پتانسیل صنعت سردخانه بندرعباس

بندرعباس بزرگ‌ترین بندر ایران است و در جنوب کشور واقع شده و مرکز استان هرمزگان است. شهر بندرعباس به دلیل داشتن بنادر خیلی مهم ایران از جمله مجتمع بندری شهید رجایی، بندر شهید باهنر و بندرعباس و…، همچنین وجود کارخانه‌های متعدد و بزرگ صنعتی شهر بندرعباس را به یکی از شهرهای مهم بازرگانی و صنعت کشور و حتی در منطقه تبدیل کرده است.

بندرعباس به دلیل شرایط ویژه و پتانسیل‌های اقتصادی که دارد همواره مورد توجه بازرگانان و اقتصاددانان بوده است. ما در این مقاله و در وب‌سایت سردخانه می‌خواهیم به پتانسیل‌های صنعت سردخانه و سردخانه بندرعباس بپردازیم.

سردخانه بندرعباس

محصولات کشاورزی

کشور ما به دلیل چهار فصل بودنش در هر منطقه، دارای یک نوع آب‌وهوای خاص است؛ و همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین عامل رشد هر نوع محصولات کشاورزی شرایط آب و هوایی آن منطقه است.

هرمزگان و بندرعباس نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به دلیل نزدیک بودن به دریای عمان و خلیج‌فارس دارای آب‌وهوای گرم و شرجی هستند. شرایط ویژه جغرافیایی باعث شده در فصولی که در نقاط دیگر کشور برف و کولاک را تجربه می‌کنند این منطقه مستعد برای کشت انواع صیفی‌جات و سبزی‌ها باشد.

به‌طوری‌که اکثر دشت‌های هرمزگان و بندرعباس زیر کشت‌های میوه‌های خارج از فصل قرار می‌گیرند. وسعت زمین‌های کشاورزی این استان ۱۵۶ هزار هکتار با تولید سالانه ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تن شامل ۵۸۵ هزار تن محصول باغی و یک‌میلیون و ۹۵۰ هزار تن محصول زراعی است.

رودان، میناب، حاجی‌آباد و بندرعباس ازجمله شهرهایی هستند که با دارا بودن خاک مناسب، از مهم‌ترین مناطق هرمزگان به حساب می‌آیند.

29 محصول کشاورزی خارج از فصل توسط کشاورزان این دیار در هرمزگان تولید می‌شود که می‌توان به: بادمجان، گوجه‌فرنگی، خیار، کلم، فلفل و لوبیا سبز اشاره کرد. این محصولات از مهم‌ترین محصولاتی هستند که در این قسمت از ایران ‌زمین کشت می‌شوند.

این محصولات تولیدی علاوه بر تأمین نیاز استان، به نقاط مختلف کشور نیز ارسال و حتی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود و می‌توان از این نوع محصولات، به‌عنوان صادرات نیز نام برد. البته باید بدانیم که هرمزگان و بندرعباس رتبه‌ی نخست تولید محصول در خارج از فصل را به خود اختصاص داده است و در کشور رتبه‌ی اول را داراست.

طبیعتاً این حجم از تولیدات محصولات کشاورزی نیازمند صنایع بسته‌بندی و نگهداری مناسب هر محصول است که با توجه به آب‌وهوای منطقه، پتانسیل قابل‌ توجهی برای سرمایه‌گذاری در صنعت سردخانه بندرعباس مجود دارد.

محصولات دامی

به خاطر شرایط اقلیمی ویژه‌ای که در بندرعباس حکم فرماست محصولات دامی در سال‌های اخیر، دستخوش تغییرات ژنتیکی و اصلاحات نژادی متناسب با اقلیم و آب‌وهوای این استان شده‌اند که این اقدام دستاوردی مهم در دامداری بندرعباس است.

یکی دیگر از محصولات دامی هرمزگان شتر است که در سال‌های گذشته، نظارت بسیار دقیقی بر روی تولیدات این محصول صورت نمی‌گرفته، ولی اکنون حدود 9 هزار نفر از دی‌ماه سال گذشته تا با الآن در این استان شناسایی و پلاک‌کوبی شده‌اند.

این اقدام با هدف هویت دار کردن و ساماندهی به سیستم پرورش شتر استان و همچنین، تهیه‌ی آمار دقیق جمعیت برای انجام اصلاحات نژادی صورت گرفته است. به‌طورکلی در ایران 150 هزار نفر شتر وجود دارد که از این آمار، 21 هزار نفر آن در استان هرمزگان نگهداری می‌شوند و رتبه‌ی سوم را در پرورش شتر به این استان هدیه کرده‌اند.

به‌طورکلی هرمزگان دارای یک‌میلیون و 300 هزار رأس دام است که شامل دام‌های سبک و سنگین می‌شود. از این تعداد یک‌میلیون و 200 هزار رأس دام سبک شامل بز، بزغاله و گوسفند است و همچنین بیش از 80 هزار رأس دام سنگین شامل شتر، گاو و گوساله است.

به‌طور سالانه 10 هزار تن گوشت قرمز در استان توليد می‌شود كه می‌توان گفت اين ميزان 50 تا 60 درصد نياز مردم را تأمین می‌کند.

در واقع نياز این استان به گوشت قرمز، سالانه 18 هزار تن است كه مابقي آن از ساير استان‌های هم‌جوار كشور تأمین می‌شود. طبیعتاً منطقه‌ای که این حجم از محصولات دامی را دارد که بخش قابل‌توجهی از آن، محصولات پرسودی مانند گوشت و محصولات جانبی شتر هستند، نیازمند حضور صنایع بسته‌بندی و نگهداری تخصصی مربوط به این محصولات است.

قطعاً صنعت سردخانه بندرعباس مکانی مناسب برای سرمایه‌گذاری تخصصی روی این حوزه است که می‌تواند، سود قابل‌توجهی را برای شما داشته باشد.

سردخانه بندرعباس

صنایع غذایی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد به دلیل شرایط آب و هوایی خاص این منطقه، درزمانی که بسیاری از محصولات کشاورزی در دیگر استان‌های کشور وجود ندارد، شما می‌توانید آن‌ها را در هرمزگان تهیه کنید و همین امر، موجب ایجاد صنایع کوچک و بزرگ در حوزه‌ی فراوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی در این استان شده است.

همچنین محصولات منحصربه‌فردی مانند انواع انبه و گونه‌های خاصی از محصولات کشاورزی در این منطقه کشت می‌شوند که می‌تواند، پتانسیل مناسبی را برای صادرات و همچنین ارسال آن‌ها به سراسر کشور به وجود بیاورد.

در بخش محصولات دامی و همچنین فرآورده‌های جانبی آن نیز، این استان از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و شرکت‌های زیادی، در حوزه‌ی فرآوری محصولات دامی فعالیت می‌کنند که بخشی از محصولات خود را، به استان‌های مختلف کشور می‌فرستند و بخشی دیگر از آن را از طریق مرزهای آبی و زمینی خود صادر می‌کنند.

شما می‌توانید با استفاده هدفمند از این موقعیت مناسب و سرمایه‌گذاری تخصصی روی صنعت سردخانه بندرعباس در حوزه‌های مختلف و ارائه‌ی خدمات مناسب، سود قابل‌توجهی را به دست آورید.

همیشه برای تمامی صنایع غذایی یکی از دغدغه‌های مهم، امکان خرید مواد اولیه به‌صورت عمده و همچنین نگهداری مناسب از آن‌ها است که می‌تواند، تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های خرید آن شرکت داشته باشد؛ همچنین ممکن است تولیدات یک شرکت به محصولات فصلی بستگی داشته باشد و همیشه، نتواند با حداکثر ظرفیت تولید خود فعالیت کند.

شرایط صنایع غذایی و استفاده مبرم از سردخانه

در این شرایط نیاز است تا حجم اضافی تولیدات خود را در فصل وفور آن محصول، در مکانی مناسب ذخیره کند تا بتواند در دیگر ایام سال، کمبود حجم تولیدات خود را با آن‌ها جبران کند.

در این شرایط قطعاً این صنایع نیازمند دریافت خدمات نگهداری مناسب هستند که موجب می‌شود، سرمایه‌گذاری در صنعت سردخانه بندرعباس بسیار به‌صرفه و پرسود باشد.

با کمی بررسی موقعیت جغرافیایی و تجاری این استان و این منطقه و همچنین بررسی پتانسیل‌های تجاری آن به این نتیجه خواهید رسید که یکی از بهترین مناطق برای سرمایه گذاری، صنعت سردخانه بندرعباس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید