شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه

شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه چگونه باید باشد؟

شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه، مسئله ای است که دانستن آن برای کشاورزان و فروشندگان زعفران واجب است. در این مقاله با این شرایط آشنا میشویم.

صنایع برادران حقیقی با بیش از 30 سال سابقه در تولید انواع چیلر، تونل انجماد و سردخانه همراه شما عزیزان است. برای اطلاع از قیمت ها و همچنین خرید تجهیزات سردخانه با مشاوران ما در سردخانه حقیقی تماس بگیرید. 

 

زعفران (saffron flower) به عنوان يك محصول با ارزش، جايگاه ويژه اي در بين محصولات كشاورزي به خود اختصاص داده است ميزان توليد اين محصول در سال هاي اخير در كشور رو به افزایش است. بطوري كه جنبه نگهداري و فرآوری آن مسئله ساز شده است. به منظور تعيين شرايط مناسب نگهداري گل زعفران و تاثير آن بر خصوصيات شيميايي، گلهاي زعفران بصورت غنچه و نيمه باز برداشت و در چهار درجه حرارت (0 ، 4, ،8 ،21) درجه سلسیوس و در ظروف یکبار مصرف با دو ضخامت انباشتگي (10 و 15) سانتي متر به مدت 3 هفته نگه داري شدند.

نتايج شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه نشان داد که گل هاي نگهداري شده در درجه حرارت 0 درجه سانتي گراد و با ضخامت انباشتگي 10 سانتي متر پس از 7 روز نگه داري حداقل درصد افت وزني را داشتند و پس از خشك كردن نيز از نظر ويژگيها (كيفي، قدرت رنگي،ميزان سافرانال وحداقل تلخي) قابل قبول بوده و در محدوده استاندارد مي باشد.

شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه (طریقه نگهداری گل زعفران)

طریقه-نگهداری-گل-زعفران

زعفران متعلق به خانواده زنبقیان می باشد و به عنوان گران ترین محصول کشاورزی و دارویی جهان، جایگاه ویژه ای از نظر ارزآوری، جلوگیری از مهاجرت و اشتغال زایی دارد. در سال زراعی 95-1394 سطح زیر کشت محصول زعفران در ایران بالغ بر 105269 هکتار بود که 336 تن زعفران حاصل شد. برای نگهداری گل زعفران در سردخانه شرایطی وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم:

1- شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه : مدت زمان 

زمان-گل-زعفران-در-سردخانه

یک کیلو گل زعفران برابر با 2000 تا 2500 عدد گل می باشد و از هر 70 کیلو گل یک کیلو زعفران خشک برداشت می شود. زمان گل دهی زعفران بسته به منطقه رشد طی فصل پاییز به مدت حداکثر 2 تا 3 هفته می باشد. عوامل متعددی در كاهش كيفيت زعفران موثر میباشند كه از آن جمله مي توان به شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه به صورت نامناسب پس از چيدن و قبل از زمان خشك كردن و در نتيجه آلودگي هاي ميكروبي ثانويه اشاره نمود.

2- شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه : حمل و نقل

با توجه به اينكه در فصل شروع كار زعفران ميزان گل زياد مي باشد و به نيروي كارگري فشار زيادي وارد مي شود و عمر ماندگاري گل نيز كم مي باشد، لذا ميزان زيادي از گل به شهرستان هاي مجاور ارسال مي شود، كه در اين حمل و نقل به علت رعايت نكردن نكات بهداشتي و انباشته نمودن گلها بر روي يكديگر، گل ها فاسد و پس از خشك كردن كلاله هاي زعفران داراي آلودگي ميكروبي بال مي شوند كه باعث كاهش كيفيت زعفران استحصالي خواهد شد.

3-شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه : دمای سردخانه

از دیگر شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه باید بدانیم دماي انبار هاي سرد براي نگه داري گل ها معمولا بايد 4 تا 5 درجه سلسیوس باشد. دماي 5 درجه سلسیوس مناسب تر است چون با كاهش دما، شدت تنفس نيز كاهش مي يابد كه در نتيجه باعث افزايش هيدرات هاي كربن مي شود.

4- شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه : جريان هوا

بايستي بصورت آرام و مداوم در داخل انبار سرد ادامه يابد تا تمام بخش هاي آن بطور يكنواخت خنك شود. گلهايي كه بدون پوشش در معرض مستقيم جريان هوا قرار میگیرند خشك مي شوند. به منظور جلوگيري از توليد و افزايش ميزان گاز اتيلن در هواي انبار قرار مي گيرند. در سردخانه بايد از نگه داري ميوه و سبزي در محل نگهداري گل ها خودداري کرد و همچنين گل هاي پژمرده شده كه اتيلن توليد مي كنند را از محيط سردخانه خارج و داخل سردخانه را نيز بطور متناوب شست.

5- شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه : درجه حرارت

شرایط-نگهداری-گل-زعفران-در-سردخانه

این جدول، مشخصات فيزیکي (وزن، قطر، طول) و درصد رطوبت در زعفران به صورت غنچه و نیمه باز را نشان می دهد. پس از تيمار بندي و وزن كردن نمونه هاي گل زعفران به سردخانه منتقل شده.

اغلب گل ها در حرارت 2- تا 3- درجه سلسیوس يخ مي زنند. لذا به منظور جلوگيري از يخ زدگي گل ها آنها را در درجات بالا تر از نقطه يخ زدگي نگه داري مي کنند. جعبه هاي گل در داخل انبار با فاصله معيني بايد چيده بشوند تا در اثر انجام عمل تنفس در گل ها حرارت ايجاد شده باعث پژمردگي گل ها نشود. گل هاي بريده شده داراي مقدار قابل توجهي آب مي باشند و اگر بعد از برداشت در شرايط رطوبت پائين قرار بگيرند به آساني رطوبت خود را از دست داده و وزن تر آنها كاهش مي يابد. گل هايي كه وزن تر آنها به 15-10 درصد تقليل می یابد پژمرده مي شوند.

ضخامت نگهداري گل زعفران

ضخامت-نگهداري-گل-زعفران

این جدول مقايسه ميانگين تأثير تيمار ضخامت نگهداری را بر ويژگي ها ی يكفي زعفران نشان مي
دهد. نتايج نشان داد، كه افزایش ضخامت نگهداری باعث كاهش قدرت رنگي، ميزان سافرانال و حداقل
تلخي در نمونه هاي زعفران شده است. ضخامت 10 سانتي متر در بالاترين مرتبه آماري از نظر قدرت رنگي
میزان سافرانال و حداقل تلخی قرار داشت.گل ها با دو ضخامت انباشتگي (10 و 15 سانتی متر) در ظروف یکبار مصرف نگه داري می شود.

درجه حرارت شرایط نگهداري گل زعفران در سردخانه

شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه - صنایع برودتی برادران حقیقی
  1. گل ها پس از قرار گرفتن در سبدها در درجه حرارت (0/5 ± 4) درجه سلسیوس، (0/5 ± 4) درجه سلسیوس، (0/5 ± 8)، درجه سلسیوس، (0/5 ± 21) درجه سلسیوس در سردخانه نگه داري میشوند. رطوبت نسبي در تمام درجات حرارت يكسان و 0/5 ± 95 است.
  2. نمونه ها به فواصل زماني (2، ،4،7 ،14 و 21 روز) از سردخانه خارج شده و پس از جداسازي كلاله از خامه و خشك كردن در آون 60 درجه سلسیوس به مدت 15 دقيقه خشك گرديده و آزمون هاي شيميايي بر روي آنها انجام بشود.
  3. طول و قطر كلاله، با استفاده از کولیس محاسبه، تصحیح و گزارش بشود. درصد افت وزني، با استفاده از ترازوی دقیق با دقت 0/01 محاسبه و گزارش بشود. درصد رطوبت، نمونه ها در 105 درجه سانتی گراد انجام بشود.

 

امیدوارم مقاله شرایط نگهداری گل زعفران در سردخانه برایتان مفید بوده باشد. جهت مشاوره و راهنمای خرید سردخانه و تجهیزات سردخانه متناسب با کاربرد شما تنها کافی‌ست با شماره 09159171605 تماس بگیرید. کارشناسان خبره برادران حقیقی بهترین پیشنهاد ها را به شما خواهند داد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *