شماره تماس

051-38762118-19

کندانسینگ یونیت چیست؟

مشخصات-و-قیمت-کندانسینگ-یونیت

در برخی از مکان‌ها مانند سردخانه‌ به‌طورقطع شرایط آب‌وهوایی تأثیر بسیار زیادی بر محیط اطراف خود دارند. مناسب بودن شرایط آب‌وهوایی بدان معناست که اگر هوا اندکی سرد یا گرم‌تر شود موجب اختلالات متعددی می‌شود. از همین رو در این مکان‌های ذکر شده از وسایلی مانند کندانسینگ یونیت استفاده می‌شود.

به جهت اهمیت این دستگاه ما مقاله جداگانه‌ای را برای آن اختصاص داده‌ایم. در این مقاله می‌توانید با موارد مختلف کندانسینگ یونیت مانند قیمت، انواع، طراحی کندانسینگ یونیت آشنا شوید. جهت خرید و استعلام قیمت همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

 کندانسینگ یونیت سردخانه

به‌طورکلی دو نوع کندانسینگ یونیت (Condensing units) وجود دارد که در ادامه به شرح هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم اما باید بدانید که در سردخانه‌ها معمولاً از کندانسینگ های آب خنک استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید سردخانه‌ها به دو نوع سردخانه‌های زیر صفر و بالای  صفر تقسیم می‌شوند. از سردخانه‌های زیر صفر در جهت نگه‌داری انواع لبنیات‌ها و دیگر مواد غذایی استفاده می‌شود.

به دلیل این که این نوع از سردخانه همواره باید دمایی زیر صفر درجه سانتی‌گراد داشته باشد. در نتیجه انرژی زیادی برای این کار مصرف می‌شود. از همین رو به جهت کاهش مصرف انرژی از کمپرسورهایی با نام رک کمپرسور در ساختار چیلرها استفاده می‌شود. علاوه بر کمپرسورهای رک معمولاً کندانسینگ های آب خنک نیز به جهت افزایش بهره‌وری سردخانه‌های زیر صفر استفاده می‌شود. به‌منظور تولید هوای سرد در سردخانه معمولاً از اپراتورهای هوایی در ساختار کندانسینگ ها نیز استفاده می‌شود.

 انواع کندانسینگ یونیت

بر مبنای نوع ساختار کندانسینگ ها می‌توان انواع مختلفی از آن‌ها استفاده کرد. به طور مثال بر اساس نوع کمپرسور، کندانسینگ ها به انواع مختلفی مانند پیستونی، روتاری و اسکرال تقسیم می‌شوند. هرکدام از این انواع دارای مزایا و معایب مختلفی هستند. یکی از تقسیم‌بندی‌های رایجی که برای کندانسینگ های یونیت در نظر گرفته می‌شود، تقسیم‌بندی بر اساس نوع کندانسور آن‌ها است.

بر اساس نوع کندانسور و عملکرد آن‌ها در دفع حرارت، کنداسینگ یونیت دو نوع است:

1. کندانسینگ یونیت آب خنک

کندانسینگ-یونیت-آب-خنک

در کندانسینگ های آب خنک استفاده از انرژی آب موجب خنک شدن می‌شود. در این نوع از کمپرسورها، مبرد داغ از کمپرسور وارد کندانسورهای آبی می‌شود که در نهایت جریان آب با یک دمای متعادل از لوله‌ها گذر می‌کند.

2. کندانسینگ یونیت هوایی

کندانسینگ-یونیت-هوایی

از این کندانسینگ ها در واحد های تهویه مطبوع یونیت های مسکونی استفاده می شود. در این نوع، کندانسور ها توسط تبادل انرژی با هوا خنک می شوند. در همه نوع مناطق آب و هوایی مورد استفاده هستند.

همان‌طور که اشاره شد یکی از انواع کندانسینگ های یونیت، کندانسینگ یونیت هوایی است. کندانسینگ های هوایی با استفاده از انرژی هوا موجب خنک شدن اطراف خود می‌شوند. این نوع از کندانسینگ نیز وسیله‌ای سرمایشی و گرمایشی به‌حساب می‌آید که به‌طورکلی وظیفه تهویه مطبوع هوا را بر عهده دارد. نکته جالب درباره کندانسینگ های هوایی آن است که می‌توان از آن به‌عنوان کویل آبگرم استفاده کرد.

کویل آبگرم دستگاهی است که نقش بسیار مهمی را در داکت اسپلیت‌ها ایفا می‌کند. کویل آبگرم از لوله‌های مسی تشکیل شده که با  به راه‌افتادن جریان آب گرم از بین آن‌ها، فضای اطراف خود را گرم می‌کند. از همین رو برخی اوقات کندانسینگ های هوایی به‌عنوان کویل آبگرم نیز می‌توانند عمل کنند. همین امر موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 کارکرد کندانسینگ یونیت ( یونیت کندانسور)

به‌طورکلی کندانسینگ یونیت به شکل زیر کار می‌کند.

  1. ابتدا بخار سرد مبرد از اپراتور وارد کندانسینگ یونیت می‌شود.
  2. این بخار سرد از کمپرسور عبور کرده و متراکم می‌شود.
  3. با افزایش دما و فشار، بخار سرد متراکم شده به بخار داغ تبدیل می‌شود.
  4. کندانسور، گرما را مجدداً از بخار می‌گیرد و پس از چگالش آن را به مایع داغ تبدیل می‌کند.
  5. مایع به همراه اندکی بخار از شیر انبساط وارد اپراتور می‌شود.
  6. در نهایت به‌وسیله فن و کویل های این قسمت، دما کاهش پیدا می‌کند.

سیستم‌های هیت مپ به‌طورکلی برای فرایند سیستم تهویه هوای مطبوع استفاده می‌شوند. این سیستم‌ها وظیفه دارند تا هوای یک مکان را در شرایط متعادل نگه دارند.

سیستم‌های هیت مپ به‌طورکلی به دودسته یونیت خارجی و یونیت داخلی تقسیم می‌شوند. کندانسینگ های یونیت جزء یونیت‌های خارجی به‌حساب می‌آیند؛ بنابراین کندانسینگ ها دستگاه‌های سرمایشی و  گرمایشی هستند که می‌توانند در زمستان موجب گرما و در تابستان موجب گرمای هوا شوند.

 چیلر کندانسینگ یونیت

اگر بخواهیم مهم‌ترین تجهیزات موجود در ساختمان‌ها و کارخانه‌های صنعتی را به‌منظور برودت هوا نام ببریم قطعاً نام چیلرها بر سر زبان می‌آید. دستگاه‌های چیلر با تولید آب سرد سعی در خنک‌سازی ساختمان‌ها و کارخانه‌های صنعتی دارند. به‌طورکلی انواع مختلفی از چیلرها وجود دارد. به طور مثال چیلرهای تراکمی و جذبی از انواع چیلرها به‌حساب می‌آیند که کندانسینگ های یونیت از نوع چیلرهای تراکمی هستند.

وظیفه چیلرهای تراکمی با سایر چیلرها یکسان است. یعنی تمامی آن‌ها گرما را حذف می‌کنند اما به لحاظ ساختار با یکدیگر تفاوت دارند. چیلرهای تراکمی علاوه بر ساختارهای دیگر موجود در چیلرها دارای کمپرسور نیز است. چیلرهای تراکمی را می‌توان در زیرزمین، پشت‌بام و موتورخانه‌های مراکز صنعتی، مسکونی و … به کار برد.

 کاربرد کندانسینگ یونیت و کندانس یونیت

 کاربرد-کندانسینگ-یونیت

به دلیل وجود چیلرهای متراکم، می‌توان از کندانسینگ های یونیت در سردخانه، ساختمان‌ها، موتورخانه‌های مراکز صنعتی، تجاری، آموزشی و … استفاده کرد. در واقع چیلرهای تراکمی موجب شده تا بتوان از کندانس یونیت در محیط‌های مختلفی استفاده کرد.

به‌طورکلی از کندانسینگ یونیت در دستگاه‌های تهویه مطبوع هوا مانند داکت اسپلیت، کولرگازی و دیگر موارد استفاده می‌شود. در ساختمان‌ها ممکن است به جهت نبود فضای کافی نتوانند از تجهیزات خنک‌کننده بزرگ استفاده کنند. در نتیجه باید به سراغ کندانسینگ های یونیت که فضای کمتری را اشغال می‌کند برویم.

 طراحی کندانسینگ یونیت و اجزای آن

کندانسینگ های یونیت با اجزای مختلفی تشکیل شده است:

  • کویل

یکی از اجزای آن کویل است. کویل ها مبدل‌های حرارتی هستند که به جهت تهویه هوای مطبوع به کار برده می‌شوند.

  • فن

علاوه بر کویل ها در ساختار کندانسینگ های یونیت از فن نیز استفاده می‌شود.

  • کمپرسور

به دلیل اینکه کندانسینگ های یونیت نوعی از چیلر تراکمی به‌حساب می‌آیند در نتیجه دارای اجزایی مانند کمپرسور و کندانسور است. کمپرسور معمولاً به‌وسیله یک محرک مانند الکتروموتور به گردش درمی‌آید. با استفاده از کمپرسور می‌توان فشار سرما را افزایش داد تا فرایند سیکل تبرید به شکل سریع‌تری جریان پیدا کند.

  • کندانسور

کندانسور نیز وظیفه خنک‌کردن کمپرسور را برعهده دارد. کندانسور گرمای کمپرسور را به محیط اطراف منتقل می‌کند و در نهایت حالت مبرد از گاز به مایع تبدیل می‌شود. بدین ترتیب شاهد کاهش دما هستیم.

قیمت کندانسینگ یونیت

موارد متعددی در قیمت کندانسینگ های یونیت تأثیرگذار است. یکی از موارد مؤثر، کیفیت کندانسینگ های یونیت است. این موضوع به آپشن‌ها و ساختار فنی آن‌ها برمی‌گردد. اندازه و نوع برند نیز از دیگر موارد تأثیرگذار بر قیمت کندانسینگ یونیت است. به جهت کسب اطلاع از قیمت کندانسینگ های یونیت می‌توانید با ما تماس بگیرید.

خرید کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت از تجهیزاتی هستند که موجب تهویه هوای مطبوع اطراف خود می‌شوند. معمولاً دو نوع کندانسینگ هوا خنک و آب خنک وجود دارد. از کندانسینگ های یونیت به جهت تهویه هوای مطبوع در سردخانه‌ها، ساختمانی‌های مسکونی، تجاری، صنعتی و … استفاده می‌شود. در طراحی آن از ساختارهایی مانند کمپرسور، کندانسور، اوپراتور و … استفاده شده است. دلایل متعددی بر قیمت کندانسینگ های یونیت تأثیرگذار است. به همین دلیل بهتر است از طریق تماس با ما از قیمت قطعی آن‌ها مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست