شماره تماس

051-38762118-19

آشنایی با انواع آیس بانک صنعتی و عملکرد آن

آیس-بانک-سالن-قارچ

کسانی‌که که از سیستم‌های مطبوع، مثل سردخانه و چیلر استفاده می‌کنند، دارای یک چالش بزرگ هستند، مصرف انرژی: خیلی از این افراد به‌دنبال آن هستند تا می‌توانند در هنگام استفاده از سیستم‌های برودتی، هزینه مصرف انرژی را کاهش دهند.

آیس بانک صنعتی (بانک یخ) در واقع یک سیستم ذخیره‌سازی انرژی می‌باشد که برای این منظور ساخته شده است. با استفاده از آیس بانک در کنار سیستم‌های برودتی از ظرفیت مازاد این سیستم‌ها برای تولید یخ استفاده می‌شود و از یخ حاصله، در ساعات اوج برای خنک‌سازی محیط استفاده می‌شود.
 همچنین به‌کارایی بیشتر دستگاه‌های برودتی نیز کمک می‌کند. در ادامه این مقاله با نحوه طراحی و عملکرد ایس بانک صنعتی (Ice Bank) و مزایای آن آشنا خواهیم شد.

 صنایع برودتی برادران حقیقی با سال‌ها تجربه در خصوص طراحی و ساخت انواع آیس بانک، سردخانه، خرید چیلر، تونل انجماد، جهت مشاوره رایگان و خرید و فروش آیس بانک صنعتی با کارشناسان سردخانه حقیقی در ارتباط باشید.

آیس بانک چیست؟

دستگاه آیس بانک صنعتی، یک مخزن عایق بندی شده است، درون این مخزن پر از آب می‌شود. آب داخل مخزن در ساعاتی‌که اوج مصرف و هزینه های برق کمتر است، تبدیل به یخ می‌گردد. یخ حاصله به عنوان انرژی ذخیره شده در طول روز برای خنک سازی دستگاه‌های برودتی یا محیط استفاده می‌شود. در واقع با استفاده از آیس بانک، باعث کاهش مصرف برق و انرژی و هزینه‌های سنگین آن می‌شوید.

دستگاه آیس بانک – آیس بانک صنعتی

برای این‌که بتوانید متوجه شوید دستگاه آیس بانک صنعتی دقیقا چیست، توجه شما را به مثال زیر جلب می‌نماییم. به‌طور مثال فرض کنید که شما دارای یک سردخانه هستید. این سردخانه در زمانی‌که دمای هوا پایین است نیاز به استفاده از تمام ظرفیت خود جهت خنک سازی نخواهد داشت.

 در این‌گونه اوقات مثلا در طول شب که هوا خنک‌تر است، از این مازاد ظرفیت برای تولید یخ، به‌وسیله ایس بانک می‌توان استفاده کرد.
یخ تولید شده به مانند یک باتری دارای ظرفیت برودتی خواهد بود و هر موقع که نیاز به استفاده باشد می‌شود از این باتری و ظرفیت نیز استفاده نمود.

کاربردها

 1. ذخیره سازی ظرفیت تبرید در یخ
 2. افزایش حداکثری قدرت خنک کننده با دستگاه تبرید کوچکتر
 3. محدود کردن پیک مصرف برق
 4. مزیت استفاده از تعرفه های شبانه پایین برای برق

مشخصات فنی

 1. ظرفیت ذخیره سازی از 50 کیلووات ساعت تا 2000 کیلووات ساعت
 2. اواپراتور برای همه مبردها و حالت ها یا برای آب نمک استفاده می شود
 3. دارای فولاد ضد زنگ کاملا
 4. آماده اتصال یا برای واحدهای تبرید محلی

کاربرد ایس بانک در سیستم های تهویه مطبوع چیست؟

دستگاه آیس بانک صنعتی یک طراحی نوین است که تاثیر بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد و باعث رفع مشکل بزرگ مصرف انرژی بالای سردخانه و دستگاه‌های چیلر می‌شود. در واقع از ذخیره‌سازی یخ تولید شده توسط آیس بانک، برای کمک به دستگاه‌های بردوتی و مبرد می‌توان استفاده نمود.

ساخت آیس بانک

آیس-بانک-مشخصات

برای ساخت آیس بانک صنعتی یا همان بانک یخ، ابتدا با اجزا تشکیل دهنده آن باید آشنا شوید. اجزای اصلی تشکیل دهنده آیس بانک عبارتند از:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور لوله ای یا کویل یخ
 • منبع آب

آیس بانک ها با توجه به نوع استفاده و کاربردشان در شکل و ظرفیت‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند و در صنایع مختلف غذایی، داروئی، شیمیایی، صنایع پتروشیمی، تصفیه روغن، تهویه ساختمان های بلند نظیر بیمارستان‌ها و ادارت دولتی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صنایع غذایی، آیس بانک ها جهت پاستوریزه کردن محصولات در دمای پایین، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه عملکرد آیس بانک صنعتی

در واقع آیس بانک صنعتی، بسته ای از صفحات تبخیرکننده است که شامل یک مخزن است و مکانیسم عملکرد آن به این صورت است:

کمپرسور، ابتدا گاز را به کندانسور کمپرس کرده و پس از تبدیل شدن گاز به مایع، وارد اواپراتور یا کویل سرد کننده می‌شود. با استفاده از پمپ، با چرخش آب حول یخ‌های درون مخزن، آب بسیار سرد(حدود ۱+ درجه سانتیگراد) به فن کویل‌ها هدایت می شود تا در آنجا با تبادل حرارتی دمای محیط را کاهش دهد و دوباره با برگشت آب به مخزن آیس بانک، این چرخه تکرار می شود.

روش عملیات ایس بانک

ذخیره یا ساختن یخ اینگونه انجام می شود که پانل های اواپراتور به صورت عمودی در یک مخزن آب مستطیلی قرار می گیرند. یخ در دمای تبخیر بین -4 تا -10 درجه سانتیگراد بسته به زمان نگهداری آن ساخته می شود. برای سیستم های آمونیاکی، یک لوله مکش مجزا در اواپراتور بازگشت روغن را تضمین می کند.

آیس بانک شیر چیست؟ آیس بانک لبنیات

آیس-بانک-شیر

در سیستم مصرفی بار سرمایشی تعریف شده گاها نیاز به جمع شدید بار سرمایی در بازه زمانی کوتاه در راستای مصرف وجود دارد. اگر چنان‌چه این پیک‌بار در حالت معمولی محاسبه گردد نیازمند به حجم سیستم‌های سرماساز بزرگ می‌باشد.

به عنوان مثال در کارخانجات شیر در مقطع زمانی خاص بحث تحویل‌گیری شیر یا بحث پاستور کردن شیر در مقاطع زمانی خاص نیاز است در این زمان ما با استفاده از آیس بانک صنعتی با کارکرد کمپرسور در زمان خارج از مصرف، بار سرمایی عمل ذخیره سازی سرما را انجام دهیم.

مزایای استفاده از آیس بانک در صنایع برودتی چیست؟

آیس-بانک-مزایا

 • کاهش هزینه ها و صرفه اقتصادی
 • راندمان سرمایشی بالاتر
 • کم بودن هزینه های تعمیر و نگهداری (نگهداری ارزان‌تر)
 • کاهش گازهای گلخانه ای و آلوده نکردن محط زیست
 • کاهش مصرف انرژی (حجم مصرفی برق کمتر، باعث نیازمندی به حجم ژنراتور برق کمتر می باشد). از دلایل دیگر مقرون به صرفه اقتصادی می توان به اختلافت دمای پایین جهت مصرف و انتخاب تجهیزات کوچکتر با توجه به ورودی و خروجی می باشد نظیر پمپ‌ها، قطر لوله‌ها، پلیت کولرها.
   از طرفی با توجه به قوائد مصرف برق در ایران می توان سیستم تولید سرمایش را از زمان های پیک مصرف خارج و آنرا به شب هم به عنوان سرد بودن جهت بهتر کارکردن کندانسور آیس بانک صنعتی هم بحث مصرف برق منتقل نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

ثبت سفارش و درخواست مشاوره رایگان

نوع درخواست