شماره تماس

051-38762118-19

سردخانه زاهدان و کاربرد مهم سردخانه در زاهدان

سردخانه زاهدان

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها، هتل‌ها و رستوران‌های بزرگ سردخانه است. سردخانه‌ها با سرد نگه داشتن مواد غذایی کیفیت آن‌ها را حفظ می‌کنند. با استفاده از سردخانه زاهدان می‌توان مواد غذایی را به مدت طولانی حفظ کرد. اما سردخانه‌ها را می‌توان از جنبه‌های گوناگونی به دسته‌های مختلف تقسیم کرد. در این مقاله به معرفی انواع سردخانه‌های موجود از نظر دما خواهیم پرداخت. علاوه بر این به توضیح معنا و کاربرد گاز مبرد و همچنین انواع سردخانه‌ها بر اساس مبرد استفاده شده در آن‌ها می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

ما در این مقاله از صنایع برادران حقیقی، به بررسی پتانسیل‌ها و وضعیت صنعت سردخانه و سردخانه زاهدان می‌پردازیم. جهت خرید و استعلام قیمت سردخانه زاهدان همچنین مشاوره رایگان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

 

چرا سردخانه زاهدان و کاربرد سردخانه در زاهدان

سردخانه همانگونه که از نامش پیداست اتاقکی برای سرد نگه داشتن مواد غذایی یا دارویی یا دیگر تجهیزات و محصولات است. در واقع از سردخانه به منظور حفظ کیفیت محصولات استفاده می‌شود. مهم‌ترین وظیفه‌ی یک سردخانه باکیفیت جلوگیری از فاسد شدن مواد نگهداری شده درون آن است.

اگر شما قادر نباشید که محصولات و کالاهای خود را به مدت طولانی و بدون هیچ آسیبی در سردخانه خود نگه دارید، آن سردخانه از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده و استاندارد نیست. به طور معمول از سردخانه‌ها در کارخانه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، انبارها، رستوران‌ها و هتل‌ها بزرگ به منظور نگهداری از مواد غذایی مانند گوشتی، سبزیجات، لبنیات و همچنین مواد و محصولات کشاورزی و دارویی استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی بیش‌تر سردخانه زاهدان و انواع آن خواهیم پرداخت.

سردخانه در اهواز
سردخانه در اهواز

انواع سردخانه زاهدان از نظر دما

سردخانه‌ها نیز از انواع گوناگونی برخوردار هستند که هر یک مزایا و کاربردهای مخصوص به خود را دارند. اگر قصد دارید از سردخانه برای نگهداری از محصولات و کالاهای خود استفاده کنید، بهتر است ابتدا با انواع سردخانه زاهدان آشنایی داشته باشید. سردخانه‌ها را می‌توان از نظر دما به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • سردخانه بالای صفر در زاهدان

سردخانه‌های بالای صفر از جمله رایج‌ترین انواع سردخانه‌ها هستند. دمای سردخانه‌های بالای صفر دمای بالاتر از نقطه انجماد است. (معمولا بین 2 تا 4 درجه سانتی گراد) از سردخانه‌های بالای سفر می‌توانید برای خنک نگه داشتن و حفظ کیفیت مواد غذایی بسیاری مانند میوه و سبزی، لبنیات و گوشت تازه استفاده کنید.

 • سردخانه زیر صفر در زاهدان

از دیگر انواع سردخانه‌ها از نظر دما می‌توان به سردخانه‌های زیر صفر اشاره داشت. این نوع از سردخانه‌‌ها بر خلاف انواع بالای صفر، دمایی کم‌تر از دمای انجماد دارند. (معمولا -18 درجه سانتی گراد) از سردخانه زاهدان زیر صفر برای نگهداری مواد یخ زده و منجمد استفاده می‌شود. برای مثال می‌توانید موادی مانند گوشت و مرغ یخ زده را در این نوع از سردخانه‌ها نگهداری کنید.

 • سردخانه تونل انجماد

دسته سوم از انواع سردخانه زاهدان تونل انجماد است. از سردخانه تونل انجماد برای یخ زدن بسیار سریع مواد غذایی استفاده می‌شود. دمای معمول در تونل‌های انجماد -40 درجه سانتی گراد است. تونل انجماد می‌تواند به سرعت دمای یک محصول را به -18 درجه سانتی گراد برساند.

انواع سردخانه زاهدان از نظر نوع گاز مبرد

سردخانه-زاهدان

همان‌طور که گفتیم سردخانه‌ها محیطی برای سرد نگه داشتن و همچنین حفظ کیفیت مواد غذایی هستند. سردخانه‌ها را می‌توان بر اساس جنبه‌های گوناگونی تقسیم کرد که پیش‌تر درباره تقسیم‌بندی آن‌ها از نظر دما خواندیم. حال می‌خواهیم انواع سردخانه‌ها بر اساس نوع گاز مبرد را نام برده و کاربرد هر یک را توضیح دهیم.

ابتدا بهتر است درباره مفهوم گاز مبرد توضیح دهیم. همان‌‌طور که بدن با داشتن اجزای گوناگون به مایعی برای چرخش میان اجزا احتیاج دارد، سردخانه نیز با داشتن اجزای مهمی مانند کندانسور و کمپرسور، به ماده‌ای برای گردش در سیستم خود احتیاج دارد. گاز مبرد نقش آن ماده را ایفا خواهد کرد. گاز مبرد در واقع با شرکت در عمل تبرید موجب سرد شدن هوای سردخانه خواهد شد. زیرا گازهای مبرد گرماگیر هستند و به هنگام تبدیل از مایع به گاز گرمای محیط را به خود جذب می‌کنند.

انواع گوناگونی از گازهای مبرد در بازار موجود است که هر یک مزایا و معایب خود را دارند. دو عدد از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین گازهای مبرد در ایران گازهای آمونیاک و فریونی هستند. از هر یک از این گازها در انواع خاصی از سردخانه‌ها استفاده خواهد شد. به همین ترتیب می‌توان سردخانه‌ها را بر اساس نوع گاز مبرد استفاده شده در آن‌ها به دو دسته زیر تقسیم کرد:

سردخانه آمونیاکی زاهدان

آمونیاک یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین گازهای استفاده شده در انواع سردخانه‌ها است. برخی از مزایای استفاده از آمونیاک به عنوان گاز مبرد در سردخانه‌ها عبارت است از:

 • گاز آمونیاک بالاترین اثر تبرید را میان دیگر مبردها داراست.
 • آمونیاک دوست‌دار محیط زیست بوده و به لایه اوزون آسیبی وارد نخواهد کرد.
 • گاز آمونیاک مبردی نسبتا ارزان قیمت در مقایسه با دیگر مبردها است.
 • یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در گازهای مبرد، تشخیص سریع و آسان نشتی است. گاز آمونیاک با داشتن بوی شدید کار تشخیص نشتی را آسان‌تر خواهد کرد.
 • آمونیاک با روغن واکنش نخواهد داد.

اما همان‌طور که این گاز مزایای بسیاری برای استفاده در سردخانه‌ها دارد، ممکن است معایب زیادی را نیز به دنبال داشته باشد. برخی از معایب مبرد آمونیاک عبارت است از:

 • آمونیاک سمی بوده و در صورت تماس با چشم یا پوست می‌تواند به انسان آسیب وارد کند.
 • آمونیاک می‌تواند با آب واکنش داده و موجب خوردگی قطعاتی مانند برنج و مس شود.
 • آمونیاک برای استفاده در سردخانه‌های کوچک مناسب نخواهد بود.

سردخانه فریونی زاهدان

دومین گاز مبردی که برای سردخانه‌ها از آن استفاده می‌شود گاز فریون است. مزایای استفاده از این گاز عبارت‌انداز:

 • گاز فریون سمی نیست.
 • گاز فریون قابل اشتعال نیست.
 • استفاده از گاز فریون برای سردخانه‌های کوچک بسیار مناسب است.

برخی از معایب استفاده از گاز فریون در سردخانه عبارت است از:

 • گاز فریون با محیط زیست سازگار نبوده و به لایه اوزون آسیب می‌رساند.
 • گاز فریون نسبت به دیگر مبردها گران قیمت است.
 • تشخیص نشتی گاز فریون به دلیل بی بو بودن آن دشوار است.

قیمت سردخانه زاهدان

همان‌طور که در مقاله بالا گفته شد، سردخانه‌ها برای سرد نگه داشتن مواد غذایی یا دارویی و همچنین حفظ کیفیت آن‌ها استفاده می‌شوند. سردخانه‌ زاهدان را می‌توان از نظر دما و گاز مبرد استفاده شده در آن‌ به دسته‌های گوناگونی تقسیم کرد. در این مقاله به معرفی سردخانه‌های بالای صفر و زیر صفر و همچنین تونل انجماد پرداخته شد. علاوه بر این درباره مزایا و معایب سردخانه‌های آمونیاکی و سردخانه های فریونی نیز صحبت کردیم.

شماره تماس برای خرید سردخانه زاهدان؟

جهت خرید سردخانه در زاهدان و استعلام قیمت با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید. شماره تماس:09159171605

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست