بررسی وضعیت احداث کارخانه های بسته بندی و سردخانه های نگهداری رطب و خرما در شهر خشت ( بخش ۳ )

تاثیر کارخانه ها بر اقتصاد شهر

در سال های اخیر با احداث و تاسیس کارخانه ها و سردخانه های خرما و رطب ، تحول شگرفی در وضعیت اقتصاد شهر به وجود آمده است . چون در تقریبا ۱۰ سال قبل ، رطب یا باید به اصفهان یا تهران منتقل می شد و یا به صورت خرما برداشت می شد، بیشتر فروش به نفع غیر بومی ها بود و باغداران چون تحت تاثیر قانون عرضه وتقاضا قرار می گرفتند ، خرما و رطب خود را به قیمت خیلی پایین می فروختند یا به قول محلی ها ” ردش می کردن بره که نعمت خدا حروم نشه ” اما در سال های اخیر مخصوصا با افزایش تعداد سردخانه ها ، بازار از حالت انحصاری به رقابتی تبدیل شده است و این به نفع کشاورز است.

در سال اخیر ، شیوه جدیدی برای نگهداری در سردخانه ها توسط صاحبان سردخانه ها و محصول رطب که یا باغداران هستند و یا اجاره کنندگان باغ ها ابداع شده است که نفع زیادی برای زحمتکشان اصلی حوزه رطب و خرما دارد. این شیوه بدین گونه است که افراد در ابتدای سال زراعی ، قسمتی از سردخانه ی یکی از کارخانه ها را اجاره می کند به صورت یک ماهه یا سه ماهه و یا شش ماهه و محصولش را در آنجا نگهداری می کند تا زمان منا سب فروش برسد و بعد از اتمام زمان اجاره اش می تواند تمدید کند یا بفروشد . خریدار هم معموال بنگاه داران یا صاحبان کارخانه ها و سردخانه ها هستند که محصول را از شهر خشت به خارج از شهر صادر می کنند. و بدین صورت کشاورز یا اجاره کنندگان باغات که بیشتر جوانان شهر هستند ، سود یشتری می برند و همین مساله باعث اشتغال بیشتر و عدم مهاجرت جوانان شده است .

درضمن تحول در شیوه بسته بندی خرما و رطب نیز بر اقتصاد شهر تاثیر زیادی داشته است .جهت بسته بندی رطب و خرما یک کارخانه کارتن سازی و دو کارخانه پالستیک سازی احداث شده است که در اشتغال زایی موثر بوده اند . کارخانه ها و سردخانه های بسته بندی خرما ، بطور مستقیم ۹۸ نفردائم و برای ۲۵۰ نفر فصلی ایجاد اشتغال کرده اند و غیرمستقیم نیز برای حدود ۳۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده اند.

کارخانه کارتن سازی حقیقت در ابتدای ورودی شهر ساخته شده و مورد بهره برداری قرارگرفته و عامل اصلی ساخت آن ، تهیه کارتن جهت بسته بندی خرما بوده است. این کارخانه نیز برای ۱۲ نفر دایم و بیش از ۲۰ نفر به صرت غیر مستقیم اشتغال زایی داشته است .

کارخانه های پالستیک سازی و کارتن سازی نیز در ایجاد اشتغال ۵۲ نفر مستقیم و ۳۰ نفر به طور غیر مستقیم فعالیت داشته اند. عالوه بر این کارخانه لواشک و کلوچه سازی با نام تجاری ” آی تی تی ” نیز پس از احداث ۱۰ نر را مستقیم و تقریبا ۱۵ نفر را نیز غیرمستقیم، زیر پوشش دارد.

درکل صنایع وایسته به خرما و رطب در شهر خشت برای ۱۶۰ نفر مستقیم و دائم، ۲۵۰ نفر فصلی که حدود ۶ ماه از سال را شامل می شود و ۳۴۵ غیرنفر مستقیم اشتغال زایی داشته اند به رونق بازار و کسب و کار و اشتغال در شهر کمک فراوانی نموده اند. تقریبا و ۱۳۰ نفر نیز اعضای خانواده های صاحبان کارخانه ها و سردخانه ها و بنگاه ها هستند که اینان نیز به شغل های مربوط به این نوع صنایع مشغولند.

بحث و نتیجه گیری:

در بررسی های انجام شده نشان داده شده که شهر مذهبی خشت با جمعیت نسبتا بالای خود شهری تقریبا خودکفا بوده است ، در زمینه مدرن و صنعتی شدن در حال تکاپو و ترقی بوده است. اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی است. در سال های اخیر علاوه برکشف و استخراج نفت از صفحه نفتی خشت ، احداث کارخانه های مختلف مخصوصا در زمینه رطب و خرما وصنایع وابسته به آن و رونق گردشگری مخصوصا در فصول پاییز و زمستان و اوایل بهار این شهر را پررونق تر کرده است . درکل صنایع وایسته به خرما و رطب در شهر خشت برای ۱۶۰ نفر مستقیم و دائم، ۲۵۰ نفر فصلی که حدود ۶ ماه از سال را شامل می شودو ۳۴۵ نفر غیر مستقیم اشتغال زایی داشته اند به رونق بازار و کسب و کار و اشتغال در شهر کمک فراوانی نموده اند. تقریبا و ۱۳۰ نفر نیز اعضای خانواده های صاحبان کارخانه ها و سردخانه ها و بنگاه ها هستند که اینان نیز به شغل های مربوط به این نوع صنایع مشغولند . که این آمارنشان می دهند که حدود یک دهم جمعیت شهر در صنایع مربوط به خرما مشغول به کار هستند.

پیشنهاد می شود کارخانه های جدیدی احداث شود یا همین کارخانه های بسته بندی موجود ، در شیوه بسته بندی خرما ، تجدید نظر کنند یعنی بسته بندی شکلاتی خرما. بدین شیوه که خرماها را به صورت یک دانه یک دانه شبیه انواع شکلات ها به بازار عرضه کنند. و در سایزهای کوچک و شکیل جهت صادرات به کشورهای اروپایی و آمریکایی و .. . آماده شوند یا خرما را به صورت خرما با پودر نارگیل ،خرما با کنجد، خرما با پودرکاکائو ، خرما با پودر دارچین، خرما با پودر زنجبیل ، خرما با پودر نارگیل و … بسته بندی کنند و در واقع طعم های جدیدی ازخرما وارد بازارهای کشورو بازارهای بین المللی بنمایند. البته این گونه بسته بندی کردن چون به دستگاه های پیشرفته نیازاست که از ورود هوا به بسته بندی جلوگیری کند ، فعال مورد استقبال قرار نگرفته است.

منابع:

سردخانه-های-نگهداری-رطب-و-خرما-در-شهر-خشت-صنایع برودتی حقیقی

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت 
صنایع برودتی برادران حقیقی مراجعه کنند.


بارکد صنایع برودتی برادران حقیقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید