شماره تماس

051-38762118-19

سردخانه رشت و لزوم استفاده از آن

تولید-انواع-سردخانه-زیر-صفر

همه ما می‌دانیم که برای نگه داری مواد غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها به مکانی احتیاج داریم که سرد باشد. استفاده از سردخانه‌ها یک روش سنتی برای نگه داری از مواد است.

از سال 1872 نوع صنعتی سردخانه‌ها روی کار آمد که سرما را از طریق تبرید با آمونیاک تولید می‌کردند. سردخانه رشت مجموعه‌ای از تاسیسات است که از فاسد شدن مواد غذایی به شیوه مصنوعی جلوگیری می‌کند. سردخانه‌ها به حدی حائز اهمیت هستند که معیار رشد و فناوری در هر کشوری به‌حساب می‌آید. در ادامه با سایت سردخانه همراه باشید تا در این خصوص توضیحات کاملی را به شما ارائه دهیم.

جهت خرید سردخانه در رشت با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما مشاوره رایگان جهت خرید بهترین نوع سردخانه و تونل انجماد را به شما می‌دهند.

سردخانه رشت

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت سردخانه رشت

یکی از اصلی‌ترین نیازهای هر کارخانه یا انباری داشتن یک سردخانه قدرتمند است. وجود این سردخانه‌ها مانع از ضرر و زیان در هر کارخانه‌ای اعم از فراورده‌های گوشتی، لبنیات و میوه جات می‌شود چراکه از فاسد شدن چنین موادی جلوگیری می‌کند. سردخانه‌ها دارای تجهیزات مشترکی هستند که عبارت است از:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • ساندویچ پانل

در ادامه قصد داریم انواع سردخانه‌ها را از لحاظ دما، حجم و اتمسفر برای شما توضیح دهیم.

پیش سردکن‌ها

در پیش سرد کن‌ها زمانی که محصولات در دمایی بیشتر از دمای طبیعی وارد می‌شوند کاری می‌کنند تا دمای آن برای نگهداری در سردخانه‌ها آماده شود. زمانی که به دمای مورد نظر رسید آن را به سردخانه‌ها منتقل می‌کنند. به فاصله میان پیش سردکن و سردخانه به‌شدت باید دقت کرد؛ دلیل اهمیت این مسئله از این جهت است که فاصله میان این دو در کیفیت نهایی محصول تأثیر به سزایی دارد.

سردخانه رشت؛ صنعتی زیر صفر

به سردخانه‌های زیر صفر سردخانه انجماد گفته می‌شود؛ از این جهت که برای انجماد و یخ زدن محصولات از دمایی بین 12 تا 23 سانتی گراد استفاده می‌کنند. معمولی‌ترین دمای این سردخانه‌ها 18- درجه سانتی گراد است. معمولا از این سردخانه‌ها برای انجماد ماهی، مرغ، گوشت، سبزیجات و صیفی جات استفاده می‌کنند.

سردخانه رشت؛ صنعتی بالای صفر

سردخانه‌های صنعتی بالای صفر معروف به سردخانه‌های کوتاه مدت یا بلند مدت هستند که دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • در سرد خانه‌های کوتاه مدت برای منجمد نگه داشتن محصولات از دمای 1+ و 4+ استفاده می‌شود. این دما بالاتر از دمای انجماد است؛ چراکه محصولاتی که در این سردخانه‌ها قرار می‌گیرند قرار است برای مدت زمان کوتاهی در آن جا باشند و بعد از گذشت یک مدت کوتاه از سردخانه خارج شده و محصولات جدیدی جایگزین آن می‌شود. منظور ما از مدت زمان کوتاه حداکثر 15 روز است.
 • در سردخانه‌های بلند مدت قوانین خاصی برای نگه داری محصولات وجود دارد که باید رعایت شود. این سردخانه‌ها در تجارت به سردخانه‌های عمومی معروف هستند. از آن‌ها برای نگهداری محصولات لبنی، صیفی جات و حتی گل و گیاه استفاده می‌شود.

سردخانه رشت؛ بستنی

سردخانه بستنی برای بستنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا دمایی پایین‌تر از 18- دارند با توجه به این که مواد تشکیل دهنده بستنی‌ها خامه و چربی و گاها نمک است، احتیاج به دمای به مخصوصی دارد که بستنی‌ها حالت اصلی خود را از دست ندهند.

سردخانه رشت؛ بزرگ

سردخانه بزرگ صنعتی معمولا برای ذخیره و اصطلاحا انبار کردن مواد غذایی در حجم‌های زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سردخانه‌ها از تعدادی اتاق تشکیل شده است که در هر کدام از آن‌ها مواد گوناگونی با درجه‌های مختلف نگهداری می‌شود. سردخانه‌رود که های بزرگ جزو سردخانه‌های ثابت به شمار می‌رود که امکان جا به جایی ندارند.

سرخانه رشت؛ متحرک

سردخانه های متحرک به سردخانه‌های کانکسی معروف هستند. در صورتی که شما به یک سردخانه کوچک یا متوسط احتیاج داشته باشید می‌توانید از این سردخانه‌ها استفاده کنید. در این سردخانه‌ها به‌جای این که از دیوارهای اتاق استفاده کنند از کانتیر یا سازه‌های فلزی استفاده می‌کنند. یکی از مزیت‌های این سردخانه‌ها، امکان جا به جایی آن‌ها است.

سردخانه رشت؛ کوچک

این سردخانه‌ها به سردخانه‌های اتاقی معروف هستند. در رستوران‌ها، هتل‌ها یا مراکز توزیع از سردخانه‌های کوچک استفاده می‌کنند. نحوه ساخت سردخانه‌های کوچک به این صورت است که درون ساختمان یک اتاق را برای این کار در نظر می‌گیرند و با کمک ساندویچ پانل آن را عایق کاری می‌کنند و در نهایت تجهیزات سرمایشی را برای آن فراهم می‌کنند.

سردخانه رشت؛ کنترل اتمسفر

محصولاتی که با شرایط خاص برای مدت زمان طولانی نیاز به فضایی برای نگهداری دارند در این سردخانه های کنترل اتمسفر قرار می‌گیرند. یکی از ویژگی‌های اصلی چنین سردخانه‌هایی کاهش غلظت اتیلن یا اکسیژن است. ترکیب هوا در این سردخانه‌ها به دو صورت انجام می‌شود:

 • در یک نوع آن برخی ترکیباتی که در هوا وجود دارد به کمک نوع خاصی از فیلترها از هوا جدا شده و از اتاقک خارج می‌شود.
 • در نوع دیگر آن، دی اکسید کربن از مخزن‌ها به داخل اتاق تزریق می‌شود و ترکیب هوا را تغییر می‌دهد.

تونل انجماد

نکات قابل توجه در ساخت سردخانه رشت

 • با توجه به این که محصول مورد نظر شما چه چیزی هست باید دما و رطوبت سردخانه خود را تنظیم کنید.
 • میزان رطوبتی که برای نگهداری سبزیجات در سردخانه رشت در نظر گرفته شده است دمایی کمتر از هشتاد و پنج است.
 • برای این که بتوانید به‌درستی دمای سردخانه رشت را تنظیم کنید بهتر است از درجه‌های استانداردی که برای آن تعیین شده است استفاده کنید؛ به‌عنوان مثال اگر شما دمایی بالاتر از دمای انتظار را برای سردخانه خود تنظیم کنید باعث می‌شود تا مواد شما فاسد و چروکیده شده و رطوبت خود را از دست دهد.
 • توصیه می‌شود در سردخانه‌ها مواد به‌گونه‌ای چیده شوند که دمای در بین آن‌ها در حال گردش باشد.
 • به این نکته توجه داشته باشید که شما فقط برای مدت زمان مشخصی می‌توانید محصولات خود را در سردخانه رشت‌ نگهداری کنید و اگر بیشتر از زمان تعیین شده باشد محصولات شما فاسد می‌شود.
 • سردخانه باید نور کافی داشته باشد این نور توسط لامپ‌های فلورسنت تأمین می‌شود؛ به علت مصرف پایینی که دارد.
 • سردخانه‌ها باید از بیرون قابلیت کنترل داشته باشند از این جهت که فرد مسئول بتواند به‌درستی درجه سرخانه را کنترل کند. لازم است تا زنجیره سرما در تمام مراحل رعایت و کنترل شود. اگر زنجیره سرما به‌درستی کنترل شود باعث می‌شود تا مواد غذایی ما تازه و با سالم مانده و از رشد باکتری در آن جلوگیری می‌شود؛ به‌عنوان مثال گاهی زنجیره سرما در تمام مراحل کنترل شده است فقط در یک مرحله مشکل وجود دارد، همین عامل باعث می‌شود تا کل زنجیره دچار مشکل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست