سردخانه گوشت ( ساخت سردخانه گوشت + قیمت )

یکی از مواد غذایی مهم در سفره ما ایرانی‌ها گوشت است. نکته‌ای که در مورد انواع گوشت و پروتئین لازم است بدانید؛ سرد کردن بلافاصله‌ی آن‌ها می‌باشد. این سرد شدن باید به سرعت انجام گیرد تا مانع از تجمع باکتری‌ها و قارچ‌ها شود. به‌وسیله سردخانه گوشت می‌توان انواع گوشت‌ها را برای مدت کوتاه یا حتی طولانی ذخیره و نگهداری نمود. باكتري‌هاي عامل اين پديده از نوع بي‌هوازي و عمدتاً كلستريديوم‌ها هستند.

براي جلوگيري از اين نوع فساد در سردخانه گوشت بايد نيم لاشه و لاشه دام بعد از كشتار هرچه سريع‌تر تا كمتر از ۲۰ درجه سانتي‌گراد سرد شود. بهتر است دماي عمق ران در ظرف ۲۰ ساعت بعد از كشتار به ۱۵ درجه سانتي‌گراد و يا كمتر در سردخانه گوشت برسد.

بدین جهت در ادامه این مقاله شرایط و نحوه استفاده صحیح از سردخانه گوشت ذکر شده است. همچنین نکاتی که لازم است در هنگام خرید سردخانه گوشت بدانید، نیز گفته شده است.

جهت مشاوره رایگان و استعلام قیمت در خصوص خرید سردخانه گوشت با ما در تماس باشید.

سردخانه گوشت و پروتئین

به‌وسیله سردخانه گوشت می‌توان انواع گوشت‌ها را برای مدت کوتاه یا حتی طولانی ذخیره و نگهداری نمود. گوشت قرمز به دو صورت منجمد و سرد شده قابل نگهداری می‌باشد. هنگام منجمد کردن گوشت باید توجه شود که این فرایند به موقع و سریع انجام بگیرد. زیرا گوشت قرمز به هنگام کشتار از دمای بالایی برخوردار است و انجماد آهسته به بافت گوشت آسیب می‌رساند وعلاوه بر بوی نامطبوعی که ایجاد می‌کند به سرعت نیز فاسد می شود.
به همین دلیل فرایند سردسازی گوشت باید اصولی و درست انجام بگیرد تا به بافت گوشت آسیب وارد نشود. همچنین طعم و مزه گوشت تغییر پیدا نکند.
به دین منظور برای گوشت، دو نوع سردخانه ثابت ومتحرک ساخته می شود و در فرایند سردسازی رعایت میزان دما، گردش مناسب هوا و رطوبت از جمله نکاتی است که باید به آنها توجه شود.

کاربرد و مزیت سردخانه گوشت

گوشت‌ها و مواد پروتئینی همانطور که گفته شد، اگر در دمای پایین نگهداری نشوند بسرعت فاسد می‌شوند. سردخانه گوشت برای نگهداری کوتاه مدت و بلند مدت و انبار گوشت‌ها کاربردی‌ست.

از سردخانه گوشت در مراکز کشتارگاه دام و طیور، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، هتل‌ها، مراکز نظامی و زندان‌ها استفاده می‌شود.

انواع سردخانه گوشت

سردخانه گوشت، بنا به دمای کارکردش، به دو مدل تقسیم می‌شود. سردخانه بالای صفر درجه و سردخانه پایین صفر درجه.

سردخانه گوشت بالای صفر درجه

همانطور که از اسم این سردخانه مشخص است، سردخانه بالای صفر درجه، دمایی بین صفر تا 15 درجه داراست. اگر شما قصد نگه‌داری گوشت به صورت کوتاه مدت، مثلا نهایتا یک هفته رادارید، این سردخانه برای شما ایده آل است.

بعد از این کشتار و پوست کنی، باید سریع عمل سرد کردن آن را شروع کرد. این اتفاق باید طوری رغم بخورد که دمای لاشه گوشت بعداز مدت 10 ساعت به کمتر از 10 درجه برسد.

عمدتا رستوران‌ها و هتل‌ها و برخی مراکز پروتئین‌فروشی، از این نوع سردخانه برای نگهداری مواد غذایی و پروتئینی استقفاده می‌کنند.

سردخانه گوشت زیر صفر درجه

همانطور که از اسم آن مشخص است، اگر می‌خواهید گوشت خود را منجمد نمایید تا در مدت زمان بیشتری بتوانید آن را نگهداری نمایید، سردخانه زیر صفر درجه برای شما ایده آل است. با استفاده از این نوع سردخانه به راحتی می‌توانید گوشت و مواد پروتئینی خود را تا چندین ماه نگهداری نمایید (9 تا 12 ماه).

کاربرد تونل انجماد در سردخانه گوشت

منجمد سازی گوشت در سردخانه‌های زیر صفر درجه، با سرعت بالایی انجام می‌شود. انجماد سریع از تشکیل کریستال‌های یخی، جلوگیری می‌کند. برای این‌که بتوان گوشت را سریع محمد نمود، آن را از داخل دستگا‌های تولید کننده سرما (تونل انجماد)، با دمای حداقل منفی 35 درجه عبور می‌دهند. و سپس در داخل سردخانه‌های زیر صفر درجه با حداقل دمای منفی 18 درجه سانتی‌گراد قرار می‌دهند.

دمای سردخانه گوشت 

دمای و رطوبت مورد نیاز برای نگهداری انواع گوشت در سردخانه در جدول زیر درج گردیده است.

رطوبت

سردخانه زیر صفر درجه

در حالت منجمد مدت نگه داری به روز چقدر است دمای نگه داری در سردخانه زیر صفر رطوبت  سردخانه بالای صفردرجه در حالت بالای صفر مدت نگه داری به روز چقدر است دمای نگه داری در سردخانه بالای صفر درجه

انواع گوشت

90-95

360 18- 88-92 5 0 – 7 لاشه گامیش / لاشه گاو

90-95

360 18- 88-92 5 – 10 0 – 4

گاو قطعه شده/ گوشت گاومیش

90-95

270 18- 85-95 3 0 – 7

لاشه درسته بز / گوسفند

90-95

270 18- 85-95 5 – 7 0 – 4

گوشت بز گوسفند قطعه شده

85-90 360 18- 85-90 2 – 7 0 – 4

لاشه درسته مرغ‌های خانگی

85-90 270 18- 85-90 3 0 – 4

گوشت مرغ قطعه شده

 

نکات مهم برای نگهداری گوشت در سردخانه

 • سرد کردن بیش از حد سریع لاشه منجر به سفت شدن گوشت و رخ دادن پدیدهای به نام کوتاه شدن عضله (تغییر بافت عضله) می‌شود. از آن‌جایی که توانایی انتقال دادن حرارت برای نگهداری مواد غذایی در سردخانه ها موضوع مهمی به حساب می‌آید، در حین سرد کردن و انجماد کردن موادغذایی، باید بتوانیم گرمای آن‌ها را جدا نموده، تا بتوانیم آن‌ها را در دمای ثابت در سردخانه‌های مرتبط نگه‌داری کنیم.
 • هر چه عمل انجماد گوشت سریع تر انجام گیرد زمان برای رشد یاکتری ها کمتر خواهد شد .
 • سردخانه زیر صفر و بالای صفر برای نگه‌داری سبزی و میوه، گوشت، لبنیات و سردخانه جنازه و میت می‌باشند. یک روش نگهداری گوشت، در دمای بالای صفر و روش دیگر در دمای زیر صفر و به صورت منجمد است.
 • روش‌هاي جديد سرد كردن به نام فوق سرد شامل پايين آوردن فوري و سريع دماي گوشت تا درجات نزديك نقطة انجماد و سپس نگهداري آن فقط كمي بالاتر از نقطه انجماد در سردخانه گوشت است. هرچه اين عمل سريع‌تر صورت گيرد، فرصت براي رشد ميكرو ارگانيسم‌هاي مزوفيل كمتر خواهد بود.
 • دماي داخلي لاشه بلافاصله پس از كشتار حدود ۳۸ درجه سانتي‌گراد است و به مقدار جزئي بعد از مرگ در اثر واكنش‌هاي شيميايي بي‌هوازي عضله،‌ حدود ۴۰ درجه سانتي‌گراد بالا مي‌رود كه گوشت بايد به سرعت سرد شود.
 • در فرآيند سرد كردن، كه در سالن‌هاي پيش سردن كشتارگاه‌ها و با استفاده از سرد كننده‌هاي مكانيكي سردخانه گوشت صورت مي‌گيرد، ضمن خارج شدن گرما از گوشت، تغييرات بعد از كشتار نيز اتفاق مي‌افتد.
 • ميزان دما، رطوبت نسبي و سرعت جريان هوا براي نگهداري گوشت و آلايش خوراكي در كشورهاي گوناگون، متفاوت است و به نحوة كار تجهيزات سرد كننده و همچنين نظريات مهندسان تبريد سردخانه گوشت و كارشناسان گوشت بستگي دارد.
 • هم چنین لازم است سردخانه ی گوشت مجهز به برق اضطراری باشد تا در صورت برق رفتن بتوان از برق اضطراری استفاده کرد و به این صورت مانع از فاسد شدن گوشت شد .
 • هم چنین لازم است فاصله ی گوشت با دیوار سردخانه و کف سردخانه به درستی رعایت شود. و از گذاشتن مستقیم گوشت بر روی کف سردخانه باید خودداری کرد.
 • وجود فاصله بین مواد غذایی و کف سرد خانه سبب خواهد شد که بتوان به راحتی کف سردخانه را شست و شو داد و ضد عفونی کرد و از انتشار آلودگی و باکتری در محیط سردخانه جلوگیری شود .

قیمت سردخانه گوشت | محاسبه سردخانه گوشت

عوامل بسیاری بر روی قیمت اتمامی سردخانه گوشت تاثیرگذار است از جمله:

 • دمای کارکرد
 • تناژ
 • نوع و مدل کمپرسور
 • نوع و مدل کندانسور
 • ساندویچ پنل
 • تجهیزات کنترلی
 • تابلو برق سردخانه
 • نوع درب
 • طراحی و نحوه ساخت

طراحی سردخانه گوشت

صنایع برودتی برادران حقیقی، با چندین سال تجربه، توسط مهندسین خبره، کار طراحی و ساخت سردخانه را کاملا اصولی و تخصصی انجام می‌دهد. تمام تجهیزات به کار رفته در ساخت سردخانه از کیفیت بالایی برخوردار است.
شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان جهت راه اندازی سردخانه گوشت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مشخصات سردخانه گوشت برادران حقیقی

 • طراحی تخصصی و دقیق
 • دارای خدمات پس از فروش و گارانتی
 • مجهز به درب کشویی عایق شده
 • استفاده از تجهیزات با کیفیت همچون اوپراتور
 • استفاده از تابلو برق اتوماتیک (دارای نمایشگر رطوبت، دما، گیت کنترل فشار)
 • استفاده از ساندیپ پنل با ضخامت های مختلف
 • استفاده از سیستم سرمایشی های متنوع همچون فریونی
 • بدنه مقاوم در برار ضربه و رطوبت (این بدنه همچنین آنتی باکتریال می‌باشد)

خرید سردخانه گوشت

صنایع برودتی برادران حقیقی، طیف وسیعی از تجهیزات سرمایشی همچون، انواع سردخانه، تونل انجماد را برای نگه‌داری مواد پروتئینی و انواع گوشت ارائه می‌دهد.
ما بنای سعی خود را بر این داشته‌ایم، تا با طراحی مهندسی و کیفی بالا، در ساخت سردخانه گوشت، مواد پروتئینی شما در بهترین حالت ممکن، نگه‌داری شود. در واقع با استفاده از تجهیزات سرمایشی مناسب، سود شما را به حداکثر و ضایعات را به حداقل، کاهش می‌دهیم.
کارشناسان ما به شما عزیزان در خصوص خرید سردخانه گوشت، مشاوره رایگان را ارائه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید