شماره تماس

051-38762118-19

عنوان صنعت سردخانه همدان و بررسی جایگاه آن در پیشرفت این شهر

سردخانه همدان

همدان از دیرباز در ذهن ما شهری تاریخی و توریستی به حساب می‌آید که جاذبه‌های بسیار دیدنی و منحصربه‌فردی را در خود جای داده است؛ اما این منطقه به خاطر شرایط مناسبی که دارد، پتانسیل‌های تولیدی زیادی در بخش صنایع خوراکی در خود جای داده است.

این پتانسیل‌های مناسب صنعت کشاورزی و دام‌پروری منطقه، موجب شده تا محلی مناسب برای سرمایه‌گذاری هدفمند باشد. طبیعتاً تمامی محصولات خوراکی و صنایع غذایی مرتبط با آن، نیازمند حضور صنایع بسته‌بندی و نگهداری محصول به صورت تخصصی است. ما در این مقاله در وب‌سایت سردخانه به بررسی پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در صنعت سردخانه و سردخانه همدان می‌پردازیم.

سردخانه همدان

کشاورزی همدان

با توجه به شرایط موجود در این منطقه شاهد هستیم که ۱۱۵ هزار بهره‌بردار رسمی در بخش کشاورزی این منطقه فعالیت می‌کنند که مجموع محصولات تولیدی آن‌ها در سال، چیزی حدود ۵ میلیون تن محصول است. از این حجم تولیدی محصولات کشاورزی در منطقه ۷۵ درصد آن، مربوط به تولید محصولات زراعی است؛ از جمله گندم که محصول بسیار استراتژیکی به حساب می‌آید.

۱۵ درصد از حجم تولیدات این منطقه، مربوط به محصولات باغی است که با کیفیتی بسیار مناسب و تنوع قابل ‌قبول تولید می‌شوند. ۱۰ درصد باقی‌مانده این تولیدات کشاورزی مربوط به محصولات دیگر، مانند صیفی‌جات است که در این منطقه کشت می‌شود.

با توجه به این آمار مختصر نیز می‌توان دریافت که پتانسیل‌های بسیار مناسبی، در بخش کشاورزی این منطقه وجود دارد. قطعاً این ظرفیت تولید در منطقه به راحتی قابل افزایش خواهد بود البته، نیازمند توجه و حمایت بیشتر است.

قطعاً یکی از عواملی که تولیدات محصولات کشاورزی را در این منطقه محدود می‌کند، عدم وجود بسترهای مناسب برای بسته‌بندی و نگهداری محصولات کشاورزی است. این موضوع باعث هدر رفتن بخشی از محصولات به دلیل نبود شرایط مناسب نگهداری می‌شود.

کشاورزان مجبورند برای جلوگیری از افت کیفیت محصولات خود، آن‌ها را به صورت تازه و یکجا به فروش برسانند و همچنین مجبورند، تولیدات خود را متناسب با میزان فروش معمول در هر سال تنظیم کنند، زیرا اگر تولیدات آن‌ها بیشتر باشد و خریداری نداشته باشد، این محصولات از بین می‌روند و ممکن است به باقی محصولات نیز آسیب بزند.

وجود بستر مناسب برای نگهداری محصولات به صورت تخصصی علمی، می‌تواند زمینه‌ساز افزایش حجم تولیدات منطقه و همچنین، کسب سود بیشتر برای سرمایه‌گذار و کشاورزان باشد؛ از این رو سرمایه‌گذاری روی صنعت سردخانه همدان می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد.

سردخانه همدان

دامداری همدان

وجود شرایط آب و هوایی متنوع و مراتع سرسبز و گسترده در این منطقه موجب شده تا دام‌پروری رونق بسیار بالایی داشته باشد، به صورتی که آمار پرورش‌دهندگان دام در این منطقه میلیونی است. شرایط اقلیمی مناسب در کنار نزدیکی این منطقه به پایتخت و در دسترس بودن بازار فروش پایتخت موجب شده تا همدان یکی از برترین تولیدکنندگان محصولات دامی در کشور باشد.

در بخش دام چیزی حدود ۳۷۰ هزار رأس گاو و گوساله در این منطقه نگهداری می‌شود. همچنین آمار شگفت‌انگیز یک میلیون و ۴۰۰ هزار رأس گوسفند و بره نیز در این منطقه به ثبت رسیده است. ۱۱۰ هزار بز و بزغاله تکمیل‌کننده این آمار تولیدات همدان است که این استان را، به یکی از قطب‌های تولیدات محصولات دامی تبدیل کرده است. در سال گذشته چیزی حدود ۴۸۰ هزار تن محصولات پروتئینی در این استان تولید شده است.

طبق گزارش‌ها بیش از ۱۴۰۰ واحد دام‌پروری صنعتی در همدان وجود دارد که بیش از ۱۹۰ واحد آن، مربوط به پرورش دام‌های سبک و سنگین است و ظرفیت آن‌ها، چیزی برابر ۱۲۲ هزار رأس دام است. در بخش کشتار صنعتی دام کشتارگاه بزرگ در همدان فعالیت می‌کنند که ظرفیت آن‌ها برای دام‌های سبک، چیزی حدود ۱۷۰۰ رأس و برای دام‌های سنگین حدود ۲۴۰ رأس است.

این آمار نشان‌دهنده ظرفیت فوق‌العاده بالا، در بخش پرورش و فرآوری دام‌های سبک و سنگین در همدان است. قطعاً رشد این صنعت در استان نیازمند وجود بسترهای مناسب، برای حفظ و نگهداری از محصولات تولیدی صنایع مرتبط به دام است. صنایع مربوط به نگهداری محصول حلقه‌ای مهم از این زنجیره به حساب می‌آید.

در نگهداری محصولات پروتئینی، سردخانه نقش مهمی دارد و قطعاً با مطالبی که در بالا ذکر شد، سرمایه‌گذاری روی صنعت سردخانه همدان به صورت تخصصی می‌تواند بسیار پربازده و پرسود باشد.

صنایع غذایی همدان

طبیعتاً منطقه‌ای که حجم تولیدات محصولات کشاورزی در آن بالا باشد و همچنین، به پایتخت نیز بسیار نزدیک باشد صنایع غذایی متعددی در آن شروع به فعالیت می‌کنند. همدان نیز از این قاعده مستثنا نیست و صنایع غذایی و فرآوری محصولات کشاورزی مختلفی، در آن فعالیت می‌کنند که به فراوری صیفی‌جات و محصولات به‌دست‌آمده، از تولیدات باغی و زراعی همدان می‌پردازند.

این صنایع می‌توانند به دلیل دسترسی آسان به مواد اولیه خریدهای خود را به صورت یکجا انجام دهند، اما قطعاً برای نگهداری از آن‌ها نیازمند شرایط مناسب به نگهداری هر محصول هستند؛ به عنوان مثال برخی از این محصولات مانند سیب‌زمینی نیازمند سردخانه‌های بالای صفر هستند و برخی دیگر از محصولات، نیازمند سردخانه‌های زیر صفر. طبیعتاً این موضوع فرصت بسیار مناسبی را برای سرمایه‌گذاری، در صنعت سردخانه همدان فراهم می‌آورد.

در بخش صنایع غذایی مربوط به تولیدات دامی نیز مشاهده کردید که این منطقه، دارای تولیدات بسیار گسترده در حوزه دام سنگین و سبک است و موقعیت مناسب جغرافیایی آن، این فرصت را فراهم می‌آورد تا بتواند حجم تولیدات محصولات دامی خود را افزایش دهد. قطعاً صنایع فرآوری محصولات پروتئینی موجود در این منطقه نیز از این افزایش حجم تولیدات استقبال می‌کنند.

صنایعی که اقدام به بسته‌بندی و تبدیل محصولات خام پروتئینی، به محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر می‌کنند و می‌توانند درآمد قابل توجهی را برای استان به همراه داشته باشند. بدون شک این صنایع برای پیشرفت افزایش حجم تولیدات، به شرایط نگهداری مناسب محصولات خود نیز نیاز دارند و این امر، موجب می‌شود تا نیازهای تخصصی در صنعت سردخانه همدان برای ساخت و نگهداری به وجود بیاید. هر کدام از این صنایع متناسب با محصولاتی که دارند، نیازمند شرایط نگهداری متفاوتی هستند تا بتوانند کیفیت مواد اولیه و محصولات خود را، به بهترین شکل ممکن حفظ کند.

نتیجه‌گیری

همدان با آب‌وهوای متنوع و مراتع حاصلخیز بزرگ، پتانسیل قابل‌توجهی در تولیدات کشاورزی و دامی دارد که موقعیت مناسب آن و نزدیک بودن این منطقه به پایتخت، موجب شده تا بتواند از حداکثر ظرفیت موجود در استان برای تولید استفاده کند؛ اما این ظرفیت به راحتی قابل افزایش است و این افزایش ظرفیت، نیازمند وجود بسترهای مناسب برای بسته‌بندی و نگهداری محصولات به صورت تخصصی است.

سرمایه‌گذاری روی صنعت سردخانه همدان می‌تواند موجب افزایش ظرفیت نگهداری محصول، در استان شود که این موضوع می‌تواند افزایش حجم تولیدات دامی و کشاورزی را به دنبال داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست