شماره تماس

051-38762118-19

تونل انجماد: انجماد مواد غذایی یکی از روش‌های مرسوم جهت نگهداری و حفظ کیفیت آن‌هاست. در واقع یک از کاربردی‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی، انجماد آن‌هاست که نسبت به دیگر روش‌ها دارای مزیت‌های برجسته‌ای می‌باشد. از جمله حفظ طعم، مزه، بافت و ارزش غذایی.

عمل انجماد به طرق مختلفی صورت می‌گیرد. انجاد آرام و انجماد سریع از انواع آن محسوب می‌شوند. در صورتی‌که نیاز به انجماد سریع داشته باشید یکی از روش‌های آن استفاده از تونل انجماد است.
در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تونل انجماد( نوعی سردخانه صنعتی) آشنا نماییم. در انتهای این مقاله قادر خواهید بود، با توجه به نوع کاربرد و استفاده خود بهترین مدل تونل انجماد (Tunnel Freezers) را برای کار رو خود برگزینید.

صنایع برودتی برادران حقیقی تولید کننده و فروشنده انواع تونل انجماد ، سردخانه میوه و سردخانه جسد ، چیلر در ایران است. جهت مشاوره رایگان می‌توانید با کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

تونل انجماد چیست؟

تونل انجماد چیست؟

تونل انجماد یک سالن با قدرت سرمازایی بالا، در حدود منفی ۳۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است. از این تونل‌ها می‌توان برای منجمد کردن محصولات گوناگونی از جمه مواد غذایی و میوه‌جات استفاده کرد. سبزیجات، گوشت، آبمیوه و محصولات دریایی در این تونل‌ها بدون افت کیفیت منجمد شده و بافت و کیفیت اولیه خود را حفظ می‌کنند.

برای منجمد کردن مواد غذایی روش‌های متعددی وجود دارد که تونل‌های انجماد یکی از این روش‌ها محسوب می‌شوند. این روش انجماد سریع مزایایی نسبت به روش‌های آهسته انجماد دارد که در طول مقاله با آن‌ها آشنا می‌شوید.

به نوعی می‌توان گفت که محصولات قابل نگهداری در این تجهیزات کیفیت خود را به میزان قابل توجه‌ای حفظ می‌کنند. دمای کاری این محصول از 30- درجه سانتی گراد شروع می‌شود و تا 60- درجه سانتی گراد قابلیت ایجاد سرما را دارد. اصولا برای نگهداری از مواد مورد نظر در مدت زمان بسیار طولانی می‌توان از تونل انجماد استفاده کرد.

مزایای تونل انجماد

در مقایسه با سایر فریزرهای تجاری، تونل های انجماد تخصصی ما دارای بالاترین استانداردهای انجماد با کیفیت در بازار هستند. اکثر تونل انجماد ها قادر به جلوگیری از ریزش قطره نیستند، به طوری که آمارها نشان می دهد که میانگین افت قطره بین 3 تا 4 درصد در اکثر تونل های انجماد وجود دارد. با این حال، تونل های انجماد ما دارای نسبت تلفات قطره 0.3 درصدی هستند که آن را بهترین در بازار می کند.

علاوه بر این، از نظر کارایی، تونل انجماد ما نیز در مقایسه با همتایان تجاری خود تا 30 درصد بازده انرژی بیشتری دارند. این بازده به کسب و کارها کمک می کند تا هزینه های بلندمدت را کاهش دهند و سود خود را به طور تصاعدی افزایش دهند. مشاغل می توانند محصولات خود را به طور موثر فریز کرده و از بالاترین سرعت و کیفیتی که بازار ارائه می دهد اطمینان حاصل کنند. این قطعاً به کسب‌وکارها برتری لازم را برای رقابت در بازار در حال گسترش پردازش و ذخیره‌سازی مواد غذایی می‌دهد.

کاربرد تونل انجماد

کاربرد تونل انجماد

اگر نیاز به نگهداری از مواد غذایی و محصولات، برای مدت طولانی دارید، تونل انجماد یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری آن‌ها خواهد بود.
تونل انجماد قابلیت نگهداری مواد غذایی مختلفی دارد و برای صنایع زیر کاربردی‌ست:

 • تونل انجماد مرغ
 • تونل انجماد سبزیجات
 • تونل انجماد بستنی
 • تونل انجماد گوشت
 • تونل انجماد ماهی (محصولات دریایی)
 • تونل انجماد میوه (انواع آبمیوه و آبجو) و غیره

این تونل قابلیت نگهداری مواد غذایی نام برده شده را به میزان زمان بیشتری از سردخانه فراهم می‌آورد. به‌نوعی می‌توان گفت نگهداری محصولات در این تونل باعث می‌شود که محصولات کیفیت ابتدایی خود را به خوبی حفظ نمایند.

نکته جالب در رابطه با این تونل آن است که شما نه تنها می‌توانید محصولات نام برده شده در بالا را فریز نمایید بلکه می‌توانید محصولاتی از قبیل انواع نان، مواد غذایی پخته شده، کنسرو، بستنی و غیره را برای مدت زمان طولانی در این محصول نگهداری نمایید.

تونل انجماد؛ به چه صورتی کار می‌کند

بسته به میزان دمای مورد نظر، و نوع طراحی، نحوه کار تونل انجماد متفاوت می‌شود. برای انجماد محصولات در واقع روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه بررسی دقیق از انواع آن را خواهیم داشت.

انواع تونل انجماد

انواع تونل انجماد

به طور کلی می توان تونل‌های انجماد را به دو نوع کلی انجماد آرام (انجماد آهسته) و انجماد سریع تقسیم بندی نمود.

انجماد آرام | تونل انجماد آرام (آهسته)

این روش را می‌توان یکی از پر استفاده‌ترین روش‌های انجمادی در نظر گرفت. در این شیوه انجماد محصولات به صورت آهسته‌تر نسبت به دیگر روش‌ها انجام می‌شود و محصولات در یک اتاق با دمان -18 تا -40 درجه سانتی گراد نگهداری می‌شوند و محصول در هوایی ساکن و آرام به صورت آهسته و به مرور زمان شروع به منجمد شدن می‌کند.

مدت زمان انجماد آرام (آهسته)

محصول برای انجماد آهسته یا همان آرام نیاز به صرف مدت زمانی بالغ بر 3 ساعت تا سه روز خواهد داشت، تا به انجماد کامل برسد.

در این روش انجماد اصولا با دسته بزرگی از محصولات مانند گوشت گاو، ماهی، تخم مرغ، میوه و غیره رو به رو هستیم.
بسته بندی‌هایی که در این روش انجماد مورد استفاده قرار می‌گیرد اصولا بین 5 تا 15 کیلو گرم است؛ دلیل آن را هم می‌توان حفظ کیفیت اصلی محصول در نظر گرفت.

تونل انجماد سریع

تونل انجماد سریع

تونل انجماد سریع را می‌توان از دو منظر تقسیم بندی نمود: 1. نوع عملکرد و کاربرد 2. طراحی که خود به دو مدل خطی و مارپیچی تقسیم می‌شود. در مدل خطی از روش منجمد کردن مواد غذایی با هوای سرد و در مارپیچی برای منجمد کردن مواد غذایی در خطوط تولید استفاده می‌شود.

تونل مارپیچی  چیزی حدود ۲۰۰ تا ۱۲۰۰۰ کیلوگرم در ساعت ظرفیت دارد. تونل‌های انجماد خطی تا ۱۲ تن و تونل‌های انجماد مارپیچی تا ۳ تن در ساعت ظرفیت دارد.

انجماد آنی و سریع، بر اساس عملکرد، به یکی از سه روش زیر صورت می‌گیرد:

 • انجماد سریع به وسیله وزش هوای سرد

  در واقع برای انجماد مواد غذایی آن‌ها را در هوای سرد غوطه‌ور می‌کنند. انجماد انواع سبزیجات مانند نخود فرنگی، لوبیا سبز، قارچو غیره تونل انجماد خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  این روش را می‌توان یکی از پر استفاده‌ترین روش‌ها برای انجماد محصولات در نظر گرفت. در این روش برای کاهش دمای محصولات از روش وزش هوای زیاد به میزان کم استفاده می‌شود.
  البته لازم به توضیح است که در این روش بنا بر شرایط نیاز به تغییراتی وجود خواهد داشت.  نکته مهم در طراحی و ساخت تونل انجماد به این روش آن است که طراحی فریزر مورد استفاده باید به صورتی باشد که هوا به صورت مناسبی قابلیت انتقال در تمامی قسمت‌ها را داشته باشد تا محصول به نقطه انجماد مورد نظر برسد. استفاده از نقاله درون فریزر می‌تواند روشی مناسب برای جابه جایی هوای خنک بین محصولات باشد. تونل انجماد iqf، یکی از مدل‎های تونل انجماد است که در آن عبور جربان هوای سرد از محصولات در زمانی کوتاه باعث انجماد مواد غذایی می‌شود؛ این یک نوع روش مکانیکی به شمار می‌رود. در واقع در این روش جریان هوای سرد شدیدی از طریق فن از اطراف محصولات عبور می‌کند و این اقدام منجر به منجمد شدن محصولات می‌شود. اما یکی‌دیگر از روش‌هایی که با کمک آن محصولات را درون تونل‌های انجماد منجمد می‌کنند،

  نحوه عملکرد تونل وزشی به این صورت است که هوای سرد به کمک فن‌ها از روی محصولات عبور کرده و باعث منجمد شدن آن‌ها می‌شود

 • انجماد سریع؛ بدون تماس مستقیم

  این روش انجماد با هدف قرار دادن مواد غذایی روی یک صفحه سرد شونده طراحی شده است به همین دلیل می‌توان گفت این روش یکی از مناسب‌ترین روش‌هایی خواهد بود که به واسطه آن خواهید توانست محصولات مورد نظر را به درجه انجماد رساند. در این روش مواد غذایی به صورتی روی صفحه سرد شونده قرار داده می‌شوند که با توجه به میزان سطح تماس با صفحه، دمای محصولات کم شود.
  لازم به توضیح است که این روش برای محصولاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در میزان و حجم کمی، نیاز به منجمد شدن داشته باشند، در غیر این صورت روش‌های دیگر توجیه پذیری بیشتری خواهند داشت.

  در روش تماسی مواد در بین جداره‌ها قرار می‌گیرند و گاهی نیز مواد را به صورت مستقیم با نیتروژن تماس می‌دهند.

 • انجماد سریع؛ به روش غوطه ور نمودن محصولات منجمد شده

  در این روش انجماد از کلرید سدیم، برای سرد کردن محصولات استفاده می‌شود. چرا که این روش به میزان قابل توجه‌ای دمای محصول مورد نظر را کاهش می‌دهد و همچنین سرعت بسیار بالایی در کاهش این دما نیز دارد.
  البته ناگفته نماند که این روش خود دارای یک عیب است و آن هم امکان نفوذ محلول به درون بسته است. عموما از این روش برای انجماد میوه‌هایی نظیر پرتقال و غیره استفاده می‌شود. همچنین می‌توان گفت از شکر نیز برای جلوگیری از جذب شدن محلول گفته شده در بالا استفاده می‌شود. در این روش می‌توان موارد دیگری مانند میگو، ماهی و دیگر مواد غذایی دریایی را نگه داری کرد.

تونل انجماد سنتی ( Traditional freezing tunnel )

تونل انجماد سنتی معمولا جهت انجماد گوشت ، مرغ، ماهی، بستنی، میوه‌جات، صیفی جات ، سبزیجات ، پیش سردکن های کشتارگاه ها و هرگونه محصولاتی که به این دما نیاز دارند استفاده می شود .

تونل انجماد سنتی در یک شیفت کاری ۸ ساعته دمای هرگونه محصول را به ۴۰- درجه سانتیگراد تغییر می دهد .

سردخانه فریون و تونل انجماد با قیمت دستگاه انجماد سریع مناسب به همراه گارانتی و خدمات پس از فروش به شما عزیزان ارائه می گردد.

خرید تونل انجماد سنتی

صنایع برودتی برادران حقیقی آمادگی ساخت و اجرا هرگونه تونل انجماد سنتی از تناژ یک تن الی به بیشتر را با تجهیزات فریونی و تجهیزات آمونیاکی را در هر نقطه از کشور و خارج از کشور را دارد و جهت اطلاع از اطلاعات فنی و روش ساخت با ما تماس بگیرید

قیمت تونل انجماد

قیمت تونل انجماد

یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تونل انجماد، نوع طراحی و ساخت آن است. برای ساخت تونل انجماد نیاز به تجهیزات و لوازم گوناگونی است که کیفیت این تجهیزات به‌کار رفته بر روی قیمت نهایی تونل انجماد تاثیر گذار خواهد بود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت تونل انجماد:

 • تجهیزات به‌کار رفته در ساخت تونل انجماد و کیفیت آن‌ها
 • ظرفیت تونل انجماد
 • کاربرد تونل انجماد بسته به نوع محصولی، که قصد انجماد آن را دارید

برای برآورد دقیق قیمت تونل انجماد، طراحی و ساخت آن با کاشناسان ما در تماس باشید.

سوالات متداول:

تفاوت تونل انجماد و سردخانه

یکی از مشخص‌ترین تفاوت‌هایی که بین تونل‌های انجماد و سردخانه وجود دارد، سرعت انجماد بالا است. در تونل‌های انجماد محصولات با سرعت بسیار بیشتری نسبت به سردخانه منجمد می‌شوند و این امر می‌تواند ماندگاری محصول را بالاتر برده و کیفیت آن را تا حدودی بیشتری حفظ کند. همچنین نوع اواپراتور نیز در این دو متفاوت است؛ اواپراتور در تونل‌های انجماد معمولا به صورت ایستاده قرار می‌گیرد.
در طریقه ساخت درهای تونل و سردخانه نیز تفاوت‌هایی وجود دارد؛ طریقه باز شدن و طراحی درب تونل‌های انجماد بسیار متفاوت است و جنس ساخت آن‌ها از نوع پی وی سی و یا پلی استر است.

در طراحی تونل انجماد چه چیزهایی باید رعایت شود؟

مهمترین فاکتور ظرفیت تونل است. از دیگر موارد، محاسبات طراحی بر اساس نوع ماده‌ای‌ست که در این تونل می‌خواهد قرار بگیرد. در طراحی تونل انجماد باید توجه داشت تا جای ممکن زمان انجماد کاهش یابد، زیرا با این اقدام کیفیت و بافت مواد غذایی حفظ می‌شود.
همچنین در طراحی در برای تونل، از پیچ‌های مخصوصی استفاده می‌شود که تحمل فشار بالا را داشته باشند. در نهایت برای طراحی و ساخت تونل انجماد این کار را باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای صورت گیرد تا با توجه به کاربرد و نوع مصرفی شما بهترین مدل برای شما ساخته شود. در این خصوص می‌توانید مشاوره رایگان از کارشناسان تیم برادران حقیقی بگیرید 05138762118 ☎️

چرا زمان کم برای انجماد مواد غذایی ضروری‌ست؟

افزایش زمان انجماد باعث می‌شود تا سطح مواد منجمد شده و یخ زده، مانند یک عایق عمل کرده و از کاهش دما و انجماد درون مواد غذایی جلوگیری کند. در نتیجه بافت محصول و طعم آن به خوبی حفظ می‌شود.

درب های تونل انجماد چگونه است؟

دربهای تونل انجماد کنترل دار ، با استفاده از پیچهای مخصوص در فشارهای بالا، دارای سیستم بسته شدن خاصی می باشد.
درب‌ها دارای انواع رنگ شده سفید، پی وی سی، ضد زنگ و یا پلی استر قابل انتخاب برای مشتری می‌باشد.

درب از پی وی سی داخلی، آلومینیوم آنادایز شده، عایق کاری حرارتی از محیط زیست، گسگت‌های مخصوص که دارای طراحی بخصوصی جهت حفظ دما می باشند، تشکیل می گردد و به‌صورت انتخابی می‌تواند دارای یک محل برای شیشه کنترل نیز باشد.

مهمترین نکته در هنگام خرید تونل انجماد و تنظیم آن، چیست؟

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید به آن توجه کرد، حفظ کیفیت مواد غذایی حین انجماد است. برخی از مواد غذایی حین انجماد کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند به همین‌خاطر باید برای انجماد انواع سبزیجات و مواد غذایی از چگونگی فرایند انجماد آن‌ها به طور کامل اطلاع داشته باشید.
برای اینکه فرایند انجماد محصولات به درستی انجام شود باید علاوه بر زمان و دمای انجماد به مسائل دیگری نظیر دمای مناسب برای میکروب کشی نیز توجه کرد. به‌طور مثال بسیاری از میوه‌ها حین چیده شدن و انتقال به تونل‌ها برای انجماد آلوده به انواع سم‌ها و شهدها هستند. بنابراین باید برای حفظ کیفیت و سلامت مواد غذایی و میوه‌جات قبل از انتقال آن‌ها به تونل انجماد، محصولات آلوده جهت شستشو درون آب صد درجه سانتی‌گراد قرار بگیرند.

آنزیم‌هایی که برای انجماد برخی از میوه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد جز آنزیم‌هایی به شمار می‌رود که قابلیت اکسیداسیون را در طول فرایند انجماد افزایش می‌دهند و از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری می‌کنند. اما برای انجماد فراورده‎‌های گوشتی هیچ دستوراعملی در طول فرایند انجماد نیاز نسیت. عوامل متعددی در کیفیت مواد منجمد شده تاثیرگذار است که برخی از آن‌ها عبارتنداز:

 • شرایط نگهداری محصول مورد نظر
 • انتخاب روش مناسب برای انجماد
 • دارا بودن دقت کافی در انتخاب محصول و آماده‌سازی آن برای انجماد

انجماد مواد غذایی به روش تونل انجماد، چه مزیتی دارد؟

این سیستم یکی از بهترین روش‌های موجود برای منجمد کردن محصولات مورد نظر، اعم از مواد غذایی، محصولا گوشتی، میوه‌جات و … می‌باشد. برخی از مزایای استفاده از این روش را می‌توان به صورت خلاصه به صورت زیر بیان کرد:

 • مواد در مدت زمان کوتاهی منجمد می‌شوند.
 • امکان رشد باکتری به حداقل می‌رسد.
 • انجماد با سرعت بیشتری انجام شده و در زمان صرفه جویی می‌شود.
 • به دلیل اتوماتیک بودن بخش‌های مختلف آن نیاز به نیروی انسانی کمتر می‌شود.

صنایع برودتی برادران حقیقی آمادگی ساخت و اجرا هرگونه تونل انجماد از تناژ یک تن الی به بیشتر را، با تجهیزات فریونی و تجهیزات آمونیاکی، در هر نقطه از کشور و خارج از کشور را دارد. جهت اطلاع از اطلاعات فنی و روش ساخت با مشاورین ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست