چیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

چیلرها دستگاه‌هایی هستند که به کمک تبرید، حرارت را از مایعاتی مانند آب جذب می‌کنند. این مایع معمولاً برای خنک کردن و کاهش دمای هوا یا دستگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیلرها یا سردکننده‌ها بیشتر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دمای هوا افزایش پیدا کرده باشد. بهتر است بدانید که چیلرها انواع مختلفی دارند که از هر کدام از آن‌ها در جای مخصوصی استفاده می‌شود. همچنین چیلرها امروزه به یکی از مهم‌ترین وسایل سرمایشی در اماکن بزرگ تبدیل شده‌اند زیرا میزان ضایعات حاصل از آن نسبت به سایر دستگاه‌هایی که کار مشابهی را انجام می‌دهند بسیار کمتر است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع چیلر و کاربردهایشان بیشتر آشنا کنیم؛ پس با ما همراه شوید.

چیلر چیست

انواع چیلر

چیلرها را می‌توان به دو دسته کلی چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم‌بندی کرد. نحوه کار چیلرهای تراکمی با چیلرهای جذبی متفاوت است به نحوی که در چیلر تراکمی گازها توسط یک کمپرسور فشرده می‌شوند و سپس گاز متراکم شده وارد کندانسور می‌شود تا بر اثر کاهش دما به مایع تبدیل شود. سپس این مایع از داخل شیر انبساط وارد اواپراتور می‌شود. در اواپراتور فشار کمتر است به همین دلیل مایع به سرعت تبخیر می‌شود. فرآیند تبخیر به گرما احتیاج دارد و این گرما از محیط تأمین می‌شود؛ بنابراین زمانی که تبخیر صورت می‌گیرد محیط خنک‌تر می‌شود.

جالب است بدانید که گاز حاصل از فرآیند تبخیر نیز دوباره به کمپرسور منتقل می‌شود. چیلرهای جذبی قدری متفاوت‌ترند. در چیلرهای جذبی، از یک ماده جذب‌کننده به همراه ژنراتور استفاده می‌شود. ژنراتور نقش کمپرسور را در چیلر تراکمی بر عهده می‌گیرد. لیتیوم برماید یکی از رایج‌ترین خنک‌کننده‌های چیلرهای تراکمی است. در این سیستم بخار آب به وسیله لیتیوم برماید جذب می‌شود سپس بخار آب در کندانسور به حالت مایع تبدیل شده و خنک‌کننده یا لیتیوم برماید دوباره به بخار تبدیل می‌شود. تمام این فرآیندها باعث جذب گرما از محیط اطراف می‌شوند که در نتیجه آن هوای محیط بر اساس فعالیت چیلر خنک خواهد شد.

مزایای چیلر

اکنون که می‌دانید چیلر چیست و چگونه کار می‌کند بهتر است بدانید که بزرگ‌ترین مزیت چیلرها صرفه‌جویی در مصرف برق است. این دستگاه‌ها برق کمی مصرف می‌کنند به همین دلیل از آن‌ها برای خنک‌سازی محیط‌های بزرگ استفاده می‌شود. همچنین چیلرهای جذبی به جای مصرف برق از گازوئیل یا گاز طبیعی و گرمای محیط به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و میزان مصرف برق این نوع چیلرها بسیار کم است.

علاوه بر این، چیلرها هزینه نگهداری بسیار پایینی دارند و می‌توان از توان الکتریکی که آزاد می‌کنند برای روشنایی استفاده کرد. نکته دیگری که چیلرها را نسبت به دستگاه‌های مشابه متمایز می‌کند امکان استفاده از آن‌ها در زمستان است. شما می‌توانید از برخی چیلرهای جذبی به عنوان هیتر استفاده کنید. در واقع چیلرها می‌توانند آب گرم مورد نیاز برای دستگاه‌های گرمایشی را فراهم کنند. با این حال از چیلرها معمولاً به عنوان سیستم سرمایشی ساختمان‌های مسکونی استفاده می‌شود. برخلاف سایر سیستم های سرمایشی که سر و صدای زیادی تولید می‌کنند، چیلرها چنین عیبی ندارند.

با وظایف اجزای سازنده چیلرها بیشتر آشنا شوید!

  • اواپراتور: وظیفه اواپراتور خنک‌سازی آب در سیستم چیلر است. در واقع اواپراتورها مبدل‌هایی هستند که آب خنک مورد نیاز برای هواساز یا فن کوئل را فراهم می‌کنند. در داخل این دستگاه لوله‌هایی مسی وجود دارد که آب خارج شده از فن کوئل در داخل آن‌ها در جریان است. این آب همان مایعی است که باعث جذب حرارت محیط و خنک شدن هوا می‌شود.
  • کندانسور: در بخش خروجی ژنراتور بخاری جمع می‌شود که این بخار به داخل کندانسور منتقل خواهد شد. این بخار در کندانسور خنک و به مایع تبدیل می‌شود. در داخل کندانسورها نیز تعداد زیادی لوله مسی وجود دارد که در داخل آن‌ها آب خنک در جزیان است.
  • ژنراتور: وظیفه جداسازی آب از لیتیم برماید بر عهده ژنراتور است. این فرآیند یک فرآیند بسیار دشوار و پیچیده است به نحوی که غلظت لیتیم برماید به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کند. دیگ بخار، دیگ آب گرم یا شعله مستقیم تأمین‌کننده انرژی مورد نیاز برای ژنراتور است.
  • پمپ: می‌توان گفت که تنها بخش مکانیکی چیلرها پمپ‌ها هستند. دو نوع پمپ در داخل چیلرها وجود دارد که یکی از آن‌ها برای به جریان انداختن مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد و پمپ دیگر وظیفه به حرکت در آوردن محلول‌های رقیق و غلیظ در چیلر را بر عهده دارد.

تفاوت کولر آبی و کولرچیلر چیست؟

ممکن است برای شما نیز این سؤال به وجود آمده باشد که تفاوت کولر آبی و کولر چیلر چیست؟ مطمئناً همه شما کولرهای آبی را بر روی پشت‌بام منازل مسکونی مشاهده کرده‌اید و می‌دانید که از آن برای خنک کردن هوا در تابستان استفاده می‌شود؛ اما چیلرها یک تفاوت اساسی با کولرهای آبی دارد. چیلرها در واقع سیستم سرمایشی مرکزی هستند که اکثراً در ساختمان‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین نحوه کارکرد کولر آبی با چیلر متفاوت است. در چیلر از یک سیال در مدار بسته استفاده می‌شود تا بر اساس فرآیند تبرید این سیال خنک شود و حرارت محیط کاهش پیدا کند. همچنین مبدل‌های حرارتی، سرما را به صورت کنترل شده به محیط منتقل می‌کنند.

چیلرها در صنعت چه کاربردی دارند؟

چیلرهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند در مقیاس زیادی تبادل حرارت میان سیالات را انجام دهند. این دستگاه‌ها یک سیستم خنک‌کننده قابل حمل هستند به همین دلیل از آن‌ها به طور گسترده در کارخانه‌ها استفاده می‌شود؛ به عبارت دیگر چیلرهای صنعتی نقش یک سیستم تبرید را ایفا می‌کنند. همچنین بهتر است بدانید که چیلرهای صنعتی را می‌توان به دو دسته چیلرهایی که مایعات را خنک می‌کنند و چیلرهای آب خنک نام دارند یا چیلرهایی که دمای هوا را کاهش می‌دهند و با نام چیلرهای هوا خنک شناخته می‌شوند.

بیشترین کاربرد چیلرها در صنعت خنک کردن دستگاه‌های تولیدی است. به این نکته توجه داشته باشید که چیلرهای صنعتی چیزی را خنک نمی‌کنند بلکه گرمای موجود را از بین می‌برند که در البته در نهایت باعث خنک شدن محیط می‌شود. قیمت چیلرهای صنعتی نسبتاً زیاد است با این حال بهتر است بدانید که نوع کمپرسور، نوع کندانسور و ظرفیت دستگاه جزو مهم‌ترین عواملی هستند که در تعیین قیمت چیلرها تأثیرگذارند. همچنین برندهای خارجی گران‌تر از برندهای داخلی هستند در حالی که در سال‌های اخیر کیفیت چیلرهای داخلی باکیفیت چیلرهای خارجی قابل رقابت است.

مقالات بیشتر:

  1. چیلر تراکمی آب خنک
  2. مینی‌چیلر
  3. یخ‌ساز قالبی