و استعلام قیمت سردخانه اراک با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست