وجود اتیلن در هوای سردخانه های صنعتی و اثرات آن بر میزان تنفس و قند های غده سیب زمینی ( بخش ۲ )

وجود اتیلن در هوای سردخانه های صنعتی و اثرات آن بر میزان تنفس و قند های غده سیب زمینی ( بخش ۱ )

نقش مهم گاز اتیلن به عنوان یک هورمون اصلی در گیاه باعث گردیده تا تلاشهای گسترده ای برای شناخت و روشن کردن مکانیزم فعالیت آن صورت گیرد. پاسخ تنفسی غده های تحت شرایط نگهداری دو برابر اتیلن در مقایسه با غده هایی که نقاط بحرانی تنفس دارند بسیار ساده به نظر میرسد . در دمای متوسط ۷ تا ۱۵ درجه سانتی گراد برای غده سیب زمینی این گاز میزان شدت تنفس را ۸ تا ۱۰ برابر افزایش می دهد. تیمار سیب زمینی بوسیله آتیلن در دوره های زمانی متفاوت منجر به تحریک نسبی ده ها و افزایش شدت تنفس می گردد هرچند که دوز پایین اتیلن هم باعث تحریک شدت تنفس می گردد در مقایسه با دوز بالا به طور قابل ملاحظه ای میزان آن کمتر است. ولی مسئله ای که در این شرایط یکسان به نظر میرسد دوره خاموشی فرایند است که در حدود ۸ ساعت
طول می کشد. تبادلات گازی بین سیب زمینی و محیط به صورت آزادانه صورت می پذیرد تا زمانی که بافت درونی سیب زمینی و اتمسفر به یک تعادل گازی برسند.

در واقع یکی از تومتی اي توا در ۸ ساعت اول فعالیت تنفسی صورت نیذیرد همین تبادل گازی است. بدین شکل که در این مدت زمان گاز اتیلن در حال تعادل و نفوذ به بافت است که بعد از آن تحریک تنفسی را حاصل می کند . بعد از ندت: ۸ ساعت دوره عدم فعالیت تنفسی گاز انیلن در داخل بافت کاملا مستقر گردیده که نسبت مستقیم با شکل گیری فرایند تنفس دارد. که خود این مسئله بعد از دوره بحرانی شدت تنفس رو به کاهش گذاشته بدین معنی که چون این کاز حالت القایی و مصنوعی تحت این شرایط دارد با اضافه شدن آن به فضا باعث افزايش سرعت تنفس و بعد از گذشت مدت حدود ۳۵ ساعت در شرایط نهایی اثر خود را از دست داده و عملا شدت تنفس کاهش می یابد (Suttle -j 1998).

در حقیقت آزمایشات دیگر این مسئله را به خوبی نشان میدهد که القای اتیلن به صورت مصنوعی باعث افزایش قند سیب زمینی حتی در شرایطی که میزان قند رو به کاهش بود. می گردد. بدین صورت وجود اتیلن باعث تجزیه نشاسته و تبدیل آن به گلوکز و آزاد سازی مقدار زیادی انرژی می شود البته این مسئله با بی اثر شدن وجود اتیلن عملا رو به کاهش می گذارد ( j. Kim -Wills-r M.Warton- and 2004 )

بافتهای گیاهی مقادیر زیادی گاز اتیلن تولید می کند علی ۱ لخصوص در زمانی که بافتی صدمه دیده باشد. ننی نتیحتا میزان شدت تنفس نیز افزایش می یابد . در وآقع در بافتهای صدمه دیده میزان تولید اين گاز حدود ۴ تا ۵ برابر حالت معمولی می باشد.

روشهای کنترل گاز اتیلن


۱- جدا و دور نگه داشتن محصولات صدمه دیده و پوسیده از محصولات تازه و سالم
۲- تهویه مناسب انبار برای خروج اتیلن
۳- بررسی مداوم غلظت اتیلن
۴ استفاده از دمای پایین برای نگهداری محصولات
۵- استفاده از جاذب های اتیلن
۶ استفاده از انبارهایی با اتمسفر کنترل شده CA

انبارهای کنترل اتمسفریک

انبارهایی هستند که میزان اکسیژن. دی اکسید کربن, نیتروژن. رطوبت و درجه حرارت بسته به نوع محصولی که در انبار نگهداری می شود تنظیم می گردد به طور کلی در اين انبارها معمولا میزان اکسیژن کاهش داده شده و نیتروژن جایگزین می شود.

استفاده از جاذب های اتیلن و نانو جاذب ها

یکی از روشهای خنثی کردن گاز اتبلن در انبار استفاده از پمپ تخلبه می باشد. بدین صورت که در داخل ظرفی که مقداری دغال فعال همراه با برومین ریخته شده جریان هوا با فشار از ورودی این ظرف داخل و از روزنه خروجی خارج میگردد. نتبجه اين فرایند عدم وجود گاز اتبلن در هوای خروجی از ظرف است.

نانو جاذب های اتیلن محصولی هستند که با هدف کاهش ضایعات محصولات کشاورزی در دنیا تولید می شوند. آمریکا و اسپانیا دو کشور تولید کننده این محصول هستند برای این منظور با کمک فناوری نانو سطوح نانوبی ماده کلیوپنپلو لاپت ها را با استفاده از پرمنگنات پتاسیم پوشش داده و این ماده را که دارای منافذ نانوبی است داخل دستگاهی به اندازه کولر قرار داده در نتبجه این دستگاه هوا را سپرکوله نموده و هوای در گردش داخل انبار از داخل منافذ نانوبی و پرمنگنات پتاسیم عبور کرده و اتبلن جذب می شود در هر۱۰ هزار متر مربع فضای سردخانه ۵ کیلو گرم از این نانو جاذب برای یکسال کفایت می کند هنگامی که رنگ این مواد تغییر می کند اشباع شدن این مواد است که باید تعویض گردد. حسن این روش آن است که ماده افزودنی محسوب نمی شود و به محصول چیزی
اضافه نمی گردد.

طبق طرحی که به مدیریت دکتر قره یاضی وبه منظور کنترل گاز اتیلن در سردخانه ها ارایه گردیده با استفاده از نانو ذرات متخلخلی نظیر زبولیت و سفیولیت در حضور یک کاتالیزور ویژه موفق به تولید محصولی با نام تجاری نانو جادب های اتیلن سدیم شده اند.این محصول بة لیل انعطاف پذیری هنگام استفاده و قابلیت جذب بسیار بالا در تمامی مراحل پس از برداشت محصول قابل استفاده است. ابن نانو جاذب باعث کاهش ضایعات ۳۰ تا ۳۰۰ درصدی شده است.در این روش با عبور هوا از خلال کانالهای حاوی این نانو جاذب گازهای فرار نظیر اتبلن فرمالدهید. میکرو ارگانبسم ها و سایر مواد معلق در هوا جذب دیواره این کانال ها شده و هوای خروجی
تصفیه شده و عاری از هرگونه ذرات و گازهای مضر می گردد. این محصول اولبن فناوری دارای گواهی نانو مقباس در حوزه کشاورزی است.

نتیجه گیری

وجود گاز اتیلن در اتاق های سرد صنعتی اثرات نامطلوب و خسارات جبران ناپذیری بر غده سیب زمینی محصول تولیدی چیپس نهایی خواهد داشت . این اثرات از آنجا شروع می شود که در ابتدا با موجودیت گاز اتیلن در اتمسفر اطراف سیب زمینی و افزایش تنفس حاصل شده و این تغییر موجبات افزایش قندهای احیا کننده در بافت سیب زمینی را سبب می گردد.

قندهای احیا کننده که عمدتا منظور گلوکز است در آثر افزايش درون بافتی باعث ایجاد مقدمات واکنش میلارد را در چیپس سیب زمینی میگردد به طوریکه پس از ورود اسلایس های سیب زمینی به داخل روغن و قرار گرفتن گلوکز در معرض حرارت بالا عوامل ایجاد واکنش فهوه ای شدن( میلارد) بوجود آمده و اين واکنش با سرعت ادامه می یابد . نهایتا محصول تولیدی با رنگ تیره تولید و این آمر با توجه به عدم بازار پسندی برگه های چیپس تیره هزینه های زیادی را به واحد تولیدی اعمال می نماید .

از طرفی در شرکتهای تولید نشاسته از سیب زمینی نیز افزايش فندهای احیا کننده باعث کاهش راندمان نشاسته گیری به دلیل افزایش واکنش تبدیل نشاسته به گلوکز می گردد. که هزینه های بیشتر با راندمان کمتری را به دنبال خواهد داشت.

منابع و ماخد:

۱- پاکیزه حسنی اثر اتیلن در جوانه سیب زمینی. دانشنامه مهندسی شیمی . دانشکده مهندسی, دانشگاه آزاد تهران » سال ۱۳۹۰

۲- محمد اف. ارجمند. فعالیت و ۵۵۳۱۲۱ اثر اتیلن در غده سیب زمینی. دانشنامه بیو شیمی و بیو تکنولوژی . دانشگاه دولتی باکو
سال ۲۰۱۱

۳-Chin- C-and C. Frenkel. 1976. Influence of ethylene and oxygen on respiration and peroxide formation in potato tubers. Nature 264( 5581):60-60 4-Suttle –j. 1998. Involvement of ethylene in potato microtuber dormancy . plant physiol 118(3):843-848 5-Wills-r. M.Warton- and j. Kim. 2004. Effect of low levels of ethylene on sprouting of potatoes in storage. HortScience 39(1): 136-137


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید