انواع چیلر و کاربرد چیلر ها در صنعت

چیلر دستگاهی است که با استفاده از یک سیال خنک‌کننده در یک سیکل تبریدی، یک سیال دیگر را خنک می‌کند؛ به عبارت دیگر در بسیاری از چیلرها آب نقش سیال خنک‌کننده‌ای را دارد که طی فرآیندی به خنک کردن هوا یا دستگاه‌های صنعتی کمک می‌کند. چیلرها کاربردهای فراوانی دارد به نحوی که از برخی از این دستگاه‌ها برای خنک کردن تجهیزات و دستگاه‌های کارخانه‌های صنعتی استفاده می‌شود و برخی دیگر از چیلرها یا مینی چیلرها به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان‌های بزرگ کاربرد دارند. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع چیلر و کاربرد چیلر‌ ها بیشتر آشنا کنیم و به بررسی نکات مهم درباره این نوع دستگاه‌ها بپردازیم؛ پس با ما همراه شوید.

انواع چیلر و کاربرد چیلرها

انواع چیلر و کاربرد چیلر چیست؟

انواع چیلر و کاربرد چیلرها بسیار زیاد است اما به طور کلی آن‌ها به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم می‌شوند. در چیلرهای تراکمی، کمپرسورها وظیفه متراکم کردن گاز را بر عهده دارند. پس از آن که گاز فشرده شده وارد کندانسور می‌شود، آب یا هوایی که در محیط وجود دارد به خنک کردن این گاز کمک می‌کند. در نتیجه گاز متراکم شده به مایع تبدیل می‌شود و از طریق شیر انبساط به اواپراتور منتقل می‌شود. در داخل اواپراتور فشار بسیار پایین‌تر است به همین دلیل دوباره مایع به گاز تبدیل خواده شد و همان‌طور که می‌دانید فرآیند تبخیر نیاز به گرما دارد. این گرما توسط محیط تأمین می‌شود. از بین رفتن بخشی از گرمای محیط برای انجام فرآیند تبخیر باعث خنک شدن هوای محیط می‌شود.

این چرخه در چیلرهای تراکمی بارها تکرار می‌شود تا دمای محیط به میزان مطلوبی برسد. چیلرهای تراکمی را با توجه به نوع ماده خنک‌کننده که می‌تواند آب یا هوا باشد به دو دسته چیلرهای هوا خنک و چیلرهای آب خنک تقسیم‌بندی می‌کنند. در چیلرهای جذبی فرآیند خنک‌سازی محیط قدری متفاوت‌تر از چیلرهای تراکمی است. در واقع در چیلرهای جذبی به جای کمپرسور یک ژنراتور وجود دارد و به جای خنک‌کننده‌هایی مانند آب یا هوا از لیتیوم برماید استفاده می‌شود. چیلرهای جذبی را می‌توان به سه دسته چیلرهای آب گرم، شعله مستقیم و بخار تقسیم‌بندی کرد.

کاربرد چیلرهای تهویه مطبوع در ساختمان‌ها

در این بخش از مطلب انواع چیلر و کاربرد چیلر قصد داریم تا شما را با یکی از کاربردهای بسیار جالب چیلر آشنا کنیم. چیلرها در ساختمان‌ها به عنوان یک سیستم سرمایشی یا گرمایشی مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در فصول گرم سال، چیلرها نقش یک خنک‌کننده را دارند. در واقع چیلر، آب با دمای پایین را به وسیله پمپ به فن کویل یا یونیت‌های پخش‌کننده هوا پمپاژ می‌کنند تا دمای بدنه فلزی فن کویل کاهش پیدا کند. با کاهش دمای بدنه فن کویل، فن‌هایی که در اطراف آن وجود دارند باعث می‌شوند که هوای خنک از طریق کانال‌ها در داخل ساختمان جریان پیدا کند.

فرآیند خنک‌سازی هوای داخل ساختمان به همین سادگی انجام می‌شود. برای گرمایش نیز فقط کافیست که آب گرم از موتورخانه وارد فن کویل شود. با وارد شدن آب گرم به داخل فن کویل، هوای گرم از طریق کانال‌ها به داخل ساختمان منتقل شده و هوای مطبوعی را برای ساکنین ارمغان می‌آورد.

کاربرد چیلرها و مینی چیلرها در صنعت

از چیلرها و مینی چیلرها در صنعت نیز استفاده می‌شود. انواع چیلر و کاربرد چیلرها در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی، کاهش دمای هوا و خنک‌سازی تجهیزات صنعتی است. چیلرها با کاهش دمای آب و پمپاژ کردن آن به مدار دستگاه‌های صنعتی باعث خنک‌سازی آن‌ها می‌شوند به همین دلیل از این دستگاه‌ها در مقیاس وسیع برای کاهش دمای ابزارآلات و دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌کنند. اکثر چیلرهای صنعتی جزو چیلرهای تراکمی هستند البته نوع کمپرسورهای به کار رفته در این چیلرها می‌تواند با یکدیگر بسیار متفاوت باشد. کمپرسورهای، اسکرو، اسکرال، پیستونی و گریز از مرکز از انواع کمپرسورهایی هستند که در چیلرهای تراکمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مینی چیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از تجهیزات بسیار کارآمدی که می‌توان از آن‌ها در ساختمان‌های کوچک استفاده کرد، مینی چیلر ها هستند به طوری که این امکان برای شما وجود دارد که برای هر واحد یک مینی چیلر جداگانه نصب کنید. مینی چیلرها شباهت‌های زیادی با چیلرهای تراکمی دارند و همان‌طور که نامشان پیداست؛ ابعاد و ظرفیت خنک‌سازی آن‌ها کمتر از چیلر است. با توجه به انواع چیلر و کاربرد چیلر که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره کردیم؛ ممکن است این سؤال برای شما به وجود آمده باشد که آیا مینی چیلرها نیز انواع مختلفی دارند؟

بهتر است بدانید که مینی چیلرها به دو دسته مینی چیلرهای هوایی و مینی چیلرهای آبی تقسیم‌بندی می‌شوند. تفاوت این دو نوع مینی چیلر در اجزای سازنده و نحوه خنک‌سازی است به طوری که مینی چیلر آبی شامل قطعاتی مانند پمپ آب و برج خنک‌کننده است. در این نوع مینی چیلرها از آب به عنوان مایع خنک‌کننده استفاده می‌شود و نصب و راه‌اندازی آن‌ها بسیار آسان است. از مینی چیلرهای آبی بیشتر در ساختمان‌های صنعتی استفاده می‌شود. همچنین شما می‌توانید از مینی چیلرها در آپارتمان‌ها، ویلا، کارخانه‌ها، رستوران‌ها و… استفاده کنید.

مینی چیلرها چه مزایای دارند؟

اندازه کوچک مینی چیلرها نسبت به چیلرهای ساختمانی یا صنعتی یکی از مهم‌ترین مزایای آن‌ها به شمار می‌رود. در واقع شما با خرید مینی چیلرها می‌توانید آن‌ها را به راحتی در یک مکان کوچک نیز نصب کنید. همچنین بهتر است بدانید که مینی چیلرها ظرفیت‌های مختلفی دارند؛ بنابراین شما می‌توانید با توجه به مساحت ساختمان و میزان کارایی که از آن‌ها انتظار دارید، یک مینی چیلر مناسب خریداری کنید. برای استفاده از مینی چیلر شما احتیاجی به کانال‌کشی منزلتان ندارید. علاوه بر این هزینه نصب و نگهداری این دستگاه‌ها بسیار پایین است به همین دلیل می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی برای ساختمان‌های مسکونی باشند. نکته دیگری که دانستن آن می‌تواند به شما در خرید مینی چیلر کمک کند این است که بدانید مینی چیلرها دارای ترموستات هستند؛ بنابراین به صورت خودکار می‌توانند وظیفه سرمایش و گرمایش خانه را بر عهده بگیرند.

مینی چیلرها با توجه به ویژگی‌هایی مانند ظرفیت دستگاه، برند سازنده، جنس قطعات به کار رفته در آن و نوع کندانسور قیمت‌های متفاوتی دارند البته در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات ارزی قیمت مینی چیلرها دائماً در حال تغییر است با این حال ما به شما توصیه می‌کنیم که اگر قصد خرید یک مینی چیلر مناسب و استاندارد برای خنک‌سازی واحد مسکونی خود را دارید؛ بهتر است به سراغ مینی چیلرهای یکپارچه بروید زیرا شما می‌توانید مینی چیلرهای یک پارچه را به صورت مجزا برای واحد خودتان نصب کنید. این نوع مینی چیلرها به صورت مستقل کار می‌کنند و می‌توانند حداکثر پانصد مترمربع را پوشش دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت اطلاع از قیمت کلیک کنید