شماره تماس

051-38762118-19

برای تعمیرات سردخانه باید چه اقداماتی انجام شود؟

اقدامات-لازم-برای-تعمیرات-سردخانه

سردخانه ها در صورت نگهداری نادرست ممکن است دچار نقص های زیادی شوند و در این صورت اقداماتی برای تعمیرات سردخانه (cold room repairs) ها لازم است که در ادامه این مقاله به انها می پردازیم؛

اتاق سرد (سردخانه) چگونه کار می کند؟

اتاق های سرد از کمپرسور، کندانسور، فن و اواپراتور برای حفظ دمای داخل واحد استفاده می کنند. پس از اینکه مبرد گازی در کمپرسور فشرده می شود، منبسط می شود و گاز انرژی را جذب می کند.

در دمای 5 تا 7.5 درجه سانتیگراد، عمر نگهداری 8 تا 12 روز پیش بینی می شود. کیفیت خوب را می توان برای چند روز در دمای کمتر از 5 درجه سانتیگراد حفظ کرد، اما آسیب ناشی از سرما ایجاد می شود.

چگونه یک سردخانه را عیب یابی کنیم؟

راه حل های ممکن برای تعمیرات سردخانه عبارتند از: ترموستات به درستی قرار ندارد و دمای متوسط اتاق را احساس نمی کند. ترموستات ها را در جریان هوای متوسط اتاق، معمولاً در جریان هوای برگشتی به کویل های اواپراتور نصب کنید. ترموستات ها را دور از دیوارهای گرم/سرد، درها، چراغ ها، هوای سرد خروجی از سیم پیچ ها یا محصول داغ قرار دهید.

بررسی مشکلات رایج در سردخانه ها برای تعمیرات سردخانه

بررسی-مشکلات-فنی-سردخانه-ها

در نگهداری و تعمیر سردخانه مشکلات رایجی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. در برخی موارد، لوله برگشت کمپرسور تبرید ممکن است یخ بزند، بنابراین باید انبساط شیر، گاز و ظرفیت اپراتور را نسبت به محیط بررسی کنید.

 • یکی از مشکلات نگهداری از سردخانه ها و تعمیرات سردخانه : یخ زدگی کف اتاقک سردخانه است که تلفات زیادی را به دنبال دارد. برای این منظور باید کفپوش اتاقک کاملا مناسب باشد حتی می توان از آن به عنوان کفپوش استخر استفاده کرد. لازم به ذکر است که هر سردخانه ظرفیتی دارد و نباید بیش از مقدار تعریف شده محصول در آن قرار داد. حتماً ترموستات و سیم کشی سردخانه را چک کنید تا به صورت خودکار و منظم کار کند.
 • یکی از نکات مهم در تعمیرات سردخانه، شارژ گاز و تعویض روغن است که باید توسط متخصص انجام شود. یخ زدگی اواپراتور یا رادیاتور یکی از مشکلات عمده در نگهداری سردخانه است، به این معنی که اواپراتور سردخانه قادر به یخ زدایی نبوده است.  در سردخانه های زیر صفر، محصولات ممکن است یخ نزنند. برای رفع مشکل باید ترموستات را چک کنید و بررسی کنید که کمپرسور روشن است یا خیر، در ضمن باید ببینید که رادیاتور یخ زده نیست.

آیا سردخانه باید هواگیری شود؟

تهویه باید همچنان کار کند تا گردش هوای مورد نیاز سردخانه شما برای عملکرد صحیح فراهم شود. اما مطمئن شوید که راهی برای تنظیم دریچه بیرونی دارید تا بتوانید در موارد دمای شدید آن را تغییر دهید.

8 نکته برای بهبود کارایی سردخانه و تعمیرات سردخانه

نکات-نگهداری-و-تعمیرات-سردخانه

 

همانطور که می بینید، تعمیرات سردخانه به پارامترهای زیادی بستگی دارد، اما برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش خطا می توان مراحل زیر را انجام داد:

 1. وضعیت ساختمان خود را بررسی کنید.
 2. زباله ها را از فن و کندانسور خود پاک کنید.
 3. نشتی باید قبل از شارژ مجدد سیستم بررسی شود.
 4. هرگز از ابزار و تجهیزات آسیب دیده یا معیوب استفاده نکنید.
 5. درها را بررسی کنید که واشرهای خوبی که آب بندی می شوند وجود نداشته باشد.
 6. سقف و دیوارهای داخل را برای تغییر رنگ یا علائم کپک یا پوسیدگی بررسی کنید.
 7. کویل های اواپراتور را بررسی و تمیز کنید.
 8. تعداد باز و بسته شدن درب سردخانه باید به حداقل برسد.
 9. کف سردخانه باید همیشه تمیز و یخ زده نگه داشته شود.
 10. اتاق کمپرسور، تجهیزات تبرید و محیط اطراف کندانسور باید عاری از هرگونه آلودگی، زباله و گرد و غبار باشد.
 11. اگر یونیت های متراکم در بیرون قرار دارند، نباید در معرض نور خورشید قرار گیرند و باید در سایه نگهداری شوند.

معایب انبار سردخانه

اصلی ترین و شاید تنها ایراد مخازن سردخانه مناسب نبودن آن برای انواع محصولات است. در بخش مصالح ساختمانی، نمی توانید مواد فله (مخلوط های گچ، کف های خود تراز)، رنگ ها، حلال ها و سایر مایعات را ذخیره کنید.

تاسیسات برقی نقش مهمی در عملکرد کلی سیستم و ایمنی پرسنل ایفا می کند و به همین دلیل همیشه باید پس از راه اندازی و پس از هرگونه تغییر و تعمیرات سردخانه بررسی شود. برای این منظور موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • فیوز منبع تغذیه سالم باشد.
 • ولتاژ صحیح اعمال شده به سیستم
 • مقاومت سیم پیچ کمپرسور را بررسی کنید.
 • سیم کشی در تعمیرات سردخانه را بررسی کنید.

لازم به ذکر است که برای اندازه گیری جریان الکتریکی، ولتاژ، مقاومت سیم پیچ موتور و ظرفیت خازن به ابزارهای اندازه گیری مناسب نیاز است. به طور کلی، تمام وسایلی که برق از آنها عبور می کند باید به اندازه کافی ایمن باشند. بیشتر مشکلات در سیستم های برقی به دلیل استفاده از عایق معیوب و فرسوده در اثر حرارت، مواد شیمیایی و یا فرسودگی است، بنابراین توصیه می شود از عایق های مناسب و با کیفیت استفاده شود.

هزینه تعمیرات سردخانه

گروه صنایع برادران حقیقی طبق تجربه و بازدید های خود از سردخانه های گوناگون به این نتیجه رسیده ایم که بیشتر خرابی ها مربوط به تجهیزات سردخانه است. هزینه اضافی اصلی برای یک قطعه یدکی جدید است، به ویژه اگر کمپرسور گاز یا سردخانه بسیار قدیمی باشد. پس برای تعمیرات سردخانه باید به نکات گفته شده در مقاله عمل کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست