عایق سردخانه

سردخانه ها به دلیل اختلاف دمایی که با محیط بیرون دارند نیازمند عایق کاری هستند تا از اتلاف انرژی جلوگیری به عمل آید. نوع عایق سردخانه و نحوه اجرای آن تأثیر بسیار زیادی در عملکرد سردخانه، میزان مصرف انرژی سردخانه و عمر تجهیزات سردخانه دارند.

بنابراین انتخاب یک گزینه مناسب برای عایق سردخانه امری بسیار مهم می باشد. عایق سردخانه انواع مختلفی دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

مقایسه ضخامت عایق ها

کیفیت هر عایق حرارتی با نسبت دادن یک ضریب انتقال حرارت به آن سنجیده می شود. هر چقدر این ضریب انتقال حرارت کمتر باشد آن عایق به مراتب بهتر خواهد بود. شکل زیر نشان می دهد که اگر بخواهیم برای یک سردخانه هر کدام از عایق های پلی یورتان، پلی استایرن منبسط شده با گرافیت، پلی استایرن منبسط شده، پلی استایرن اکسترود شده و پشم معدنی را استفاده کنیم، به چه ضخامتی از آن عایق نیاز خواهیم داشت. البته انتخاب عایق سردخانه به عوامل متعددی وابسته است و ضخامت و نوع عایق باید توسط کارشناس با توجه به دمای سردخانه، دمای محیط، محل ساخت سردخانه و غیره تعیین گردد. 

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

انواع عایق سردخانه

از مواد مختلفی جهت عایقکاری سردخانه ها می توان استفاده کرد. در گذشته از پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی استفاده می شده است. با گذر زمان و پا به عرصه گذاشتن مواد پلیمری و پیشرفت تکنولوژی عموماً از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS) و پلی یورتان (PU) به عنوان عایق سردخانه استفاده می شود. عایق های پلی استایرن بیشتر به شکل بلوک و در چگالی های مختلف تولید می شوند و جهت عایقکاری کف سردخانه مناسب هستند. عایق پلی یورتان به شکل ساندویچ پانل به طور گسترده ای تولید می شوند و معمولاً جهت عایقکاری دیوارها و سقف سردخانه از آنها استفاده می کنند.

انواع-عایق-سردخانه-صنایع برودتی حقیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید