شماره تماس

051-38762118-19

نگهداری ماهی در فریزر

روش نگهداری ماهی در سردخانه

نگهداری ماهی در فریزر و سردخانه یک امر اجتناب ناپذیر جهت جلوگیری از فساد و خراب شدن زود آن می‌باشد. اگر قصد دارید بدانید، مدت زمان نگهداری ماهی در فریزر چقدر است و بهترین روش نگهداری ماهی در فریزر برای طول عمر بهتر چگونه است و نهایتا با نحوه یخ زدایی صحیح ماهی آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه با ما باشید.

طرز نگهداری ماهی در فریزر

قطعا برای شما هم پیش آمده است که تعداد ماهی‌هایی که خریداری نموده‌اید، از مصرف یک وعده‌ی شما بیشتر هستند و نیاز به نگهداری انها در فریزر را دارید. در این‌جاست که نیاز است با روش نگهداری ماهی در فریزر آشنا شوید.
زیرا ماهی در یخچال نهایتا دو روز ماندگاری دارد و برای حفظ طولانی مدت آن نیاز به نگهداری در فریزر دارد. در این خصوص به صورت مفصل و کامل شرح نگداری ماهی از زمان خرید تا فریز کردن و نهایتا نحوه یخ زدایی آن را بررسی می‌نماییم.

 قبل از آن به‌صورت خلاصه وار نحوه نگهداری ماهی در فریزر چگونه است، را بازگو می‌نماییم:

 • نگهداری ماهی در هوای خنک یا یخ پس از خرید آن
 • در هنگام رسیدن به خانه ماهی را در ظرف پر از یخ قرار دهید.
 • ماهی را در صورت تمیز نبودن، پولک‌های آن را جدا نمایید و به صورت کامل تمیز نمایید

  طرز نگهداری ماهی در فریزر

 • ماهی را بهتر است تکه تکه نمایید و در داخل ظرف پر یخ قرار دهید.
 • نهایتا ماهی ها را تمیز بشورید و خشک نمایید.
 • ماهی های تمیز شده را در داخل پلاستیک فریزری قرار دهید
 • هوای داخل پلاستیک‌ها را کامل بگیرید و ببندید.
 • ماهی ها را در سطح پلاستیک پخش نمایید و روی همدیگر قرار ندهید تا زودتر منجمد شوند.
 • برای منجمد کردن ماهی آن را در دمای 18- تا 20- درجه قرار دهید.

روش نگهداری ماهی تازه

قبل از هر چیز باید بدانید هنگام خرید ماهی یا ماهی‌گیری به چه نکاتی جهت جلوگیری از خراب شدن ماهی، باید توجه کرد. در زیر نکات مهم نگهدرای ماهی تازه را بازگو می‌نماییم:

 • نگهداری ماهی تازه؛ تازه نگهداشتن ماهی

  روش نگهداری ماهی تازه

 • غذاهای دریایی همچون میگو و ماهی سریع فاسد می‌شوند و حساس به گرما هستند. پس در هنگامی که قصد خرید ماهی دارید برای آن‌که بتوانید ماهی خود را تازه نگه دارید پس از خرید سعی کنید آن را سرد نگه دارید. می‌توانید از یخدان‌های مسافرتی کوچک استفاده کنید و پس از خرید ماهی در آن قرار دهید.
 • نگهداری ماهی تازه؛ یخ

  اگر اهل ماهی گیری هستید بهترین روش نگداری ماهی، یخ است. می‌توانید در ظرف های در بسته مقداری یخ بگذارید و پس از گرفتن ماهی آن را در یخ بیاندازید. جالب است بدانید استفاده از یخ باعث مرگ سریعتر ماهی‌های کوچک می‌شود زیرا باعث عدم حرکت آنها می‌گردد. برای این‌کار به ازای هر 1 پوند ماهی شما به 2 پوند یخ احتیاج دارید.

شرایط نگهداری ماهی در فریزر

قبل از این‌که ماهی را در فریزر بگذارید، اگر ماهی شما توسط مغازه دار تکه نشده باشد، ابتدا باید ماهی را تمیز و به‌صورت قطعات فیله شده، تکه تکه نمایید.

روش نگهداری ماهی در فریزر
برای این‌کار با استفاده از پشت چاقو دم ماهی را بگیرید و به سمت جلو ماهی بزنید و تمام پولک‌های ماهی را از بین ببرید و داخل ماهی را تمیز کنید و سر ماهی را نیز از قسمت آبشش به بالا جدا نمایید. و داخل یک ظرف یخ تکه ها را قرار دهید.

توجه کنید که بخصوص اگر تعداد ماهی‌های شما زیاد است، به صورت مرتب یخ های آب شده را جایگزین با یخ های تازه نمایید و آب ایجاد شده از یخ را از ظرف خالی نمایید.

روش نگهداری ماهی در فریزر

بعد از آن‌که تمام ماهی‌های خود را فیله و تکه تکه کردید آنها را درون پلاستیک های فریزری که قابلیت وکیوم دارند قرار دهید (پلاستیک‌های زیپی نیز مناسبند). پس از آن‌که تمام هوای داخل پلاستیک را خارج نمودید، وکیوم کرده و در آن را ببندید. کیسه شما باید تا آنجایی که امکان پذیر باشد به دور ماهی بسته شود.

نکات مهم فریز کردن ماهی

 • اگر هوای داخل پلاستیک به خوبی گرفته نشود، برخی از قسمت‌های ماهی دیرتر منجمد شوند و باعث صدمه بافت ماهی شود. لذا یکی از مهمترین کارها برای فریز کردن ماهی، خالی کردن کامل هوای پلاستیک از داخل آن است.
 • دقت کنید تکه‌های ماهی را در داخل پلاستیک بر روی یکدیگر نچینید و آن را در سطح پلاستیک پخش نمایید تا در هنگام قرار دادن در فریزر به سرعت یخ بزنند و منجمد شوند. (پخش ماهی در فریزر نکته مهمی است که اکثر افراد آن را رعایت نمی‌کنند.)
 • در هنگام چیدمان ماهی در فریزر، آن‌ها هرگز بر روی یکدیگر نچینید تا هوای سرد از بین آنها جریان داشته باشد و ماهی به‌طور کامل بتواند یخ بزند.
 • پلاستیکی که می‌خواهید تکه‌های ماهی خود را در آن قرار دهید دقت کنید تا کوچکترین سوراخی نداشته باشند. در صورتی‌که ماهی در معرض هوا قرار بگیرد، سفت و خشک می‌گردد.
 • پس از بسته بندی ماهی، حتما تاریخ را بر روی بسته بندی ها درج نمایید.
 • بر روی بسته ماهی تاریخ را درج نمایید.

مدت نگهداری ماهی در فریزر

مدت زمان نگهداری ماهی در فریزر

قطعا برایتان این سوال پیش میآید که مدت زمان مناسب نگهداری ماهی در فریزر چه میزان است؟ یا این‌که حداکثر زمان نگهداری ماهی در فریزر؛ چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پس از بسته بندی اصولی و صحیح ماهی، زمان نگهداری ماهی در فریزر به نوع آن برمی‌گردد. به همین خاطر است که درج تاریخ بر روی بسته امری ضروری‌ست.

ماهی‌های چرب مانند ماهی تن، ماهی آزاد حداکثر 3 ماه قابلیت نگهداری دارند. ماهی‌های بدون چربی مانند ماهی کاد، ماهی تار حداکثر تا 6 ماه در داخل فریزر قابلیت نگهداری را دارند.
ولی به طور کلی بهترین مدت زمان نگهداری ماهی در فریزر تا 2 ماه می‌باشد.

روش نگهداری ماهی درسته در فریزر

اگر می‌خواهید ماهی را به صورت کامل در داخل فریزر نگهداری کنید، قبل از انجماد ماهی، آن را در داخل آب نمک غوطه ور کنید. در واقع آب نمک لعابی برای حفاظت ماهی ایجاد می‌نماید.

برای این‌کار، قالب و یا ظرفی که ماهی درست را در آن می‌خواهید غوطه ور کنید، به مدت 5 دقیقه در فریزر بگذارید و سپس یک قاشق چایخوری نمک را در آب حل نمایید، سپس ماهی را سریع آغشته به این محلول کرده و در سینی بچینید و سریع سینی رادر داخل فریزر قرار دهید. پس از این‌که مقداری یخ بر روی ماهی ایجاد گردید، مراحل را چند بار تکرار کنید تا یک لایه بر روی ماهی ایجاد گردد. در نهایت ماهی یخ رده را در کاغذ فریزیری بپیچید و با نوار محکم نمایید و داخل فریزر بچینید.

روش یخ زدایی ماهی

برای یخ زدایی ماهی منجمد روش‌های بسیاری وجود دارد. یخ زدایی ماهی یک امر مهمی‌ست که خیلی ساده نباید از آن گذشت. اگر یخ زدایی ماهی به‌صورت اصولی انجام نشود، بافت آن ممکن است آسیب ببیند و طعم و عطر خود را نیز از دست بدهد.

روش‌های مختلفی برای یخ زدایی ماهی وجود دارد که عبارتند از:

 • یخ زدایی سریع ماهی
 • یخ زدایی آرام ماهی

 

بهترین روش یخ زدایی ماهی

پس از نگهداری ماهی در فریزر، اگر قصد استفاده  از آن را دارید، باید آن را از حالت انجماد بیرون آورید. بهترین روش یخ زدایی ماهی، گذاشتن آن در ظرفی از شب تا صبح است تا به آرامی از حالت انجماد در آید.  در واقع با این‌کار اجازه می‌دهید ماهی به آرامی یخ آن باز شود و در جهت جلوگیری از الودگی از هرگونه باکتری نیز در هوای خنک نگهداری شود. با این کار طعم و مزه ماهی نیز حفظ می‌شود.

روش یخ زدایی ماهی

 همچنین می‌توانید پس از نگهداری ماهی در فریزر، برای عمل یخ زدایی آن را در داخل یک ظرف حاوی آب سرد قرار دهید. تقریبا یک ساعته یا کمتر ماهی شما باز از انجماد خارج می‌شود. دقت کنید هر از گاهی انگشت خود را فرو ببرید و اگر ماهی نرم شده است دیگر از آب خارج نمایید.

نکات مهم برای یخ زدایی ماهی

پس از نگهداری ماهی در فریزر برای یخ زدایی ماهی ها به نکات زیر توجه کامل داشته باشید:

 • برای فرآیند یخ زدایی ماهی را هرگز در آب داغ قرار ندهید. درست است که با این کار یخ ماهی سریع باز می‌شود ولی آسیب جدی طعم و بافت ماهی وارد می‌شود و باکتری‌های محیطی در این روش به راحتی قسمت بیرونی ماهی را آلوده می‌نمایند.
 • در صورتی‌که فرصت این‌کار را ندارید و می‌خواهید سریع ماهی خود را یخ زدایی نمایید روش‌های دیگری نیز وجود دارد.

یخ زدایی سریع ماهی

از کدام محصول برای یخ زدایی ماهی استفاده میشود؟ ماکروفر و سلاردم

 • یخ زدایی ماهی در ماکروفر

در روش یخ زدایی ماهی با ماکروفر یا سلاردم میتوانید این کار را به صورت اتوماتیک یا دستی انجام دهید. در صورتی که حالت اتومات بر روی ماکروفر شما جهت یخ زدایی وجود دارد از این حالت استفاده نمایید. معمولا با کلیک auto defrost می توانید این‌کار ارانجام دهید. فقط دقت کنید وزن مواد غذایی را در قسمت منو انتخاب نمایید.
در خالت اتومات دستگاه دمای مناسب را تنظیم و شروع به یخ زدایی ماهی می نماید.

در روش دستی، بسته به حجم ماهی بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه زمان را تنظیم کنید و برنامه ماکروفر 360 درجه را انتخاب نمایید.

از کجا بفهمیم ماهی خراب شده

پس از نگهداری ماهی در فریزر، و بیرون آوردن آن برای پخت و استفاده دقت کنید که ماهی تغییرات زیر را نداشته باشد:

 • ماهی منجمد سالم، مردمک چشمش دارای یک نقطه سفید رنگ است، ولی ماهی فاسد شده و بی کیفیت چشم شیری رنگ یا کاملا کدر است.
 • پس از یخ زدایی ماهی، گوشت ماهی همچنان باید نرم باشد و خشک نشده باشد. همچنین دقت کنید از ماهی خونابه بیرون نیاید. در صوزتی‌که علائو خشکی ماهی و خونابه را دیدی، ماهی فاسد شده است.
 • بعد از یخ زدایی ماهی کامل، از آب شش‌های آن نباید خونابه بیرون آید.
 • بوی زننده ماهی
 • بافت ماهی بعد از یخ زدایی زیادی شل باشد.
 • چشم های ماهی رنگ کدر و تو رفته ای داشته باشد.

امیدواریم با نحوه صحیح و روش نگهداری ماهی در فریزر و اصول درست یخ زدایی ماهی به طور کامل آشنا شده باشید. اگر شما یک توزیع کننده و یا فروشنده ماهی هستید، قطعا برای نگهداری ماهی نیاز به سردخانه دو مداره دارید، در این خصوص کارشناسان ما در مجموعه صنایع برادران حقیقی آماده مشاوره جهت انتخاب بهترین فریزر و سردخانه را دارند. کافی‌ست با ما تماس بگیرید.

 

یک پاسخ

 1. خیییلی ممنون از مطلب خوب و کاربردیتون. ماهی قزل الا مدت نگهداریش در فریزر چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست