شماره تماس

051-38762118-19

ساخت سردخانه افغانستان

سردخانه

سردخانه های صنعتی نقش مهمی در صنعت نگهداری از کالاهای مختلف داشته است، ساخت سردخانه افغانستان یکی دیگر از خدمات و افتخارات مجموعه ما (برادران حقیقی) محسوب میشود.

اگر به دنبال ساخت و احداث سردخانه افغانستان هستید میتوانید با اعتماد به تجربه و سنوات کاری ما سفارش سردخانه افغانستان و صادرات آن را به ما بسپارید.

0513876211819

05136666266

در ادامه برای معرفی و آشنایی بیشتر با انواع سردخانه ها و سردخانه در افعانستان با ما همراه باشید. یکی از نمادهای توسعه یافتگی را می‌توان تعداد سردخانه ‌های صنعتی در یک کشور دانست؛ وجود این سردخانه‌ها به حدی فراگیر و گسترده شده است که می‌توانند به‌عنوان نماد توسعه یافتگی به‌حساب آیند.

سردخانه افغانستان ساخت و مشاوره

تاریخچه سردخانه افغانستان

اگر بخواهیم تاریخچه سردخانه‌ افغانستان یا هر سردخانه دیگری را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت که در زمان‌های قدیم برای این که افراد بتوانند از مواد غذایی خود نگهداری کنند به دنبال سرما بودند.

به عنوان مثال گاهی اوقات مواد غذایی را دفن می‌کردند و یا در سردابه‌هایی که داشتند آن‌ها را انبار می‌کردند. باگذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه‌های سرمایشی ساخته شد که افراد می‌توانستند به این منظور از آن‌ها استفاده کنند.

با گذر بیشتر زمان، دستگاه‌های تبریدی ساخته شدند و پیشرفت‌ها و تغییراتی در این زمینه به وجود آمد.
پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شد تا در نهایت یخچال‌های صنعتی و خانگی شکل بگیرند و افراد می‌توانستند خیلی راحت نیاز خود را در این زمینه تأمین کنند.

سردخانه افغانستان به چند دسته مختلف ساخته میشوند:

 •  سردخانه صنعتی
 • سردخانه فروشگاهی
 • سردخانه تجاری 
 • سردخانه خانگی (فریزرها و یخچال‌ها)

وظیفه اصلی سردخانه افغانستان یا سردخانه‌ها را می‌توان مانع از خراب شدن و یا فاسد شدن کالاها، همراه با حفظ کیفیت آن‌ها در طولانی مدت دانست.

معرفی سردخانه‌ افغانستان از نوع صنعتی

 اگر بخواهیم در یک تعریف ساده توضیحی را در خصوص سردخانه صنعتی ارائه دهیم، می‌توان گفت این سردخانه‌ها محلی هستند که تولید سرما کرده و از سرمای تولید شده آن‌ها برای نگهداری کردن از موادی که فسادپذیر هستند استفاده می‌شود.

منظور ما از مواد فسادپذیر موادی مانند: محصولات کشاورزی، مواد غذایی، محصولات دارویی، محصولات پروتئینی و غیره است. شاید برای شما هم این سؤال به وجود آید که آیا صرفاً برای محصولات نام برده می‌توان از این سردخانه‌ها استفاده کرد؟

باید به این نکته اشاره کنیم که نه تنها برای محصولات نام برده بلکه برای صنایع نظامی و شیمیایی نیز می‌توان از این اتاقک‌های سرما ساز استفاده کرد.

سردخانه‌های صنعتی دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و می‌توان آن‌ها را به گونه‌های متفاوت طراحی کرد؛ به عبارت دیگر این سردخانه‌ها می‌توانند به‌صورت ثابت یا قابل حمل طراحی شده و مورد استفاده قرار بگیرند.

معرفی تجهیزات سردخانه در افغانستان نوری

سردخانه افغانستان یا به عبارت دیگر سردخانه‌ها دارای تجهیزاتی هستند که در ادامه به‌صورت مختصر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 •  کمپرسور سردخانه افغانستان

کمپرسور سردخانه مهم‌ترین بخش یک سردخانه افغانستان و اساسی‌ترین قسمت آن است. وظیفه اصلی کمپرسور را می‌توان فشرده کردن گازها که مورد استفاده قرار می‌گیرند، دانست. هنگام فشرده سازی کردن گازها توسط کمپرسور، در حقیقت دمای گاز تا حدودی باید افزایش پیدا کند. کمپرسورهای پر استفاده شامل دو نوع اسکرو و اسکرال است.

 • اواپراتور سردخانه افغانستان:

در یک توضیح ساده می‌توان گفت که وظیفه اواپراتور یا همان دمنده این است که تحت عنوان خنک کننده در درون اتاقک‌هایی که در سردخانه افغانستان وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد.

 • کندانسور سردخانه:

برای اینکه بتوان حالت مبرد گازی را به مبرد مایع تغییر داد باید از کندانسور استفاده کرد.

انواع سردخانه‌های صنعتی در افغانستان

سردخانه-افغانستان

یکی از کاربردهای سردخانه‌ها استفاده کردن از آن‌ها در هایپر مارکت، هتل یا رستوران است. بدون شک سردخانه افغانستان یا سردخانه‌ها دارای ظرفیت‌ها و ابعاد مختلفی هستند؛ و همان طور که اشاره شد

یک نمونه از آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان در هایپر مارکت‌ها، هتل‌ها یا رستوران‌ها از آن استفاده کرد. اگر بخواهیم یک تقسیم بندی ساده برای سردخانه افغانستان یا سردخانه‌های صنعتی داشته باشیم می‌توانیم آن‌ها را به دو نوع سردخانه بالای صفر و سردخانه صنعتی زیر صفر تقسیم کنیم.

 • سردخانه‌های بالای صفر

برخی از مواد غذایی هستند که برای نگهداری کردن آن‌ها ما به دمای بالاتر و بیشتر از دمای انجماد نیاز داریم؛ در این صورت باید از سردخانه‌ بالای صفر استفاده کنیم.

اگر بخواهیم دمای معمول این سردخانه‌ها را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت که دمای معمول چنین سردخانه‌هایی بین صفر تا ۴ درجه است. موادی که معمولاً برای نگهداری به چنین دمایی احتیاج دارند شامل: لبنیات، میوه، سبزیجات، ماست، شیر، گوشت تازه و غیره است.

 • سردخانه‌های زیر صفر

نام دیگر سردخانه‌های زیر صفر “یخچال‌های انجماد” است که برای نگهداری کردن مواد در آن‌ها، ما به دمایی بین منفی ۱۲ تا منفی ۲۳ درجه نیاز داریم. این مواد می‌توانند شامل ماهی یخ زده، گوشت‌های یخ زده، صیفی‌جاتی که یخ زده هستند، مرغ‌های یخ زده، سبزیجات یخ زده و غیره باشند.

 • سردخانه‌های کوتاه مدت

در معرفی انواع سردخانه‌ها و سردخانه افغانستان می‌توان به سردخانه‌های کوتاه مدت اشاره کرد. منظور از سردخانه‌های کوتاه مدت، سردخانه‌هایی هستند که موادی که در آن‌ها نگهداری می‌شوند.

به دلیل ویژگی‌هایی که دارند می‌توانند تنها چند روز در این سردخانه‌ها بمانند؛ و باید سریعاً از این سردخانه‌ها خارج شده و محصولات جدیدی جای آن‌ها را بگیرند. مدت زمانی که معمولاً چنین محصولاتی می‌توانند در این سردخانه‌ها باقی بمانند ماکزیمم ۱۵ روز است.

 • سردخانه‌های بلند مدت

سردخانه‌های دیگری هستند که اصطلاحاً به آن‌ها سردخانه‌های بلندمدت گفته می‌شود. نام دیگر سردخانه‌های بلند مدت سردخانه عمومی است. همان طور که از نام این سردخانه‌ها مشخص است، محصولاتی که در آن‌ها نگهداری می‌شوند شرایط متفاوتی برای نگهداری دارند.

 • سردخانه دو مدارِ

یکی دیگر از انواع سردخانه‌ها، سردخانه دو مدارِ است. این سردخانه‌ها قابلیت این را دارند که یک عملکرد مشابه همانند سردخانه زیر صفر و سردخانه بالای صفر داشته باشند.

یکی از نکاتی که در این سردخانه‌ها باید به آن توجه داشته باشید این است که وقتی شما می‌خواهید حالت آن‌ها را از زیر صفر به بالای صفر تغییر دهید یا بالعکس؛ باید زمانی که مواد را تخلیه کردید حتماً با مواد ضد عفونی کننده آنجا را بشویید و سپس مواد جدید را جایگزین کنید.

 • سردخانه‌های ذخیره‌ای

در تقسیم بندی انواع سردخانه‌ها ما سردخانه‌های ذخیره‌ای را داریم. سردخانه‌های ذخیره‌ای بنا به شرایط و ویژگی‌هایی که دارند معمولاً نزدیک به محل تولید یا محل مصرف ساخته می‌شوند. با توجه به ویژگی‌هایی که سردخانه‌های ذخیره‌ای دارند معمولاً تعداد دفعات وارد یا خارج شدن سالیانه کالاها به آنجا کم است. افراد می‌توانند با توجه به شرایط و ویژگی‌های در نظر گرفته شده برای یک مدت زمانی، کالاهای خود در آنجا نگهداری کنند.

 • سردخانه‌های گمرکی

زمانی که سردخانه‌ها را بنا به شرایط و ویژگی‌های متفاوتی که دارند مانند وضعیت اجتماعی، مواد غذایی و غیره به انواع مختلف تقسیم می‌کنیم؛ در تقسیم بندی ما “سردخانه‌های گمرکی” وجود دارند. گاهی اوقات افراد به سردخانه‌هایی احتیاج دارند که بتوانند برای یک مدت زمان کوتاه و در یک شرایط موقتی از مواد و محصولات خود در آنجا نگهداری کنند. در این شرایط می‌توان از سردخانه‌های گمرکی کمک گرفت.

این سردخانه‌ها تحت مالکیت دولت هستند. گاهی اوقات بنا به دلایل و شرایط مختلف برای اینکه بتوان قیمت‌های بازار را شکست یا برای افزایش قیمت مواد و محصولات غذایی؛ ما به این سردخانه‌ها نیاز پیدا می‌کنیم و لازم است مواد غذایی ما برای یک مدت زمانی در این سردخانه‌ها نگهداری شوند و زمانی که دولت تصمیم می‌گیرد به بازار عرضه شوند.

 • سردخانه‌های عمومی

یکی از عمومی‌ترین و رایج‌ترین سردخانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد “سردخانه‌های عمومی یا public cold storage” هستند. از سردخانه عمومی می‌توان برای نگهداری کردن از میوه‌ها، مواد غذایی یا سبزیجات در یک بازه زمانی طولانی استفاده کرد. سردخانه عمومی معمولاً سودآوری زیادی دارد.

گاهی اوقات زمین داران یا کشاورزان بنا به شرایط و دلایلی مجبور می‌شوند که زودتر از فصل برداشت، محصولات خود را برداشت کنند؛ در این شرایط آن‌ها مجبور می‌شوند که تا فصل موردنظر صبر کنند. در این شرایط آن‌ها می‌توانند برای نگهداری کردن از محصولات خود از سردخانه‌های عمومی کمک بگیرند. زمانی که کشاورزان یا زمین داران مجبور می‌شوند محصولات خود را به سردخانه‌های عمومی بسپارند در حقیقت از کیفیت سبزیجات، محصولات غذایی و میوه‌های آن‌ها خیلی کم نمی‌شود.

سردخانه‌ها میوه و مواد غذایی در افغانستان

اگر بخواهیم مواد غذایی را متناسب با سردخانه‌ای که باید در آن نگهداری شوند بررسی کنیم می‌توان گفت:

 • برای نگهداری کردن از گوشت و مرغ، دمای مورد نیاز منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. زمانی که شما می‌خواهید از مواد پروتئینی نگهداری کنید معمولاً به این دما نیاز دارید. به سردخانه‌هایی که می‌توان، مواد پروتئینی، گوشت یا مرغ را در آن نگهداری کرد “سردخانه زیر صفر” می‌گویند.
 • برای نگهداری کردن از میوه جات یا سبزیجات، ما به سردخانه‌های بالای صفر و سردخانه میوه نیاز داریم.
 • گاهی اوقات برای نگهداری کردن از مواد غذایی ما به تونل انجماد نیاز داریم. برای تعریف تونل انجماد می‌توان گفت که گاهی اوقات ما برای نگهداری کردن بعضی از مواد به دمای بین منفی ۱۸ درجه تا منفی ۴۰ درجه نیاز داریم؛ که در این شرایط باید از تونل انجماد استفاده کرد و مواد غذایی ما با سرعت زیادی منجمد می‌شوند.
 • برای نگهداری کردن از بستنی‌ها ما به سردخانه‌هایی احتیاج داریم که دمای آن‌ها منفی ۱۸ درجه سانتی‌گراد باشد. این دمای انتخاب شده به این دلیل است که ما می‌خواهیم زمانی که بستنی را در سردخانه می‌گذاریم طعم، کیفیت و مزه آن تغییر نکند؛ اگر گرم‌تر از این دما را در نظر بگیریم امکان دارد موارد نام برده بنا به دلایلی تغییر کندن؛ به همین علت این دما می‌تواند دمای مناسبی برای نگهداری کردن از بستنی‌ها باشد.
 • یکی از موادی که برای نگهداری کردن از آن، ما به سردخانه افغانستان احتیاج داریم “لبنیات” است. محصولاتی مانند کره، ماست، پنیر، خامه، شیر و غیره نیاز به سردخانه‌های بالای صفر دارند؛ زیرا اگر از سردخانه زیر صفر استفاده کنیم این محصولات خراب خواهند شد. با توجه به اینکه این محصولات نیاز به دمای خاصی دارند و در غیر این صورت امکان دارد خراب و فاسد شوند؛ به همین علت انتخاب کردن فضای مناسب برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد

سردخانه و داروهای پزشکی در افغانستان

برای نگهداری کردن از داروهای پزشکی یا حتی برخی از دستگاه‌هایی که در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند ما به سردخانه‌ها نیاز داریم. این سردخانه‌ها باید از لحاظ دما بین ۲ الی 8 درجه سانتی‌گراد باشند. گاهی اوقات برخی از واکسن‌ها وجود دارند که برای نگهداری کردن آن‌ها ما به دمای بین صفر الی 8 درجه سانتی‌گراد نیاز داریم یا گاهی اوقات بعضی از داروها هستند که برای نگهداری از آن‌ها ما به دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد نیاز داریم.

یکی از مواردی که معمولاً در سردخانه افغانستان و دارویی باید از آن نگهداری شود، خون است. برای نگهداری کردن آن دمای مناسب منفی 5 درجه سانتی‌گراد تا 1 درجه سانتی‌گراد است. متناسب با چیزی که باید در این سردخانه‌ها نگهداری شود امکان دارد دما تغییر داده شود.

فضای سردخانه‌ها در افغانستان

فضای-سردخانه-افغانستان

یکی از ویژگی‌هایی که در سردخانه افغانستان یا سردخانه‌ها باید به آن توجه شود “فضای سردخانه” است. برای نگهداری کردن از یک تن مواد غذایی ما به فضایی که حداکثر ۴ متر مکعب است نیاز داریم. فضای سردخانه ما دارای کف، سقف و دیوار است و برای جنس آن‌ها باید از جنسی استفاده شود که قابلیت شست و شو را داشته باشد مانند فلز گالوانیزه؛ همچنین جنس آن باید کاملاً ایزوله و ضد زنگ باشد. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا ما بتوانیم فضای سردخانه افغانستان را به‌راحتی نظافت کنیم. در سردخانه‌ها ما قفسه بندی داریم و باید فاصله بندی آن به‌درستی تنظیم و طراحی شود.

مسائل بهداشتی مرتبط با سردخانه‌ها در افغانستان

تا این بخش از مقاله سردخانه افغانستان ما در خصوص انواع مختلف سردخانه‌ها، دمایی که باید داشته باشند و موادی که باید در آن‌ها نگهداری شود اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دادیم. نکته‌ای که در بحث سردخانه افغانستان یا سردخانه اهمیت دارد مسائل بهداشتی است؛ به‌عنوان مثال از جمله نکاتی که در بهداشت سردخانه‌ها باید به آن توجه شود کفش‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمانی که افراد می‌خواهند به سردخانه افغانستان وارد شوند باید از کفش‌های مخصوص استفاده کنند و کفشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد نباید در دیگر قسمت‌های آشپزخانه استفاده شود؛ رعایت کردن این مسئله باعث می‌شود تا از انتقال آلودگی جلوگیری شود. یکی از نکاتی که در بهداشت سردخانه افغانستان و هر سردخانه دیگری باید به آن توجه شود، جداسازی کردن غذا پخته از غذا خام است. استفاده کردن از پرده هوا در سردخانه‌ها باعث می‌شود تا از نفوذ حشرات موذی جلوگیری شود. رعایت کردن بهداشت و نظافت در سردخانه‌ها امری حیاتی و مهم است.

خرید سردخانه افغانستان

سردخانه‌ها باعث شده‌اند تا ما بتوانیم انواع مواد غذایی را برای مدت زمان بیشتری نگه‌داری کنیم. حمل و نقل مواد غذایی از شهری به شهر دیگر یا حتی صادرات آن‌ها به کشورهای دیگر بدون استفاده از سردخانه‌ها امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی در ارتقای تجهیزات مربوط به سردخانه‌ها نیز نقش مهمی داشته و امروزه می‌توان به راحتی در هر مکانی یک سردخانه کوچک راه‌ اندازی کرد.

قیمت ساخت سردخانه افغانستان

هزینه ساخت سردخانه افغانستان با توجه به عوامل مختلفی مانند ابعاد، تجهیزات لازم و نوع استفاده از آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین سردخانه‌های بسیاری وجود دارد که باغداران، کشاورزان و… می‌توانند با اجاره کردن آن‌ها محصولات خود را در این سردخانه‌ها نگهداری کنند. جهت خرید و استعلام قیمت سردخانه افغانستان با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

05136666266

0513876211819

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست