شماره تماس

051-38762118-19

عایق سردخانه (انواع عایق کف و سقف سردخانه)

عایق سردخانه ای یکی از مهم ترین اجزای هر سردخانه است و از خروج سرما جلوگیری می کند. هنگامی که سرمای لازم توسط موتور ایجاد می شود، این سرما باید به داخل سردخانه منتقل شود تا از فساد مواد غذایی جلوگیری شود. عایق سردخانه ای نصب شده در اطراف سقف، کف و دیوار سردخانه از خروج سرما و ورود گرما جلوگیری می کند. این تکنیک باعث کاهش سریع مواد غذایی در انبار یا سردخانه می شود.

گروه صنایع برادران حقیقی، با تولید انواع سردخانه‌ و تونل انجماد با بیش از 30 سال تجربه در خدمت شما عزیزان است. در این مقاله با انواع عایق سردخانه ای و نحوه عایق بندی سردخانه اشنا می شویم با ما همراه باشید. جهت خرید و استعلام قیمت همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

 

عایق سردخانه چیست؟

عایق-سردخانه-چیست؟

عایق های مختلفی در سردخانه ها استفاده می شود و نوع عایق سردخانه به طور مستقیم بر کیفیت تبرید، عمر موتور سردخانه و متعلقات آن و میزان استهلاک آنها تأثیر می گذارد.  همچنین بر میزان برق مصرفی سردخانه نیز تأثیر خواهد گذاشت، بنابراین یک عایق خنک کننده استاندارد و با کیفیت، مصرف برق را به میزان قابل توجهی کاهش داده و طول عمر موتور و اجزای سردخانه را افزایش می دهد. سردخانه ها معمولا در دو نوع سردخانه بالای صفر و زیر صفر ساخته می شوند که بالای صفر برای نگهداری میوه ها و سبزیجات و یخچال های زیر صفر برای نگهداری گوشت و پروتئین و فرآورده های گوشتی فاسد شدنی استفاده می شود.

عایق برای سردخانه های بالای صفر

با توجه به اینکه در سردخانه های بالای صفر هدف منجمد نکردن مواد غذایی است، بنابراین هنگام استفاده از موتورهای سردخانه سبک تر، باید از عایق سردخانه ای پلیمری نازک استفاده کنید.

عایق برای سردخانه های زیر صفر

در این سردخانه ها همه مواد غذایی باید منجمد شوند، بنابراین باید از قوی ترین موتورهای تبرید استفاده شود و عایق های ضخیم پلیمری و پشم سنگ گزینه های خوبی برای عایق کاری هستند. برای آب بندی لایه های میانی بدون عایق نیز می توان از عایق پاششی استفاده کرد.

مقایسه ضخامت عایق سردخانه

مقایسه-ضخامت-عایق-سردخانه

کیفیت هر عایق حرارتی با نسبت دادن ضریب انتقال حرارت به آن اندازه گیری می شود. هر چه ضریب انتقال حرارت کمتر باشد، عایق بهتری است. شکل زیر نشان می دهد که اگر بخواهیم از پلی اورتان، پلی استایرن منبسط شده گرافیت، پلی استایرن منبسط شده، پلی استایرن اکسترود شده و پشم معدنی برای انبار سرد استفاده کنیم، به چه ضخامت عایق نیاز داریم.

داشته است. البته انتخاب عایق به عوامل متعددی بستگی دارد و ضخامت و نوع عایق باید با توجه به دمای سردخانه، دمای محیط، محل ساخت سردخانه توسط کارشناس تعیین شود.

انواع عایق سردخانه

 برای حفظ دمای یخچال از عایق های پلیمری، طبیعی و سیمانی مختلف وغیره که هر کدام مزایا و معایبی دارند استفاده می کنند. در ادامه به این عایق ها اشاره خواهد شد.

عایق معدنی در سردخانه

در گذشته از عایق های معدنی مانند عایق سیمانی و پشم سنگ برای عایق کاری سردخانه ها استفاده می شد که البته هنوز در برخی کشورها از آن استفاده می شود.

عایق سیمانی سردخانه

عایق سیمانی که به صورت بلوک سیمانی در کف، دیوار و سقف سردخانه قرار می گیرد و یا به صورت پودر با مخلوط سیلیکات منیزیم بر روی دیوار و سقف سردخانه پاشیده می شود. این عایق کاملا ایمن و غیر قابل اشتعال می باشد.

عایق پشم سنگ سردخانه

نوع دیگری از عایق معدنی ساخته شده از الیاف سنگ های بازالت که برای حفظ سرما و حتی گرما استفاده می شود، پشم سنگ می تواند تا 700 درجه سانتیگراد بالای صفر و 30 درجه سانتیگراد زیر صفر را تحمل کند.  به دلیل ضخامت زیاد می توان از آن برای سرد نگه داشتن کف، دیوار و سقف سردخانه استفاده کرد.

عایق پلیمری سردخانه (عایق حرارتی سردخانه)

اما امروزه عایق های پلیمری جایگاه خوبی در این زمینه به دست آورده و عمدتاً برای عایق کاری سردخانه ها استفاده می شود. عایق پلیمری شامل عایق پلیمری پلی یورتان، عایق پلیمری پلی استایرن اکسترود شده، پلی استایرن منبسط شده است.

عایق پلیمری پلی استایرن اکسترود شده XPS ( عایق کاری کف سردخانه)

عایق های پلیمری پلی استایرن اکسترود شده و منبسط شده (EPS) برای عایق کاری کف سردخانه استفاده می شوند و در ضخامت های مختلفی موجود می باشند که بسته به نوع سردخانه می توان از ضخامت های متفاوتی استفاده کرد.

عایق پلیمری پلی یورتان PU (عایق دیوار سردخانه)

نصب-ساندویچ-پنل

اما عایق سردخانه ای پلیمری پلی یورتان را می توان به صورت قالب های پلیمری و ساندویچ پانل روی دیوار و سقف سردخانه نصب کرد.  معمولاً ضخامت عایق پلی یورتان کمتر از دو نوع فوق است اما در صورت نیاز به سردخانه زیر صفر می توان از عایق پلیمری ضخیم تری نیز استفاده کرد.

معمولاً هرچه عایق ضخیم تر باشد عایق بهتری می شود زیرا تبادل دما را تا حد زیادی کاهش می دهد. با این حال می توان گفت عایق پشم سنگ نسبت به عایق پلیمری ضخیم تر است، بنابراین عملکرد بهتری دارد. اما عایق پلیمری به دلیل دوام و طول عمر و همچنین قیمت مقرون به صرفه، تقاضای بیشتری نسبت به پشم سنگ دارد.

عایق پاششی سردخانه

این عایق پلیمری که به فوم تزریقی نیز معروف است در مکان هایی که امکان نصب عایق ساندویچ پانل وجود ندارد و برای عایق کاری بهتر و دقیق تر استفاده می شود. این عایق سردخانه ای پلیمری نیز کاملا نسوز بوده و قابلیت تحمل سرما و گرما بالا را دارد.

فروش عایق سردخانه

شرکت سردخانه برادران حقیقی، در ساخت انواع عایق سردخانه ای مانند ساندویچ پانل سقفی و پانل دیواری با مراجع قانونی ذیربط همکاری داشته و همچنان انجام وظیفه می کند. 

قیمت عایق سردخانه

جهت استعلام قیمت عایق سردخانه ای با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.
شماره تماس:09159171605

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست