روش-نگهداری-پسته-+-بسته-بندی

 بهترین روش نگهداری پسته چیست؟

پسته یکی از آجیل های معروف خانواده ها است که برای نگهداری آن باید بسیار دقت کرد. خیلی از سردخانه ها و انبار های نگهداری پسته و حتی خانواده ها در ایران، برای نگه داری پسته دچار مشکل می شوند و طعم و مزه پسته در زمان نگهداری عوض شده یا مدت زمان نگهداری آن کوتاه می شود و در نتیجه پسته ها فاسد می شوند.

پسته ها را در ماه های مرداد و شهریور برداشت می کنند و در هنگام گرمی هوا از سردخانه ها استفاده می کنند. در این مقاله با بهترین روش نگهداری پسته و شرایط نگهداری پسته آشنا می شویم با ما همراه شوید. برای مشاوره خرید سردخانه با همکاران ما در گروه صنایع برادران حقیقی در تماس باشید.

شرایط نگهداری پسته

شرایط-نگهداری-پسته

شرايط نگهداري پسته (store pistachio) در دماي 0 تا 10 درجه سانتي گراد و رطوبت 70 – 65 درصد می باشد. زمان ماندگاري پسته بستگي به عواملي مانند مهار اكسيژن، میزان رطوبت پسته، رطوبت نسبي محيط و درجه حرارت انبار، كنترل فعاليت حشرات دارد. پسته با وجود درصد چربي زیاد مستعد فاسد شدن است که به دليل فعاليت هاي هيدرولتيك و يا اكسيداسيون است.
استفاده از مواد اوليه و سيستم هاي مناسب مي تواند موجب حفظ كيفيت پسته شود.امروزه استفاده از كيسه هاي پلاستيكي چند لايه حاوي OPP كه در يك طرف آن آكريليك و طرف ديگر پلي و ينيل الكل پوشش داده شده است، و استفاده از ماشين هاي FFS براي بسته بندي و نگهداري پسته خشك كاربرد زیادی دارد.

 بهترین روش نگهداری پسته چیست؟

احتمالاً بهترین و موثرترین روش نگهداری پسته در ظروفی است که از پسته ی شما در مقابل جذب رطوبت و کهنه شدن جلوگیری می کند. همچنین می توانید آنها را برای تازگی بیشتر در فریزر یا یخچال نگهداری کنید. حشرات باعث خرابی پسته می شوند، قطعا كرم مغز خوار نارنجي جزو اين آفات است كه با فوميگاسيون متيل برمايد كنترل می شود.

2 روش نگهداری پسته تازه – چگونه پسته تازه را نگهداری کنیم

2-روش-نگهداری-پسته-تازه

خشک کردن پسته تازه – طرز نگهداری پسته تازه

برای نگه داری پسته تازه، پوست پسته ها را جدا کرده، جدا کردن پوست تا 24 ساعت بعد از چیدن پسته ها صورت بگیرد، زیرا اگر زمان بیشتری بگذرد پوست پسته ها لکه می افتد. اگر در زمان جدا کردن پوست آن از دستکش استفاده نمی کنید بعد از اتمام کار، دست های خود را با روغن مایع چرب کنید و بعد از آن از مایع ظرفشویی استفاده کنید.

برای جدا کردن پوست پسته، آنها را درون آب قرار بزارید، پسته های خالی روی آب شناور می مانند و پسته های دارای مغز، زیر آب می روند. برای خشک کردن پسته، آن ها را در آفتاب بزارید تا آنهایی که کمتر خندان اند، کامل خندان بشوند.

خشک کردن پسته ها به صورت کامل سه روز وقت می برد. رطوبت پسته تازه، 20 درصد است و این مقدار باید به 5 درصد برسد. اگر پسته کاملا ترد باشد، خشک است. پسته خشک ماندگار و ثابت است و مستعد پوسیدگی نیست.

انجماد پسته تازه – نحوه نگهداری پسته تازه

برای نگهداری پسته تازه در فریزر، آن را در ظروف پلاستیکی و شیشه ای قرار بدهید و  بعد در فریزر نگه داری کنید. البته نیم ساعت قبل از مصرف، آن را از فریزر خارج کنید تا از حالت انجماد خارج بشود. تقریبا طعم پسته در این روش حفظ می شود.

نگهداری پسته خام

نگهداری-پسته-خام

پسته خام بهتر است در پوسته سختی حفاظت شود و برای نگهداری طولانی مدت از پسته خام مغز شده استفاده نشود. نگه داری پسته با پوسته سخت در سرمای یخچال و فریزر بین 1 تا 3 سال دوام دارد. یکی دیگر از راه های نگهداری پسته خام پاکت های کاغذی است چون کیسه نایلونی مناسب نگهداری این محصول نیست.

نگهداری پسته شور

نگهداری-پسته-شور

نکته ای که برای نگهداری پسته شور  و طرز نگهداری پسته تازه با پوست در طولانی مدت است، این است که باید پسته را با پوست در ظروف دربسته قرار داد. بهتر است ظرف خشک و تمیز و در مکان تاریک و بدون رطوبت قرار بگیرد.

پسته شور را در کنار موادی مثل سیر و پیاز نگهداری نکنید، زیرا موجب تغییر طعم پسته می شود. برای نگه داری پسته باید آن را در محیطی با ظرف های شیشه ای یا پلاستیکی با درب محکم استفاده کنید. در شرایط مناسب پسته را تا سه ماه می شود نگهداری کرد، با جدا کردن پوست پسته، عمر نگه داری پسته افزایش می یابد.

امکان نگه داری پسته با و بدون پوست در فریزر وجود دارد. نگهداری پسته شور در فریزر بهترین روش نگهداری آن است که تا سه سال با بسته بندی مناسب می شود نگه داشت.

نگهداری پسته شور در یخچال، باعث نابودی تخم حشرات می شود. دمای مناسب برای نگه داری پسته در یخچال 4 درجه یا کمتر است. نگهداری مغز پسته حدود یک سال در یخچال امکان پذیر است.

نگهداری پسته خشک در منزل و انبار

نگهداری-پسته-خشک

زمان نگهداری پسته خشک (با 5 درصد رطوبت ) در 20 درجه سانتيگراد و رطوبت 70-65 درصدی به مدت 1 سال است.
نگه داري پسته در غلظت بالای دي اكسيد كربن و اكسيژن به ميزان كمتر از 5/0 درصد و دماي پايين ( از 0 تا 10 درجه سانتي گراد ) باعث پايداري و حفظ طعم پسته مي شود.

از سيستم های واكيوم و تزريق گاز ازت می توان برای نگهداری پسته استفاده کرد. پسته به سرما حساسیت ندارد و مي تواند در دماهاي زير انجماد نيز نگه داري شود. استفاده از گاز ازت در انبارهای نگه داري پسته قبل از بسته بندي به منظور افزايش زمان نگهداری پسته است. آب كم در پسته خشك و روش نگهداري آن، موجب خنثي شدن فعاليت متابوليكي مي شود و سرعت تنفس پسته را خیلی كند می کند.

مشکلات نگه داری پسته

مشکلات-نگه-داری-پسته

  • چندين نوع حشره می توانند در پسته باعث خرابی شوند، اگر فعاليت حشره زیاد باشد فعاليت قارچ ها نيز باعث می شود که مغز پسته خسارت ببیند. کرم مغز خوار نارنجی (NOW) حشره اي است كه پس از برداشت در پسته مشاهده مي شود. فوميگاسيون با متيل برمايد اين حشره را از بین می برد. اما مقدار كمي از این حشره پس از خشك كردن نیز زنده باقي مي ماند که از مشكلات جدي نگهداری پسته مي باشد.
  • قارچ ها در محیط نگهداری پسته قادر به رشداند و باعث خسارت در پسته هستند. حمله قارچي با عمل خندان شدن و امكان فعاليت حشرات بيشتر مي شود. وجود گونه هاي آلترناريا و کلادسپوريوم در پسته هاي خندان بسيار متداول است.
    مشکل اصلی توسط  قارچ آسپرژيلوس فلاوس به وجود مي آيد، خطر اين قارچ آن است كه مي تواند آفلاتوكسين توليد كند که باعث بیماری ها و سرطان در انسان می شود.

بسته بندي پسته – بهترین مکان برای نگهداری پسته

بسته-بندي-پسته

پسته را باید در بسته بندي هاي مختلف مانند كارتن، جعبه هاي چوبي و كيسه پلاستيكي و كيسه كنفي نگهداری کرد.
پسته رطوبت هوا را جذب می کند که باعث افزايش رنسيد شدن پسته مي شود، پس بسته بندي هاي نفوذ ناپذير به هوا براي نگهداری پسته توصيه مي شود. مغز پسته در يخچال سه ماه می ماند اما بسته بندي در ظروف مناسب ماندگاري پسته را در حالت انجماد به بيش از يك سال می رساند.

در بسته بندی پسته از اتمسفر كنترل شده ( اكسيژن زير 8 درصد و دي اكسيد كربن بالاي 1درصد ) استفاده کنید. اكسيژن كم و دي اكسيد كربن زياد ابزار مفيدي براي كنترل حشرات در ميوه جات تازه و خشك است. ميوه جات خشك مانند پسته در اين انبارها بيشتر از 12 ماه قابل نگهداري هستند.

از مسائل مهم در بسته بندي پسته می توان به جلوگیری از ورود مخرب حشرات، جلوگیری از قرار دادن بسته ها در محيطی با رطوبت بالا، حذف يا كاهش اكسيژن بسته ها توسط بسته بندي وكيوم و تزريق گاز اشاره کرد که واكنش رنسيد شدن را به تعويق می اندازند.

 

نتیجه گیری: پسته دقیقاً ارزان ترین آجیل موجود در بازار نیست، بنابراین اگر یک کیسه بزرگ خریداری می کنید، مطمئن باشید که می توانید از آخرین دانه آن قبل از خراب شدن لذت ببرید. در انتها امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. آیا راه کارهای دیگری برای روش نگهداری پسته در نظر دارید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر شما جزو توزیع‌ کنندگان پسته هستید و می‌‍ خواهید از نگه داری پسته سود بیشتری کسب کنید، نیاز به سردخانه میوه دارید. در این خصوص با همکاران ما در صنایع برودتی برادران حقیقی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *