شماره تماس

051-38762118-19

ساخت سردخانه شیراز (انواع تجهیزات سردخانه در شیراز)

سردخانه-شیراز

برای راه‌اندازی یک سردخانه به چه تجهیزاتی احتیاج دارید؟ سردخانه در شیراز چه کاربردی دارد؟ سرما و رطوبت کافی باعث می‌شود مواد غذایی مدت زمان طولانی‌تری سالم بمانند و شادابی و طراوت خود را حفظ کنند به همین دلیل امروزه سردخانه‌های بسیاری برای مصارف صنعتی و خانگی ساخته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند.

گروه صنایع برادران حقیقی، با تولید انواع سردخانه مانند سردخانه جسد و سردخانه میوه با بیش از 30 سال تجربه در خدمت شما عزیزان است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با سردخانه شیراز و تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی سردخانه بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما همراه باشید. جهت خرید و استعلام قیمت سردخانه شیراز همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

آشنایی با سردخانه شیراز

سردخانه شیراز محلی برای نگهداری انواع مواد غذایی در شرایط استاندارد است تا از فاسد شدن آن‌ها در مدت ‌زمان مشخصی جلوگیری شود. در واقع سردخانه‌ها مجموعه‌ای از ساختمان‌ها و تجهیزات سرمایشی و کنترلی هستند.

بهتر است بدانید که وظیفه سردخانه جلوگیری از بروز هر گونه تغییر در کیفیت مواد غذایی برای طولانی‌مدت است؛ بنابراین اگر سردخانه‌ای نتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد یعنی استاندارد نیست و مشکلاتی در تأسیسات آن وجود دارد.

سردخانه‌ها (cold storage) تنها محلی برای نگهداری عمده محصولات کشاورزی، میوه‌ها، انواع گوشت و فراورده‌های لبنی نیستند؛ بلکه کاربردهای بسیار گسترده‌تری دارند. رستوران‌ها، هتل‌ها و بیمارستان‌ها برای نگهداری مواد غذایی به سردخانه احتیاج دارند. همچنین یخچال‌هایی که در مراکز تجاری بزرگ وجود دارند نیز نوعی سردخانه محسوب می‌شوند. گستردگی استفاده از سردخانه‌ها در اماکن مختلف باعث شده است که تجهیزات سردخانه‌ها روز به روز پیشرفته‌تر شوند.

معرفی انواع تجهیزات مورد استفاده در سردخانه شیراز

سردخانه-شیراز-و-انواع-تجهیزات-آن

تجهیزات مورد استفاده در سردخانه‌ها با توجه به نوع و ابعاد سردخانه در شیراز می‌تواند بسیار متفاوت باشد. البته تجهیزاتی مانند کمپرسور، کندانسور و اوپراتور در تمام سردخانه‌ها وجود دارند. همچنین تجهیزات مربوط به وسایل کنترلی، شیرآلات و تجهیزات حفاظتی نیز از جمله موارد مهمی هستند که وجودشان برای راه‌اندازی یک سردخانه استاندارد الزامی است. در ادامه به بررسی تعدادی از مهم‌ترین تجهیزات سردخانه شیراز خواهیم پرداخت.

کندانسور سردخانه

این وسیله یک مبدل حرارتی است که وظیفه دارد گرمای داخل سردخانه و گرمای حاصل از کار کمپرسور را به خارج از سردخانه منتقل کند. کندانسورها به دو دسته تقسیم می‌شوند. کندانسورهای هوا خنک که گرما را به هوا منتقل می‌کنند و کندانسورهای آب خنک که گرمای داخل سردخانه را به آب منتقل می‌کنند.

در نظر داشته باشید که در صورت استفاده از کندانسور هوایی باید آن را در محیطی باز نصب کنید تا بتواند گرمای محیط داخلی را به خارج از سردخانه منتقل نماید.

کمپرسور

کمپرسورهای سردخانه شامل انواع مختلفی هستند که بر اساس نوع عملکردشان، نوع مبرد و مراحل تراکم تقسیم‌بندی می‌شوند. این وسیله یکی از مهم‌ترین تجهیزات سردخانه شیراز است. به همین دلیل باید با توجه به نیاز، بودجه و کارایی مدنظرتان بهترین کمپرسور را برای سردخانه خریداری کنید. گراسو، سابرو، بیترز و مایکوم از شناخته‌شده‌ترین برندهای کمپرسور سردخانه موجود در بازار هستند.

عایق سردخانه

برای اینکه بتوانید از ظرفیت حداکثری سردخانه شیراز استفاده کنید باید به خوبی تمام قسمت‌های مختلف سردخانه را عایق‌بندی کنید. در هنگام عایق‌بندی از پوشیده شدن درزها و خطوط اتصال کاملا مطمئن شوید تا به هیچ وجه سرمای حاصل از فعالیت تجهیزات برودتی به بیرون منتقل نشود. همچنین با تزریق مواد پلی یورتان در خطوط اتصال و نصب فلاشینگ در آن‌ها، سردخانه به طور کامل هوابند می‌شوند.

در سال‌های اخیر از ساندویچ پانل پلی یورتان برای عایق‌کاری سردخانه‌ها استفاده می‌شود. این پانل‌ها به راحتی نصب می‌شوند و عایق خوبی در برابر حرارت هستند. انتخاب بهترین روش برای عایق‌کاری سردخانه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی باعث افزایش عمر تجهیزات سردخانه نیز می‌شود.

اواپراتور

این وسیله یک مبدل حرارتی است که در داخل سردخانه‌ها برای کم کردن دمای محیط نصب می‌شود. اواپراتورها با حرکت دادن هوای داخل سردخانه و هدایت آن به داخل کویل اواپراتور باعث کاهش دمای هوا می‌شوند. برای خرید این وسیله نیز باید به عواملی مثل نوع محصولاتی که در سردخانه نگهداری می‌شوند، نوع مبرد، گنجایش و دمای مورد نیاز در سردخانه توجه داشته باشید.

سردخانه فریونی با سردخانه آمونیاکی چه تفاوت‌هایی دارند؟

سردخانه شیراز

سردخانه‌ها را می‌توان از نظر نوع مبردی که در آن‌ها استفاده می‌شود به دو دسته سردخانه‌های فریونی و سردخانه آمونیاکی تقسیم‌بندی کرد. هر کدام از گازهای فریون و آمونیاک مزایا و معایب مختلفی به همراه دارند به همین دلیل بهتر است اگر علاقه‌مند به راه‌اندازی سردخانه شیراز هستید یا قصد خرید  سردخانه دارید با ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها آشنایی کامل داشته باشید.

ویژگی‌های مبرد آمونیاکی

سابقه استفاده از این نوع مبرد در سردخانه‌های مختلف به خصوص سردخانه‌های صنعتی بسیار زیاد است البته به دلیل این که یونیت برودتی این نوع مبرد فضای زیادی را اشتغال می‌کند نمی‌توان از آن در سردخانه‌هایی با ابعاد کوچک مانند سردخانه‌های کانکسی استفاده کرد. قیمت گاز آمونیاک نسبت به مبردهای دیگر کمتر است به همین دلیل استفاده از آمونیاک به عنوان مبرد در سردخانه‌های بزرگ‌تر از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است.

برای استفاده از گاز آمونیاک باید به مسائل ایمنی توجه زیادی داشته باشید؛ زیرا این گاز به شدت سمی است و می‌تواند در صورت تنفس طولانی مدت باعث مرگ شود. با این حال گاز آمونیاک برای محیط‌زیست خطری ندارد و به عنوان یک گاز دوستدار محیط‌زیست شناخته می‌شود.

ویژگی‌های مبرد فریونی

مبردهای فریونی به سه دسته hfc، cfc و hcfc تقسیم‌بندی می‌شوند. از میان انواع مختلف گاز فریون فقط فریون های hfc با محیط‌زیست سازگارند؛ زیرا فاقد کلر هستند. سایر گازهای فریون به دلیل وجود اتم کلر در ساختار فرمول شیمیایی‌شان اثرات مخربی بر لایه اوزون دارند به همین دلیل امروزه کشورها پیشرفته از گاز فریون در صنایع خود استفاده نمی‌کنند. گازهای فریونی اشتعال‌پذیر نیستند و خطری برای سلامتی انسان ندارند. همچنین گاز فریون بدون بو است بنابراین تشخیص هر گونه نشتی در سیستم‌های برودتی را با مشکل همراه می‌سازد.

مبردهای فریونی در سردخانه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا راه‌اندازی سیستم‌های برودتی گاز آمونیاک نیاز به هزینه زیادی دارد. بنابراین مبرد آمونیاکی برای سردخانه‌های کوچک از نظر اقتصادی توجیه چندانی ندارد. عدم جذب رطوبت توسط گاز فریون یکی دیگر از معایب استفاده از این مبرد در سردخانه‌ها است زیرا در صورت نفوذ رطوبت به داخل سیستم برودتی، خسارت‌های زیادی به بار خواهد آمد در صورتی که گاز آمونیاک رطوبت را جذب می‌کند و مانع از خوردگی و پوسیدگی تجهیزات مختلف در هنگام نفوذ رطوبت به سردخانه‌ها می‌شود.

ساخت سردخانه شیراز

امروزه سردخانه‌های بسیاری برای مصارف صنعتی و خانگی ساخته می‌شوند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند. در این مقاله با سیستم سردخانه شیراز آشنا شدیم. جهت خرید سردخانه در شیراز و استعلام قیمت سردخانه شیراز همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست