نحوه محاسبه ظرفیت چیلر

برای محاسبه ظرفیت همواره بدون توجه به اینکه چیلرها برای چه کاری مورد مصرف قرارمی گیرند، از یک فرمول خاص بدست می آید.قابل ذکر است که قبل از محاسبه چیلر باید اطلاعاتی را داشته باشیم این اطلاعات شامل :

  • دمای آب ورودی به چیلر
  • دمای آب مورد نیاز ، خروجی از چیلر  و
  • شدت جریان آب
محاسبه-ظرفیت-چیلر-تراکمی-صنایع برودتی حقیقی

تعریف چیلر به زبان ساده 

چيلر دستگاهي است كه با خنك كردن آب ،آب سرد مورد نياز جهت خنك كردن اتاق ها را فراهم مي كند كه معولا در اتاق ها فن كويل نصب مي گردد. و اين آب سرد در فن كويل وارد شده و با دميدن هواي اتاق از روي كويل موجود در داخل فن كويل هواي اتاق سرد مي شود.،بنابراين چيلرتراکمی  فقط توانايي تامين آبسرد را دارد و بنابراين جزء سيستم سرمايش مي باشد .

بد نیست بدانید معمولا وقتي از چيلر و فن كويل استفاده مي شود جهت گرمايش نيز از همين سيستم لوله كشي استفاده مي گردد. فقط در زمستان به جاي آبسرد چيلر از ديگ جهت تامين آبگرم استفاده مي گردد. و مشابه سيستم شوفاژ و رادياتور آبگرم داخل فن كويل ها چرخيده و با دمش باد گرم اتاق گرم مي شود .

در اين سيستم چون موتورخانه وجود دارد آبگرم مصرفي نيز توسط يك منبع دوجداره يا منبع كويل دار گرم شده و جهت مصرف بهداشتي مانند استحمام و روشويي به داخل واحدها لوله كشي مي گردد .بزرگترين مزیت چنين سيستمي اين است كه از فضاي داخل اتاق و آپارتمان اكسيژني جهت احتراق مصرف نمي شود و تاثيري بر كيفيت هواي داخل آپارتمان ندارد .

محاسبه تئوری ظرفیت چیلر

برای محاسبه ظرفیت چیلر ابتدا مساحت هر زون دارای تهویه را بدست آورده و سپس با استفاده از فرمو ل زیر بارسرمایشی بر حسب ظرفیت درج شده در کاتالوگ ،چیلر را انتخاب می نماییم.نحوه محاسبه ظرفیت چیلر


A×۱۰٫۷×E = بار سرمایشی (BTU)

A = مساحت برحسب فوت مربع


E = بارسرمایشی به ازای هر فوت مربع که از جدول ضمیمه بدست می آید

A×۱۰٫۷×E/20 = ظرفیت هوادهی سرمایشی(cfm)

  تن تبرید×۳٫۵۱۶=  کیلووات سرمایشی

  تن تبرید ×۲۰۰۰= بی تی یو

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت 
صنایع برودتی برادران حقیقی مراجعه کنند.


بارکد صنایع برودتی برادران حقیقی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید