شماره تماس

051-38762118-19

اواپراتور سردخانه چیست؟ همراه با کاربرد ها و انواع آن

اوپراتور

اواپراتور چیست؟ دستگاهی است که گاز مبرد را در دمایی پایین تر از دمای محیط به جوش می اورد. گرمای محیط را گرفته و آن را سرد می کند. به عنوان تبخیر کننده از ان استفاده می شود. در این مطلب از سردخانه قصد داریم تا شما را با انواع اواپراتور و ظرفیت استفاده از آنها بیشتر آشنا کنیم. جهت خرید و استعلام قیمت همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

 

 

اواپراتور سردخانه

وظیفه اواپراتور چیست؟ این اواپراتور در سردخانه با دریافت حرارت سیال، مایع را به گاز تبدیل می کند. شامل انواع زیر است:

کتل، فالینگ فیلم عمودی، فالینگ فیلم افقی و پلیت تایپ

کاربرد اواپراتور

اواپراتور می تواند به عنوان تبخیر کننده سیال داخل لوله ها در روند ساخت سردخانه با هدف تبدیل مایع وارد شده در کویل به گاز و تبخیر آن که باعث گرفتن حرارت از سیال می شود،استفاده شود. یا می توان از آن برای سرماسازی سیال اطراف کویل استفاده کرد که به علت جذب حرارت از سیال کویل، باعث کاهش دمای آن می شود.

نحوه کار اواپراتور

طرز-کار-اواپراتور

طرز کار اواپراتوری که به عنوان تبخیر کننده کار می کند: به این صورت است که سیال مایع وارد کویل شده و در فشار بیشتر از فشار اتمسفر با گرفتن حرارت از سیال داغ کنار کویل، تبخیر می شود. از این نوع اوا پراتور در صنایع دارویی، شیمیایی و غذایی و هرگونه کاربرد صنعتی دیگراستفاده می شود.

انواع اواپراتور

اواپراتور ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به تعریف 3 نوع از آنها می پردازیم؛

1. اواپراتور صفحه ای

اواپراتور-صفحه-ای

در این سیستم، چندین صفحه در امتداد هم قرار دارند. که به صورت یکی در میان، مبرد و سیال از آنها عبور می کنند. این نوع از اوا پراتور ها بازده بالاتر و ابعاد کوچک تری نسبت به دو نوع دیگر آن دارند.

2. اواپراتور پوسته لوله ای

اواپراتور-لوله-ای

از یک پوسته و شماره لوله که داخل لوله قرار دارد، تشکیل شده است. در این سیستم، از درون پوسته آب می گذرد و از درون لوله ها مبرد رد می شود. با کنار هم قرار گرفتن این دو سیال، مبرد گرمارا از آب داخل پوسته گرفته و تبخیر می شود. نوع دیگری از اوا پراتور پوسته وجود دارد که جای مبرد و آب آن جابه جا است.

دراوا پراتور لوله ای، مقدار زیادی از هوا از فضاهای باز بین لوله ها عبور می کند و نمی تواند با سطح کویل تماس پیدا کند. با اضافه کردن فین به کویل، صفحات فلزی درفضا های باز بین لوله ها به عنوان جمع کننده گرما عمل می کنند. کویل های مجهز به فین را کویل های فین دار (Finned coils) می گویند.

3. اواپراتور هوایی

این نوع از اوا پراتور ها که برای خنک کردن هوا استفاده می شوند، لوله های فین داری دارند که در داخل آنها مبرد جریان دارد. همچنین یک فن هوا را از بین فین ها عبور می دهد.

دربعضی موارد برای مغشوش تر شدن جریان هوا، فین ها به صورت صفحات غیر مسطح و زیگزاگ می باشند. بنابراین راندمان اوا پراتورها برای خنک کردن هوا یا گازهای دیگر افزایش می یابد.

ظرفیت اواپراتور

ظرفیت-اواپراتور

ظرفیت اواپراتور ها بر اساس شرایط معینی تعیین می شود. از پارامتر های مهم در ساخت سردخانه DT و ضریب اصلاح برفک در اوا پراتور ها را می توان نام برد.

DT : اختلاف دمای جوشش مبرد در اواپراتور با دمای سردخانه است.

  1. DT اوا پراتور به طور معکوس با میزان رطوبت سالن در ارتباط است. به این معنی که هر چقدر DT پایین باشد رطوبت سالن بیشتر می شود.پس برای سردخانه هایی که نیاز به رطوبت بالاتر است باید DT کمتری در نظر گرفت.
  2. در سردخانه های زیر صفر و بالای صفر DT بین 7 الی 10 درجه سانیگراد است و در تونل های انجماد DT باید بین 5 الی 7 درجه باشد. هرچقدر DT کمتر باشد، رطوبت محصول بیشتر حفظ می شود. و محصول خشک نمی ماند.

تاثیر فاصله فین در محاسبه ظرفیت اوا پراتور چقدر است؟

  • فاصله فین یکی دیگر از پارامتر های مهم در ظرفیت اواپراتور سردخانه است. که نسبت مستقیم با رطوبت سالن دارد، پس هرچقدر رطوبت بیشتری در سالن نیاز باشد، فاصله فین باید بیشتر شود.
  • فاصله فین را باید به صورتی انتخاب کرد که میزان برفک در 8 ساعت کاری در اوا پراتور بسته شود و به فین ها اسیب نزند، افت فشار  زیادی هم برای فن اوا پراتور سردخانه ایجاد نکند.
  • برای سردخانه های بالای صفر، اوا پراتور با فاصله فین 10 میلیمتری مناسب است.
    برای سردخانه های زیر صفر، اوا پراتور با فاصله فین 12 میلیمتری و برای تونل های انجماد، اوا پراتور با فاصله ترکیبی بین 12 تا 15 میلیمتر استفاده می شود.
  • انتخاب و سایز فن در ساخت اوا پراتور باید به گونه ای باشد که سرعت هوا روی کویل حداقل 2.5m/s  و حداکثر 5  m/sدر سردخانه ها و در تونل های انجماد حداکثر 10 m/s باشد.

قیمت اواپراتور سردخانه ای

در این مقاله به توضیح انواع اواپراتور سردخانه پرداختیم. برای انتخاب و اطلاع از قیمت اواپراتور و انواع آن و ظرفیت متناسب با کاربرد مورد نظرتان، با شرکت صنایع برودتی برادران حقیقی تماس بگیرید. شما تنها کافی ا‌ست با شماره 09159171605 تماس بگیرید. کارشناسان خبره برادران حقیقی بهترین پیشنهاد ها را به شما خواهند داد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست