شماره تماس

051-38762118-19

آشنایی با مراحل ساخت سردخانه گرگان

سردخانه گرگان

با توجه به میزان جمعیت کشور، فقط در صورتی می‌توان احتیاجات غذایی مردم را در فصل‌های مختلف سال برطرف کرد که امکان ذخیره‌سازی محصولات مختلف دامی و کشاورزی در سردخانه‌ها وجود داشته باشد. به همین دلیل کارخانه‌ها برای ذخیره کردن محصولات خود سردخانه‌های صنعتی بزرگی را احداث می‌کنند. البته سردخانه‌ها فقط برای نگهداری محصولات تولیدی کارخانه‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ بلکه برخی از سازمان‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها نیز برای نگهداری مواد غذایی مورد استفاده خود از سردخانه‌های کوچک استفاده می‌کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع سردخانه و سردخانه گرگان و مراحل ساخت آن بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آشنایی با انواع سردخانه گرگان

 سردخانه‌ها را از نظر نوع کاربردشان به چهار دسته سردخانه‌های کوتاه مدت، ذخیره‌ای، یخ‌سازی و اجاره‌ای تقسیم می‌کنند.

  • سردخانه کوتاه‌ مدت: همان‌طور که از نام آن مشخص است، برای نگهداری مواد غذایی در کوتاه ‌مدت از این نوع سردخانه استفاده می‌کنند. سردخانه‌های کوتاه مدت برای نگهداری مواد غذایی تولید شده در کارخانه‌ها مناسب هستند؛ زیرا این محصولات به سرعت وارد بازار می‌شوند و نیاز به نگهداری طولانی مدت در سردخانه ندارند. همچنین دمای سردخانه‌های کوتاه مدت اندکی بیشتر از نقطه انجماد محصولاتی است که در آن نگهداری می‌شود.
  • سردخانه ذخیره‌ای: این نوع سردخانه‌ها که با نام سردخانه دولتی نیز شناخته می‌شوند، زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که میزان تولید یک محصول برای مدت زمان معینی زیاد است. در این مواقع دولت برای نگهداری مواد غذایی که در فصل مشخصی به فراوانی پیدا می‌شود، از سردخانه‌های ذخیره‌ای استفاده می‌کند. این سردخانه‌ها علاوه بر این که باعث جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی می‌شوند، به دولت کمک می‌کنند که در هنگام نایاب شدن این محصولات بتواند آن‌ها را روانه بازار کنند تا از افزایش قیمت‌های ناگهانی این محصولات جلوگیری شود.
  • سردخانه‌های یخ‌سازی: سردخانه‌های یخ‌سازی در ابعاد کوچک ساخته می‌شوند و از سیستم‌های تبرید تراکمی برای ساخت آن‌ها استفاده می‌کنند. همچنین جالب است بدانید که برخلاف سایر سردخانه‌ها، از سردخانه‌های یخ‌سازی برای تولید یخ و سرد کردن بتن استفاده می‌کنند.
  • سردخانه‌های اجاره‌ای: به سردخانه‌هایی که هدف از ساخت آن‌ها اجاره دادن به کشاورزان، باغداران و سایر تولیدکنندگان محصولات فاسدشدنی است، سردخانه‌های اجاره‌ای می‌گویند. ساخت این نوع سردخانه‌ها در سال‌های اخیر رونق زیادی پیدا کرده است. همچنین هزینه اجاره این نوع سردخانه‌ها بر اساس نوع و وزن محصول تعیین می‌شود.

آشنایی با مراحل ساخت سردخانه گرگان

مراحل ساخت و عوامل مؤثر در طراحی سردخانه گرگان

فاکتورهای مختلفی می‌تواند در نحوه طراحی و ساخت سردخانه گرگان مؤثر باشد اما به طور کلی باید نکات زیر را برای ساخت سردخانه در نظر داشت.

  • کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی با استفاده از تجهیزات استاندارد
  • کاهش تولید آلاینده‌ها برای حفظ محیط زیست
  • کاهش میزان سرمایه‌گذاری اولیه برای ساخت سردخانه
  • استفاده از تجهیزات سرمایشی و کنترلی که به راحتی نصب و راه‌اندازی می‌شوند.
  • احداث سردخانه با توجه به محصولاتی که قرار است در آن نگهداری شود.
  • توجه به ظرفیت‌های منطقه برای احداث سردخانه گرگان

در ادامه به بررسی مراحل مختلف جهت ساخت انواع سردخانه می‌پردازیم.

خرید تجهیزات مورد نیاز

برای راه‌اندازی سردخانه به تجهیزات مختلفی مانند کمپرسور، اواپراتور و… نیاز دارید. بهتر است قبل از اقدام برای خرید تجهیزات سردخانه، یک لیست از وسایل ضروری با توجه به مساحت سردخانه و نوع کاربری آن تهیه کنید. سپس قیمت تجهیزات را از فروشندگانی مختلفی استعلام بگیرید تا بتوانید با کمترین هزینه امکانات مورد نیازتان را خریداری کنید. همچنین در هنگام خرید به برند و کیفیت محصولاتی که خریداری می‌کنید نیز توجه داشته باشید؛ زیرا خرید محصولات بی‌کیفیت و ارزان قیمت ممکن است در ابتدا هزینه‌های ساخت سردخانه را کاهش دهد؛ اما در آینده مجبور خواهید بود هزینه بیشتری را برای تعویض آن‌ها پرداخت کنید.

بارگیری و نصب تجهیزات

تجهیزات خریداری شده باید تا محل احداث سردخانه حمل شوند به همین دلیل در هنگام حمل و نقل آن‌ها دقت لازم را داشته باشید تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود. به عنوان مثال کمپرسورهای سردخانه ممکن است در اثر برخورد ضربه یا تکان‌های شدید آسیب ببینند؛ بنابراین باید تمام شرایط ایمنی را برای حمل تجهیزات تا سردخانه رعایت کنید.

نصب دیواره‌ها و سقف

در ساخت سردخانه‌های کوچک نصب درست دیواره‌ها و سقف سردخانه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا پنل‌های دیواری باید به صورت عمودی نصب شوند. نصب دیواره‌ها به صورت عمودی کار دشواری است و باید از ابزارهای دقیقی مانند متر لیزری یا تراز استفاده کرد. نصب سقف نیز در سردخانه‌هایی که ارتفاع آن‌ها بیشتر از سه متر است کار دشواری محسوب می‌شود چراکه باید از لیفتراک برای نصب سقف کمک گرفت.

ساخت کف سردخانه

معمولا از ساندویچ پنل یا یونولیت برای پوشاندن کف سردخانه استفاده می‌شود. البته پس از نصب عایق‌ها می‌توان روی آن‌ها را با کاشی یا سنگ پوشاند. این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از کاشی یا سنگ برای کف سردخانه گرگان علاوه بر زیبایی ظاهری باعث استحکام بیشتر نیز می‌شود. با این حال هزینه‌های زیاد آن ممکن است عده‌ای را از این کار منصرف کند. برای کاهش هزینه‌های ساخت سردخانه می‌توان از ورقه‌های آلومینیومی نیز استفاده کرد. این ورق‌ها قیمت بالایی ندارد و برای پوشاندن کف سردخانه نیز مناسب هستند البته باید آن‌ها را با دقت نصب کرد تا هیچ گونه درز و شیاری بین ورق‌های آلومینیومی باقی نماند.

عایق‌کاری

مرحله عایق‌کاری یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت سردخانه است. برای اینکه میزان انرژی مصرفی کاهش پیدا کند و هوا و رطوبت بیرون سردخانه به محیط داخل منتقل نشود باید با دقت و حساسیت بالایی مرحله عایق‌کاری سردخانه را انجام داد. این نکته را در نظر داشته باشد که عایق‌کاری صحیح می‌تواند عمر تجهیزات سرمایشی را افزایش دهد؛ زیرا اگر هوای داخل سردخانه به اندازه کافی کاهش پیدا نکند یا هوای گرم وارد سردخانه شود، دستگاه‌های مختلفی مانند کمپرسور بیش از اندازه فعالیت می‌کنند و این مسئله می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در عملکرد آن‌ها شود.

ساخت سردخانه گرگان

سخن پایانی

برای احداث سردخانه گرگان باید شناخت کافی از انواع سردخانه‌ها و کاربرد هر کدام از آن‌ها داشته باشید تا بتوانید با توجه به ظرفیت‌های موجود در منطقه انتخاب شده برای ساخت سردخانه، تجهیزات و امکانات مورد نیاز را خریداری کنید. هر کدام از مراحل ساخت سردخانه که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد از اهمیت زیادی برخوردارند و سهل‌انگاری در هر بخش می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های ساخت سردخانه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست