سردخانه خرم آباد

سردخانه ساری و انواع آن بر اساس دما

یکی از تجهیزاتی که در صنایع مختلف تحول بزرگی را ایجاد کرده است سردخانه‌ های صنعتی مانند سردخانه ساری هستند؛ که در صنایعی مثل صنایع دارویی، صنایع غذایی، بخش کشاورزی، صادرات و واردات تحولات بزرگی ایجاد کرده است. سردخانه‌ها نقش غیرقابل انکاری را در صنایع مختلف ایفا می‌کنند. در زمان‌های گذشته برای اینکه از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کنند مواد غذایی مانند سبزیجات، گوشت، صیفی‌جات، شیر و لبنیات را در فضاهای سرد نگه داری می‌کردند تا مانع از فاسد شدن آن‌ها شوند. اما باگذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی شیوه جدیدی را برای سرد نگه داشتن مواد غذایی اختراع کردند. در این شیوه با تبرید آمونیاک مواد غذایی را سرد نگه می‌دارند. در این مقاله قصد داریم سردخانه ساری و انواع سردخانه ساری را برای شما توضیح دهیم. در این سری از مقالات سردخانه با صنایع برودتی برادران حقیقی همراه باشید.

سردخانه ساری

یکی از عواملی که نشان دهنده پیشرفت علم در کشورهای مختلف است “سردخانه‌ها” هستند. سردخانه‌ها محلی برای سرد نگه داشتن مواد غذایی بوده و در یک تعریف کلی سردخانه‌ها را این‌گونه می‌توان توضیح داد: منظور از سردخانه تجهیزات و تأسیساتی است که با افزایش و نگه داری دما مانع از فاسد شدن مواد غذایی می‌شوند. هدف اصلی سردخانه‌ها سرد نگه داشتن هوا و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی است. سردخانه‌ها فقط برای مواد غذایی و کشاورزی استفاده نمی‌شوند بلکه از سردخانه‌ها برای نگه داری از مواد شیمیایی در صنایع نظامی نیز استفاده می‌شود.

اولین سردخانه‌ای که به وجود آمد “یخچال‌ها” بود. از یخچال‌ها در منازل استفاده می‌شد. امروزه یخچال‌ها با شکل‌های مختلف، رنگ بندی و تجهیزات متفاوت در منازل و بازارها وجود دارد. همچنین از این یخچال‌ها در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها برای جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی، شیر، ماست، آبمیوه، خامه، پنیر و غیره استفاده می‌شود. نوع دیگری از این یخچال‌ها وجود دارد که در رستوران‌ها و هتل‌ها با ابعاد و تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ادامه به‌صورت کامل‌تر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

سرد خانه خرم آباد

مراحل ساخت و انواع سردخانه‌های صنعتی

ساخت سردخانه‌ها مراحل مختلفی دارد. اول از همه باید زمینی که قرار است اختصاص داده شود به سردخانه خریداری شود. بهتر است این زمین از طول و عرض مناسبی برخوردار باشد. مرحله بعد محوطه سازی زمین سردخانه است؛ کارهایی از جمله خیابان کشی، جدول گذاری، خاک‌برداری و خاک‌ریزی باید انجام شود. مرحله بعد ساخت سوله سردخانه است. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراحل برای ساخت سردخانه ساخت سوله آن است. سردخانه‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

سردخانه‌های ثابت

سردخانه‌های ثابت دارای پنج نوع هستند. مجموعه‌ای از تأسیسات که از آن‌ها برای نگه داری مواد غذایی به‌صورت مصنوعی استفاده می‌شود سردخانه صنعتی نام دارد. این سردخانه‌ها رطوبت و درجه حرارت را در یک حد متعادل نگه می‌دارند.

·      ذخیره‌ای

این سردخانه‌ها معمولا نزدیک به محل تولید یا محل مصرف هستند. محصولاتی که در این سردخانه‌ها نگه داری می‌شود دارای تنوع بالایی نیستند. به‌صورت سالیانه میزان زیادی ورود و خروج مواد به این سردخانه‌ها اتفاق نمی‌افتد.

·      تولیدی

یکی از ویژگی‌های اصلی این سردخانه‌ها این است که برای محصولات خاصی ساخته می‌شوند؛ به‌عنوان مثال سردخانه گوشت، سردخانه مخصوص محصولات کشاورزی یا سردخانه سیب. موادی که در این سردخانه‌ها نگه داری می‌شود، می‌توانند بین دو تا نه ماه در آن بمانند.

·      ترانزیتی

به‌طور کلی در میان مواد غذایی موادی هستند که دائما در حال صادر یا وارد کردن، هستند. گاها اتفاق افتاده است که برخی از مواد غذایی در گمرک مدت زمان طولانی‌تری مانده‌اند. با توجه به این که مواد غذایی مختلف اگر برای مدت زمان طولانی بیرون بمانند خراب و فاسد می‌شوند؛ به همین علت در نقاط گمرکی سردخانه‌هایی را احداث کرده‌اند که اگر به هر دلیل لازم بود مواد غذایی برای تایم بیشتری در گمرک بمانند از خراب شدن آن‌ها جلوگیری شود. این سردخانه‌ها اصطلاحا سردخانه‌های ترانزیتی نام دارند. مواد غذایی در این سردخانه‌ها مدت زمان طولانی نمی‌ماند. هنگام ورود و خروج مواد به این سردخانه‌ها حجم بالایی از مواد داخل یا خارج می‌شود.

·      توزیعی

این سردخانه‌ها میان عمده فروشان کاربرد زیادی دارد. از این سردخانه‌ها نزدیک به محل مصرف و ساخت استفاده‌های زیادی می‌شود. یکی از خصوصیات بارز در این سردخانه‌ها تنوع بالا مواد غذایی در آن است. دفعات ورود و خروج مواد به این سردخانه‌ها بسیار بالا است.

·      اختصاصی

این سردخانه‌ها دارای استانداردهای خاصی نیستند فقط ملزم به رعایت مقررات مخصوصی هستند. این سردخانه‌ها در نزدیکی رستوران‌ها، هتل‌ها و سوپرمارکت‌ها ساخته می‌شود. سردخانه ساری در این نوع 25 تن ظرفیت دارد.

سردخانه‌های متحرک

سردخانه‌هایی که به‌صورت اتاقک هستند سردخانه متحرک نام دارند. این سردخانه‌ها به لوازم برودتی متصل هستند. همان‌طور که از اسم این سردخانه‌ها مشخص است متحرک بوده و بر روی وسایل نقلیه، وانت، کامیون یا تریلی نصب می‌شود. برای جا به جا کردن مواد از محل تولید به محل توزیع و یا بالعکس از این سردخانه‌ها استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های این سردخانه‌ها استفاده کردن از گاز فریون است. به‌طور کل شیوه سردخانه‌های ثابت یا سردخانه‌های متحرک متفاوت است.

سردخانه خرم آباد صنایع برودتی برادران حقیقی

 

انواع سردخانه ساری بر اساس دما

سردخانه‌ها را بر اساس میزان دمایی که دارند به انواع مختلفی تقسیم کرده‌اند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • سردخانه‌های مخصوص گوشت: رایج‌ترین دمایی که برای این سردخانه‌ها در نظر گرفته شده است دمای 18- درجه سانتی گراد است. این سردخانه‌ها به سردخانه‌های زیر صفر معروف هستند. از این سردخانه‌ها برای نگه داری محصولات پروتئینی و مرغ‌ها استفاده می‌شود.
  • سردخانه مخصوص میوه جات و سبزی جات: این سردخانه‌ها به سردخانه‌های بالای صفر معروف هستند. همان طور که از اسم آن‌ها مشخص است برای نگه داری از میوه جات، سبزی جات و جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سردخانه‌ها با توجه به محصولاتی که در آن نگه داری می‌شود از انجماد مواد غذایی جلوگیری می‌کنند.
  • تونل انجماد: همان طور که آشکار است از این سردخانه‌ها برای انجماد مواد غذایی استفاده می‌شود. و دمایی بین 18- و 40- درجه سانتی گراد را دارند.
  • سردخانه بستنی: از این سردخانه‌ها به‌طور اختصاصی برای نگه داری بستنی‌ها استفاده می‌شود. این سردخانه‌ها با استفاده از کمپرسور دو مرحله‌ای کار می‌کنند آن‌ها تلاش می‌کنند تا شرایط را برای نگه داری بستنی کاملاً فراهم و آماده کنند.

سردخانه‌های دومداره: با توجه به کالایی که قصد نگه داری آن را دارید، می‌توانید از این سردخانه‌ها استفاده کنید که ترکیبی از دو سردخانه بالای صفر و سردخانه زیر صفر است. این سردخانه‌ها برای نگه داری مواد غذایی، سبزیجات، میوه جات و صیفی جات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید